Револтот на Ламбе Алабаковски, Je suis Lambe Alabakovski

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.371
Поени од реакции
540
Па нешто погрешно резонираш.

Како треба да се однесувам кон лица кои тврдат дека ми се "браќа" а ми негираат јазик? Ова наспроти светската лингвистичка наука која е дијагонално поставена во однос на позицијата на Бугарија.

Или идентитетот. Имаат навика вашите политичари да кажат "Две држави, еден народ". Па се мрштите после коа ќе ви кажеме дека два посебни, различни народи сме. Па и не убедувате дека Тито ни измислил јазик и нација.

Размисли ти убаво зошто овој јаз постои и зошто истиот е продлабочен баш во последниве 3-4 години. И оти немаме ваков негативен однос кон Ирците, Пољаците, Турците или кој ти јас знам.

Сами одбравте да бидете лицемерни. Сами ја наметнавте ситуацијава.
Таков однос е нормално да имаш лично кон луѓето што те навредуваат, но не кон сите Бугари.

Овде во форумот јас лично не сум навредил член, а секој ден сум навредуван. Таму е разликата. Во Македонија омразата кон Бугарите стана нешто што не само што е голема појава, туку и масовно се негува. Забележи го постот во кој член на форумот покажува дека се моли за смртта на Бугари, кои ниту ги познава ниту ги видел. Утре ако Алабаковски запали бугарски автомобил, куќа или убие Бугарин, повторно ќе има масовна поддршка. Како што ова не ги интресира модераторите на форумов, не ги интресира масите - напротив, се поттикнува.

Тоа силно потсетува на односот на членовите на Нацистичката партија кон Евреите во периодот пред и за време на Втората светска војна. Тоа барем треба да го забележите. Нацистите, како вас, мислеа дека Евреите го заслужуваат тоа, дека ваквиот однос кон нив е нормален, тие го поддржуваа како вас...

Се продлабочува последниве 3-4 години, поради непостапувањето на вашата влада токму во спречувањето на омразата кон Бугарите. Вашите политичари промовираат омраза наместо да се обидуваат да ги подобрат работите. Имаме договор и комисија, а ниту договорот се почитува, ниту комисијата е продуктивна, ниту пак покажува некакви позитивни резултати.

Не гледам лицемерие. Политиката на Бугарија е константна по овие прашања со децении.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
10.707
Поени од реакции
34.887
Најјако ми е што се чудат зашто имало голема омраза кон Бугарите. Ти вика Македонски јазик е западно бугарски дијалект, сака да ти ревидира учебници, споменици и цела образовна програма и тоа ти го наметнува од позиција на сила како услов за членство во ЕУ и свесно сака да те дестабилизира. Не знам што уште заборавија да побараат. Да им го дадеме првородениот син од секоја фамилија.

Па после зашто сме ги мразеле.

Не омраза, бугарскиот шупак на колец со шајки да ти го набијам.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.371
Поени од реакции
540
Doaga na forum, ti vika deka ne postois i deka si bugar ama go kazuva toa demek na "civiliziran" nacin, ti mu vikas odi u tri lepe, i on posle glumi zrtva.
1. Каде напишав дека не постоиш?
2. За кој форумџија напишав дека не е Македонец туку Бугарин?

Така се формира мислење за Бугарите. Засновано на лаги, без ниту еден факт.

Лошата работа е што таквите лаги доаѓаат и од највисоко ниво. Слушнав барем неколку професори да тврдат дека тврдиме дека Кирил и Методиј се Бугари, што е 100% лага, но кога некој професор ќе ви го каже тоа, масата луѓе веруваат без воопшто да се потрудат да проверат.
Автоматски споено мислење:

Најјако ми е што се чудат зашто имало голема омраза кон Бугарите. Ти вика Македонски јазик е западно бугарски дијалект, сака да ти ревидира учебници, споменици и цела образовна програма и тоа ти го наметнува од позиција на сила како услов за членство во ЕУ и свесно сака да те дестабилизира. Не знам што уште заборавија да побараат. Да им го дадеме првородениот син од секоја фамилија.

Па после зашто сме ги мразеле.

Не омраза, бугарскиот шупак на колец со шајки да ти го набијам.
Класична индоктринација на етничка омраза и поттикнување насилство. Генерализираш за Бугарите, а мене лично ми се закануваш.
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2020
Мислења
795
Поени од реакции
1.809
Лошата работа е што таквите лаги доаѓаат и од највисоко ниво. Слушнав барем неколку професори да тврдат дека тврдиме дека Кирил и Методиј се Бугари, што е 100% лага, но кога некој професор ќе ви го каже тоа, масата луѓе веруваат без воопшто да се потрудат да проверат.
Абе племе, сите во вашата држава веруваат дека Кирил и Методиj биле бугари.
Ако ти веруваш поинаку, немоj да се делиш од твоето племе.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.371
Поени од реакции
540
Тие се посебна предчовекова цивилизација. Сите во универзумов потекнуваме од нив.Прегледај го приврзокот 337537
Класична антибугарска пропаганда...
Дали е ова теза но бугарската историографија?

Горенаведеното е исто толку сериозно како и ова:
1657031635350.png

Вакви глупости има во секоја држава.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
10.707
Поени од реакции
34.887
Класична индоктринација на етничка омраза и поттикнување насилство. Генерализираш за Бугарите, а мене лично ми се закануваш.

Јави се во Хелсиншки нека направат еден записник и пријави таму кај Бојко или кој и да ви е моментален татарски Хан дека си репресиран.
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
795
Поени од реакции
1.809
Класична антибугарска пропаганда...
Дали е ова теза но бугарската историографија?

Горенаведеното е исто толку сериозно како и ова:
Прегледај го приврзокот 337538

Вакви глупости има во секоја држава.
Оние ѓоновите бугарски во другата тема навистина веруваат, ги ставаа овие слики и не знаат што се пара вести. :D
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
7.866
Поени од реакции
18.204
Класична антибугарска пропаганда...
Дали е ова теза но бугарската историографија?

Горенаведеното е исто толку сериозно како и ова:
Прегледај го приврзокот 337538

Вакви глупости има во секоја држава.
За втората слика можеби си во право но чисто се сомневам, за првата слика доволоен факт е дека во бугарски весник е објавена цела статија на бугарски јазик. Не знам кој толку би се трудел да напише волкав реферат и да се испечати веројатно во сериозен весник чисто заради хумор и заебанција.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.371
Поени од реакции
540
Оние ѓоновите бугарски во другата тема навистина веруваат, ги ставаа овие слики и не знаат што се пара вести. :D
Можно е, важно е да се види контекстот на додавањето. Мојот контекст се надевам дека сите ќе го разберат. :D
Автоматски споено мислење:

За втората слика можеби си во право но чисто се сомневам, за првата слика доволоен факт е дека во бугарски весник е објавена цела статија на бугарски јазик. Не знам кој толку би се трудел да напише волкав реферат и да се испечати веројатно во сериозен весник чисто заради хумор и заебанција.
Брадва, Bulgarian Times и многу други се главно изданија за лажни вести и измислен сензационализам. Вакви сензации има во некои инфериорни весници во Бугарија. Можам да наведам најмалку 10 такви. Поентата е што таквите глупости се претставени како „види што пишуваат Бугарите“.

Прашањето е какво е мислењето на бугарската историографија (главните тези) и што пишува во бугарските учебници.
Автоматски споено мислење:

Абе племе, сите во вашата држава веруваат дека Кирил и Методиj биле бугари.
Ако ти веруваш поинаку, немоj да се делиш од твоето племе.
Ова не е вистина. Уште на училиште се учи дека се византиски свештени лица. Така ги учев, така се учи и денес.
 
Последно уредено:

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.693
Поени од реакции
7.450
Таков однос е нормално да имаш лично кон луѓето што те навредуваат, но не кон сите Бугари.

Овде во форумот јас лично не сум навредил член, а секој ден сум навредуван. Таму е разликата. Во Македонија омразата кон Бугарите стана нешто што не само што е голема појава, туку и масовно се негува. Забележи го постот во кој член на форумот покажува дека се моли за смртта на Бугари, кои ниту ги познава ниту ги видел. Утре ако Алабаковски запали бугарски автомобил, куќа или убие Бугарин, повторно ќе има масовна поддршка. Како што ова не ги интресира модераторите на форумов, не ги интресира масите - напротив, се поттикнува.

Тоа силно потсетува на односот на членовите на Нацистичката партија кон Евреите во периодот пред и за време на Втората светска војна. Тоа барем треба да го забележите. Нацистите, како вас, мислеа дека Евреите го заслужуваат тоа, дека ваквиот однос кон нив е нормален, тие го поддржуваа како вас...

Се продлабочува последниве 3-4 години, поради непостапувањето на вашата влада токму во спречувањето на омразата кон Бугарите. Вашите политичари промовираат омраза наместо да се обидуваат да ги подобрат работите. Имаме договор и комисија, а ниту договорот се почитува, ниту комисијата е продуктивна, ниту пак покажува некакви позитивни резултати.


Не гледам лицемерие. Политиката на Бугарија е константна по овие прашања со децении.
Сеа од една страна викаш дека треба да биде само кон оние шо навредуваат, а долу викаш дека е константна со децении. Институционализирана.

И грешка си и за причината на оваа состојба. Аверзијата кон бугарија и бугарите зеде поголем замав кога почнавте да задирате во идентитетски прашања. Од една страна изјавувате дека сме еден народ, демек браќа, од друга малтене уцени и ултиматуми.

Не ми стои дека ќе разбереш ова.

П.С.

Во случај некој да ти се заканува, слободно пријави го. Реагираат тука од форум.
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
795
Поени од реакции
1.809
Ова не е вистина. Уште на училиште се учи дека се византиски свештени лица. Така ги учев, така се учи и денес.
И тоа што викаш:Можам да ти наведам еден огромен список со ваши саjтови дека ги сметате за бугари.
Пази, првиот линк е вашата википедиja.

Исто така сум зборувал со доста бугари на таа тема и секогаш сум добивал ист одговор. ;)
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.371
Поени од реакции
540
И тоа што викаш:Можам да ти наведам еден огромен список со ваши саjтови дека ги сметате за бугари.
Пази, првиот линк е вашата википедиja.

Исто така сум зборувал со доста бугари на таа тема и секогаш сум добивал ист одговор. ;)
БГ ВИКИ: "Св. св. Кирил и Методиј (на гр'цки: Κύριλλος καὶ Μεθόδιος, на ц'рковнославјански: Кѷрилл' и Меѳодїи) са двама братја богослови, родени в Солун, Византијска империја през IX век, които развиват својата мисионерска дејност като проповедници на христијанството."

Што е спорно во Википедија горе што ја цитираш?

МК ВИКИ: "Свети Кирил и Методиј (старословенски: Кѷрилл' и Меѳодїи) — македонски (врска кон: Македонци) браќа од Солун во IX век, кои станале мисионери на христијанството помеѓу Словените од Голема Моравија и Панонија."

Овде веке е спорно дали се "етнички Македонци" како што е наведено в МК ВИКИ.

За другите врски: Можам да дадам уште поголема листа на тврдења на слично ниво од Северна Македонија.
Важно е што пишува бугарската историографија и учебници, а не на блогови, форуми и новински сајтови.
Автоматски споено мислење:

Сеа од една страна викаш дека треба да биде само кон оние шо навредуваат, а долу викаш дека е константна со децении. Институционализирана.

И грешка си и за причината на оваа состојба. Аверзијата кон бугарија и бугарите зеде поголем замав кога почнавте да задирате во идентитетски прашања. Од една страна изјавувате дека сме еден народ, демек браќа, од друга малтене уцени и ултиматуми.

Не ми стои дека ќе разбереш ова.

П.С.

Во случај некој да ти се заканува, слободно пријави го. Реагираат тука од форум.
Сосема коректно се изразив. Колегата форумџија се моли за убивање на Бугарите, палење на нивните куќи и автомобили. Не зборува ниту за бугарските политичари ниту за државата, т.е. управување. Разликата е огромна. 100% етно-расизам. Омраза кон цел народ на етничка основа. Исто како и нацистите.

Истото го прави и Ламбе Алабаковски - запали културен клуб на македонски граѓани со бугарска самосвест. Не пали бугарска амбасада (ако е незадоволен од дипломатија или политика/држава), не пали зграда на политичка партија. Запали културен центар т.е. невладина организација кој законски нема врска со Бугарија, туку со Северна Македонија - создаден од граѓани на Северна Македонија, на територијата на Северна Македонија, според законите на Северна Македонија.
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.126
Поени од реакции
2.844
Дај пример од форумот за Бугари кои го негирале македонскиот јазик и не ти го признале идентитетот. Ајде да не се лажеме и да не шириме омраза кон Бугарите.

Како што гледаш, се трудам да пишувам на што е можно повеќе литературен македонски јазик, а идентитетот на никој од форумот не сум го негирал.

Погледнеи во форумот колку пати мојот личен идентитет е негиран.
Види го коментарот на "Ne_sum_ja". Би сакал да знам што мислиш за тоа.
Цело време јадете гомна и вреѓате, на милион места имате негирано и јазик и народ и се, така да.не се прави будала. На цел подфорум историја мамето му ебавте, го расипавте скроз. Пу...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom