Рамна Земја?

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.569
Поени од реакции
9.134
Удри си ја главата посилно :pos:
Ѕвезда северница се наоѓа на исто место со милениуми... Туку никој не ми одговори зошто никогаш не се менува лицето на месечината? И не ми се вадете на "gravy tea" :ROFLMAO:
Автоматски споено мислење:

Твоево е: гледам сите се смеат па и јас се смеам, кога гледам мене ми се смеат ;)
А твоето е за жалење... :facepalm:
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Ѕвезда северница се наоѓа на исто место со милениуми... Туку никој не ми одговори зошто никогаш не се менува лицето на месечината? И не ми се вадете на "gravy tea" :ROFLMAO:
Автоматски споено мислење:


А твоето е за жалење... :facepalm:
Ајде, апчињата и во кревет. Доста беше "дружење" за денес.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.569
Поени од реакции
9.134
Хоризонтот секогаш се појавува совршено рамно 360 степени околу набљудувачот, без оглед на височината. Закон на РАМНА ЗЕМЈА...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.216
Доволно си закопан со глава у песок...
Drzi se kreacionistu, ne se predavaj. Vistinata mora da izlezi na videlo posto sevisniot e tvojot spasitel i ti si negovata sovrsena kreacija( dobro sega daleku od sovrsena ama bitno kreacija).
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.569
Поени од реакции
9.134
Од геодетите, инжинерите и архитектите никогаш не се бара да го вклучат претпоставеното искривување на Земјата во нивните проекти...
Автоматски споено мислење:

Drzi se kreacionistu, ne se predavaj. Vistinata mora da izlezi na videlo posto sevisniot e tvojot spasitel i ti si negovata sovrsena kreacija( dobro sega daleku od sovrsena ama bitno kreacija).
А мозокот да не ти е на рекреација?
Автоматски споено мислење:

Во средниот век луѓето верувале дека земјата е рамна, за што имале барем докази од своите сетила: "ние" веруваме дека е тркалезна, не затоа што дури еден процент од нас би можеле да ги наведат физичките причини за толку чудно верување но бидејќи модерната наука не убеди дека ништо што е очигледно не е точно, и дека се што е магично, неверојатно, извонредно, гигантско, микроскопско, бездушно или срамота е „научно“. “ - Бернард Шо
Автоматски споено мислење:

Боби човек аман бе, технички факс имаш завршено, зар на едно лого на UN падна?
Логото РАМНА ЗЕМЈА го користат големи светски организации како на пример освен UN понатаму: World Meteorological Organisation, International Maritime Organisation, International Civil Aviation Organization итн.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.216
Логото РАМНА ЗЕМЈА го користат големи светски организации како на пример освен UN понатаму: World Meteorological Organisation, International Maritime Organisation, International Civil Aviation Organization итн.
Ja zaboravi i najsilnata i najgolemata organizacija vo vselenata.
United Federation of Planets.
I taa go koristi slicnoto logo, dodusa na vselenata no bitnoto e deka i taa e ramna :toe:
united-federation-of-planets-vector-logo.png
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.569
Поени од реакции
9.134
Ja zaboravi i najsilnata i najgolemata organizacija vo vselenata.
United Federation of Planets.
I taa go koristi slicnoto logo, dodusa na vselenata no bitnoto e deka i taa e ramna :toe:
Прегледај го приврзокот 303226
Иронијата е дека логото на РАМНА ЗЕМЈА го користат тие кои управуваат со светот...
Автоматски споено мислење:

Запрепастувачки за тебе, ама прво треба да научиш пловност што е! Да има врска со густината, и да може да ја победи гравитацијата. Хелиумот има маса и соодветно на таа маса чувствува гравитациско привлекување. Само што векторот на пловноста е поголем па тој се пробива(бива истиснат) од атомите и молекулите на воздухот.
Ти можеш да напишеш на балонот што сакаш, ама џабе ти е све ако не разбираш...

И ѕвезда Северница ти ни со двоглед не би ја убодел ;)
Автоматски споено мислење:


Железото има помала густина од водата? :tapp:
А ако тебе ти фали даска на сурферот не му фали... А кајакот?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Од геодетите, инжинерите и архитектите никогаш не се бара да го вклучат претпоставеното искривување на Земјата во нивните проекти...
Автоматски споено мислење:
Лага, огромна лага, богохулие.
Не само што се бара него имаме проблем што на земјата има мал милион на елипсоиди( за висинската престава на земјата) сега по ново и геоиди. После идат трансформации, па имаш Гаус Кригерова, трансферзална меркаторова, универзална трансверзална меркаторова...... кој владетел не дошол и не го мрзело секој свое решение донесол. Па висински нивелмански престави каде секоја земја си зема своја нулта надморска висина. Ние на пример од Јадранско море земаме, грчињата од егејско и се разликуваме 40 сантиметри. Ој усогласи заеднички проект.
Русите имаат неколку зони на трансформации и две висински Балтичка и Тихоокеанска,кои се разликуваат со метри? да беше рамна земјата нит ние со грците ќе се разликувавме нит Русите ќе имаа таков проблем.
Така да не лажи народ, дааалеку си од вистината.
На сето писание дали наведов 2% од барањата што стојат пред геодетите.
Ако ме р'чнеш утре нa комп има да ги наведам сите проекции, елипсоиди и висински системи.
Ќе видиш ти колку е рамна ваа што те држе!
@Lester Freamon ако си послободен деновиве удави го овој рамниов вид виделина да фати.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.342
Поени од реакции
57.956
Ќе ти одговорам...
Многу луѓе мислат дека способноста на модерната астрономија точно да предвиди затемнување на Месечината и Сонцето е резултат и доказ позитивен за хелиоцентричната теорија на универзумот. Меѓутоа, факт е дека затемнувањата се точно предвидени од културите ширум светот илјадници години пред „хелиоцентричната топка-Земја“ да биде дури и светкава во имагинацијата на Коперник.Птоломеј во 1 век од нашата ера точно предвиде затемнувања за шестотини години врз основа на РАМНА, НЕПОДВИЖНА ЗЕМЈА со еднаква прецизност. Целиот пат назад во 600 п.н.е. Талес точно предвидел затемнување штом завршила војната меѓу Медијците и Лидијанците. Помрачувања се случуваат редовно со прецизност во 18 -годишни циклуси, така што без оглед на геоцентричните или хелиоцентричните, рамни или глобусни земјишни космологии, затемнувањата може точно да се пресметаат независно од таквите фактори. Друга претпоставка и наводен доказ за обликот на Земјата, хелиоцентристите тврдат дека затемнувањето на Месечината е предизвикано од сенката на топката-Земјата која ја окултира Месечината. Идејата е дека сферите на Сонцето, Земјата и Месечината совршено се усогласуваат како три билијард топки по ред, така што сончевата светлина ја фрла сенката на Земјата врз Месечината. За жал за хелиоцентристите, ова објаснување е целосно неважечко поради фактот што затемнувањата на Месечината се случиле и продолжуваат да се случуваат редовно кога и Сонцето и Месечината се уште се видливи заедно над хоризонтот! За сончевата светлина да ја фрла сенката на Земјата врз Месечината, трите тела мора да бидат подредени во права сизигија од 180 степени...
Добро е што конечно одговори со текст, ама не мораше да го преведеш целиот артикл од збор до збор.

Инаку во артиклот се наведени некои примери од пред неколку векови, имаш некој таков понов пример од лунарна еклипса кој е снимен со камера и зошто не?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.772
Поени од реакции
8.039
@fennel, џабе ќе се трудиш, кога @Red Zurla не е во состојба да ја забележи огромната дисторзија на обликот на континентите на логото на ОН и да се запраша зошто е тоа така. Ниту пак некогаш отворил географски атлас, ниту знае што е проекција, ниту пак може да ја нацрта, ни да ја сфати.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.772
Поени од реакции
8.039
Логото РАМНА ЗЕМЈА го користат големи светски организации како на пример освен UN понатаму: World Meteorological Organisation, International Maritime Organisation, International Civil Aviation Organization итн.
Си видел ли ти воопшто мапа на Австралија? И објасни зашто на оваа лого Австралија е толку многу деформирана.

1627888213866.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom