Реинкарнација

Верувате ли во реинкарнација?

  • Да

    Гласови: 274 58,4%
  • Не

    Гласови: 128 27,3%
  • Не сум размислувал/а ...

    Гласови: 67 14,3%

  • Вкупно гласачи
    469

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Чекај сега, во будизмот нема душа а има реинкарнација !?
Ако се прифати тој концепт, значи дека сме наебале...настрана тоа што некој се сеќава на минати животи како цар,крал,војник на вермахтот,мудрец...никој не се сеќава на некои други ситуации...некоја мината инкарнација мора да сме биле жени,колку што знам инкарнацијата не подлежи на полова припадност при повторно инкарнирање...а нив ги ебат...јеби га...:D
Мора да е од лукавиот тој концепт измислен...
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.838
Поени од реакции
12.292
Сите филозофи, па и најголемите, во себе ги носат апсурдностите и предрасудите на своето време.
Квантните чичковци ќе докажат печен прч.

А со кој космички закон е загарантирано дека животот треба да има смисла?
Многу се забавни тие забелешки. Ако нема Бог, ќе нема смисла. Ако нема душа, ќе нема смисла. Значи има Бог, има душа, бидејќи инаку ќе нема смисла...

Јако е, а?
Смислата е иницијална каписла измислена за да се продолжи болеста што се пренесува со секс :). Треба да има смисла, некаква идеолошка причина која ќе ја одржува врската помеѓу разумната и космичката енергија или душа (сега испаднаа повеќе души). Затоа што ако превладее разумната без поттик од некаква смисла ќесе претвориме во несвесни роботи и ќе се зачлениме во нихилистичка секта и ќе извршиме масовно самоубиство.

Т.н енергија (за која верувам дека е свесна т.е. насетувам и претпоставувам пошто немам физички докази кои рековме е апсурдно да бараат туку само се спознаваат со соединување на објекат и субјекат) е во постојано движење, таа е собирач на искуства и влетува од еден облик во друг и плус е подложна на третиот њутнов закон. Ова претпоставувам само, не тврдам ништо.

Зошто и како појма немам ама ми се чини интересно патување :)

П.С. Квантните чичковци докажаа дека печен прч не постои. Докажаа дека печениот прч е одредена идеја за одредена група на атоми кои предизвикуваат одредена форма со одредени квалитети :)

П.П.С Да, јако е!

Еве ви бе доказ бе море:
:))))
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
И што стана со инкарнацијата и реинкарнацијата, ја има, ја нема или никој ништо не знае :)?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.564
Поени од реакции
31.041
reinkarnacija bi rekol ne., ., se se sluchuva sega i tuga ., ., i pekolot i rajot se tuka se spored kvalitetot shto mu e daden na zhivotot
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
569
Поени од реакции
339
Реинкарнација или повторно раѓање нуди надеж за многумина. Оние коие нема да можат да ги средат работите во овој живот се надеваат дека тоа ќе можат да го сторат во наредниот живот. Но многумина кои веруваат во реинкарнација не можат да се сетат на своите претходни животи и поради тоа најверојатно ги повторуваат грешките и не можат да достигнат нирвана (достигнување на совршенство и целосно прочистување на кармата). Со достигнување на нирвана се излегува од магичниот круг на реинкарнација т.е. душата го наоѓа својот спокој и конечно умира.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Како да ти кажам, судејќи по имињата живо сум НЕзаинтересиран за нив...
Samo da objasnam za iminjata. Na prv pogled ne se interesni, megutoa nishto ne e slucajno, pa ni nivnite iminja.
Zakonot na 3 - najednostaven, samo ke kazam deka e povrzan i so nasheto TROJSVO ( OTEC; SIN I SVETIOT DUH)
Zakonot na 7- mislish deka e slucajnost shto ima 7 dena? ili shto ima 7 noti vo muzikata? - jas ne bi rekol
Zakonot na oktavite- kade i kako da se reagira za da se postigne CELTA.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Samo da objasnam za iminjata. Na prv pogled ne se interesni, megutoa nishto ne e slucajno, pa ni nivnite iminja.
Zakonot na 3 - najednostaven, samo ke kazam deka e povrzan i so nasheto TROJSVO ( OTEC; SIN I SVETIOT DUH)
Zakonot na 7- mislish deka e slucajnost shto ima 7 dena? ili shto ima 7 noti vo muzikata? - jas ne bi rekol
Zakonot na oktavite- kade i kako da se reagira za da se postigne CELTA.
Законот 3, ако е поврзан со светото тројство, каде што синот закован на крст шизофренично си се обраќа сам на себе, на кој му е всушност гајле за тоа?

Законот 7, сигурен сум дека не е случајно тоа со седумките, мора да се крие некоја голема Тајна. Бројчињата се интересна работа, во нивните соодноси секогаш можеш да најдеш некоја тајна, само ако си склон кон мистерии...

По јубилеен 1000 пат, лудилото никој не го приметува дури е дел од него...
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Законот 3, ако е поврзан со светото тројство, каде што синот закован на крст шизофренично си се обраќа сам на себе, на кој му е всушност гајле за тоа?

Законот 7, сигурен сум дека не е случајно тоа со седумките, мора да се крие некоја голема Тајна. Бројчињата се интересна работа, во нивните соодноси секогаш можеш да најдеш некоја тајна, само ако си склон кон мистерии...

По јубилеен 1000 пат, лудилото никој не го приметува дури е дел од него...
Brat,shto da ti kazam. Temava e vo MISTERII.
Postavuvas prashanje, a ne sakash odgovor. Ako imash ti nekoj odgovor, kazi.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Brat,shto da ti kazam. Temava e vo MISTERII.
Postavuvas prashanje, a ne sakash odgovor. Ako mash ti nekoj odgovor, kazi.
Не ти сум брат. Ако имаш некоја теорија за реинкарнацијата, повели изложи ја. Вака нафрлање на третиот закон, седмиот закон и законот на октавите е комично.

ОК?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.962
Не ти сум брат. Ако имаш некоја теорија за реинкарнацијата, повели изложи ја. Вака нафрлање на третиот закон, седмиот закон и законот на октавите е комично.

ОК?
Јас имам теорија, која што ја проучувам и не можам да кажам, да ова е точно или не точно, сеуште.
Повелете: http://heptagramix.byethost31.com/?p=1599
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Јас имам теорија, која што ја проучувам и не можам да кажам, да ова е точно или не точно, сеуште.
Повелете: http://heptagramix.byethost31.com/?p=1599
Od toa shto mozev da vidam ( na kratko), ima nekoja vistina vo taa teorija, megjutoa ne zavrshuva sekogash taka.
Najgolem del od "dushite" zavrshuvaat vo prashina;
- Od prashina sme nastanati i vo prashina ke se stvorime-ISUS;
Vtorata moznost e da "trazat" drugo telo;
I tretata da postignat NIRVANA.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom