Ресторани - генерална дискусија

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Постојат доста убави ресторани. Еве некои од нив: Кај Злате, Воденица Мулино, Панорама...... :)
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Да ве прашам ако знае некој да ми каже фин ресторан во Скопје на пр каде што можат да одат од 20 год. па нагоре ... :icon_mrgr: каде што има доста добри тестенини добар амбиент и тн.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
И ја би прашал предлог за ресторан, за пар т.е со понежна половина, некое фино местенце
 
F

FARANG

Гостин
Гледам сите што препорачувале, па ќе препорачам еден од најелитните ресторани во Скопје - Камник.

Атмосферата тивка, јадење само дивеч, избор на вино преголем. Цени прескапи, јас бев на 18 род сеа кај другар, потроши 7000 ден за 5ца, онака лајт јадење и пиење, ни претерување ни премалку. Инаку местот и јадењето и се е претоп.

Закажување обавезно, бидејќи владините ручеци и се друго што се одржува такво е таму. На врата ве пречекува обезбедување со калашников и сл. Секој што може да си го дозволи обавезно да го посети. Ресторанот е вреден преку 1 милион евра, целиот мебел е направен од еленски рогови, додека целиот комплекс со хотелот ( значи не е само ресторан, си постои и хотел ), со се приватните куќи на газдата и слично вреди премногу.
Камник е во посебна класа, едноставно единствен во Македонија. Далеку најдобар. Под ресторанот има стрелиште да се олабавиш, јадење прекрасо, пробај палачинка таму ма све што е е на мени е одлично. Вино од цел свет и тоа добро сортирано не е само да речеш купено. Хотелски соби на самото место за ако целокупна романика и добар крај на денот...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Да ве прашам ако знае некој да ми каже фин ресторан во Скопје на пр каде што можат да одат од 20 год. па нагоре ... :icon_mrgr: каде што има доста добри тестенини добар амбиент и тн.
За 20 годишни идете на Партизанска има еден италијански ресторант над Брос кафичот. Таман е за годините ваши.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Постојат доста убави ресторани. Еве некои од нив: Кај Злате, Воденица Мулино, Панорама...... :)
Јас сум разочаран од Кај Злате...Немав јадено многу оддамна и сега брзо еден другар порача скара.
Се одлучив за пилешко полнето каре од причина што во Скопје тешко да ме бендиса мелено месо, додека амурот од Промес што го кориситат Кај Злате не можам да го смислам.
Кога го пресеков пилешкото се запрепастив, ставиле растителен кашкавал од 100 ден. кг, а ваму цените му се исти, дури и повисоки како и останатите кафанчиња од таков тип.
Во Дојрана јадев сега брзо и ме бендиса телешкиот мускул, само премногу е гужва и треба да бркаш келнери.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Во Дојрана јадев сега брзо и ме бендиса телешкиот мускул, само премногу е гужва и треба да бркаш келнери.
Телешки мускул кај Чамо да јадеш. Кафаната ти е карши општина Центар во една голема порта се влегува.
Бркање келнери треба да се воведе како спортска дисциплина и во Дојрана и во Панорама погоре споменатата.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Да ве прашам ако знае некој да ми каже фин ресторан во Скопје на пр каде што можат да одат од 20 год. па нагоре ... :icon_mrgr: каде што има доста добри тестенини добар амбиент и тн.
Ресторан Воденица Мулино :)
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Некој да препорача некое ресторанче во Скопје кај што може да се проба нешто различно од она вообичаеното што го има во сите кафани...Може нешто италијанско, па и кинеско и некоја друга кујна :)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Како е со цени во Македонска Куќа?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Некој да препорача некое ресторанче во Скопје кај што може да се проба нешто различно од она вообичаеното што го има во сите кафани...Може нешто италијанско, па и кинеско и некоја друга кујна :)
Ако бараш друга кујна иди во Арапски во ГТЦ до Џино ресторанот се наоѓа од надворешна страна. Ако бараш Италијанска иди во Густо кај Палома Бјанка зелена боја има од надворешна страна така ќе го препознаеш. А Кинеска храна иди во кинескиот ресторант што се наоѓа кај мистер Џек (Валијант) во уличките побарај ќе го најдеш.
--- надополнето: 10 март 2013 во 14:36 ---
Ресторан Воденица Мулино :)
20 годишни деца ги праќаш во Воденица каде грото од клиентелата е политичари и бизнисмени?
--- надополнето: 10 март 2013 во 14:36 ---
Како е со цени во Македонска Куќа?
Исто како и секаде низ Скопје.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ако бараш друга кујна иди во Арапски во ГТЦ до Џино ресторанот се наоѓа од надворешна страна. Ако бараш Италијанска иди во Густо кај Палома Бјанка зелена боја има од надворешна страна така ќе го препознаеш. А Кинеска храна иди во кинескиот ресторант што се наоѓа кај мистер Џек (Валијант) во уличките побарај ќе го најдеш.
--- надополнето: 10 март 2013 во 14:36 ---

20 годишни деца ги праќаш во Воденица каде грото од клиентелата е политичари и бизнисмени? Воденица е ресторан кој нуди богато мени и е добро средено, не зборам за да одиш таму за дс гледаш политичари :)
--- надополнето: 10 март 2013 во 14:36 ---

Исто како и секаде низ Скопје.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Како е со цени во Македонска Куќа?
Овде е пиењето е малку поефтино од другите кафани , а и амбиентот е добар според мене.
Илустративно пиво е 70 ден, ракија 50 ден, узо 50ден и тн.....ќе си видиш кога ќе отидеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom