Ребраст каиш

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Јас го сменив на 23000 км, 5 години стар. На изглед беше супер... кога го извадивме, е тогаш да видиш како изгледа...
А зимава менував клинасти, го загледа мајсторот у чајка и вика до 100,000 нема гајле.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
ти си знаеш.
Не ќе го менам летово, и предницата напред по малку ми цвика кога вртам во лево, јабучицата и лагерот се узреани за смена. Имам еден пријател шо работи во ПСА, ќе го замолам од таму да ми земе делови.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
У бре, па ја сум 6-та година на 80,000 поминати, го гледав пред некое време изгледаше супер, ни напукнат ни конци а запците му беа одлични.
Ако прајме муабет за оригиналниот , ќе те вози до 100.000 км. Мада од ко ќе го смениш, читај шо ти пиши струмикс. Заменските делови не се исти по квалитет со оригиналните.

А зимава менував клинасти, го загледа мајсторот у чајка и вика до 100,000 нема гајле.
Клинасти и ребрасти не е исто... клинастиот и да ти се скини ке немаш алтернатор, серво и клима (ако има колата серво и клима). толку. колата се вози без проблем до најблискиот сервис.

Ребрасти, не би ти посакал да ти се скини. Се виткаат вентили, се кршат клипови... големи шансите се да треба да се вади главата, најмалку рамнење, нови вентили, диктон и масла... ако немаш среќа, можно е тотално да го уништи моторот.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Ако прајме муабет за оригиналниот , ќе те вози до 100.000 км. Мада од ко ќе го смениш, читај шо ти пиши струмикс. Заменските делови не се исти по квалитет со оригиналните.



Клинасти и ребрасти не е исто... клинастиот и да ти се скини ке немаш алтернатор, серво и клима (ако има колата серво и клима). толку. колата се вози без проблем до најблискиот сервис.

Ребрасти, не би ти посакал да ти се скини. Се виткаат вентили, се кршат клипови... големи шансите се да треба да се вади главата, најмалку рамнење, нови вентили, диктон и масла... ако немаш среќа, можно е тотално да го уништи моторот.
Зарем новиве мотори на ПСА немаат тоа заштита од такви случаеви?

Инаку за каишот од франција ќе ми го донесат, имам човек што работи во ПСА.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Kakva zastita od skinat rebrast be druže. :D
Kaj nekoi koli so standarden 4 klipen 8v motor ventilite nemaat dopirna tocka so klipovite,kaj ovie i da se skine kaisot nema posledici za motorot. Kaj site dizeli i 16v benzinci se skina li kaisot otidoa ventilite,znae da se skrši i bregasta ili klip.
Zatoa pamet u glava,menjavanje na rebrast na sekoi 50.000km ili na 3-4 godini bez razlika na kilometri maksimum.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Зарем новиве мотори на ПСА немаат тоа заштита од такви случаеви?
Имаат бе... спремен си да ја пробаш? Шансите експериментот да успее ти се 50-50. Сега ти, како сакаш прави.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Имаат бе... спремен си да ја пробаш? Шансите експериментот да успее ти се 50-50. Сега ти, како сакаш прави.
Е сеа ме зезаш, прашувам зошто сум чул дека имаат некаква заштита од скинат каиш, инаку нареден месец стига каишот и клинастиот го порачав ;)
 

Sir Dalton

Ću te patošem!
Член од
30 март 2010
Мислења
54
Поени од реакции
4
Момци (и девојки?) да не знаете кај да најдам ребраст каиш за Land Rover Freelander, од кој производител, дали има разлика во бројот (димензии) или сите пасуваат? На чале, во овластениот сервис на Маккар, му побарале 16,000 ден. некако многу ми се гледа...
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Момци (и девојки?) да не знаете кај да најдам ребраст каиш за Land Rover Freelander, од кој производител, дали има разлика во бројот (димензии) или сите пасуваат? На чале, во овластениот сервис на Маккар, му побарале 16,000 ден. некако многу ми се гледа...
16 000 за ребраст???? не ме заебавај човек хах.... барај на друго место ценава е ненормално страшна!!!
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Момци (и девојки?) да не знаете кај да најдам ребраст каиш за Land Rover Freelander, од кој производител, дали има разлика во бројот (димензии) или сите пасуваат? На чале, во овластениот сервис на Маккар, му побарале 16,000 ден. некако многу ми се гледа...

Која година е Ланд Ровер???Ако е 1999ш-2000 модел и е дизел,има иста макина ко БМВ 320Д.Ке си бараш за БМВ,а во Чаир има дукани колку сакаш......
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
ај да си прашам и ја за мојава - сменив ребраст пред 2 000 километра некаде - купив оригинал фленор и ми рекоа следно менување на 4/5 години или на 40/50 000 километра...

е сеа ме интересира - пошто погоре некој пиша на дизелаши или 16 вентислки мотори обавезно се кршат клипови се криват вентили и слично - мојава ланчија ( ипсилон ) е 8 вентилса па во случај да скине каиш ( недај боже на никој не посакувам ) дали би искривило вентили и слично или шансите се помали?

моторот е исти како на пунто ( најслаб мотор 44 киловати )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom