Рекламите кај нас

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Гижо напиша:
највеќе ми се свиѓа рекламана за чипсот, не му го памтам името, кога една женска ке го акне со послужавник у глава еден тип
Чипсот мислам дека се викаше CHIPSO или така нешо....
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
ej dobra e novava za pusenje cigari so e :)
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Офчар напиша:
А јадевте ли риба?
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
Ова е најглупата реклама!!:icon_mad:
Море кај нас сите реклами се глупи.. ми се допаѓа рекламата на пепси само заради pulp fiction што оди во позадина.:wink:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Stvarno nema onaka OK reklama.Mozebi onaa za Peugeot 206 kako riksha napraveno ke e OK.Ama taa ne e nasa.Makedonska reklama dobra nema.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Што им прават на најубавите компирчиња?

Чипсо ги прават.

А на Чипсо што му прават?

Чипсо го јадат.

Една од неколкуте што ме бендисуваат.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Acid напиша:
Има реклама за пушење цигари?
da.
neso sedat dvajca prijateli u kafic i edniov mu kasla na drugiot, i od pozadina toj tipot zbori kao "zasto go dozvoluvate ova, bakterii gluposti bla bla"
i po 10 sek scena kako tipot so kasla pali cigari i onaka se pokazuva dim i tipov vika
"a zasto go dozvoluvate ova kao?"
pasivno pusenje?
nisto ne e pasivno

dobra e epten i ima neso ko poraka "ako ste pusaci ne gi zagrozuvajjte drugite bla bla..."
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
ThA-BiTcH напиша:
da.
neso sedat dvajca prijateli u kafic i edniov mu kasla na drugiot, i od pozadina toj tipot zbori kao "zasto go dozvoluvate ova, bakterii gluposti bla bla"
i po 10 sek scena kako tipot so kasla pali cigari i onaka se pokazuva dim i tipov vika
"a zasto go dozvoluvate ova kao?"
pasivno pusenje?
nisto ne e pasivno

dobra e epten i ima neso ko poraka "ako ste pusaci ne gi zagrozuvajjte drugite bla bla..."

Јас ја гледав пред некој ден рекламава и одма ми се сврте некој филм у глава да им забранам на моите да пушат дома . . . ама не бев сватен сериозно :lud:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Може да пројде и рекламата со џандарот/чуварот коа им тропа на парот у кола шо се ч'чкаат и им дава флаерче за станбен кредит. Незнам дали е кај нас направена.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Да расчистиме веднаш нешто. Се што гледате како рекламен спот за производ произведен во странство не е рабoтено во Македонија. Спотовите доаѓаат директно од маркетинг агенциите кои ги водат кампањите на тие брендови, кај нас само се прaви јазично прилагодување. Кај нас барем, онолку колку сум упатен (btw упатен сум прилично), досега ниту една домашна компанија нема организирана, осмислена и буџетски планирана рекламна кампања,(не сметајки ги мобилните оператори) па поради тоа и квалитетот на рекламите за призводи од домашните производители е речиси катастрофален.Единствен позитивен пример во таа насока се пензиските фондови кои изгледаат нешто поорганизирани во поглед на кампањата која ја водат. За годишните буџети наменети за реклама во споредба со странските компании ич не треба ни да се спомне. :)
-За жал, единствен пример за организирани кампањи се политичките партии пред избори:)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
За цигарите ептен ми се свиѓа таа со бебињата што е. Многу ме потресе и мислам дека може да допринесе најповеќе од сите реклами против цигари досега. Ако не сте ја гледале ... нешто као мало бебе, како издишува, така чад од уста му излегува, па друго, па трето ... и као ако пушите, немојте барем во простории со деца ... многу језиво, многу ...:(
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
-Tate,nie resivme da se vencame:pos: :pos: :pop:
-Dobredojde vo semejstvoto:cuc: :pop: :pos: :pos:
bog da cuva!po zaebana reklama zdravje.koga i da ja gleam se gazam od smeenje.pa kakov dijalekt mavaat...pa pa:pos: :pos:
PRILEPSKA GAZOZA lelee neeeeeeeeeeee
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
ili- kazi mi zlato sta gledas ovde?:raz:
-nektar marmalada!:)
-a kazi mi sta gledas ovde?:raz:
-nektar marmalada!:)
majkata-sta ti je?:icon_mad:
-a seda zlato e vrlo vazno da mi kazes sta gledas ovde?:raz:
-ma nektar marmalada!:)
-gospodo ja stvarno neznam sta da vi kazem,vas mali je opsednat so nektar marmalada.:wink:
-KOJ OPSEDNAT?MA JA LI SAM OPESDNAT KOGA OVA CELO VREME POKAZUJE NEKTAR MARMALADA!!!:icon_mad: :pos: :pos: :pos:
reklamava e zakon samo kakvo debilce e deteto,toa e nesto nevideno:cuc:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
4.059
Поени од реакции
2
Реклами

Дали и колку им верувате на рекламите од телевизија? Наведете ми примери кои според вас се бизарни или смешни?!
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Не толку колку што им верувам на рекламите од радио:smir:

Марија, ако мислиш на топ шоп шит, воопшто не верувам. Been there, done that! Рекламите за прехранбени артикли лесно привлекуваат внимание, но и лесно се проверуаат. :) За се што се рекламира, а чие поседување подразбира одвојување на поголема сума на кеш, постојат начини на проверка на квалитет. Рекламата за мене е повеќе информатор, отколку манипулатор.

Иако, рака на срце навистина постојат добри реклами т.е. рекламни кампањи кои знаат да влијаат на мозочните импулси :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom