Реставрација на автомобили и моторцикли, расклопување мотори и слично?

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Белградскиот 1300 со 132 мотор го имам тука претставено на темата Тјунинг :)
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
kako dete od mehaniacrsko maalo go pamtam sega veke pokoen najdobriot mehanicar vo jsp skopje mastor risto koj vo svojot zivot ne znaese za druga kola osven za fiat1300.gi kupuvase po oglasi,gi vozese dodeka ne mu propadnea nozete niz patos pa posle drug,a toj za delovi.sekogas velese"ova e najdobroto vozilo nekogas izlezeno od crvena zastava".tie koli imaat dusa koga se vozis so niv.nasiot i po dvaeset godini vozenje koge ke pominev preku pruga se slusase samo onoj mek zvuk na gumite(dup-dup),a onaa mojata limenka(matiz:vozbud:)se se trese na nego.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
144
Поени од реакции
7
tatko mi porano krpese koli i preprodavase fiati samo dva dena imavme pezetka i ford capri nekolku meseci tie se dve koli so gi imal osven fiat iamvme po 5-6 fiati nasi na
vremeto nemase zanego podobra kola od fiat zakon bea so keif mi pravese koga ke go ukradev da go vozam pa i nekoj start krugovi :vozbud:
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
zastava 1300

eve uste edna fotka na vljubenici vo oldtajmeri
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
za diganje prasina niz skopskite ulici bea zakon.dzabe dzandarite(pardon milicajcite)vo ex-yugoslavia ne gi vozea dzabe.toa bese kola

od sekogas sum imal merak na opel manta ama onaa sto e gt verzijata.ko bekar ke kupev za malku,ama stariot mi velese ne si za nea.imase 2000motor so filter kako legen:vozbud:ali palese gumi brat.istiot motor go turija u vektrata ama so inzeksn.

do kade si so fiat-ceto.kako odi so nabavka na delovi.ako ti treba covek za tapacirungot obrati se kaj mene ke te povrzam.na avtopazar e sekoja nedela,odlicen majstor e.pazi na fiatot samo kaj nosacot za balans-stanglata tuka fiatite se osetlivi mnogu.

kako odi so fiatot?

treba pomos nesto?
 

peppeGT

BMW piacere di Guidare...
Член од
10 април 2009
Мислења
363
Поени од реакции
12
Fiat 131 1500 DE luxe 1964g.
eve eden totalno orginalen bez nikakvi promeni i modifikacii.........
go prodavaat ..........cena....11500e.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
eve uste edna fotka na vljubenici vo oldtajmeri
Оваа на сликава е Абарат верзијата со 2300 кубици мотор.

Инаку во Југославија направија над 200 000 примероци од Fiat 1300, a 1500 (73KS) полицијата ги користеше како пресретнувачи. Кога излезе Fiat 1300,беше над својата конкуренцијата (Peugeot, NSU, Audi...) единствено по перформаси и управливост пандан му беше BMW.
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
ај да ве прашам нешто...
Пред некој ден стариот точак го расклопив цел, му ја извадив скоро цела боја, се мучам уште да го завршам. За фарбање, дали одма после да го фарбам или треба да се премачка со нешто ? Каква боја препорачувате ?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Најдобро однеси го кај Црнко на пластифицирање :)
http://forum.kajgana.com/member.php?u=18416

Ако сам сакаш да го фарбаш скини ја бојата потоа прајмер (подлога) па спреј во неколку тенки слоеви. На крај проѕирен лак спреј и тоа би било тоа.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
кола пред времето.денешните коли немаат хидрауличен кумлуг како што имаше фиатот,или 4пати диск кочници во сериско производство.единствено сто му беше маана што немаше серво волан,ама затоа воланот беше баш онака машки да вртиш.во секој случај кола со солидни перформанси за свое време.јас лично нашиот го имам возено160км/ч додека беше млад:vozbud:.карактеристичен звук за свое време,а богами и сега е уникатен.позз.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
На времето било, тој што имаш Фиат 1300, се ценел како сега да има најубав мерцедес.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Fiat 131 1500 DE luxe 1964g.
eve eden totalno orginalen bez nikakvi promeni i modifikacii.........
go prodavaat ..........cena....11500e.
Му фалат гумите на браниците напред...

za diganje prasina niz skopskite ulici bea zakon.dzabe dzandarite(pardon milicajcite)vo ex-yugoslavia ne gi vozea dzabe.toa bese kola

od sekogas sum imal merak na opel manta ama onaa sto e gt verzijata.ko bekar ke kupev za malku,ama stariot mi velese ne si za nea.imase 2000motor so filter kako legen:vozbud:ali palese gumi brat.istiot motor go turija u vektrata ama so inzeksn.

do kade si so fiat-ceto.kako odi so nabavka na delovi.ako ti treba covek za tapacirungot obrati se kaj mene ke te povrzam.na avtopazar e sekoja nedela,odlicen majstor e.pazi na fiatot samo kaj nosacot za balans-stanglata tuka fiatite se osetlivi mnogu.
Со делови од механиката немам проблем, собрав се...
Деновиве планирам да комплетирам лимарија...и никаде неможам да ги најдам лајсните на задното крило, кои одат и на прагот.

kako odi so fiatot?

treba pomos nesto?
Со делови од механиката немам проблем, собрав се...
Деновиве планирам да комплетирам лимарија...и никаде неможам да ги најдам лајсните на задното крило, кои одат и на прагот. Тоа треба да се најде...
Е сега, точно е дека кај постарите 1300 гнијат на носачот на баланс штрангата и тоа од десната страна...
Овие модели немаат експанзионен сад за вишокот разладна течност, и водата од ладникот кога се загрева, вишокот го испушта врз носачот и гние. Кратко е фабричкото црево...
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
информација проверена од јутјуб.во 80-ти години фсо или попознат како полски фиат прави на база на познатата пезетка ама таа со големите штопови позади модел фиат125 фсо акрополис со моторот и менувачот од познатиотфиат132 2000.иста таква верзија имаат и со помалку популарниот полонез конкретно верзијата е со две врати и со мотор од фиат132
 
Член од
26 мај 2009
Мислења
26
Поени од реакции
1
DZISH што бидна работата со сликите за гранадата стои ли уште. Ај ако мозе некоја слика, тел. број од човекот што побрзо.

eve uste nekoja fotka od zaboraveni oldtajmeri koi cekaat na restavracija
nostalgija мозе ли некако да се најде сопственикот или тел. од него за опелот.
Убава кола ме интересира цената.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
DZISH што бидна работата со сликите за гранадата стои ли уште. Ај ако мозе некоја слика, тел. број од човекот што побрзо.
Времето е катастрофа поручек веќе трет ден врни, а од сабајле до 4 сум на работа... малку да се опраи, ке излезам да видам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom