Работа од дома?

Член од
10 септември 2013
Мислења
4
Поени од реакции
2
Чек чек, зависи што сметаш за заработка (поточно сума), дај кажи која сума може да се направи со 4 саати на ден активни?[DOUBLEPOST=1409917430][/DOUBLEPOST]BTW ме интересира идеја некоја за работа од дома но каде ќе можам да работам после оваа работа и за некои 3-4 саати на ден да може да се заработат мин 100тина долари.
Оваа компанија во која работам е бизнис компанија. Што значи тоа? Тоа значи дека тие ти даваат можност и обука бесплатно да развиеш свој сопствен бизнис - своја фирма (буквално). Во првите 2-3 месеци неможеш да се надеваш на некоја заработувачка, затоа што има многу работи што треба да ги научиш а потоа да ги примениш и после сето тоа да почнеш да заработуваш.
Еве малку ке навлезам и подетално. Оваа компанија има своја продавница TipleClicks која има околу 100 000 продукти (нешто како што е e-bay, amazon и сл.). Нивна цел е да донесат што повеќе купувачи (што е и нормално). Е сега компанијата си разработила свој план како за нивната продавница да работат луѓе што ќе ја промовираат. Нашата работа е всушност да ги промовираме производите. Затоа во првиот пост и спомнав дека се работи за маркетинг компанија. Всушност твојата професија е маркетинг. Кога прку тввоја реклама дојде купувач, за се што ќе купи на тебе ти следува процент од сумата на производот. И најважно од се еднаш доведен купувач ти е вечно твој муштерија. Кога ти си го довел еднаш и тој купил производ, потоа истиот тој купувач и да недојде преку твоја реклама а притоа пак купи нешто, пак на тебе оди процентот од сумата на производот.
И сега повторно се враќаме на почеток колку пари ќе заработиш? Одговорот е колку ќе се трудиш твојот бизнис да биде разработен што според мене е и фер од нивна страна.
А тоа ако се надеваш да почнеш од првиот ден за 3-4 саати да заработиш 100$ мислам дека залудно ќе биде, тоа ти е совет од мене пошто јас работев со овие кликања на реклами цела година и ништо неможев да направам ( не дека кликањето на реклами е некој измама, не и тие ке ти платат но е екстремно тешко да дојдеш до некоја си заработка).
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Оваа компанија во која работам е бизнис компанија. Што значи тоа? Тоа значи дека тие ти даваат можност и обука бесплатно да развиеш свој сопствен бизнис - своја фирма (буквално). Во првите 2-3 месеци неможеш да се надеваш на некоја заработувачка, затоа што има многу работи што треба да ги научиш а потоа да ги примениш и после сето тоа да почнеш да заработуваш.
Еве малку ке навлезам и подетално. Оваа компанија има своја продавница TipleClicks која има околу 100 000 продукти (нешто како што е e-bay, amazon и сл.). Нивна цел е да донесат што повеќе купувачи (што е и нормално). Е сега компанијата си разработила свој план како за нивната продавница да работат луѓе што ќе ја промовираат. Нашата работа е всушност да ги промовираме производите. Затоа во првиот пост и спомнав дека се работи за маркетинг компанија. Всушност твојата професија е маркетинг. Кога прку тввоја реклама дојде купувач, за се што ќе купи на тебе ти следува процент од сумата на производот. И најважно од се еднаш доведен купувач ти е вечно твој муштерија. Кога ти си го довел еднаш и тој купил производ, потоа истиот тој купувач и да недојде преку твоја реклама а притоа пак купи нешто, пак на тебе оди процентот од сумата на производот.
И сега повторно се враќаме на почеток колку пари ќе заработиш? Одговорот е колку ќе се трудиш твојот бизнис да биде разработен што според мене е и фер од нивна страна.
А тоа ако се надеваш да почнеш од првиот ден за 3-4 саати да заработиш 100$ мислам дека залудно ќе биде, тоа ти е совет од мене пошто јас работев со овие кликања на реклами цела година и ништо неможев да направам ( не дека кликањето на реклами е некој измама, не и тие ке ти платат но е екстремно тешко да дојдеш до некоја си заработка).
Абе се ок тоа те разбирам, јас сум вработен и си имам солидна плата за 8часовно време, но денес како што сите знаеме дека ни се потребни секогаш по некој денар и мене ми фалат уште некои си 100тина евра плус месечно додека да лапнам диплома за магистер па да ги земам тие пари со покачување на платава. Е сега затоа и прашував не сум во делот на информатиката, незнам php, java, но на пример ауто кад можам професор да бидам го работам со години и сум одличен, во поглед на нутриционизам исто така. Разгледувам уште некој ден ако не најдам некоја слична таква работа за брзо ќе си почнам со овие работи што ги знам дали со држење часови или нешто така.
 
Член од
10 септември 2013
Мислења
4
Поени од реакции
2
Абе се ок тоа те разбирам, јас сум вработен и си имам солидна плата за 8часовно време, но денес како што сите знаеме дека ни се потребни секогаш по некој денар и мене ми фалат уште некои си 100тина евра плус месечно додека да лапнам диплома за магистер па да ги земам тие пари со покачување на платава. Е сега затоа и прашував не сум во делот на информатиката, незнам php, java, но на пример ауто кад можам професор да бидам го работам со години и сум одличен, во поглед на нутриционизам исто така. Разгледувам уште некој ден ако не најдам некоја слична таква работа за брзо ќе си почнам со овие работи што ги знам дали со држење часови или нешто така.

Епа тогаш погледни на https://www.odesk.com/ само тука ти е потребен и добар англиски јазик. Тука имаш работодавци на кои им треба по некоја услуга за која ти кажуваат колку плаќаат. Имаш фиксна работа и тоа ти е на пример за еден ден ти плаќа и толку, а имаш и за месец - два работа за која те плаќаат по саати. Разгледај па можеби ќе најдеш нешто од твојата бранша.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Член од
19 октомври 2012
Мислења
293
Поени од реакции
249
Член од
12 септември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
5
SFI е маркетинг компанија,во која може да се зачлени секој кој е полнолетен,има компјутер и интернет пристап безплатно.Не се плаќа членарина,а се заработува во зависност колку се ангажира поединецот во online маркетингот.Не се тешки задачите.Треба да се промовира SFI компанијата,да се гради сопствен тим,да се промовираат производите и услугите од TripleCliks продавницата.Во секој случај треба активност во работата а не одзема време,бидејќи може да работите и додека го пиете првото утринско кафе.Ова е само пример.Доколку некој е заинтересиран може да се регистрира на линкот : http://www.sfi1.biz/14673194 .Поздрав! :)
 
Член од
22 декември 2014
Мислења
2
Поени од реакции
1
Eve jas ke vi kazam deka rabotam 3 godini vo multilevel kompanija i rabotata mi e 90% od doma i sum prezadovolna. Ne rabotam nisto drugo,samo tuka sum na plata,ama vo site vakvi kompanii e plakanjeto na procent,kolku ke se vlozis tolku ke dobies. Si oformuvas tim na luge,za pocetok ti se potrebni 5 koi ke rabotat aktivo,a so tek na vreme timot se prosiruva.

Nie makedonskiot narod ne go razbirame seuste ovoj pricip na rabota i na nego gledaat so potsmev, kako nekoja nesigurna rabota,no sepak mozi da si ovozmozite stabilnost i sami da si opredelite fiksna plata.Najednostaven primer e da si gi duplirate site minimalni raboti sto vi gi bara kompanijata. Taka nema da imate nikakva opasnost.

Probajte se sto ve interesira,nemozite da znaete kaj vi e srekata. Samo edno e sigurno,ako ne ja barate, ni taa nema da ve najdi :)
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
btw . пред некое време најдов работа од дома за една странска компанија во сопственост на македонци. комуникација со клиенти е главната работа.. не е тешка работата ама и не плаќаат многу(50 еура/недела)..
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
fiverr.com, elance.com, odesk.com (истата компанија која го води odesk иако elance спроед мене подобро изгледа и полесно се наоѓа работа), peopleperhour.com, guru.com и seoclerks.com. Не прашувајте што како, отворете разгледајте анализирајте ден два три и ако нешто не вие јасно тогаш прашајте :).
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Nie makedonskiot narod ne go razbirame seuste ovoj pricip na rabota i na nego gledaat so potsmev, kako nekoja nesigurna rabota,no sepak mozi da si ovozmozite stabilnost i sami da si opredelite fiksna plata.
Ние македонскиот народ добро разбираме. Еве ќе ти кажам мултилевел е орифлеим. Од примери што ги имаме во секој град и населба, во мултилевел треба да си посебен вид на човек за да успееш.
Така во секој град имаме по 5 успешни орифлејм или авон, зад кои стојат илјадници кои си го изгубиле времето, ги посетиле роднини и пријатели со каталозите, самите купувале со цел да заработат поени, ама го немале она што и треба на личноста за да убеди некој 100 луѓе да го направат истото. А тоа е, способност да убедиш некого во нешто во кое знаеш дека нема да му успее, и способност да си ги собериш парите од производите.

Ова е за шминките што е сепак милионпати подобра мултилевел варијанта од SFI Зошто сепак тука некакви производи продаваш и гледаш од кај идат парите. На интернет (оној сајт со производи од SFI = беден изговор) не се гледа влез на пари, а нас не учеа во струјно коло колку влегува струја во еден јазол толку излегува,така и со парите не може да има повеќе продавачи од купувачи, секој купувач да плати во просек по $40 а секој продавач да земе $400.

Јас лично влегов на SFI не за мој бенефит, туку на братучедка ми да и бидам една од тие 5 што и требаат. Па да видам дали ќе заработи таа нешто од тоа јас што ќе сум активна. Кога по месец дена ми кажа дека јас треба да сум активна два или три месеци за таа да ги заработи првите ПОЕНИ не пари да се разбериме, поени од мене, се ми беше повеќе од јасно. Јас можам во секој момент да најдам 5 како јас што и бев нејзе, што би работеле пола саат во денот само за јас да имам корист зошто ме сакаат. Ама јас нема да имам корист. А она што го работев, беше перење мозок, малку ако се надеваш на пари од таму и со тие прашања одговори ќе те исперат комплет ќе те направат да им го промовираш сајтот за поени, поените ќе се сторат $5 за 5 месеци, ти ќе се откажиш, тие 5 долари ќе си ги задржат, 5 милиони вредни луѓе што не губат ништо по 5 долари, ете им го ќарот. Зошто тие пари ќе ги наплатат од ионака слабата и ефтина продажба на сајтот. Ако ме разбирате. На македонски.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Multi level marketing т.е network marketing се шеми за заработка од кои ќар имаат тие најгоре т.е. тие што влегле први. Подобро да вложиш малку пари во affiliate marketing повеќе шанси имаш дури и без знаење отколку во ова. Тоа е мое мислење.
 
Член од
22 декември 2014
Мислења
2
Поени од реакции
1
Ние македонскиот народ добро разбираме. Еве ќе ти кажам мултилевел е орифлеим. Од примери што ги имаме во секој град и населба, во мултилевел треба да си посебен вид на човек за да успееш.
Така во секој град имаме по 5 успешни орифлејм или авон, зад кои стојат илјадници кои си го изгубиле времето, ги посетиле роднини и пријатели со каталозите, самите купувале со цел да заработат поени, ама го немале она што и треба на личноста за да убеди некој 100 луѓе да го направат истото. А тоа е, способност да убедиш некого во нешто во кое знаеш дека нема да му успее, и способност да си ги собериш парите од производите.
Jas da, rabotam vo Avon kako menadzer i go imav potpolno istoto mislenje kako tebe pred da pocnam da rabotam,ama koga poveke navlegov vo rabotata sfativ deka ustvari ne e toa taka kako sto si mislime site.
Zosto? Zatoa sto kako prvo ne treba ti nikoj da ubeduvas i da posetuvas zosto toa e eden vid na molenje na lugeto da ti naracaat nesto, tuku ednostavno treba da im kazis zosto e primer pokvaliteten toj proizvod i da znaes deka nekoj koga ke proba ednas nesto kvalitetno nikogas drugpat nema da smeni.
Eve primer zosto e lesno da napravis naracka- mozebi ne sekoj mozi da si dozvoli nesto luksuzno,no vo Avon ima proizvodi koi se od osnovna licna nega i higiena. Kako na primer samponi, antiprespiranti, gelovi za tusiranje,kremovi za lice. Od tvojot krug na luge da gi zarazis so ovie proizvodi ke imas sekogas zagarantirana naracka.
Kako vtoro tie sto gi "setaat" katalozite po rodnini i prijateli imaat sansa za mnogu dobra zarabotka ako se potrudat,a vo najmala raka podarok koj cini pari i proizvodite si gi kupuvaat za niv po niski ceni.
Kako treto istite tie luge dobivaat obuki koi se besplatni i kako prvo se dobri za niv,a kako vtoro ke mozat da si gi iskoristat za da gi informiraat svoite klienti.
Zaklucokot e deka nie kako menadzeri ne gi "lazeme" lugeto da stanat pretstavnici so cel da ubeduvaat luge koi znaeme deka nema da uspeat, tuku bukvalno SEKOJ moze da uspee.
I uste edna rabota e toa sto kako sto e opstonarodno sfateno deka toj sto vlegol prv prosperira- NE.
Znaci jas sum vo Avon veke 3ta godina i gi nadminav rezultatite na luge koi rabotat so Avon uste od samiot start.
I pak ke recam mozebi navistina ne razbirame tocno kako odat ovie raboti...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom