Ракија

Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ракија се пие си памет, а тоа подразбира ако седнеш и пиеш ракија од почеток тераш до крај, инаку ако мешаш со пиво вино тк се еба ежот, сабајле раѓаш мајмуни... така да добра ракија неможе да е подобра од најбољи виски, али као што кажав со памет само.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Павле ми пие вино ем ракија... А исто и јас. :)
Работата е во количините, и се рабира - во мезето. Без забегувања со количините алкохол, и со доволно храна, не би требало да ти се деси тежок мамурлак... Инаку секако ќе го нае*еш, ако претераш, па нека биде тоа и најдобрата ракија на светот (или виски, сеедно).
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
pevaccccc.jpg
Случајно начекана во маркет , не ни знаев дека ја има. Жута Дуња- Певац.
Многу поразлична од сите домачи до сега што сум ги пиел пример овие охридскиве се за 25% појаки.
Доста пивка, со убав благ вкус на дуња а сепак ракија. За мене големо и убаво изненадување.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.905
Немам до сега начекано ваква. Гледам по нет актуелна е по ресторани низ Драч и Скадар.
Ова во близина на Елбасан, таверна една, со домашно традиционално јадење, ракијата 5 евра, а шишето мало, 200 мл.
Чисто за информација од 200кг смрека испаѓаа едно 6-7 литри ракија.
Бтв, во Албанија, се што се ферментира го прават ракија :D . Ракија од морков, од дрен, од дуња, од дива цреша, од дудинка,...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Чисто за информација од 200кг смрека испаѓаа едно 6-7 литри ракија.
Чисто за информација - те мајтапеле.

Бтв, во Албанија, се што се ферментира го прават ракија :D . Ракија од морков, од дрен, од дуња, од дива цреша, од дудинка,...
И потоа во ракијата ставаат бобинки од смрека за да пуштат вкус... А на туристите од Македонија им кажуваат како „цедат смреки“.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.905
Чисто за информација - те мајтапеле.


И потоа во ракијата ставаат бобинки од смрека за да пуштат вкус... А на туристите од Македонија им кажуваат како „цедат смреки“.
Ako...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Бтв тоа ме потсети - ако некој има добар рецепт за клековача, би му бил благодарен.
Исто и дали/каде би можело да се најде срцевина од даб благун, спремен сум да купам количина ако се договориме.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.342
Значи Тиквешката лозова ЛР е толку подценета ракија, невероватно. Близу перфекција. Фала Богу подостапна и надвор од Македонија. Пред некоја година на екипа Германци им понудив беа воодушевени сами прашуваа дали ова е Македонски виски. Не дека споредувам туку беше пофалба за квалитетот.
 

Trent Alexander Arnold

Stamford Bridge, Fulham Road, London, UK, SW6 1HS
Член од
30 јули 2020
Мислења
914
Поени од реакции
4.145

Kajgana Shop

На врв Bottom