Рамна Земја?

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Јас се држам до тоа дека висока интелигенција го створила светот... Бог го створил светот.
Автоматски споено мислење:


Ауу ама сте биле синхронизирани со прашањава...
Автоматски споено мислење:

Си бил на Нил сигурен сум... Прегледај го приврзокот 302939
Автоматски споено мислење:


Ајде одговори што гледаш на Старавина-Кајмакчалан поентирај...
Ти кажи што гледаш, остај ме мене.
Имам слики од Нил, ако дојде до процес имам докази :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.232
Ти кажи што гледаш, остај ме мене.
Имам слики од Нил, ако дојде до процес имам докази :D
Не си го арчи времето со овој :D
Може да му препорачаш само добар психијатар или да му платиме едно такси до Бардовци и да се раатиса и тој и ние :)
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.833
Поени од реакции
8.220
Red Zurla, дали имаш завршено 4-то одделение и дали си здрав, работоспособен човек?
Ти би го примил ли на работа и на кое работно место?
Му продаваат приказна дека на мапа стара илјада години се гледало уште копно зад Антарктикот, и овој ја проголтува како клен, наместо да ја вклучи таа празна лејка и да види дека на мапи не стари 1000 години, туку стари само 500 години, не само што ги нема Антарктик, Австралија, Северна и Јужна Америка, туку не е обележана цела супсахарска Африка и целиот брег на Сибир, од Урал до Кореја...

А и како би ги имало?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не си го арчи времето со овој :D
Може да му препорачаш само добар психијатар или да му платиме едно такси до Бардовци и да се раатиса и тој и ние :)
Јас на Зоќо шу пишувам да се сетат другите! А за него одамна ми е јасно дека е ојден возот!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.232
Јас на Зоќо шу пишувам да се сетат другите! А за него одамна ми е јасно дека е ојден возот!
Заостанати се овие тука, нов тренд се сега овие со конкавна земја (wildheretic сајтот), овие пак веруваат дека сонцето е поставено во центарот на земјата и дека нема излез од истата :D

Дај му една тотална на овој, ќе ги исправи сите патишта :D
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.093
Поени од реакции
11.101
@Red Zurla
Ајде нешто пиши на видеото од Ејсид со бродот и НИКОН900 или како и да се викаше.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.577
Поени од реакции
9.155
Ти кажи што гледаш, остај ме мене.
Имам слики од Нил, ако дојде до процес имам докази :D
Абе опасен си ти...
Автоматски споено мислење:

Nikon P900, брод - зошто не се гледа долниот дел на бродот ако Земјата и водата се рамни? ;)
Или, го потонаа илуминатите за да докажат дека Земјата е округла? :D

* @Red Zurla на апаратима :pos:
NIKON si e NIKON koja reklama mu ja udrivme... https://youtu.be/NTz8sgiScT0
Автоматски споено мислење:

Абе опасен си ти...
Автоматски споено мислење:


NIKON si e NIKON koja reklama mu ja udrivme... https://youtu.be/NTz8sgiScT0
Eve i od p 900... https://youtu.be/3DRRyZBL4OQ
Автоматски споено мислење:

Абе опасен си ти...
Автоматски споено мислење:


NIKON si e NIKON koja reklama mu ja udrivme... https://youtu.be/NTz8sgiScT0
Автоматски споено мислење:


Eve i od p 900... https://youtu.be/3DRRyZBL4OQ
Автоматски споено мислење:

Ти би го примил ли на работа и на кое работно место?
Му продаваат приказна дека на мапа стара илјада години се гледало уште копно зад Антарктикот, и овој ја проголтува како клен, наместо да ја вклучи таа празна лејка и да види дека на мапи не стари 1000 години, туку стари само 500 години, не само што ги нема Антарктик, Австралија, Северна и Јужна Америка, туку не е обележана цела супсахарска Африка и целиот брег на Сибир, од Урал до Кореја...

А и како би ги имало?
Да бе ти ја виде мапата... СФЕ стручњаци у пм...
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.833
Поени од реакции
8.220
@Red Zurla, нè убеди за рамната земја, па предлагам да прејдеш на повисоко ниво и да почнеш да нè убедуваш дека млекото се добива директно од фрижидер од продавница, дека сирење се добива од растенија, дека доматите растат под земја, и дека кравите не даваат млеко, туку истото го пијат, дека џемот и мармеладот се добиваат од житарки, а сланината од пченица, како што мислат твоите идоли на кои ти безрезервно им веруваш и кои успееја да ти го свртат паметот со инфантилни сликички направени на ниво од забавиште или од душевна болница.



 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.067
Поени од реакции
13.574
Абе опасен си ти...
Автоматски споено мислење:


NIKON si e NIKON koja reklama mu ja udrivme... https://youtu.be/NTz8sgiScT0
Автоматски споено мислење:


Eve i od p 900... https://youtu.be/3DRRyZBL4OQ
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:


Да бе ти ја виде мапата... СФЕ стручњаци у пм...
И на твоето и на видеото на асид се гледа истото, долниот дел од бродот исчезнува и позади нема вода :)
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
И на твоето и на видеото на асид се гледа истото, долниот дел од бродот исчезнува и позади нема вода :)
Коцка, релно е така, не се гледа ништо, што фатил апаратот фатил натаму нема ништо, ама има едно ама! Затоа го прашував Зоќо за Кајмакчалан, ама толку му фаќа и се уплаши да каже!
Реално кога гледаш брод на километар мозокот ти прави слика дека гледаш и море пред него каде по логика ќе оди тој брод. Исто е и со Кајмакчалан, стоиш во Старавина гледаш накај врвот и гледаш јасни пољани и снежни падини, како да се пред тебе! Земи реално со инструмент да ги погледнеш, едвај контурите на планината се гледаат, па и какви филтри да употребуваш! Еден куп измаглици, пареа и честички меѓу тебе и планината. Ама мозокот е процесор, кој на основа на видено и претпоставено ти ја чисти сликата до крајни можни граници. И таа слика е само во твојата глава, некој до тебе што гледа не ја гледа истата слика иако сте на 2 метра еден од друг.
Затоа на исклучително забегани луѓе кои си гледаат континенти таму некаде пред бродот, мозокот ќе им направи ќејф и ќе им ги прикаже. Зависно од степенот на имагинација, таков и ќе биде светот пред него.
Затоа ако на Зоќо земјата му е рамна, џабе ќе вадиме аргументи од Касини, Бесел, Красовски, WGS, UTM и тако даље и тако даље, што би рекол браварот :)
Автоматски споено мислење:

@Red Zurla,


Жива вистина 83’-’4 седиме во канцеларија и како млади стана збор за цицки! И оваа вакви онаа такви, некој рече ако сакаш толку цицки иди во краварска фарма они имаат по четири има да се изнафаќаш :ROFLMAO:
И тука упаѓа еден колега градско дете, сега успешен бизнизмен, со прашање: А нели куде краву има славина, одвртиш и колко има млеко истече и готово:facepalm: Кога рокнавме да се смееме, грев ме фати за фацата која ја имаше:pos:
 
Последно уредено:

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.067
Поени од реакции
13.574
Коцка, релно е така, не се гледа ништо, што фатил апаратот фатил натаму нема ништо, ама има едно ама! Затоа го прашував Зоќо за Кајмакчалан, ама толку му фаќа и се уплаши да каже!
Реално кога гледаш брод на километар мозокот ти прави слика дека гледаш и море пред него каде по логика ќе оди тој брод. Исто е и со Кајмакчалан, стоиш во Старавина гледаш накај врвот и гледаш јасни пољани и снежни падини, како да се пред тебе! Земи реално со инструмент да ги погледнеш, едвај контурите на планината се гледаат, па и какви филтри да употребуваш! Еден куп измаглици, пареа и честички меѓу тебе и планината. Ама мозокот е процесор, кој на основа на видено и претпоставено ти ја чисти сликата до крајни можни граници. И таа слика е само во твојата глава, некој до тебе што гледа не ја гледа истата слика иако сте на 2 метра еден од друг.
Затоа на исклучително забегани луѓе кои си гледаат континенти таму некаде пред бродот, мозокот ќе им направи ќејф и ќе им ги прикаже. Зависно од степенот на имагинација, таков и ќе биде светот пред него.
Затоа ако на Зоќо земјата му е рамна, џабе ќе вадиме аргументи од Касини, Бесел, Красовски, WGS, UTM и тако даље и тако даље, што би рекол браварот :)
Автоматски споено мислење:


Жива вистина 83’-’4 седиме во канцеларија и како млади стана збор за цицки! И оваа вакви онаа такви, некој рече ако сакаш толку цицки иди во краварска фарма они имаат по четири има да се изнафаќаш :ROFLMAO:
И тука упаѓа еден колега градско дете, сега успешен бизнизмен, со прашање: А нели куде краву има славина, одвртиш и колко има млеко истече и готово:facepalm: Кога рокнавме да се смееме, грев ме фати за фацата која ја имаше:pos:
Јас искрено не сакам да убедам никого во ништо, ама ми е интересно да слушнам како размислуваат луѓе различни од мене :) криво ми е дека во вакви ситуации одговорите се секогаш а ти? А твојата теорија? Ај ти докажи!
сакам само даслушнам како размилсува :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.840
Поени од реакции
35.240
giphyxer.gif
... нели има сателити што кружат околу Земјата и пуштаат фотографии како изгледа од толкава висина дали сфера или тепсија?

wee.gif

Jeff Bezos снимал филм во Холивуд или вистински се дигнал и ја видел Земјата округла или била како тепсија?:toe:

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.232
Јас искрено не сакам да убедам никого во ништо, ама ми е интересно да слушнам како размислуваат луѓе различни од мене :) криво ми е дека во вакви ситуации одговорите се секогаш а ти? А твојата теорија? Ај ти докажи!
сакам само даслушнам како размилсува :)
Работата е што нема што да се докажува на оваа тема, т.е има али ако се фокусираш на некоја од областите/дисциплините кои се дел од геоматиката (геодезија, физичка геодезија, елипсоидна геодезија, сателитска геодезија, картографија, lidar...). Кај нас се изучуваат предмети од речиси сите дисциплини, а надвор во поголеми држави имаат дури и посебни катедри и посебни насоки.

Еве пример нека проверат рамнашиве како пловат бродовите (хинт термини од навигација: локсодрома, ортодромa) и може да се вратат да дискутираме колку е рамна.

Жал ми е само што се повеќе и повеќе луѓе се залетуваат по вакви теории на заговор. Се надевам дека се водени само од инаетот и недовербата кон „системот“, во спротивно е веќе загрижувачки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom