Рамна Земја?

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.577
Поени од реакции
9.155
@Red Zurla, нè убеди за рамната земја, па предлагам да прејдеш на повисоко ниво и да почнеш да нè убедуваш дека млекото се добива директно од фрижидер од продавница, дека сирење се добива од растенија, дека доматите растат под земја, и дека кравите не даваат млеко, туку истото го пијат, дека џемот и мармеладот се добиваат од житарки, а сланината од пченица, како што мислат твоите идоли на кои ти безрезервно им веруваш и кои успееја да ти го свртат паметот со инфантилни сликички направени на ниво од забавиште или од душевна болница.



Тие сликички содржат пораки...
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 302949

кога би дошле до крајот на „рамната Земја“ , што понатаму? :toe:
Зависи како си го замислуваш "крајот на земјата". Моделот на РАМНА ЗЕМЈА е земјата и водите се во средина а околу нив целата земја ја заобиколува Антарктика или Јужниот пол со своите високи ледени брегови ја држат цела водна површина... Замисли си пица средината е земјата со водите а крајчето на пицата се издигнатите ледени брегови на Јужниот пол кој ја обиколува цела РАМНА ЗЕМЈА...
Screenshot_2019-12-01-01-32-45-716_com.google.android.youtube.jpg Screenshot_2019-11-27-22-56-00-113_com.google.android.youtube.jpg Screenshot_2019-10-24-19-09-27-686_com.google.android.youtube.png
Автоматски споено мислење:

Тие сликички содржат пораки...
Автоматски споено мислење:


Зависи како си го замислуваш "крајот на земјата". Моделот на РАМНА ЗЕМЈА е земјата и водите се во средина а околу нив целата земја ја заобиколува Антарктика или Јужниот пол со своите високи ледени брегови ја држат цела водна површина... Замисли си пица средината е земјата со водите а крајчето на пицата се издигнатите ледени брегови на Јужниот пол кој ја обиколува цела РАМНА ЗЕМЈА...
Screenshot_2019-12-01-01-32-45-716_com.google.android.youtube.jpg Screenshot_2019-11-27-22-56-00-113_com.google.android.youtube.jpg Screenshot_2019-10-24-19-09-27-686_com.google.android.youtube.png
П. С Над ледените брегови има уште земја т. е. копно... Ричард Е. Брд го потврди тоа откако заедно со својата експедиција истражија дел од Антарктикот...
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.835
Поени од реакции
35.236
Тие сликички содржат пораки...
Зависи како си го замислуваш "крајот на земјата". Моделот на РАМНА ЗЕМЈА е земјата и водите се во средина а околу нив целата земја ја заобиколува Антарктика или Јужниот пол со своите високи ледени брегови ја држат цела водна површина... Замисли си пица средината е земјата со водите а крајчето на пицата се издигнатите ледени брегови на Јужниот пол кој ја обиколува цела РАМНА ЗЕМЈА...
Прегледај го приврзокот 302950Прегледај го приврзокот 302951Прегледај го приврзокот 302952
П. С Над ледените брегови има уште земја т. е. копно... Ричард Е. Брд го потврди тоа откако заедно со својата експедиција истражија дел од Антарктикот...
... леле колку симпатично објаснување за централно поставени океаните, а странично снежните полови со високи ледени брегови го држат тој притисок и да се истопат силна контра имаат, туку што со сателитите и овие што отишле на вселенско патување нели ја гледаат Земјата?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.577
Поени од реакции
9.155
... леле колку симпатично објаснување за централно поставени океаните, а странично снежните полови со високи ледени брегови го држат тој притисок и да се истопат силна контра имаат, туку што со сателитите и овие што отишле на вселенско патување нели ја гледаат Земјата?
Се што лета горе мора да се спушти доле. Ниту една ракета не завршила во некаква "вселена" освен ако си голем поддржувач на Холивуд, НАСА и Дизниленд. Некои дури и експлодираат после полетување. Сателити не постојат горе освен сателитот на FOX кој е со балон. Наводно горе има околу 17 илјади сателити. Барем еден да зумираа од НАСА да се увериме. НАСА пробува со балони да "лансира" ракети ама некои паѓаат како во Бразил на пример. Во Библијата спомнати се ѕвезди, сонце, месечина, вода и земја арно ама планетите уште не биле измислени. Значи нема никакво вселенско патување се е тоа B..... T bs, срање и перење мозок... https://youtu.be/URNu7Ez9h4U
Автоматски споено мислење:

Они викаат wetter balloon ама никако да ги видиме останатите 17 илјади...
Автоматски споено мислење:

Не за џабе се големи потрошувачи на ХЕЛИУМОТ кој и пркоси на гравитацијата https://youtu.be/FZ8VL96Vro0
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

коцка еве ти за настанокот на светот те поздрави Eric Dubay...
Автоматски споено мислење:

Се што лета горе мора да се спушти доле. Ниту една ракета не завршила во некаква "вселена" освен ако си голем поддржувач на Холивуд, НАСА и Дизниленд. Некои дури и експлодираат после полетување. Сателити не постојат горе освен сателитот на FOX кој е со балон. Наводно горе има околу 17 илјади сателити. Барем еден да зумираа од НАСА да се увериме. НАСА пробува со балони да "лансира" ракети ама некои паѓаат како во Бразил на пример. Во Библијата спомнати се ѕвезди, сонце, месечина, вода и земја арно ама планетите уште не биле измислени. Значи нема никакво вселенско патување се е тоа B..... T bs, срање и перење мозок... https://youtu.be/URNu7Ez9h4U
Автоматски споено мислење:

Они викаат wetter balloon ама никако да ги видиме останатите 17 илјади...
Автоматски споено мислење:

Не за џабе се големи потрошувачи на ХЕЛИУМОТ кој и пркоси на гравитацијата https://youtu.be/FZ8VL96Vro0
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

коцка еве ти за настанокот на светот те поздрави Eric Dubay...
Земни "сателити" имате на зградите најгоре кога проаѓате низ ПАРТИЗАНСКА лево и десно можат да се видат... Screenshot_2019-09-10-23-29-42-407_com.google.android.youtube.png Screenshot_2018-09-13-16-43-53-986_com.google.android.youtube.png Screenshot_2018-09-13-16-42-16-569_com.google.android.youtube.png Screenshot_2018-09-13-16-38-59-154_com.google.android.youtube.png Screenshot_2018-09-13-16-35-11-651_com.google.android.youtube.png Screenshot_2018-09-04-21-42-17-995_com.google.android.youtube.png
Автоматски споено мислење:

Изгледа никој од тие 17 илјади сателити не работи ко што треба уште од ДИГИТРОН ТЕХНОЛОГИЈА па навака... Screenshot_2021-05-15-16-07-29-358_com.google.android.youtube.jpg Screenshot_2021-05-15-16-08-04-598_com.google.android.youtube.jpg Screenshot_2021-05-15-17-46-35-102_com.google.android.youtube.jpg Screenshot_2021-05-15-16-27-01-357_com.google.android.youtube.jpg Screenshot_2021-05-15-16-10-38-944_com.google.android.youtube.jpg
Автоматски споено мислење:

... леле колку симпатично објаснување за централно поставени океаните, а странично снежните полови со високи ледени брегови го држат тој притисок и да се истопат силна контра имаат, туку што со сателитите и овие што отишле на вселенско патување нели ја гледаат Земјата?
Автоматски споено мислење:

It looks bad to me... https://youtu.be/DMZ-7SeNIgI
Автоматски споено мислење:

Се што лета горе мора да се спушти доле. Ниту една ракета не завршила во некаква "вселена" освен ако си голем поддржувач на Холивуд, НАСА и Дизниленд. Некои дури и експлодираат после полетување. Сателити не постојат горе освен сателитот на FOX кој е со балон. Наводно горе има околу 17 илјади сателити. Барем еден да зумираа од НАСА да се увериме. НАСА пробува со балони да "лансира" ракети ама некои паѓаат како во Бразил на пример. Во Библијата спомнати се ѕвезди, сонце, месечина, вода и земја арно ама планетите уште не биле измислени. Значи нема никакво вселенско патување се е тоа B..... T bs, срање и перење мозок... https://youtu.be/URNu7Ez9h4U
Автоматски споено мислење:

Они викаат wetter balloon ама никако да ги видиме останатите 17 илјади...
Автоматски споено мислење:

Не за џабе се големи потрошувачи на ХЕЛИУМОТ кој и пркоси на гравитацијата https://youtu.be/FZ8VL96Vro0
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

коцка еве ти за настанокот на светот те поздрави Eric Dubay...
Автоматски споено мислење:


Земни "сателити" имате на зградите најгоре кога проаѓате низ ПАРТИЗАНСКА лево и десно можат да се видат... Screenshot_2019-09-10-23-29-42-407_com.google.android.youtube.png Screenshot_2018-09-13-16-43-53-986_com.google.android.youtube.png Screenshot_2018-09-13-16-42-16-569_com.google.android.youtube.png Screenshot_2018-09-13-16-38-59-154_com.google.android.youtube.png Screenshot_2018-09-13-16-35-11-651_com.google.android.youtube.png Screenshot_2018-09-04-21-42-17-995_com.google.android.youtube.png
Автоматски споено мислење:

Изгледа никој од тие 17 илјади сателити не работи ко што треба уште од ДИГИТРОН ТЕХНОЛОГИЈА па навака... Screenshot_2021-05-15-16-07-29-358_com.google.android.youtube.jpg Screenshot_2021-05-15-16-08-04-598_com.google.android.youtube.jpg Screenshot_2021-05-15-17-46-35-102_com.google.android.youtube.jpg Screenshot_2021-05-15-16-27-01-357_com.google.android.youtube.jpg Screenshot_2021-05-15-16-10-38-944_com.google.android.youtube.jpg
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

It looks bad to me... https://youtu.be/DMZ-7SeNIgI
Disney production логото нивно секоја ракета паѓа надолу... The only thing NASA sent to SPACE is your imagination...
Автоматски споено мислење:

They are hiding GOD with the greatest lie ever... https://youtu.be/Z_oDMXi-Qeg
Автоматски споено мислење:

За да ме разберете за што пишувам најдете време за овие документарци и размислете. Нема шанси некој од вас "како слеп за стап" да се држи и слепо да верува во ТЕОРИЈАТА дека ЗЕМЈАТА Е ТОПКА која шиба во непознат правец со огромна брзина... Еве уште некој предлог... Under the dome... https://youtu.be/fk4YqPtvJao
Автоматски споено мислење:

Why gravity is FAKE?
Автоматски споено мислење:

Urbano monte map 1587...Land beyond Antarctica...
Автоматски споено мислење:

Flat Earth fully explained... https://youtu.be/C_AR-9zbv7c
Автоматски споено мислење:

... леле колку симпатично објаснување за централно поставени океаните, а странично снежните полови со високи ледени брегови го држат тој притисок и да се истопат силна контра имаат, туку што со сателитите и овие што отишле на вселенско патување нели ја гледаат Земјата?
Rocket's can't go to space... https://youtu.be/6cUONag9VnM
Автоматски споено мислење:

"Space may be the final frontier but it's made in a Hollywood basement"...
Автоматски споено мислење:

Break on through to the other side...
Screenshot_2021-07-30-23-32-49-401_com.google.android.youtube.jpg
Автоматски споено мислење:

"Now, Andy, did you hear about this one?
Tell me, are you locked in the punch?
Andy, are you goofing on Elvis?
Hey baby, are we losing touch?"
Автоматски споено мислење:

Giant steps are what you FAKE...
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

The world's biggest secret...
Автоматски споено мислење:

Јас искрено не сакам да убедам никого во ништо, ама ми е интересно да слушнам како размислуваат луѓе различни од мене :) криво ми е дека во вакви ситуации одговорите се секогаш а ти? А твојата теорија? Ај ти докажи!
сакам само даслушнам како размилсува :)
Тука имаш се... https://youtu.be/L944UATY2QQ
Автоматски споено мислење:

И на твоето и на видеото на асид се гледа истото, долниот дел од бродот исчезнува и позади нема вода :)
Позади бродот ако немало вода сигурно бил Дизниленд...
Без зумирање не се ни гледаше бродот... Ама зумот го издаде бродот дека е на ВОДОРАМНА ПОВРШИНА... А ти ли беше тој кој можеше да гледа бесконечно далеку? Само штета о глобусари што никако не може да ми докажете дека со компас може да се одредуваат страните на светот на земјина ТОПКА.
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.577
Поени од реакции
9.155
Screenshot_2021-07-31-00-17-41-296_com.google.android.youtube.jpg
Автоматски споено мислење:

Official NASA photo...
Screenshot_2019-11-23-11-12-09-383_com.google.android.youtube.jpg
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
@Red Zurla, како функционира GPS според вас рамноземјашите? :D
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.577
Поени од реакции
9.155
@Red Zurla, како функционира GPS според вас рамноземјашите? :D
Global Positioning System (GPS) ти е GROUND POSITIONING SYSTEM... Каде функционира каде не некогаш се губи. Познато? Па нели горе има 17илјади сателити зошто не би работел беспрекорно? Но во последно време од пред 5-6 години навака се почесто се градат базни станици и предаватели за да биде јак сигналот нали 21 век сме а не можеш сегде да имаш GPS па ни сигнал на мобилен поготово во некоја вукојебина пканинска... Познато нели?
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

No satelites in space...
Автоматски споено мислење:

Screenshot_2021-07-31-00-55-14-781_com.google.android.youtube.jpg
Автоматски споено мислење:

Screenshot_2021-07-31-00-53-48-122_com.google.android.youtube.jpg
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2012
Мислења
233
Поени од реакции
369
@Red Zurla, како функционира GPS според вас рамноземјашите? :D
Сите прашања ги одговара со прашања. Еднаш не одговори прецизно. Се гледа и дека има големо познавање на сите области. Посебно му лежи областа споделување слики од power point.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.577
Поени од реакции
9.155
... леле колку симпатично објаснување за централно поставени океаните, а странично снежните полови со високи ледени брегови го држат тој притисок и да се истопат силна контра имаат, туку што со сателитите и овие што отишле на вселенско патување нели ја гледаат Земјата?
Screenshot_2021-07-31-00-55-37-869_com.google.android.youtube.jpg
Автоматски споено мислење:

Сите прашања ги одговара со прашања. Еднаш не одговори прецизно. Се гледа и дека има големо познавање на сите области. Посебно му лежи областа споделување слики од power point.
Затоа ја имаме честа ти да ни одговориш... Шубо ебаго...
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.577
Поени од реакции
9.155
Screenshot_2018-09-13-16-43-53-986_com.google.android.youtube.png ко Screenshot_2018-09-13-16-42-16-569_com.google.android.youtube.png Screenshot_2018-09-13-16-38-59-154_com.google.android.youtube.png Screenshot_2018-09-13-16-35-11-651_com.google.android.youtube.png
Автоматски споено мислење:

Screenshot_2021-05-15-16-21-19-729_com.google.android.youtube.jpg
Автоматски споено мислење:

Си мислев и ја едно време така... Screenshot_2021-07-31-01-09-23-791_com.google.android.youtube.jpg
Автоматски споено мислење:

Screenshot_2021-07-31-01-12-46-784_com.google.android.youtube.jpg
Автоматски споено мислење:

Ова за научникот од Кајмакчалан... Дека возовите ако треба и ќе летаат... Screenshot_2021-07-31-01-14-13-709_com.google.android.youtube.jpg
 
Последно уредено:

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
Global Positioning System (GPS) ти е GROUND POSITIONING SYSTEM... Каде функционира каде не некогаш се губи. Познато? Па нели горе има 17илјади сателити зошто не би работел беспрекорно? Но во последно време од пред 5-6 години навака се почесто се градат базни станици и предаватели за да биде јак сигналот нали 21 век сме а не можеш сегде да имаш GPS па ни сигнал на мобилен поготово во некоја вукојебина пканинска... Познато нели?
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

No satelites in space...
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 302971
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 302972
Кои се тие предаватели на земја за GPS бе братко? Сакаш да ми кажеш дека и сред пустина ги има и во океаните? Под земја и вода да не се скриени? :pos:

Се губи само кога нема отворено небо, односно кога на приемникот му е покриен патот кон небото (сателитите).

Какво муле човече, те знаат ли од дома за што ја трошиш интернет претплатата? :D
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.577
Поени од реакции
9.155
Конвергенција не е закривување...
Screenshot_2021-07-31-01-21-39-217_com.google.android.youtube.jpg
Автоматски споено мислење:

Кои се тие предаватели на земја за GPS бе братко? Сакаш да ми кажеш дека и сред пустина ги има и во океаните? Под земја и вода да не се скриени? :pos:

Се губи само кога нема отворено небо, односно кога на приемникот му е покриен патот кон небото (сателитите).

Какво муле човече, те знаат ли од дома за што ја трошиш интернет претплатата? :D
"Се губи само кога нема отворено небо, односно кога на приемникот му е покриен патот кон небото (сателитите)." Што напиша и остана жив... Значи си се возел низ тунел арно ама таму немет приемници... Викаш до сателитите било? Шо е работава напредуеш или?
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.093
Поени од реакции
11.101
Кловн.
200 пати го прашавме зш бродот од видеото на Ејсид го снемуваше од долу на горе.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
Најјака ми е теоријата за тоа дека сателитите не постојат затоа што не можеле да се видат од Земјата, ниту пак на сликите од вселената кон Земјата.

Па, неписмен еден (извини, ама стварно си простичок), знаеш ли ти колкави површини се Земјата и Месечината во споредба споредба со сателит? На таа оддалеченост, сателит во споредба со планета е како прашинката што лета пред некој облакодер, а ти да се обидуваш да ја видиш оддалечен килпметри и тоа во темница. Па дури ни на 30cm не можеш да забележиш прашина како лебди, ако светлината не паѓа директно на неа. Ако најбљудуваш со телескоп (или твојот Никон П900 :D) према горе, нема да забележиш ништо што не е осветлено. Сателитите се толку мали, што се неспоредливо малку осветлени во споредба со Месечината или Земјата. Дури и да го насочиш телескопот према Месечината во обид да уловиш сателит, тој ќе биде толку мал што ќе ти пролета низ видик како незабележливо пикселче :)

Башка, ако сакаат да не убедат дека постојат (пошто нели, тоа им е целта), зошто не ги монтираат на другите "фејк фотки" од Земјата снимена од вселената? :D
Автоматски споено мислење:

Конвергенција не е закривување...
Прегледај го приврзокот 302983
Автоматски споено мислење:


"Се губи само кога нема отворено небо, односно кога на приемникот му е покриен патот кон небото (сателитите)." Што напиша и остана жив... Значи си се возел низ тунел арно ама таму немет приемници... Викаш до сателитите било? Шо е работава напредуеш или?
Е зошто да не стават приемници во тунел бе (кај што има струја), а да стават сред пустина и океан? :D

И како тоа GPS не функционира и кога не сум во тунел, туку дома, со телефонот во затворен простор (до прозор или на тераса), а функционира ако ја извадам раката надвор (на отворено небо)?
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.577
Поени од реакции
9.155
Кои се тие предаватели на земја за GPS бе братко? Сакаш да ми кажеш дека и сред пустина ги има и во океаните? Под земја и вода да не се скриени? :pos:

Се губи само кога нема отворено небо, односно кога на приемникот му е покриен патот кон небото (сателитите).

Какво муле човече, те знаат ли од дома за што ја трошиш интернет претплатата? :D
Најјака ми е теоријата за тоа дека сателитите не постојат затоа што не можеле да се видат од Земјата, ниту пак на сликите од вселената кон Земјата.

Па, неписмен еден (извини, ама стварно си простичок), знаеш ли ти колкави површини се Земјата и Месечината во споредба споредба со сателит? На таа оддалеченост, сателит во споредба со планета е како прашинката што лета пред некој облакодер, а ти да се обидуваш да ја видиш оддалечен килпметри и тоа во темница. Па дури ни на 30cm не можеш да забележиш прашина како лебди, ако светлината не паѓа директно на неа. Ако најбљудуваш со телескоп (или твојот Никон П900 :D) према горе, нема да забележиш ништо што не е осветлено. Сателитите се толку мали, што се неспоредливо малку осветлени во споредба со Месечината или Земјата. Дури и да го насочиш телескопот према Месечината во обид да уловиш сателит, тој ќе биде толку мал што ќе ти пролета низ видик како незабележливо пикселче :)

Башка, ако сакаат да не убедат дека постојат (пошто нели, тоа им е целта), зошто не ги монтираат на другите "фејк фотки" од Земјата снимена од вселената? :D
Автоматски споено мислење:


Е зошто да не стават приемници во тунел бе (кај што има струја), а да стават сред пустина и океан? :D

И како тоа GPS не функционира и кога не сум во тунел, туку дома, со телефонот во затворен простор (до прозор или на тераса), а функционира ако ја извадам раката надвор (на отворено небо)?
А што друго да одговориш јаден ти... Навикнат сум на овакви неиздржани одговори. Ти јаден си видел сателит па ти пролетал како пикселче. Што браниш нешто што не постои? Ајде покажи како изгледа еден сателит. Дали си видел негде на некој документарец како се прават сателити? Ако е не тогаш нема ни да видиш затоа што тоа е измислица на Артур С. Кларк. Нема да ме чуди ако веруваш и во вонземјани такви сте вие глобусарите. Како е измерено дека месечината е 300илјади км. А има локална светлина која има отсјај на облаците. За сонцето се вели дека е 150 милиони км. Алоо нормални ли сте? Зраците на сонцето се локални и тоа покажува дека неговата оддалеченост не е голема истото важи и за месечината. Не ме чуди дека вака размислуваш ти си постара генерација може над 50ска. Важно GPS - от ти функционира немаш гајле а додека возиш на екранот ГЛОБУС ли ти се покажува за навигација? На жироскопот кај авионите што се покажува?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom