Ракомет - општа дискусија

Дали пратите ракомет?

  • Понекогаш

    Гласови: 142 33,1%
  • Да, обавезно

    Гласови: 269 62,7%
  • Неам Појма

    Гласови: 18 4,2%

  • Вкупно гласачи
    429

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
ДЕЧКИ, НЕКОЈ ДА МИ КАЖИ НА КОЈ ДАТУМ ИГРАМЕ СО ШПАНИЈА??
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Од каде толку пари и кој е спонзор на женскиот тим на Вардар и зошто машкиот тим не располага со толкав буџет ?
 
F

FARANG

Гостин


:) :свиркам:
Ќе прајме муабет пак,пауза малце,(јас пишам едно ти пак ми вртиш сосема друго)....:icon_lol:добар си....:)
Ќе видиме кој е во право....(посебно за репрезентативниот ракомет и вадењето на тие "квалитетни" деца шо ги спомнуваш)....

Ако ја гледаше Загреб - Металург се надевам виде дел од тие квалитетни деца за кој зборевме. Има уште, полека се ќе си дојде на свое место. ;) Незнам зошто со тој менталитет после вас потоп. Кој има пари и сака да вложува во млади таленти може и ќе ги вади. Пелистер за жал не го бива, еве и Сеха си средува полека трет тим од МКД ако има ќе биде во нареднава година две ако не се средите до тогаш отидовте за сва времена
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Ако ја гледаше Загреб - Металург се надевам виде дел од тие квалитетни деца за кој зборевме. Има уште, полека се ќе си дојде на свое место. ;) Незнам зошто со тој менталитет после вас потоп. Кој има пари и сака да вложува во млади таленти може и ќе ги вади. Пелистер за жал не го бива, еве и Сеха си средува полека трет тим од МКД ако има ќе биде во нареднава година две ако не се средите до тогаш отидовте за сва времена
Бато не знам ти од кај имаш толку инфо за Пелистер од преку барата
Да не гледаш некаде снимки?ТВ Орбис изгледа ја гледате таму....:D
Точно е дека Пелистер моментално не го бива,нема проект,нема буџет достоен за клубот...така е кога политиката се вмеша во спортот.......ама отсекогаш имало играчи овде и ќе има...
Пелистер има неколку деца кои можат да бидат без никаков проблем младински репрезентативци....
И башка,добиваат шанса,и секогаш добивале....години нананазад...
Сум ги гледап нашите деца против овие млади играчи на Металург кои ги спомнуваш,во ништо не заостануваат.....
Шо да гледам кај Металург?
Добро е шо добија шанса некои деца да потрчаат,требаше многу порано да да ги пуштат да играат....
И кога ќе ги видиме пак сите тие играчи?за 5 години?
За 5 години можеби Минчо нема да финансира и шо ќе биди со сите тие деца?и пак се одново.....
Кога ќе добијат некои од овие деца шанса да бидат дел од првиот тим,кога ќе имаат минутажа(не да собираат топки и да подаваат шишиња со вода на тајм аут)тогаш ќе прајме муабет за вадење нови играчи,за иднината на македонската репрезентација....
А дотогаш ќе ја гледаме доминацијата на странските играчи во двата македонски клуба......(посебно во Вардар)....зошто е срамота со цело ова вложување сите овие години во твоите скопски клубови да се извадат само неколку деца шо се пробија во репрезентација....Борко,Миркуловски,Стоилов,Манасков...ТОЛКУ....
Твојот Михајло шо напрај?деца како Оса,Даскаловски,Дарко Јанев, ги упропастивте тотално....,Ојлески години дремеше во Мрк Вардар...конечно игра некоја минута,исто и со Стојчевски...сепак овие не се веќе младичи...и мораше да добијат шанса многу порано....
За Металург шо да се дискутира.....освен Гоце ниту еден играч не исфрлија сите овие сезони....(Столе си го жртвуваа за џабе)...
И сега кажи ти кога си толку стручен шо е толку полезно од ова децениско вложување на милиони во овие два клуба?баш ме интересира твоето мислење....
Само на хартија се чукаат во гради со вложувањата во школата,посебно Металург а ниеден играч не видовме сите овие 8 сезони....
За Вардар да не прајме муабет...исти курац....
Штом гледаш на сателитиска толку,ете ти пример со балканците,не одам подалеку,види ги Хрватите и Словенците кои млади деца ги извадија сите овие години,и направи компарација ние шо извадивме,и кај се тие со репката а кај сме ние...
Чарето е како шо предложија на последната седница,редуцирање на бројот на странци на максимум 5 играчи...ама тешко дека Михајло и Самсоненко да се согласат со ова,посебно вториот.....
Се додека странци од Б.Ц класа играат пред нашите деца нема шо да прајме муабет....:cenzura:
Ти реков времето ќе покажи кој е во право,дали јас или ти....
Ти плукај по Пелистер колку сакаш,ама факт е дека сеуште(во добар дел) репрезентацијата живурка од плодовите шо Пелистер ги засади.....веќе две децении поминаа од независноста,и една деценија од кога Пелистер не е силен,а работите не се променети....овие десет години само 4,5 играчи извадивме и толку....за цела деценија......со сите тие милиони на Минчо и Михајло....
Значи не се работи како треба со децата.....
 
F

FARANG

Гостин
Бато не знам ти од кај имаш толку инфо за Пелистер од преку барата
Да не гледаш некаде снимки?ТВ Орбис изгледа ја гледате таму....:D
Точно е дека Пелистер моментално не го бива,нема проект,нема буџет достоен за клубот...така е кога политиката се вмеша во спортот.......ама отсекогаш имало играчи овде и ќе има...
Пелистер има неколку деца кои можат да бидат без никаков проблем младински репрезентативци....
И башка,добиваат шанса,и секогаш добивале....години нананазад...
Сум ги гледап нашите деца против овие млади играчи на Металург кои ги спомнуваш,во ништо не заостануваат.....
Шо да гледам кај Металург?
Добро е шо добија шанса некои деца да потрчаат,требаше многу порано да да ги пуштат да играат....
И кога ќе ги видиме пак сите тие играчи?за 5 години?
За 5 години можеби Минчо нема да финансира и шо ќе биди со сите тие деца?и пак се одново.....
Кога ќе добијат некои од овие деца шанса да бидат дел од првиот тим,кога ќе имаат минутажа(не да собираат топки и да подаваат шишиња со вода на тајм аут)тогаш ќе прајме муабет за вадење нови играчи,за иднината на македонската репрезентација....
А дотогаш ќе ја гледаме доминацијата на странските играчи во двата македонски клуба......(посебно во Вардар)....зошто е срамота со цело ова вложување сите овие години во твоите скопски клубови да се извадат само неколку деца шо се пробија во репрезентација....Борко,Миркуловски,Стоилов,Манасков...ТОЛКУ....
Твојот Михајло шо напрај?деца како Оса,Даскаловски,Дарко Јанев, ги упропастивте тотално....,Ојлески години дремеше во Мрк Вардар...конечно игра некоја минута,исто и со Стојчевски...сепак овие не се веќе младичи...и мораше да добијат шанса многу порано....
За Металург шо да се дискутира.....освен Гоце ниту еден играч не исфрлија сите овие сезони....(Столе си го жртвуваа за џабе)...
И сега кажи ти кога си толку стручен шо е толку полезно од ова децениско вложување на милиони во овие два клуба?баш ме интересира твоето мислење....
Само на хартија се чукаат во гради со вложувањата во школата,посебно Металург а ниеден играч не видовме сите овие 8 сезони....
За Вардар да не прајме муабет...исти курац....
Штом гледаш на сателитиска толку,ете ти пример со балканците,не одам подалеку,види ги Хрватите и Словенците кои млади деца ги извадија сите овие години,и направи компарација ние шо извадивме,и кај се тие со репката а кај сме ние...
Чарето е како шо предложија на последната седница,редуцирање на бројот на странци на максимум 5 играчи...ама тешко дека Михајло и Самсоненко да се согласат со ова,посебно вториот.....
Се додека странци од Б.Ц класа играат пред нашите деца нема шо да прајме муабет....:cenzura:
Ти реков времето ќе покажи кој е во право,дали јас или ти....
Ти плукај по Пелистер колку сакаш,ама факт е дека сеуште(во добар дел) репрезентацијата живурка од плодовите шо Пелистер ги засади.....веќе две децении поминаа од независноста,и една деценија од кога Пелистер не е силен,а работите не се променети....овие десет години само 4,5 играчи извадивме и толку....за цела деценија......со сите тие милиони на Минчо и Михајло....
Значи не се работи како треба со децата.....

Ќе се умриш од смеење ама ДА, до скоро имавме Орбис овде, сега ја заменја со Телма. Немам поима зошто мислам дека на секој 6 месеци се мењаат или што ти јас знам.

Не викам дека пелистер нема да вади играчи и понатака така и треба, ама тие понатака ќе си продолжуваат во големите македонски читај скопски клубови и тоа е тоа. Така секој среќен. :P

Сериозно, пелистер вадел играчи оти имал КОНТИНУИТЕТ и КАДАР да може да работи со децата со години. Овие 10 години се створи вакум па затоа и немало нешто посебно (мада извадивме доволно). Времето на скопските клубови доаѓа ако следиш младинци ќе видеше дека Вардар го тресна Металург од земја за викендот, значи и таму има деца. Се ќе си дојде на свое место престанете да си правете филмови дека ракометот почнува и завршува со вас, само тоа го викам.

За минутажа не се секирај човек, пак ќе те потесетам ако сакаш :D овие се 16 години, допрва им иде времето.

Михајо освои куп титули и Сеха. Извини ама ние сме Вардар и кај нас тоа се брои. Децата квалитетните ќе играат другите ќе се борат. Негледам што ќјар од лимитирање на бројот на странци и разводенување на лигата децава може кај вас или некој други маалки клубчиња на позајмица или во нашите младински клубови. Збори што сакаш за Вардар или Металург ама они си имаат младински клубови кој се на ниво на вашиот денес. Реално времето ве згази, има нови добри клубови а ракометот иде напред. Доста веќе со филмате средете си го клубот
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Очигледно е дека прајме муабет на различни теми.....
Темата е иднината на македонските играчи во клубовите,а не амбициите на клубот....за иднината на репрезентацијата....
За разлика од тебе јас сакам да гледам добар ракомет,не сум субјективен како тебе да дркам на трговски центри,:drk: буџетите на вашите клубови........не ми е гајле дали играчите биле од Вардар,Металург...јас ја сакам Македонија и ми е важно да имаме некоја иднина во ракометот....
Баш од тоа шо ВИЕ СТЕ ВАРДАР се упропасти една добра генерација на играчи.....
Имавте некои добри потези со форсирањето на Митревски,браќата Маркоски,Даскалоски..ама ова беше краткотрајно...како се менуваа тренерите така се менуваше и стратегијата за форсирање на млади деца....и нормално децата беа или седнати на клупа или заминаа за високи плати во Металург(повеќето дремат на клупа)....
Ми се повраќа кога ќе ми текни какви дрва носеше Михајло низ годините....а и сега....
Кога можеа грото од тие индијанци да лапаат толкави плати можеше да се извади уште некое дете.....зошто бројката која вие ја извадивте за сите овие 16,17 години од кога Вардар е јак е загрживачка(за парите кои беа фрлени и сеуште се фрлаат)...
Јас не реков дека ракометот зависи од Пелистер,напротив Пелистер е далеку од фактор моментално...ракомет се играло и пред Пелистер,се игра и без силен Пелистер....(само кој да сфати)...
Само факт е дека новата ера,новото работење не донесе ништо добро...не толчат во младинска конкуренција репрезентации кои до пред некое време не ни беа ни до колена....работа која покажува колку сме назад....
Испуштивме цела декада,и не извадивме ниту една постава(просечни)ракометари како шо извадија Словенците,Хрватите.......камоли некој квалитет за кој ќе се тепаат странските клубови....
Ти дебатирај со мене колку сакаш,реалноста е таа....квалитетот на децата е тој,остај ти прикаски за младинските екипи на Вардар и Металург,не сум јас од вчера на ракометните терени....се додека не се смени нешто ќе гледаме на Сител како Словенија игра полуфинале на СП....
А дотогаш....:cenzura:
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.831
Поени од реакции
15.942
Унгарија после 5 години конечно ја совлада Хрватска, на домашен терен резултатот беше 20-18.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom