Редовна војска повторно?

Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
21
Во војска не се учи само ракување со оружје и одржување на истото туку и многу други работи, зависно од родот а мора да има зпознавање со татковината, системот, уредувањето и сл.фискултура,натпревари,музика ....
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Јас сум ЗА редовна војска... А бе ајде, не дај Боже ќе избие граѓанска војна, ќе ти даат пиштол или пушка - незнаеш да ја користиш ебате, ЌЕ СЕ САМОУБИЕШ! :p БТВ... Потребно е некои луѓе да се научат на дисциплина и ред, многу педерчиња се намножија низ град. :)

Се согласувам со постот, на еден средношколец му го дадов мојот плашливец да го наполни со ќорци, не знаеше како се става муниција, и постојано цевката накај него ја држеше. Тоа што викаш незнаат оружје да држат, ќе се испотепаат меѓу себе.

И ги гледам низ град тоа косите некои како педерчиња и како емовци ги залижале, станале нежни.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Абе, милитаристи едни, кој од вас бил војска што со толкава увереност кажувате што таму се прави, како тоа функционира, што “корисно“ се учи... Многу некако го идеализирате тоа... Еве ви цитирав изјава на човек што служел војска; истото го велат и сите оние што ги знам што служеле - неколку пати пукаш, две-три вежби од она што ти е род и после тоа 6 (или 9) месеци драпаш мадиња и тепаш досада, прашувајќи се кој кур бараш овде. Мислите тоа е некоја супер организирана институција: она ред, рад, дисциплина? лол... Ако досега од нашата администрација не сте научиле што е неефикасен, корумпиран државен систем, каде секојдневно се гледа нешто на некој начин да се ќари (читај украде) а ни на крај памет не им е “квалитетно да ве обучат“, каде секој ден ве “утепуваат“ ментално со разни глупости... ете тоа таму ќе го научите.

Еве, лично и не би имал против да служам неколку месеци во војска каква што вие ја замислувате - не дај боже, може ќе притреба, ама реалноста не е таква. Впрочем, немаме ни пари да финансираме систем каков што вие го замислувате.

Станале “нежни“, војската ќе ги “зацврсне“ ли, шо ли... Абе ајде гитла, еве ви доброволно служење, па видете како војската “зацврснува“.


PS. Gledajte "Generation Kill" da vidite sto e vojska - duri i onaa najmokjnata na svetot.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Стварно ли почнале да собираат резервисти? Имате ли нешто чуено?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Стварно ли почнале да собираат резервисти? Имате ли нешто чуено?
Вака сега да не ширам дезинформации ама слушам дека во Куманово се спрема батаљон да реагира веднаш во случај на конфликт. Ова колку е точно не сум сигурен ама е логично со оглед на кревкава ситуација.
И на крај кога ќе дојдат фраерите од меѓународна заедница ќе ти ја скројат судбината...
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Вака сега да не ширам дезинформации ама слушам дека во Куманово се спрема батаљон да реагира веднаш во случај на конфликт. Ова колку е точно не сум сигурен ама е логично со оглед на кревкава ситуација.
И на крај кога ќе дојдат фраерите од меѓународна заедница ќе ти ја скројат судбината...
Јас од блиски информации дознав дека почнале да повикуваат млади деца кои имаат одслужено војска, не знам со која цел и не знам со што се подготвува но што и да е страшно е.

Некој подетално да каже?
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
1.041
Поени од реакции
43
И јас сум за војска.... Ама војска, права војска, станување во 6 саат, за 15 минути трчање хард кор и на дожд и на снег, по 10 километри минимум, па доручек, па тука читање литература и разработување воени стратегии, па вежбање реални ситуации и справување со истите.... Па тука да има фитнес, секој втор ден вежби со оружје плус, матер ебавање.... Факт е дека ќе стекнеш неверојатна дисциплина, сила и што ти не..... А пола од постовиве анти-војска се точни... Преку тасе одседење пред ПС, кока кола на една страна, медењаци на друга и терање чалам.... Војска му е мајката.... Патем викаат дека другарите од војска секогаш се памтат
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
125
Поени од реакции
8
А чекајте сега собираат резервисти или оние кои имаат отслужено војска ?
Ама штом собираат сигурно се спрема нешто.
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
И јас сум за војска.... Ама војска, права војска, станување во 6 саат, за 15 минути трчање хард кор и на дожд и на снег, по 10 километри минимум, па доручек, па тука читање литература и разработување воени стратегии, па вежбање реални ситуации и справување со истите.... Па тука да има фитнес, секој втор ден вежби со оружје плус, матер ебавање.... Факт е дека ќе стекнеш неверојатна дисциплина, сила и што ти не..... А пола од постовиве анти-војска се точни... Преку тасе одседење пред ПС, кока кола на една страна, медењаци на друга и терање чалам.... Војска му е мајката.... Патем викаат дека другарите од војска секогаш се памтат
Бев пред некој ден у посета на војник-доброволец, се' ги тераат да прават од тоа што си набројал...иако е доброволно, суштината на "Војска" си е останата.
 
T

Tetro

Гостин
Се спремат нешто. Да не шпекулирам, ќе ви кажам ако има, подетално. Сега за сега толку.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Со оглед на тоа што волциве се во Авганистан веројатно е да собираат резервисти.
 
Член од
21 април 2010
Мислења
100
Поени од реакции
33
Не бе каква војска.... боље е да не идам у војска :)
 
Член од
6 јуни 2010
Мислења
119
Поени од реакции
3
bas sakam da vovedat... neznam zosto ne bi vovele zadolzitelna vojska... mora malce disciplina a ne se pedercija setaat...
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
bas sakam da vovedat... neznam zosto ne bi vovele zadolzitelna vojska... mora malce disciplina a ne se pedercija setaat...
Ако толку многу сакаш - ЗОШТО не се пријавиш доброволно ????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom