Редовна војска повторно?

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Од друга страна, секогаш ќе ги има тие 100-200 будали, кои и без обука, и без обучен команден кадар ќе се организираат и ќе им го заебат денот на лошотиите. Во крајна линија, се работи за непотребен трошок, а „мамините дечиња“ се тука, сакале ние или не.
e баш ова е интересно... мамините дечиња стално наебуваат во армија, и тие се оние што уствари се против војската. Вака сега мамичка е тука па се држат за фустанчето стандард...

А дека ризикот од надворешна интервенција постои, постои, ама денес секоја војна однапред е испланирана и се знае како ќе заврши (гледај косово, македонија, грузија...). Така да редовната војска и не менува којзнае што кога се во прашање големите сили, технологијата, меѓународниот притисок и ембарго.
 
Член од
20 јули 2010
Мислења
13
Поени од реакции
1
Еее тие мамини дечиња би ги пратил на преживување на Шара 6 месеци па ке ги видам тогаш дали ке биде мама,тато.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Која бе редовна војска?!
кој ќе храни облекува лечи грее и обучува 10.000 души !
Скап спорт е тоа.
Имаш 10.000 души на кој секој ден мора да му обезбедиш појјадок, ужина ручек и вечера, треба на зима да ги грееш, треба болните и повредените да ги лечиш, да им плаќаш струја и вода, пселнини и веш менубање и честење, поправки крпења, тоалет папир, креми за чизми, муниција за обука гориво за возила, телефонски сметки, плати за старешини......
Па само да се создаде и опреми една така мала војско од некои 10.000 редовни и 20-30.000 резервисти е преголем залак.
Готво е со редовни војски, кој искористил искористил ој не ... нек се направат приватни такви касарни каде за некоја сума пензионирани заставници и капетани и мајори ќе им држат неколку неделни обуки и дрилови.
 
Х

Ханзо

Гостин
Ја сум за редовна војска.. Се знае како треба едно машко да изгледа и низ шо треба да помине.А ако избие војна со Албанците после курле ке ви биде крив пошо не сте знаеле шо да праите..Премногу галење и пари имаат денешните деца затоа има вакви коментари дека не им се иде во војска:salut:
Остави им на жените да проценат како треба да изгледа маж, не си го побивај несреќно напишаното име. А јас па мислев дека по новиве разгалени западни закони не мора да поминувам низ убивање лав со киндер јајце и тетовирање на главатарот на лева слабина за официјално да бидам маж.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Која бе редовна војска?!
кој ќе храни облекува лечи грее и обучува 10.000 души !
Скап спорт е тоа.
Имаш 10.000 души на кој секој ден мора да му обезбедиш појјадок, ужина ручек и вечера, треба на зима да ги грееш, треба болните и повредените да ги лечиш, да им плаќаш струја и вода, пселнини и веш менубање и честење, поправки крпења, тоалет папир, креми за чизми, муниција за обука гориво за возила, телефонски сметки, плати за старешини......
Па само да се создаде и опреми една така мала војско од некои 10.000 редовни и 20-30.000 резервисти е преголем залак.
Готво е со редовни војски, кој искористил искористил ој не ... нек се направат приватни такви касарни каде за некоја сума пензионирани заставници и капетани и мајори ќе им држат неколку неделни обуки и дрилови.
кој тоа го вика.......филозофски експер за се и сешто или воен старешина???????
прашај ги сите лица кои се занимаваат со областа на одбраната и ќе ти потенцираат дека реално кај нас е да постои редовона војска од 8000 луѓе,со 10 000 резервисти,според односот на населението,површината,а додека за моменталната геополитичка состојба таа бројка треба да биде двапати повеќе(поради нестабилното Косово,негирањата на Грција/бугарија)........

кој вика готово,истиот тој што те лаже дека не треба да имаме редовна војска,одбрана рамо до рамо со соседните земји......додека остатокот од светото се пумпа со својата одбрана........само се прашувам колку од тие 3% од БДП одат за потребите на одбраната(а колку по администатвините партиски војничиња)

за вакова народ,со вакво опкружување редовната војска и армија од 8000 војници е потребно,
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
183
Поени од реакции
289
Јас сум за редовна војска. Кој ја поминал, знае точно зошто се вика : Војската е школо за животот. Обуката трае кратко, во принцип за 3 месеци се учи све она што треба да знаеш за да се снајдеш во воени услови...
Поважен е другиот дел. Нема таму тате е ова , јас сум син на некој си, сите се исто облечени,исто добиваат и сместување и јадење и сите се во исти „заебани ситуации“. Е тука нема кој врски да ти бара и да ескивира, тука се билда карактер и здрави насоки во живот. Оние кои се упикуваат и кодошат добиваат „ќебе“, другите стануваат зрели луѓе. Редовна исхрана, билдање кондиција, ред и дисциплина.
Навиките стекнати таму, свесно или несвесно те водат цел живот. Затоа, армија не е животна школа, би рекол академија.
Факт дека редовна војска како порано е скапа работа, но јас сум за задолжителна војска од 3-6 месеци, строга војничка теренска обука, доволно е да се „учипува“ она што го пишав погоре, а и кога ќе загусти, да не се трескаш од земја што да правиш со себе.
Додуша видов 2001, од 200 души кај нас на список за мобилизација 11 се пријавивме, и тоа се изнајдовме „ветерани“ што добро се надишале барут...А модерниве дечки беа на море у Грчка или се криеа, или богатите родители си ги чуваа дечињата да не им се случи нешто....
Ама затоа држвава ни е полна со cyber патриоти, ако не дај боже пак загусти, одма се мобилизираат , пакување лаптопи и слични „тактички оружја“ и со сета сила ќе распалат по форуми, стационирани негде далеку од оваа земја...
 
T

the Carpenter

Гостин
Не можам да се согласам. Познавам многу младичи (денес 25,26 годишни) што ја фатија нашата АРМ, шо беше по 6 месеци. И да ви кажам право, многу од нив се шалабајзери, копици, аљази, и наречете ги како сакате.
на која дисциплина ги натера АРМ не знам. За неполни ... 6 месеци. Секој втор викенд дома. Стража и пожарство, ако се стигне. Пушка, од на пазар, спиење до 8.
Дремење ...
Друго било во ЈНА. Година, година и пол, па појќе. ПА им турале бром во чајот, ..... дома - никако!
Ма какво искуство. Тоа ти е како да си отишол со другари некаде, ама под услов, да не плаќаш за одморот, ако извршуваш некои работи што ќе ти ги кажат.
Заебете.
Знам дека се фурате сите што сте биле, ама ....не е тоа тоа!

П.С. (за жал) Мала е земјата сега за сите што сакаат војна!
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
183
Поени од реакции
289
Војска била ЈНА, а не АРМ. Толку!
За таа војска и пишував,АРМ е друга прказна. Само уште една информација за младиве генерации. Во таа војска доаѓаа и дечки кои не беа баш за таму,ама бркале врски за да дојдат и даваа масимум од себе, оти порано беше најголем срам за околина да те прогласат неспособен за војска, и имаше и „екстреми“- имаше места каде девојките не би те есапеле за мажење ако не си бил војник...
А денес си најголем мангуп ако те прогласат за неспособен за војска, демек си ги зезнал сите....
Такви се времињата, таква ни е младината, таква ни е државата.
Колку сме толку сме, нетокму сме....
 
Х

Ханзо

Гостин
Не можам да се согласам. Познавам многу младичи (денес 25,26 годишни) што ја фатија нашата АРМ, шо беше по 6 месеци. И да ви кажам право, многу од нив се шалабајзери, копици, аљази, и наречете ги како сакате.
на која дисциплина ги натера АРМ не знам. За неполни ... 6 месеци. Секој втор викенд дома. Стража и пожарство, ако се стигне. Пушка, од на пазар, спиење до 8.
Дремење ...
Ова е моментот. Што вика Диоген горе, три месеци „животна академија“. Не оди тоа така, баш ќе има ефект на вадење шалабајзери кои мислат дека им е голем зашто два-три пати фатиле пушка во рака.
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Уште од најрана возраст си планирав да одам во војска иако сум женско. Сметам дека тоа е еден возвишен чин и голема животна школа (ако ги одземеме банкетите, качувањата на маса, лигавењето и сл.) Смешни ми беа тие „момци’’ што на секој начин се обидуваа да го избегнат одењето во војска. Можам да ги разберам тие во времето на Југославија кога ги праќале по година дена во други републики ама вака па...
Јас сум за редовна војска :smir:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Јас сум за редовна војска. Кој ја поминал, знае точно зошто се вика : Војската е школо за животот. Обуката трае кратко, во принцип за 3 месеци се учи све она што треба да знаеш за да се снајдеш во воени услови...
Поважен е другиот дел. Нема таму тате е ова , јас сум син на некој си, сите се исто облечени,исто добиваат и сместување и јадење и сите се во исти „заебани ситуации“. Е тука нема кој врски да ти бара и да ескивира, тука се билда карактер и здрави насоки во живот. Оние кои се упикуваат и кодошат добиваат „ќебе“, другите стануваат зрели луѓе. Редовна исхрана, билдање кондиција, ред и дисциплина.
Навиките стекнати таму, свесно или несвесно те водат цел живот. Затоа, армија не е животна школа, би рекол академија.
Факт дека редовна војска како порано е скапа работа, но јас сум за задолжителна војска од 3-6 месеци, строга војничка теренска обука, доволно е да се „учипува“ она што го пишав погоре, а и кога ќе загусти, да не се трескаш од земја што да правиш со себе.
Додуша видов 2001, од 200 души кај нас на список за мобилизација 11 се пријавивме, и тоа се изнајдовме „ветерани“ што добро се надишале барут...А модерниве дечки беа на море у Грчка или се криеа, или богатите родители си ги чуваа дечињата да не им се случи нешто....
Ама затоа држвава ни е полна со cyber патриоти, ако не дај боже пак загусти, одма се мобилизираат , пакување лаптопи и слични „тактички оружја“ и со сета сила ќе распалат по форуми, стационирани негде далеку од оваа земја...
Ах...живееме во паралелна реалност...до пред 3 години кога имаше редовна војска тоа резултираше со појава на Ариевци како од некој плакат од третиот рајх...сега се поеба младинава бе...цццц....
Ама неее ЈНА беше права ствар...освен во Крањ (Вуковар и Дубровник како потсетник)

Војска била ЈНА, а не АРМ. Толку!
Бромот ствара прави мажи...потврдено низ децениските искуства на ЈНА,Советската црвена армија и Кинеската црвена гарда...:)

Ne može me sjebat' Partija, ne može me sjebat JNA...


Уште од најрана возраст си планирав да одам во војска иако сум женско. Сметам дека тоа е еден возвишен чин и голема животна школа (ако ги одземеме банкетите, качувањата на маса, лигавењето и сл.) Смешни ми беа тие „момци’’ што на секој начин се обидуваа да го избегнат одењето во војска. Можам да ги разберам тие во времето на Југославија кога ги праќале по година дена во други републики ама вака па...
Јас сум за редовна војска :smir:
Купи си калаш од...некои убави предели на РМ...или ако не ти се ризикува има и играчки кои личат на оригиналот, замини во некоја пустелија со шатор, снадби се со конзерви и чоколади од агроплод, за искуството да е вистинско не оди пред крај на октомври, најди исфрустрирани типови на кои адолесценцијата им поминала...во желба еден ден да се најдат во затворено место со неколку стотици мажи...кои ќе ти се дерат накај 4 наутро...и горе долу ќе бидне маж и од тебе...
 

MackO

Away with you .. !
Член од
21 февруари 2007
Мислења
257
Поени од реакции
204
Војска си е Војска :)
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
гледам доста сакаат редовна војска....не е лошо да се упатите на шалтерите на Министерството за Одбрана,мислам дека кој сака доброволно може да оди на обука(не сум добро упатен),само кој би сакал да денгуби во војска во ова време на транзиција,приватизација,рецесија итн...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom