Револуцијата ги јаде своите деца

Што после вооружениот бунт во Либија?

  • Револуција (овде се мисли на тотално нови оштествени односи, менување на претходните)

    Гласови: 2 11,1%
  • Ништо, ќе биде исто како и за време на Гадафи (капитализам со државен капитал)

    Гласови: 5 27,8%
  • Капитализам на „арапски начин“ (нешто како саудиска арабија и слично)

    Гласови: 6 33,3%
  • Цикличен неповратен контролиран конфликт

    Гласови: 5 27,8%

  • Вкупно гласачи
    18

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
На сите ви е позната оваа изрека. Лично, не знам кој ја рекол, вероватно заради тоа што многумина и ја повториле, па некако се претворила како своевиден мит.

Ме интересира, зошто е тоа така?

Не знам од каде би почнал, па според тоа оставам на вас, вие да дадете насока.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Поточно.
РЕВОЛУЦИЈАТА ГИ ЈАДЕ СВОИТЕ НАЈДОБРИ ЧЕДА.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
во револуцијата крварат невините
така нешто беше мислам :)

 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
За анкетата : Либија ќе биде Афричкиот Ирак.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
ништо од тоа горенаведеното нема да се случи,туку се ќе биде исто ама наопаку всушност ќе биде контролиран од САД како што му одговара како САД што се обидува да го симне Хуго Чавез но не успеа ама со Гадафи успеа токму како што планирано и да беше паметен Гадафи како Чавез немаше да се случи ваква мешаница;)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.134
Поени од реакции
18.131
Исто како порано,само гнасите ќе ја добијат експлоатацијата на нафта и сите ресурси.
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Поточно.
РЕВОЛУЦИЈАТА ГИ ЈАДЕ СВОИТЕ НАЈДОБРИ ЧЕДА.
Во ред.. ама зошто ?
--- надополнето: Aug 25, 2011 8:57 PM ---
во револуцијата крварат невините
така нешто беше мислам :)
Зошто?
--- надополнето: Aug 25, 2011 9:02 PM ---
Исто како порано,само гнасите ќе ја добијат експлоатацијата на нафта и сите ресурси.
Океј в ред.. иако тоа поише очекував да го кликнете на прашањата погоре.. оти поентава на темава не е политика (иако можеби се наметнува сама по себе), туку одговор на прашањето - Зошто револуцијата ги јаде своите деца (еве некој од вас вели најдобрите чеда, друг невините итн. итн. но смислата е таа)?
 
Член од
20 август 2011
Мислења
43
Поени од реакции
23
Во ред.. ама зошто ?

Зошто?
Не е тоа некоја голема мистерија. Револуциите обично ги започнуваат идеалисти, а после успешно завршените револуции, на власт доаѓаат опортунисти и прагматичари. Идеалистити не се способни за политиканство од ситни размери, и обично завршуваат како жртви на политичките игри на новонастанатите режими...
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Што би рекол Че Гевара

Viva la revolucion.

Без револуција (општо зборам, не за воени револуции или не знам што) или девијација нема напредок.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.285
samo evolutivniot tek na razvoj nosi napredok., sekoja revolucija zapochnala so krvoprolevanje za da na krajot i samata se udavi vo sopstvenata krv na svoite revolucioneri:coffee:
 
Член од
20 август 2011
Мислења
43
Поени од реакции
23
samo evolutivniot tek na razvoj nosi napredok., sekoja revolucija zapochnala so krvoprolevanje za da na krajot i samata se udavi vo sopstvenata krv na svoite revolucioneri:coffee:
Француската буржоаска револуција претставува еден од најзначајните моменти во политичката историја на човештвото, па била револуција, а не еволуција. Таа револуција во суштина претставува конечна пресметка со идејата дека царевите се Божји намесници на земјата...

После таа револуција, ништо не беше како порано...
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.285
............otkako i najgolemite stratezi na istata taa revolucija bile staveni na istoto mesto kako i carevite.............
edno srusheno gnezdo od nekoj neranimajko na lastovici ...i posle toa nishto ne e kako porano
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
............otkako i najgolemite stratezi na istata taa revolucija bile staveni na istoto mesto kako i carevite.............
edno srusheno gnezdo od nekoj neranimajko na lastovici ...i posle toa nishto ne e kako porano
А што било порано?
Оние неколку месеци - години (две три години) кога се живеела Француската револуција, или пред Француската револуција?

Пошто глеј, тука се наметнува друго прашање за револуцијата, дали таа е оправдана како процес на движење и менување на нештата?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.285
naslovot sam po sebe se nametnuva., nesporen fakt deka nikoj nema da se otkazhe od neshto ako drugiot so sprotivno mislenje ne mu se sprotivstavi so sila ., procesot na ovoj tip na revolucii e dalechna proshlost i nema nikakva vrska so deneshnive sluchuvanja shto se krijat pod plashtot na poimot revolucija ., taka da ., kako se menuvaat vreminjata taka i formite na t.n. revolucii dobivat nova forma i sodrzhina ., zatoa ili definirajte za koj period se diskutira ili temava vo kanta ., bidejki i vrapchinjata ja znaat vistinata za deneshnive"revolucii" vo interes na narodot
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
naslovot sam po sebe se nametnuva., nesporen fakt deka nikoj nema da se otkazhe od neshto ako drugiot so sprotivno mislenje ne mu se sprotivstavi so sila ., procesot na ovoj tip na revolucii e dalechna proshlost i nema nikakva vrska so deneshnive sluchuvanja shto se krijat pod plashtot na poimot revolucija ., taka da ., kako se menuvaat vreminjata taka i formite na t.n. revolucii dobivat nova forma i sodrzhina ., zatoa ili definirajte za koj period se diskutira ili temava vo kanta ., bidejki i vrapchinjata ja znaat vistinata za deneshnive"revolucii" vo interes na narodot
Супер што го наметна ова како прашање.... посебно она што сеа го болдирав кај тебе..
Оти глеј, нели си забележал (не знам, ако си прочитал нешто од западњациве нешто поново), али нели смислата за тоа што претставува револуцијата можеби и веќе трпи промени? Односно, постои мислење дека еволуцијата е таа која што со себе носи „мали“ револуции, и дека револуцијата и не мора баш да значи, „нужен масакр на децата на револуцијата?“
Оти, ако сме свесни дека револуцијата ги јаде своите деца, зошто тогаш ја перцепираме како таква, а воедно и знаејќи дека е таква, бегаме од нејзе? Нели револуцијата во суштина значи радикална промена на одредени односи и сфаќања, за други, бидејќи тие другие се наметнале како неопходност заради нужноста да се променат старите? Тогаш зошто мора таа револуција да биде крвава?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom