Ракија

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Значи Тиквешката лозова ЛР е толку подценета ракија, невероватно. Близу перфекција. Фала Богу подостапна и надвор од Македонија. Пред некоја година на екипа Германци им понудив беа воодушевени сами прашуваа дали ова е Македонски виски. Не дека споредувам туку беше пофалба за квалитетот.
Вајда дека сум навикнат на домача али тиквешката лозова воопшто не ми е вкусна...
Прегледај го приврзокот 281823
Случајно начекана во маркет , не ни знаев дека ја има. Жута Дуња- Певац.
Многу поразлична од сите домачи до сега што сум ги пиел пример овие охридскиве се за 25% појаки.
Доста пивка, со убав благ вкус на дуња а сепак ракија. За мене големо и убаво изненадување.
Во кој маркет? Што пари?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.046
Поени од реакции
29.409
Добра домашна ракија е секогаш подобра од ЛР. За виното па ич да не коментирам.
Проблемот е што добра и домашна ретко одат заедно, па луѓето размислуваат вака како што размислуваат.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
ЛР е топ ама скапа за парите. Башка е 40степени што е лошо за ракија пошто те тера да пиеш до утре и да си ебеш матер.
Ја пиев едно време, дома со жена ми во карантинов пиевме по 1 флаша на неделно ниво. Ама 500денари се многу пари.
После некое време ми прекипе и почнав да земам од еден пријател од Кавадарци, бела 50 степени. Пиеш чашка, две и тоа е тоа. Тоа е ракија за мене.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
696
Поени од реакции
1.554
Значи Тиквешката лозова ЛР е толку подценета ракија, невероватно. Близу перфекција. Фала Богу подостапна и надвор од Македонија. Пред некоја година на екипа Германци им понудив беа воодушевени сами прашуваа дали ова е Македонски виски. Не дека споредувам туку беше пофалба за квалитетот.
Истиот пример го имам. :D Пред некое лето работав со странски турсити и можам да ти кажам дека Пољаците и Словаци се тепаа за чашка ракија а уствари им нудевме домашна жолта кавадаречка. Англичани или други гости кои никогаш не пробале такво нешо беа позитивно изненадени и баш истото им го викав ова е наше македонско виски :D. Еднашка памтам едно бате од Полска бараше алкохол и му турив струмичка мастика(од мене) пошо и јас пиев му турив повеќе од пола чаша. За 5 минути истиот дојде со цела група Пољаци да купат од истата, иако ни беше за персонална употреба вака така се продаде скоро цел пакет.
Мафтаа со еврата, ни кусур и ништо не ги интересираше , битно чашките да им се полни. :P
Друга случка... Група млади од Австралија имавме, од кој 90% беа девојки 20-24 годишни. И јас така млад и упорен со цел памет земам шише ракија и мали чашки за шотови и им идам.... после чаша две се опуштија австраљанкиве се размуабетија им се погоди на сите .... па после беше што беше . :D:cool:
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
696
Поени од реакции
1.554
Дур е празников ку*чење малце после се враќаме на домашна. :D :D :D 20210501_153222.jpg
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.046
Поени од реакции
29.409
Абе уште на го испи шишенцето? :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.287
Ефтини а релативно добри ракии ми се Чардак и Самуиолова.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Максузија са Попова поља је најбоља без конкуренције.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.046
Поени од реакции
29.409
Да не ме разбереш погрешно, но да си знаеш дека добра ракија не треба да се лади толку многу. Нема да осетиш ни третина од вкусот.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Да не ме разбереш погрешно, но да си знаеш дека добра ракија не треба да се лади толку многу. Нема да осетиш ни третина од вкусот.
Искрено да ти кажам едно свиткав пред ден, другото го заборајв натре во коморче. Истава во широка чаша и околу 5мл вода капнато е пичку матер ја отварат нек си ебит мајката.
Ќе му го најдам крајот кај и да е, сега со тро шери патлиџан и сирења... Aк си на периферијава така да бујрум на по една (ак немојш една, на по две) зш ќе му слегвам на езеро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom