Работнички права

  • Креатор на темата AnFem
  • Време на започнување
A

AnFem

Гостин
Иако не верувам дека нешто функционира во скапанава држава сепак сакам да пробам нешто.Имено се работи за еден другар.Работи во една мала фирма,ко по стандард Непријавен,работи и по 12 ч. кога газдата има потреба,не смее да одбие да не го избрка и на крај му ги цепка парите на два три дела.Последниот месец му скратил 1500 денари без причина односно причината било - му се намалувал профиот во овој дел од годината :D.Денес КОНЕЧНО на пријателов му пука филм и бара совет како да напушти,а да си ја земе и одработената плата од прошлиот месец.Читав малце по нетов како е кај нас и најдобра опција што ја најдов е Државниот инспекторат за труд -http://www.dit.mk/ .Работата е ако го пријавам и утре му дојде инспекција - ништо од парите.Добро би ми дошла помош од некој кој знае како оди тоа и има ли некоја финта како да си ги земе парите.
Ако работи на црно, не може да го тужи за плата. Ако викнете инспекција, може типот да крка казна, пријавувањето може да биде анонимно, како што кажа Сатори... За останатото ќе се воздржам од коментари, бидејќи сум на форум. Парите не верувам дека ќе ги земе, освен по насилен пат...

За какви работнички права зборувате во држава каде има повеќе од 30 проценти невработени?
Во заблуда си, вработени има, ама на црно, меѓу другото се зборува и за нивните права, како случајов погоре.

А колку и да ти звучи чудно, темава воедно е отворена и за подигање на свест (барем се надевам)... Сите добро знаеме од каде потекнува проблемот, мене ме плаши тоа што никој не се обидува да го реши.

AnFem... Ќе сакаш ли да ми објасниш што е тоа социјална правда???
Не ми е јасна иронијава...
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.656
Поени од реакции
13.156
Во заблуда си, вработени има, ама на црно, меѓу другото се зборува и за нивните права, како случајов погоре.

А колку и да ти звучи чудно, темава воедно е отворена и за подигање на свест (барем се надевам)... Сите добро знаеме од каде потекнува проблемот, мене ме плаши тоа што никој не се обидува да го реши.
ОК, нека има одреден број и на црно. Но, тука повторно доаѓаме до тоа дека треба да биде лесно да примиш/отпуштиш работник. Газдата го држи на црно затоа што не може да ги покрие трошковите за неговото запослување (или подоцнежно отпуштање), или нема да може тие пари да ги користи за инвестирање, што може да донесе до нови работни места. Проблем е што немаме либерална економија, повеќето наши богаташи не ги определил пазарот туку политиката, која сега ги штити од други, па овие можат да си играат со работниците како сакаат. Кога би спровеле мерки кои ќе донесат развој, ќе има повеќе работни места, па работникот ќе може да си ја одбере најдобрата понуда. Тие права ќе се подобрат на тој начин, со отварање на нови работни места и недостаток на квалитетни работници, со рестриктивни мерки кои ќе го гушат капиталот ќе направиме само ново намалување на работните места.

И најдобри работнички права има администрацијата, тие се заштитени како мечки, па можеш да видиш колку тоа придонело тие да работат добро. Си седат у ладовина и ич не им е гајле, ги плаќа цела држава, а ни топ не може да ги помрдне се обезбедиле за цел живот. Кој ќе дојде да инвестира во ова држава ако така се заштитени работниците во неговата фирма?

Тоа ’подигање на свест’ може да се разбере како ’контрола на свест’. Ти тоа прашање би го решавала со закон и строги мерки, тоа не е подигање на свеста од типот ќе направиме здружение и ќе се залагаме граѓаните да не пцујат и така ќе ја подигнеме нивната свест. Ти сакаш да праќаш полицијци и инспектори кои ќе ја подигаат свеста така како што вие замислувате дека треба.

Не ми е јасна иронијава...
Мене не ми е јасно што подразбираш под ’социјална правда’, нема тука никаква иронија. Најкратко што можеш да дефинираш што мислиш под социјална правда, за да не нагаѓам, па да ти реплицирам нешто, а ти воопшто не си мислела на тоа.
 
A

AnFem

Гостин
Тоа ’подигање на свест’ може да се разбере како ’контрола на свест’. Ти тоа прашање би го решавала со закон и строги мерки, тоа не е подигање на свеста од типот ќе направиме здружение и ќе се залагаме граѓаните да не пцујат и така ќе ја подигнеме нивната свест. Ти сакаш да праќаш полицијци и инспектори кои ќе ја подигаат свеста така како што вие замислувате дека треба.
Ме уби! :pos:
Од каде оваков заклучок?

Мене не ми е јасно што подразбираш под ’социјална правда’, нема тука никаква иронија. Најкратко што можеш да дефинираш што мислиш под социјална правда, за да не нагаѓам, па да ти реплицирам нешто, а ти воопшто не си мислела на тоа.
Ок, баш ме интересира.

Накратко, состојба во која сите ќе имаат еднакви права и нема да постои дискриминација.
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Ај ќе Ве молам ако некој има нешто во врска со договор за вработување во Хрватска или договор за вработување во РМ споредбено со договор за вработување во РХ да ми даде ( било линк или било што), ми треба за дипломска работа а многу сум слаба со материјали. Благодарам однапред.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Има една работа што ме револтира.. Купување на дипломи ..

Типче што има паричка одвишак ќе отиде да купи диплома за 5000 евра и ќе ми биде мене шеф..И ќе напиња секој ден иако нема појма од процесите и начинот на кој треба да се работи ..

И тогаш му доаѓа на работникот преку глава и можно е да има бурна реакција односно физички напад кој ќе доведе до ОТказ .и на крај .. нервози. А нормално дека работникот бил во право. (Ама на крај ќе испадне дека не бил). Бидејќи шефот воопшто да нема никаква скршеница ќе ја подмити Лекарската комисија за да му извадат (лажно лекарско уверение) дека наводно има некоја скршеница и како капак на се работникот ќе треба да му исплаќа оштета...

Нормално мажот седи дома женаму невработена .. и караници во семејството .. а знаете нервозата го јаде човекот како Р`ѓата железото ..

И ич не е убаво кога човек работел имал кариера и женаму му вика оди барај работа, оди пред железничка ќе најдеш на некој да му бидеш амал .... о о оо о шит .. е тоа дури убива..

Но кога тоа ќе го поврземе со она што погоре го пишав..ќе видиме дека капитализмот знае да сје-е .. цели фамили .. зошто за 5000 евра..

Забрането разговареање со колеги, забрането палење цигара, забрането пиење кафе, време за јадење и пазува воедно 15 минути.

Забрането е барање на слободни денови (но доколку земеш еден слободен ден ќе ти бидат скратени две дневници)

Исто така забрането е и користење на годишен одмор.

Забрането е и барањето кон работодавецот да бидеш осигуран...
 
Член од
30 ноември 2010
Мислења
120
Поени од реакции
66
Ако работи на црно, не може да го тужи за плата. Ако викнете инспекција, може типот да крка казна, пријавувањето може да биде анонимно, како што кажа Сатори... За останатото ќе се воздржам од коментари, бидејќи сум на форум. Парите не верувам дека ќе ги земе, освен по насилен пат...


Во заблуда си, вработени има, ама на црно, меѓу другото се зборува и за нивните права, како случајов погоре.

А колку и да ти звучи чудно, темава воедно е отворена и за подигање на свест (барем се надевам)... Сите добро знаеме од каде потекнува проблемот, мене ме плаши тоа што никој не се обидува да го реши.



Не ми е јасна иронијава...
Mozam samo da te popravam, deka ako inspekcija dojde i zatekne neprijaven rabotnik, so resenie, ako saka inspektorot moze da mu nalozi na rabotodavecot da mu isplati na rabotnikot 3 prosecni bruto plati. Ako rabotodavecot ne gi isplati parite rabotnikot moze so toa resenie koe e i izvrsno da si gi bara parite preku izvrsitel. E sega tuka e i opasnosta znaci da zemes 3 bruto plati na nivo na drzava (momentalno e prosekot okolu 30.000,00 denari) ama i da ostanes bez rabota. Utre ke postiram i original resenie za vakov slucaj.
 
T

Tetro

Гостин
Има една работа што ме револтира.. Купување на дипломи ..

Типче што има паричка одвишак ќе отиде да купи диплома за 5000 евра и ќе ми биде мене шеф..И ќе напиња секој ден иако нема појма од процесите и начинот на кој треба да се работи ..

И тогаш му доаѓа на работникот преку глава и можно е да има бурна реакција односно физички напад кој ќе доведе до ОТказ .и на крај .. нервози. А нормално дека работникот бил во право. (Ама на крај ќе испадне дека не бил). Бидејќи шефот воопшто да нема никаква скршеница ќе ја подмити Лекарската комисија за да му извадат (лажно лекарско уверение) дека наводно има некоја скршеница и како капак на се работникот ќе треба да му исплаќа оштета...

Нормално мажот седи дома женаму невработена .. и караници во семејството .. а знаете нервозата го јаде човекот како Р`ѓата железото ..

И ич не е убаво кога човек работел имал кариера и женаму му вика оди барај работа, оди пред железничка ќе најдеш на некој да му бидеш амал .... о о оо о шит .. е тоа дури убива..

Но кога тоа ќе го поврземе со она што погоре го пишав..ќе видиме дека капитализмот знае да сје-е .. цели фамили .. зошто за 5000 евра..

Забрането разговареање со колеги, забрането палење цигара, забрането пиење кафе, време за јадење и пазува воедно 15 минути.

Забрането е барање на слободни денови (но доколку земеш еден слободен ден ќе ти бидат скратени две дневници)

Исто така забрането е и користење на годишен одмор.

Забрането е и барањето кон работодавецот да бидеш осигуран...
сами сме се сје*але. Шефови обично доаѓаат од страна, никогаш нема да биде унапреден постоен рабптник кој рмба веќе две години, а за тоа време ќе му се сменат најмалку тројца шефови у просек и секој е кој од кој пофашистички настроен према рмбачите. Читам си спомнал нешто за слободни денови. :D тоа е она што кажувале предците дека иделе на одмор, иделе на викенди, иделе кога ќе им затреба нешто у полиција за лични документи, за недела пред свадба, за недела пред веридба,... за жал, сега ако правиш свадба, ќе ти дадат само два дена да ти се одморат нозете од играњето, ништо повеќе.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Фото сторија, како не се спроведува закон за безбедноста и здравје на работникот на работно место, дали се тоа работнички права или луксуз?
ice_screenshot_20201108-182205.jpeg IMG-2fe44fa23f5abedf548fc125bf2f5eb9-V.jpg

... Штип - 07.11.2020 , фотографиите од лице место не ја оправдува годината, доволно да се разгледаат во какви услови се принудени да работаат работниците во менување на пукната цевка,

ice_screenshot_20201108-182114.jpeg

...новинарката „прохујало са вихором“ наместо да гледа дали работниците се заштитени и се запазува безбедноста во нивно работење, гледа по чавки и коментира зошто Штип нема вода веќе два часа,

ice_screenshot_20201108-182234.jpeg

...цевка се менува, без вода два часа, цела ноќ, два дена, се може ништо никому нема да му бидне,

ice_screenshot_20201108-181953.jpeg

ама вака во длабнатина во земја скоро три метри, без околна заштита за безбедност на работникот прашање дали воопшто нема да се слизне цела земја над работникот,

ice_screenshot_20201108-182506.jpeg

... и не само еден работник, туку двајца, тројца ја поставуваат новата цевка во калива средина, вода наоколу, земја ископана и незаштитена со потпор или било што како протокол за безбедно работење на работникот во таква растресита земја,

DEFEKTI-BABI.jpg

дали овие момци го ризикуваат својот живот за поставување на една цевка?
дали овие не се на некому синови, татковци и не заслужуваат безбедна работа?

ice_screenshot_20201108-182424.jpeg dfgdf-280776.jpg

да не зборувам за лична заштитна облека, ниту ракавици ниту заштитен шлем, ниту соодветни обувки...дива лига, малтене сме пред два века,

ice_screenshot_20201108-183521.jpeg ice_screenshot_20201108-183730.jpeg

... колку пари вртат општините, зарем не жално и грев на вакви услови да работа работникот кој треба да санира дефект за да би цел град Штип, има вода?

ice_screenshot_20201108-183644.jpeg ice_screenshot_20201108-183710.jpeg

...само Господ ги чува овие момци во моменти кога се прават такви дупки во влажна земја што можеше секој момент да ги покрие со земја и да ги угуши, ниту брза помош да стои тука како за безбедност за здравјето на работниците, ниту пак испомош со лопати ќе имаат овие момци ако земјата ќе ги покриеше...

ice_screenshot_20201108-183758.jpeg ice_screenshot_20201108-184009.jpeg ice_screenshot_20201108-184719.jpeg

... можеби овие ќе беа тројца одговорни доколку би се случила несреќа и да влажната растресита земја ги покриеше работниците кои закопани во длабочина од три метри менувале скршена цевка што го блокира водоснабдувањето на градот Штип, зашто секогаш вака се греши и никој не внимава на безбедноста на работникот и неговото здравје при работа? треба да се случи човечки несреќи, па да се бара кривецот?
... јас да бев -власт би ги спровела казнените мерки поради вакви услови на работниците, за да друг пат не се случи можна несреќа, да работникот штом работа вкопан во земја да има и заштитна опрема, и околното место да биде заштитено од можно слевање на земјата над работниците (види спојлер)!

 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Каде има да се најде табела или шема или некоја ранг листа со одредби, на кој работник колку точно му следуваат денови на годишен одмор според износот на работен стаз?

Нели 20 денови е минимумот на годишен одмор, но пример ми треба за некој кој има 25 години работно искуство колку му следува, а колку му следуваат слободни денови на некој со пример 37 години работно искуство?

Молам одговор.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
Каде има да се најде табела или шема или некоја ранг листа со одредби, на кој работник колку точно му следуваат денови на годишен одмор според износот на работен стаз?

Нели 20 денови е минимумот на годишен одмор, но пример ми треба за некој кој има 25 години работно искуство колку му следува, а колку му следуваат слободни денови на некој со пример 37 години работно искуство?

Молам одговор.
Поред работен стаж, денови се даваат и според образование, дали си самохран родител и на крај кога ќе наполниш 57 год.добиваш уште два дена.
Побарај во твојата фирма од персонална служба ќе ти ја дадат табелата.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Фото сторија, како не се спроведува закон за безбедноста и здравје на работникот на работно место, дали се тоа работнички права или луксуз?


... Штип - 07.11.2020 , фотографиите од лице место не ја оправдува годината, доволно да се разгледаат во какви услови се принудени да работаат работниците во менување на пукната цевка,



...новинарката „прохујало са вихором“ наместо да гледа дали работниците се заштитени и се запазува безбедноста во нивно работење, гледа по чавки и коментира зошто Штип нема вода веќе два часа,



...цевка се менува, без вода два часа, цела ноќ, два дена, се може ништо никому нема да му бидне,



ама вака во длабнатина во земја скоро три метри, без околна заштита за безбедност на работникот прашање дали воопшто нема да се слизне цела земја над работникот,



... и не само еден работник, туку двајца, тројца ја поставуваат новата цевка во калива средина, вода наоколу, земја ископана и незаштитена со потпор или било што како протокол за безбедно работење на работникот во таква растресита земја,



дали овие момци го ризикуваат својот живот за поставување на една цевка?
дали овие не се на некому синови, татковци и не заслужуваат безбедна работа?



да не зборувам за лична заштитна облека, ниту ракавици ниту заштитен шлем, ниту соодветни обувки...дива лига, малтене сме пред два века,



... колку пари вртат општините, зарем не жално и грев на вакви услови да работа работникот кој треба да санира дефект за да би цел град Штип, има вода?



...само Господ ги чува овие момци во моменти кога се прават такви дупки во влажна земја што можеше секој момент да ги покрие со земја и да ги угуши, ниту брза помош да стои тука како за безбедност за здравјето на работниците, ниту пак испомош со лопати ќе имаат овие момци ако земјата ќе ги покриеше...


... можеби овие ќе беа тројца одговорни доколку би се случила несреќа и да влажната растресита земја ги покриеше работниците кои закопани во длабочина од три метри менувале скршена цевка што го блокира водоснабдувањето на градот Штип, зашто секогаш вака се греши и никој не внимава на безбедноста на работникот и неговото здравје при работа? треба да се случи човечки несреќи, па да се бара кривецот?
... јас да бев -власт би ги спровела казнените мерки поради вакви услови на работниците, за да друг пат не се случи можна несреќа, да работникот штом работа вкопан во земја да има и заштитна опрема, и околното место да биде заштитено од можно слевање на земјата над работниците (види спојлер)!
Mene me zanima dali voopsto firmite vrabotuvaat nekoj koj se grizi za zdravje i zastita pri rabota?
Voedno dali ima vakvi oglasi, bidejki ne mozev da najdam nisto.

Me zanima bidejki jas go rabotam istovo vo stranstvo vekje nekolki godini.

Ne e samo zastitata vo prasanje, mnogu raboti se pogresni na slikive, a garant i nemaat nikakov pisan dokument kako ke gi izveduvaat rabotite cekor po cekor a i sigurno im fali risk assessment.

Kaj mene u ovakov slucaj odma se sopira rabota i ne se pocnuva se dodeka ne e se napraveno za da se minimizira rizikot od povreda.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.102
Mene me zanima dali voopsto firmite vrabotuvaat nekoj koj se grizi za zdravje i zastita pri rabota?
Voedno dali ima vakvi oglasi, bidejki ne mozev da najdam nisto.

Me zanima bidejki jas go rabotam istovo vo stranstvo vekje nekolki godini.

Ne e samo zastitata vo prasanje, mnogu raboti se pogresni na slikive, a garant i nemaat nikakov pisan dokument kako ke gi izveduvaat rabotite cekor po cekor a i sigurno im fali risk assessment.

Kaj mene u ovakov slucaj odma se sopira rabota i ne se pocnuva se dodeka ne e se napraveno za da se minimizira rizikot od povreda.

ima ima... gospod, doduse on na volenterska baza part time casual.... koga e zafaten nekade sve si ebe mater
 

Kajgana Shop

На врв Bottom