Реинкарнација

Верувате ли во реинкарнација?

  • Да

    Гласови: 274 58,4%
  • Не

    Гласови: 128 27,3%
  • Не сум размислувал/а ...

    Гласови: 67 14,3%

  • Вкупно гласачи
    469

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.766
Поени од реакции
12.117
Значи ти суштината ја бараш? Со помош на печурки?

Брдо, се вели рид на Македонски. Има нешто рурално во твојот израз, плус презирот спрема филозофите крие интелектуална инфериорност која се обидуваш да ја прикриеш со инфантилни обиди за сарказам.

Знаеш, поделбите кои природата ги прави во однос на интелектот се сурови и со ништо не се прикриваат. Тој против кого зборува разумот, многу брзо ќе почне да зборува против разумот...

Ти текнува?
Абе оти ме искара, Магус сакаше да се пошегува.

Абе каков филозоф си ти што не веруваш во душа? Филозоф со лоши манири кој ги презира собраќата од руралните средини :) Ах Сократ ќе се превртува во гробот, ама што знаел тој нели шизофреничар па некој дајмон му зборувал што не треба да прави :)

Еве да речеме дека јас имам доказ дека постои душа (иако е смешно да се бара доказ за апстрактен поим, нели ќе се согласиш со мене?). Што ќе постигнам јас а ќе добиеш ти ако ти го покажам доказот, кој дел ќе биде задоволен и што потоа?

Уствари (всушност) кој си ти, со кое моментално расположение имам чест да дебатирам...знаеш човекот е збир од расположенија и збир од навики кои бескрајно се повторуваат откако еднаш ќе бидат втиснати како електронски информации. Што? Реков електронски? Зарем човекот има некаква врска со енергија? Најверојатно има ако земеме во обзир дека И ТИ заедно со сите нас сме вибрирачки атоми исполнети со енергија, мозокот е грозна супстанција исполнета со електрични информации за извршување на одредени задачи....чекај, ми се чини пропуштив нешто!? Да, свеста квантните механичари и физичари и теоретичари заедно со мене мака мачат да ја лоцираат и да ја објаснат ама верувам дека одговорот е во твои раце.

Да сумираме, значи имаме енергија иимаме свесност и ќе бидам дрзок да речам свесна енергија. Е сега што беше муабетот за енергијата? Дка не се губи туку преминува од една во друга форма.

Е баш сега ми текна на кружните движења на свеста демек Платон велел душата која мисли постепено се изедначува со предметот на својата мисла, со кружните движења на космичката душа и притоа се изедначува она што мисли со она што е предмет на мислењето - аееееее абе шо кажа овај море. Е сега тој што ги познава медитативните состојби опишани на исток (оние со јога што се занимаваат) лесно ќе му текне за шо праи муабет типот - е тука лежи зајакот што сакаше хептаграм да го избрка. Џабе работи џабе не седи. Докази нема, тоа е субјективно искуство на спознавање кое не се доделува на тацна.

П.С. Не се обидов да ти докажам тебе ништо, затоа што јас не сум зналец туку трагач...како беше јас знам дека ништо не знам - рече мајсторот!!!

Поздрав пријателе :)
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Изгледа јас не пишувам убаво ... па затоа толку многу прашања...
Таму некаде погоре напишав дека ова нема врска со умот нели.

Како до спознавање на душата? Смирете го умот и сета таа врева во вас. :)
Како? Со пракса! Еве една лесна вежба:
Држете го умот на една мисла барем 30 мин. Ете пример на црн тиаголник врз жолт круг и пробајте да не ви доаѓаат други мисли, зборови, да не ве иритира телото итн итн. Дали го можете тоа?
Ако не можете, кој го управува умот да ви досадува со мисли, ако вие не сте управителот? :)
Самиот ум? Па што сте вие тогаш во телото? Или пак тело? :)

Тинуле, со практични задачки многу теории научени напамет човек станува сигурен.
И душата не се чуствува (чуството е дело на мозокот) душата се живее...
Gledam deka izbegavash odgovori na moite prashanja, ne e bitno.(site taka pravat koga ne gi znaat odgovorite)
Dobar ti e primerot so umot, samo da ti kazam deka i tuka si vo greshka, nema vrska so dushata.Znaci ako imame "edna" dusha sigurno i bi mozele da ja zadrzime mislata na edno mesto.Znaci ne e dushata taa shto go upravuva umot!!
Custvata se samo mal del vo mozokot (intelektnio centar),najgolem del od niv se naogjaat vo emotivniot, i pomal del vo motorniot centar kaj covekot.
Ostani mi so zdravje (bez lutenje). Nema poveke da repliciram.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Е баш сега ми текна на кружните движења на свеста демек Платон велел душата која мисли постепено се изедначува со предметот на својата мисла, со кружните движења на космичката душа и притоа се изедначува она што мисли со она што е предмет на мислењето - аееееее абе шо кажа овај море. Е сега тој што ги познава медитативните состојби опишани на исток (оние со јога што се занимаваат) лесно ќе му текне за шо праи муабет типот - е тука лежи зајакот што сакаше хептаграм да го избрка. Џабе работи џабе не седи. Докази нема, тоа е субјективно искуство на спознавање кое не се доделува на тацна.

П.С. Не се обидов да ти докажам тебе ништо, затоа што јас не сум зналец туку трагач...како беше јас знам дека ништо не знам - рече мајсторот!!!

Поздрав пријателе :)
Гледаш, кога ќе те искара човек веднаш стануваш конструктивен, па наместо рурален хумор, добивме солиден пост...

Платон и Сократ се одамна мртви, со душата во филозофијата е одамна раскрстено. Имаш календар негде околу тебе?

Иако развојот во филозофијата не е ортолинеарен, со некои работи веќе е расчистено.
Космички души, кружни движења, сето тоа е одамна на филозофското буниште на историјата. Ќе ти се смеат денес ако настапиш со такви термини, а не нагласиш дека само поетски се изразуваш.

Поздрав и до тебе, пријателе...
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Гледаш, кога ќе те искара човек веднаш стануваш конструктивен, па наместо рурален хумор, добивме солиден пост...

Платон и Сократ се одамна мртви, со душата во филозофијата е одамна раскрстено. Имаш календар негде околу тебе?

Иако развојот во филозофијата не е ортолинеарен, со некои работи веќе е расчистено.
Космички души, кружни движења, сето тоа е одамна на филозофското буниште на историјата. Ќе ти се смеат денес ако настапиш со такви термини, а не нагласиш дека само поетски се изразуваш.

Поздрав и до тебе, пријателе...
Кој ќе ти се смее бе кажи ќе му удриме ќутек и ќе можеш слободно да си филозофираш.
Само што овде не се разговара за филозофија. :)
Овде се прави муабет за пракса.
Поздрав.
 
K

kalimer0

Гостин
Еве како РНС ја разбира реинкарнацијата, слушнете го текстот

 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Кој ќе ти се смее бе кажи ќе му удриме ќутек и ќе можеш слободно да си филозофираш.
Само што овде не се разговара за филозофија. :)
Овде се прави муабет за пракса.
Поздрав.
Дали може да одиш да тепаш пајки малку?

Пракса...
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.766
Поени од реакции
12.117
Гледаш, кога ќе те искара човек веднаш стануваш конструктивен, па наместо рурален хумор, добивме солиден пост...

Платон и Сократ се одамна мртви, со душата во филозофијата е одамна раскрстено. Имаш календар негде околу тебе?

Иако развојот во филозофијата не е ортолинеарен, со некои работи веќе е расчистено.
Космички души, кружни движења, сето тоа е одамна на филозофското буниште на историјата. Ќе ти се смеат денес ако настапиш со такви термини, а не нагласиш дека само поетски се изразуваш.

Поздрав и до тебе, пријателе...
Абе јас и сам се искарувам кога ќе влетам безвезе :)

Ејјјј многу ги поштовам типците + Ниче. А што е животот, душата освен една прекрасна поезија проследена со музика :) Јас насетувам дека овие лудиве квантни чичковци научно еден ден ќе ја докажат душата и реинкарнацијата шо се вели. Ама која е поентата тогаш, ќе умре трагачот во нас. Што ако (ако веруваме во реинкарнација, мене ми се верува) сеќавањата не се потиснати и освежени со нови + ново тело. Животот ќе нема смисла :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Абе јас и сам се искарувам кога ќе влетам безвезе :)

Ејјјј многу ги поштовам типците + Ниче. А што е животот, душата освен една прекрасна поезија проследена со музика :) Јас насетувам дека овие лудиве квантни чичковци научно еден ден ќе ја докажат душата и реинкарнацијата шо се вели. Ама која е поентата тогаш, ќе умре трагачот во нас. Што ако (ако веруваме во реинкарнација, мене ми се верува) сеќавањата не се потиснати и освежени со нови + ново тело. Животот ќе нема смисла :)
Сите филозофи, па и најголемите, во себе ги носат апсурдностите и предрасудите на своето време.
Квантните чичковци ќе докажат печен прч.

А со кој космички закон е загарантирано дека животот треба да има смисла?
Многу се забавни тие забелешки. Ако нема Бог, ќе нема смисла. Ако нема душа, ќе нема смисла. Значи има Бог, има душа, бидејќи инаку ќе нема смисла...

Јако е, а?
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Сите филозофи, па и најголемите, во себе ги носат апсурдностите и предрасудите на своето време.
Квантните чичковци ќе докажат печен прч.

А со кој космички закон е загарантирано дека животот треба да има смисла?
Многу се забавни тие забелешки. Ако нема Бог, ќе нема смисла. Ако нема душа, ќе нема смисла. Значи има Бог, има душа, бидејќи инаку ќе нема смисла...

Јако е, а?
So zakonot na 3 i zakonot na 7 i zakonot na oktavite.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Ti prasha jas odgovoriv. Ponatamu ostanuva na tebe.
Што да ти кажам, ми ги отвори очите. Сега кога ќе му викнам да го читам Ошо-мошо и сличните New age глупости, каде ќе ми биде крајот. Па потоа кога ќе почнам да кажувам мудрости од типот се е едно, две и три, глувчето се скри, лудница...
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Што да ти кажам, ми ги отвори очите. Сега кога ќе му викнам да го читам Ошо-мошо и сличните New age глупости, каде ќе ми биде крајот. Па потоа кога ќе почнам да кажувам мудрости од типот се е едно, две и три, глувчето се скри, лудница...
Shto da ti kazam, sam trebe da si gi otvorish, nikoj ne moze da ti pomogne. A samo za tvoja informacija, Osho nema vrska so zakonite, mada ti preporacuvam da go procitash,nema mnogu preko 600 knigi samo
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Shto da ti kazam, sam trebe da si gi otvorish, nikoj ne moze da ti pomogne. A samo za tvoja informacija, Osho nema vrska so zakonite, mada ti preporacuvam da go procitash,nema mnogu preko 600 knigi samo
600 knigi??????????????????????????

600 ???????????????????????/

Of lele. Inflacija na mudrosti.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom