Ракија

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
Мислам дека не е само делкање на деланки работата, имало и некој рецепт, ферментација, потпечување на деланките, или така нешто. Ова што го купувам дефинитивно не се само обични деланки.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
ke se konsultiram ke ti kazam ,iaku sum cul kavadarcani inegotino crn ili crven dab rece so med nekako gi premackuvale klasicna varijanta znaci kako da e vo drveno bure cuvana ,sto velis koe posle nekolku godini i ne farba ,mislam deka toj tip na drvo go koristat i tie sto pravat figuri vo shishinja
 
T

Torchyrus

Гостин
Сега ми се појави на фејсбук
> Ако купам гардероба, парите одат во Кинезите.
> Aко купам кола, парите одат во Германија, Италија или Франција.
> Ако купам нафта, парите одат кај Арапите.
> Ако купам гас парите, одат во Русите.
> Ако купам овошје, парите одат во Еквадор, Гватемала или Хондурас.
> Ако купам мобилен, парите одат во Кореја.
> Ако купам патики, парите одат во Тајван.
> Ако oдам на одмор, парите одат кај Грците, Бугарите, Црногорците или Турците.
> > Единствен начин парите да останат во Македонија е ДА ПИЈАМ ДОМАШНА РАКИЈА.
> > > Да ѝ помогнеме на македонската економија најдобро што можеме.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Најдобра сливова ми беше Певац, Жута Шљива. Боља од Прокупац стандардната, Рубин препеченицата, Бадел и др. (Бадел ми е најлоша).



Не е ефтина, али е добра.
Е сега, од истата фирма земав друга сливова, дупло поскупа од Жута Шљива.
Десетка се вика:



Без многу дилема, ми е најдобра сливова до сега, што сум пиел. Подобра и од една паланечка стоена 12 години у земја (пред неколку години што се докопав), боља од српска една што му пратија роднини на другар за свадба и боља од све што сум пиел (сливови) у живот.
1300, али нема секој ден да пијам.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
696
Поени од реакции
1.554
Најдобра сливова ми беше Певац, Жута Шљива. Боља од Прокупац стандардната, Рубин препеченицата, Бадел и др. (Бадел ми е најлоша).



Не е ефтина, али е добра.
Е сега, од истата фирма земав друга сливова, дупло поскупа од Жута Шљива.
Десетка се вика:



Без многу дилема, ми е најдобра сливова до сега, што сум пиел. Подобра и од една паланечка стоена 12 години у земја (пред неколку години што се докопав), боља од српска една што му пратија роднини на другар за свадба и боља од све што сум пиел (сливови) у живот.
1300, али нема секој ден да пијам.
Од овај бренд Певац има кај нас по маркети негде да се најде ? Од каде се снабдуваш пиши инфо. :D
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
1.035
Поени од реакции
1.487
Најдобра сливова ми беше Певац, Жута Шљива. Боља од Прокупац стандардната, Рубин препеченицата, Бадел и др. (Бадел ми е најлоша).



Не е ефтина, али е добра.
Е сега, од истата фирма земав друга сливова, дупло поскупа од Жута Шљива.
Десетка се вика:



Без многу дилема, ми е најдобра сливова до сега, што сум пиел. Подобра и од една паланечка стоена 12 години у земја (пред неколку години што се докопав), боља од српска една што му пратија роднини на другар за свадба и боља од све што сум пиел (сливови) у живот.
1300, али нема секој ден да пијам.
Роки те дерат,кај нас е 1160ден.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Роки те дерат,кај нас е 1160ден.
Веро е тоа. Поскупо е за доста ствари.
1260 мислам беше у Веро
Не ми праи разлика тоа баш.
Поготово што еднаш сум ја купил и друг пат кој знае кога.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Најдобра сливова ми беше Певац, Жута Шљива. Боља од Прокупац стандардната, Рубин препеченицата, Бадел и др. (Бадел ми е најлоша).



Не е ефтина, али е добра.
Е сега, од истата фирма земав друга сливова, дупло поскупа од Жута Шљива.
Десетка се вика:



Без многу дилема, ми е најдобра сливова до сега, што сум пиел. Подобра и од една паланечка стоена 12 години у земја (пред неколку години што се докопав), боља од српска една што му пратија роднини на другар за свадба и боља од све што сум пиел (сливови) у живот.
1300, али нема секој ден да пијам.
На млади години работев во Ирак и нормално освен виски од фришоп и брља која ја возеа шпедитерите немаше ништо посаглам! Ок и нивниот Арак, кој се правеше од урми, нешто како нашата мастика или узото. И тука еден колега донесе 10+ години стара шљивовица од Брвеница. Човече потоп ракија, во животот не сум пробал поизбалансирана и подобро одлежана ракија :toe:
Инаку јас сум од тие што си пие 100 грама на ден, секој ден, помина времето на експерименти и екстреми;)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.886
На млади години работев во Ирак и нормално освен виски од фришоп и брља која ја возеа шпедитерите немаше ништо посаглам! Ок и нивниот Арак, кој се правеше од урми, нешто како нашата мастика или узото. И тука еден колега донесе 10+ години стара шљивовица од Брвеница. Човече потоп ракија, во животот не сум пробал поизбалансирана и подобро одлежана ракија :toe:
Инаку јас сум од тие што си пие 100 грама на ден, секој ден, помина времето на експерименти и екстреми;)
Знаа тоа поречаните да извадат и добра ракија :D
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Делукс траварица од Виноплод Шибеник. Не постои повкусен жесток пијалак на светов. Еликсир живота.

1608841173121.png
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Најубава ракија што сум ја пробала ми била од дуњи, од Белград ја купив една година. Може дека сакам повеќе жолта ракија, а не бела и го сакам мирисот на дуњите, не знам :)
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Во последно време св. Трифун премиум од Бовин ми е доста убава и ја пијам или на татко ми ракијата што ја прави од 53-54% и ми прави рестарт на мозокот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom