Рамна Земја?

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.883
Поени од реакции
4.042
А додека леташ од една до друга дестинација дали и авионот "ротира сосе референтниот систем во атмосферата"? Додека се возиш со автомобил по рамна површина дали и автомобилот "ротира сосе референтниот систем во атмосферата"? Дали чувствуваш 30км/сек.некакво движење на земјата? 1670км/ч како да се измерат? Кога некој ќе знае да ги одговори овие прашања нека ми пише овде :pos:
Да, наведениве нешта за само дел од практично бесконечната можност за релативизирање на се‘ и сешто па така, референтниот систем го поставуваш „на вистинското место„, онака ad hоc, како што ќе ти притреба во даден момент, за да веднаш потота тој систем го изместиш, таман толку за да можеш да одговориш на сите незгодни прашања.

Или, како што пишува во една брошурка токму на темата за подвижна или неподвижна земја, ако тргнеме со релативизирање, можеме и целата Вселена да ја релативизираме...:icon_lol:

Затоа, некој се сети(л) па во равенките кои „као„ нешто треба да докажат, почна(л) да додава и константни физички вредности.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Додека да спадне обилниов ручек, си реков чекај да научам нешто ново врска движењето и мирувањето.
Арно ама нешто тешко споделуваат докази врска движењето....



Па зависи, таа моја слабост ме натерала да барам одговори на други места. Баш, па одговорите надвор од религиозната заедница ми помогнале да сум посилен (умствено секако, не во мускули). Ова би требало да е добар пример за движење, односно акција и реакција.

Религиозниот свет, каде викаат слушај ме што ти зборам, не ме глеј што правам, тоа оставам на тие што слепо сакаат да се потчинат на авторитет.



Тоа е невозможно, значи не може да е природен односно закон на универзумот. Не може едноставно само да си лебди, а да е во мирување. Оти не пропаѓа низ универзумот?

Тоа што вие во вашата заедница нешто си го нарекувате закон, мора да биде поткрепено со докази, објаснувања кои цврсто ќе држат вода, за што повеќе луѓе да дојдат и да се напијат од таа вода. Вака, ко во решето да ја чувате водата и вика елајте да се напиете.
Ma te procitav tamo i u padot na imerijata, odma te prepoznav ne mora da me motash so rucekot :D

Inaku seushte ne mi e jasno od kakva bitnost e formata na zemjata u sekojdnevieto.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.883
Поени од реакции
4.042
Па зависи, таа моја слабост ме натерала да барам одговори на други места. Баш, па одговорите надвор од религиозната заедница ми помогнале да сум посилен (умствено секако, не во мускули). Ова би требало да е добар пример за движење, односно акција и реакција.

Религиозниот свет, каде викаат слушај ме што ти зборам, не ме глеј што правам, тоа оставам на тие што слепо сакаат да се потчинат на авторитет.
Не си ти крив, туку така те научиле-да ги гледаш нешатата „на парче„ а не во најширок можен контекст.

А што се однесува до слепоста во верувањето и прифаќањето туѓи мислења како да се свои, доволно е да ги препрочиташ своите дописи на темава и ќе увидиш кој и на каков начин доаѓа до одредени вистини.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.629
Поени од реакции
9.217
Објасни ми, како вие нормалните сметате дека планетава стои мирно и тоа стои мирно на една иста позиција?
Наутро кога ќе си седнеш на маса да пиеш кафенце со чаша вода... Погледни го филџанот,чашата со вода пред да се напиеш дали течностите мируваат... Погледни околу тебе низ прозор,природата, дрвјата... И запрашај се дали е можно да имаш таква хармонија додека земјата ти се врти со 1670км/ч околу замислена оска и лета со брзина преку 100000км/ч во непознат правец... Дали е тоа нормално запрашај се...
Автоматски споено мислење:

Оти не пропаѓа низ универзумот?
:pos:no comment...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.890
Поени од реакции
7.271
Ma te procitav tamo i u padot na imerijata, odma te prepoznav ne mora da me motash so rucekot :D

Inaku seushte ne mi e jasno od kakva bitnost e formata na zemjata u sekojdnevieto.
Ама од падот на империјата одамна до сега пројдено е време, би требало пмс да е завршен :toe:

Не си ти крив, туку така те научиле-да ги гледаш нешатата „на парче„ а не во најширок можен контекст.
Па тие што ме научиле, во пракса ги покажале нивните знаења. Од нивните знаења, цело човештво има корист, а и може уште поголема корист да има, доколку некои сили не се вмешале.
Тие што ме научиле, имале претстава за уште поширок од твојот најширок контекст, па фала му на бога, што кај нив ме пратил, а не кај твоите учители.

Е оти на најинтересниот дел сега но комент. Нели според твоето претходно тврдење за водата, чашата треба да пропаѓа планетава....
Не може вакви контрадикторни работи... Или па тоа е ваша голема тајна, па не ја споделувате со секого.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.629
Поени од реакции
9.217
референтниот систем го поставуваш „на вистинското место„, онака ad hоc,
Па зар мала работа е тоа додека се возиш во автомобил по рамна површина автомобилот да ти се врти сосе референтниот систем без да почувствуваш а замисли како е кога би го почувствувал тоа спирално доживување :pos:
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Ама од падот на империјата одамна до сега пројдено е време, би требало пмс да е завршен :toe:
Pa sigurno bil proshliot pms, ja pa vaka u pms dati ne gledam ama pomisliv... ori be bafric vaka na vanlok ovo ono, pa ide nakaj nas covekot.... mora da e pms!
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.890
Поени од реакции
7.271
Pa sigurno bil peoshliot pms, ja pa vaka u pms dati ne gledam ama pomisliv... ori be bafric vaka na vanlok ovo ono, pa ide nakaj nas covekot.... mora da e pms!
Остај го не рационалниот русофил ванлок. Ем шуто, ем боде.
Туку се мислам дека Зурла е благословен, види го колку е среќен, види со каков капацитет на светоглед располага. Ваков талент, мора да го земеш на плажата :D

Кај виде дека планетата ти лета додека се врти ? Кај доживуваш такво искуство? Изгледа јас не сум дел од твојот Матрикс.
Види таму со твојата тајфа, врска пропаѓање на планетата низ универзумот, дали ќе ја кажете тајната. Вака ќе излезе твоето тврдење за водата дека не држи вода, решето.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.883
Поени од реакции
4.042
Па тие што ме научиле, во пракса ги покажале нивните знаења. Од нивните знаења, цело човештво има корист, а и може уште поголема корист да има, доколку некои сили не се вмешале.
Тие што ме научиле, имале претстава за уште поширок од твојот најширок контекст, па фала му на бога, што кај нив ме пратил, а не кај твоите учители.
Моите учители за мене се арни, а би сакал да се такви уште долго.

А кои се тие „нивни знаења„, кога е повеќе од познато (дури и без некое академско образование) дека најголемиот дел од денешниве науки се само збирка од теории за „ова„ и за „она„, со дискутабилен обем од докажаност од тие теории и со никава практична употребливост?...

Користа секогаш ја имаат само оние кои продаваат, не и оние кои купуваат...
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.629
Поени од реакции
9.217
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Остај го не рационалниот русофил ванлок. Ем шуто, ем боде.
Туку се мислам дека Зурла е благословен, види го колку е среќен, види со каков капацитет на светоглед располага. Ваков талент, мора да го земеш на плажата :D
Go prepoznav odamna, minimum tripati go imam ovde braneto od mizerni maliciozni navredlivi intelektualci, toa beshe pred da uvidam deka on gi izluduva so svojata kondicija. :D
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.629
Поени од реакции
9.217
Ајде мајкааа следен пост со туршија ли ќе го браниш хелиоцентризмот?
Автоматски споено мислење:

Колку сака нека биде "ограничена светлина". Кога може да видиме ѕвезди од други галаксии, зошто неможе да го видиме нашево сонце навечер според твојата теорија? :)
А ти пиши зошто може преку ден да се види и сонце и месечина? Како го објаснува тоа твојата псевдонаука?
Сонцето има локална светлина која ја влече со себе и дека не можеш да гледаш бесконечно е тоа се вика перспектива. Твојот вид има ограничен опсег ,ограничена видливост. Исто како и секој фотоапарат,камера или телескоп. Сонцето никогаш не заоѓа затоа што и привидното заоѓање е дел од перспектива твоето видување дека заоѓа за друг е изгревање на сонцето. Ако ти не можеш да го видиш навечер од твоја страна некој друг за тебе го гледа преку ден од друга страна.
Автоматски споено мислење:

Што знам.... досега не видовме ниту еден аргумент за теоријата топчеста земја.
2022 година се уште нема а нема ни да има...
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.906
Поени од реакции
1.545
@PROROKOT
веруваш у бог и промовираш некаква си религиозност, а бог нигде го немаш видено
у исто време не веруваш у формата на земјата и нејзиното движење околу својата оска и околу сонцето затоа што не си го видел и почуствувал истото.
мене ми е смешно, ама нека твојот бог не ми суди за потсмевот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom