Размазеност

~windy~

urban hippie
Член од
10 септември 2008
Мислења
774
Поени од реакции
119
Razmazena? Ma ne!
Jas sum edno cudno, ladnokrvno sustestvo koe vo 8ta godina od svoeto egzistiranje se se cudese kako moze 17 godisnata bratucetka histericno da place za novi Doc Martens! Ne mi bese jasno zosto ne koristese zborovi tuku uzasni krici koi mi gi povreduvaa usite za da dobie sto saka! Sekogas taka me ucea, da se sluzam so zborovi ako sakam da dobijam nesto i fala im!
E sega mala bev da ja svatam finansiskata tragedija i kolaps koj go doziveaa moite blagodarejki na "demokratskiot sistem kaj nas i pravoto na partiski izbor", ama se sekavam na vecerta koga mama ni napravi pica za vecera koja voopsto ne bese onakva na kakva sto bev naviknala i jas najkulturno ja prasav zosto jademe doma a ne vo mojot omilen restoran na nasata masa vo agolot pokraj zidot so ubavite crveni ciglicki? Gi pamtam i solzite na mama i obidot da mi ja objasni situacijata! Posle mojot detski, iskren, bled pogled poln so nedorazbiranje uprosti i rece samo " Sedenjeto do tvojot omilen crven zid se plaka milicka a nie nemame veke pari kako sto imavme". Veke ne me cekaa ni omilenite Haribo bonboni, sekoj den na masa a nemase ni Baunti vo izobilie vo fiokata vo kujnata kako porano! I tetka Menka, zenata koja se grizese za mene, za sestra mi i za kukata veke ne doagase! Od togas ne izustiv ni zbor duri ni koga ne otidovme na odmor vo nasiot omilen apartman na plaza! I rolerkite so barbiki mi se skrsija i cudno ama ne pobarav novi!
Znam deka placev ponekogas zosto silno gi posakuvav site tie zadovolstva i stanav molcaliva i rezervirana za site pa i za moite! Ne se guskav i mazev kako porano! Ne im dozvoliv da me razmazat!
Traese nekolku godini i posle se si dojde na svoe mesto, no tie godini nikogas nisto ne mi gi nadomesti! Dete bev pobogu i prokleto mnogu sakav novi patiki shto svetkaat i rolerki so barbiki!
Od togas znam da go cenam ona sto go imam! I sega kako nikogas porano gi guskam mama i tato! Neizmerno sum srekna sto gi imam i sto gi uzivaat blagodetite na zivotot onaka kako sto zasluzuvaat, a i jas boga mi:smir:
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Не сум воопшто разгалена,и понекогаш ме нервираат такви луге.
Обично се себични и мислат дека се што ке посакаат се треба да имаат.
Родителите сакајки да им направат добро со тоа што им ги исполнуваат желбите,не разбираат дека им прават само лошо.
Сигурно некогаш во животот ке им биде тешко заради тоа.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
224
Поени од реакции
2
Јас лично не сум размазена во друштво и сл. Сакам најчесто да биде по мое (кој не сака), но сепак ако видам дека не се сложуваат другите со мене отстапувам. Инаку родителите ме размазиле не велам не, ама до одреден степен. И ако некогаш се однесувам размазено (бидејќи сум едно дете) а ретко се случува тогаш тоа е дома со моите родители. Никогаш не се однесувам размазено во друштвото. Инаку имавме едно девојче во друштво пред некое време кое беше размазено и се сакаше да биде по нејзино , ако не е тоа така тогаш веднаш почнуваше да плаче, за среќа набрзо видовме каква е па си замина од нашето друштво затоа што остатокот не сме такви. Еднаш кога бевме осмо одд и на полуматура бевме во Охрид во еден хотел, ние три другарки што бевме имавме поубава соба од нејзината и таа почна да плаче и да се јавува на таткои зошто нема иста соба со нашата. Татко и па наместо да и рече да прекине да плаче тој ја поддржа и му се закани на професорот дека ќе дојде и ќе ја однесе дома ако не и дадат убава соба.:ija:
 
Член од
2 април 2009
Мислења
1.405
Поени од реакции
177
Искрена сум и кажувам дека сум разгалена.Едно дете сум во семејството,прва внука на баба и дедо, па секогаш ми биле исполнувани скоро сите желби,од невозможно ми правеле возможно.Се сум имала што сум сакала,од сите тие кукли до сите тие шноли,стегачи и бла бла женски работи.
Сега,како што растам сфаќам дека не е воопшто убава таа “навика“ да ја наречам и затоа знам до каде смеам да одам,а до каде не.Знам да си поставам граница самата на себе тогаш кога е потребно.Не квичам сега за некоја ситница да ми се купи,туку си кажувам најкултурно дека би било пожелно да ја имам.Ако одговорот на тоа е негативен,не правам драми во сред продавница туку сум сосема ок со тоа,а ако одговорот е позитивен едвај чекам да стане тоа “нешто“ официјално мое.:icon_lol:
Во врска со друштвото,немам разгалени деца во него.Сите се прибрани,знаат до каде може,а до каде не.Тие се тие всушност кои што и допринесоа во тоа да бидам поскромна и гледајќи ги нив сфатив дека сите тие ситници по кои што се трескав од земја се сосема непотребни во животот.Фала им за тоа.:)
 

Marshmallow

◦Kajganaholic◦
Член од
28 март 2009
Мислења
450
Поени од реакции
25
Не сум размазена.Дома сме 3 деца и на сите ни угодуваат подеднакво,но во ниеден случај не сум размазена!
И се сложувам со мислењето на AdRi* во врска со оние што се размазени.
 
А

Александра Д.

Гостин
Како помала, на 4-5 многу ме чуваше татко ми, му бев само 1 ќеркичка. Никогаш не претерував во барањата, воопшто. Мислам дека ако некој не ми понудеше нешто, не би изјавила желба. Кога се роди сестра ми, добиваше се што сакаше, 4то последно дете. Тоа некако ме нервираше, бидејќи таа само бараше нешто. ЈА гледам, со се што добива, колку и да добие, човек ѕвезди да и симне, нема да се насмее, секогаш е таква намуртена. Се надевам дека тоа ќе се смени
И денеска е таква, сака се по нејзино, но сепак, не може се по твое да е.
Што се однесува до мене, не сум и нема да бидам таква.

Луѓето кои се претерано размазени не можам да ги трпам многу околу мене, но сепак ако нешто се мора, мора да го направам. Често доаѓам во конфликти со такви луѓе, незадоволителни најчесто. Се надевам дека ќе си ги отворат малку очите.
 
М

Мрак

Гостин
Не, не сум размазен, бидејки моите имаат строг режим на “обучување“
Исто!Многу пати сум сакала нешто но не сум го добивала,а моите се водат според следново:Не му давај тоа што сака и не го пуштај детето да прави што саа затоа што ќе се размази.Ту бе,се сеќавам кога имав 7 год секој ден им плачев за една од оние куќите за барбики и не ми ја купија никогаш.Татко ми ми направи една од пакет,не дека немале пари,туку ќе ме размазеле...
Денес,неможам да бидам размазена.Ние сме 3 деца..
јас(15)
сестра ми(13)
брат ми(6)
па често моите потреби ги ставаат на последно место.Први се на сестра ми,па брат ми,па после јас.За секоја караница јас попуштам или ако нешто лошо се сучило јас одговарам-најголема сум била.Често додека моите другари излегуваат морам да останам дома за да го чувам брат ми,да им дадам да јадат и него и на сестра ми..
Воопшто и спрема луѓето..мислам дека не се однесувам размазено..


Неможам да бидам размазена,немам простор,но и не сакам да бидам таква.Многу забрани,многу држење цврсто и..тоа е:toe:
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
многу сум размазена скоро на све наоѓам мани посебно дома дури некогаш наоѓам мана ако компирот не е исечен коцки а бил тркалца значи за најмали ситници ...
 
Член од
21 јули 2008
Мислења
19
Поени од реакции
1
многу сум размазена скоро на све наоѓам мани посебно дома дури некогаш наоѓам мана ако компирот не е исечен коцки а бил тркалца значи за најмали ситници ...
:nesvest:

Не си ти крива така те научиле родителите...:toe:
 
Член од
9 мај 2009
Мислења
605
Поени од реакции
400
моите се водат според следново:Не му давај тоа што сака и не го пуштај детето да прави што саа затоа што ќе се размази.
Исто така и моите. Нешто најмногу што мразат е разгаленоста. Ни јас ни сестра ми не сме разгалени, знаеме што можеме да имаме а што не. Мене многу ме нервираат такви луѓе.
Во друштвото имам една другарка што е многу размазена (премногу). Кога ќе отидам кај неа мораат сите да ја слушаат,што сака тоа прави, доколку не ја слушаат почнува да се кара со нив,вика, се дере. Неможам ни јас да слушам,а незнам како нејзините издржуваат со неа, ама ако им кога не умееле на време да размислуваат и да не ја направат така размазено дете. Штета што тоа не се случува само по дома, туку и другите мораат да бидат сведоци на таа нејзина разгаленост. Бевме на екскурзија и тие 3 дена верувам на сите на глава ни се качи.
"Зошто вие не сте се подготвиле порано сега јас сум на ред?"
"Ајде готово, дај ми ја сега на мене пресата јас ќе се пеглам."
"Дојди ти пеглај ми ја косата јас ќе се шминкам."(а девојчето уште само не се спремило)
Пушти музика во 5 часот најгласно што може,а во собата до нас професорите и реков јас да намали, леле кога почна да ми се дере. Ама ајде јас попуштив.Ако не ја слушаме оди во купатило и плаче. Само јас и кажував да не ги прави тие работи ама затоа си се каравме на секои 4-5 часа.:nesum: ( Размазеноста и е едниствена мана, супер си девојчето:)).
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Не сум размазена...прво затоа што дома не сум ја имала таа прилика а потоа кога пораснав малце и станав човек не ни го сакав тоа а не ни го сакам сега.
Некои од моите другари и другарки се прилично размазени...кој оти е единец кој оти е омилено галениче домашно и понекогаш имам потешкотии во комуникацијата со нив...не ми сметаат разгалени луѓе се додека не се обидуваат да ми ги наметнат нивните навики и барања
 

Barbara.

Irreparable perfectionist
Член од
23 јули 2009
Мислења
369
Поени од реакции
15
Можеби сум бидејки сум една :pipi:, ...но никогаш не сум претерувала во барањата, никогаш како мала не сум плачела по некои работи да ми ги купат, јас не сум крива што родителите си допуштале да го направат тоа. се разбира тие го правеле тоа бидејки сакале да имам пристојно детство како и секое дете а не приметиле со тоа дека претеруваат. Сега не претерувам во барањата како некои од моите другарки,..има и некои кои не се свесни колку се размазени ..бог да чува од такви! :uvo:
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Како мала бев ептен размазена и иако моите се трудеа таа размазеност да ја одржуваат и во позрелите години од мојот живот сепак(незнам како) сфатив дека неможе секогаш се да се врти околу мене и да цмиздрам за секоја ситница и да ронам крокодилски солзи затоа што нешто не било така како што јас сум сакала.
Сум била себична,сум гледала само јас да бидам задоволна и моите правеле се за да биде така ама за среќа тие денови се минато така да сега иако постои мал степен на размазеност од страна на мајка ми сепак се однесувам одговорно и не паѓам во несвест ако некогаш не го добивам тоа што го сакам.
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.550
Поени од реакции
22.305
Не не сум рамзазен..Познавам луге кои се на мои години и сеуште плачаат за нешто што сакаат да го добијаат едноставно како мали деца се..Јас на таквите се смеам..
 

Miss Right

happiness machine
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.308
Поени од реакции
142
не сум размазена бидејки немало кој да ме размази...од кога памтам моите се строги со мене, а ни во друштво немам некој таков, и ако имам би го одбегнувала...не ги сакам тие што мора да го добијат тоа што го сакаат по секоја цена
 

Kajgana Shop

На врв Bottom