Редовна војска повторно?

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Пред да го завршам средното го укинаа воениот рок и не ме фати. После средното сакав да се пријавам ама неможев дека средното ми беше на 3 години а треба на 4. Сега ако го воведат повторно се надевам ќе ме фати и мене законов. А останатите п*чки што плачат од воен рок треба да се засрамат! Толку од мене and good night!
глупости. комуњарско размислување
 
А

Атомската мравка

Гостин
Ај, Шкорпи го знаеме дека е педер, ама вие останатите бре... :pos:
За што да одат за да испукаат 5 куршуми во цел воен рок ? Немам јас ништо против воениот рок ама ако веќе го прават за сите (не само за тие што сакаат) нека обезбедат добри услови во смисла на обука а не познаник да отиде 3 месеци и да каже дека севкупно 2 пати пукал со оружје останатото време дремел во касарна и ги активираат кога има ден на дрво ова она.. глупости. Наместо воениов рок нека дозволат полесно да се стига до дозвола за оружје па нема да ми треба да ме бранат при евентуален конфликт, башка ќе си купам оружје и ќе научам подобро да ракувам а 3 месеци да одам во војска немам време.. имам попаметни работи да си завршам со факултетов и да почнам да работам после тоа.

Ако мора би одел.. али мислам подобра варијанта е 50 добро спремни војници отколку 700 ради реда поминати.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.108
Абе зашто? Нели треба оптички за цела Македонија. Па ќе треба канали за наводнување, па патиштата биле без асфалт...Кој друг да копа, пензионерите?
 
H

HITCH

Гостин
Во подрумите порано се одгледуваа печурки, сега се користат како складиште за оружје. Не ви реков деца да раѓате, туку да поминете 3 (три) месеци воена обука, ако не за вас, тогаш за државата.

Никој не може да ви наметне нешто со сила, само спомнав дека Шкорпи испадна поголем маж, па кој како сака - така нека сфати!
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
ги фати мака :pos: , нема Буре, гирадико, сендвич од седмица, нема фб и утринско кафе у 12 саат...

:vozbud:

има и 7ца и све остало... али кој како ке си ја нареди, нели капетане :)
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
972
Поени од реакции
466
Глупости, кој сака нека служи слободно.... Назад во времето ќе се враќаме ли?.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Во подрумите порано се одгледуваа печурки, сега се користат како складиште за оружје. Не ви реков деца да раѓате, туку да поминете 3 (три) месеци воена обука, ако не за вас, тогаш за државата.
Се надевам после задолжителниов рок ќе дојде и друг закон за да секоја мома над 24 години да мора да има 2+ деца, и како што веќе реков ако одам во војска нека ми обезбедат добра воена обука.. за ровови копање и патишта поправање можам и за пари да го правам тоа.

Ако има конфликт би ја бранел државата само во склоп на паравоена единица или самостојно.. да ми местат заседи - не фала.
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
Живи глупости...
Кој живи глупости бе, ни пиштол ни пушка немаат фатено 99% од младината. Да не дај господ да дојди да треба да се браниме ко пиони ќе паѓаат на борбените редови.
Јас сум да се врати службениот рок не 3 месеци туку од 9 до 12. Паразите се напрајфме од седенње пред компјутери и по кафиња.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.108
има и 7ца и све остало... али кој како ке си ја нареди, нели капетане :)
хехе, ги знаеш чиновите :)
Е има ама мислат дека нема. Точно, кој како си ја нареди. све има
 
Член од
16 октомври 2011
Мислења
371
Поени од реакции
408
Глупости, кој сака нека служи слободно.... Назад во времето ќе се враќаме ли?.
Хахахаха . . неможе да издржим а да не се насмеем . .хахахахаха . . .Назад во времето ли ќе се враќаме . . хахахха .ццц . . кое размислување . . .:facepalm:
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
од линкот што го објави @Hank Moody утрински весник 16.10.2006

,,Министерот напомена дека на целиот систем на регрутна обврска се трошеле големи финансиски средства, кои сега ќе бидат наменети за дополнителна обука и модернизација на професионалниот состав на АРМ. Манасиевски нагласи дека новите законски одредби ќе бидат особено интересни за граѓаните. "Според нашата евиденција, во овој момент над 52 илјади обврзници со стапувањето во сила на овој Закон ќе бидат ослободени од обврската за служење воен рок. Така што целата млада креативна енергија на овие луѓе ќе може да биде ставена во функција на нивниот личен и професионален развој.''

Не ми е јасно колку од тие тогашни 52000 обврзници се сеуште во Македонија и + други, која е таа и што е тоа креативна млада енергија и што од тогаш до сега се обнови армијава освен што слушам дека само донации се даваат уште од времето на 2001 кога бугарија ни ,,подари,, тенкови што се палеа на чкорче... ја не видов да искочи премиер, министер да каже ова го купивме она го купивме...
 
H

HITCH

Гостин
Сега испукајте се на темава, ама немој да сум видела збор да сте напишале против рамковните и нивните зулуми - ќе добиете многу подобар „третман“ од Големиот Брат. Да не речете дека не сум ве предупредила.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
хехе, ги знаеш чиновите :)
Е има ама мислат дека нема. Точно, кој како си ја нареди. све има
хехе да ги знам :) стариот и вујко ми беа у арм и тоа ми беше секојдневие :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom