Работа на брод

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.457
Tonchie А телефонска картичка? ја користиш таа од МК, или си купуваш таму?
Додека бродот беше низ Европа користев шпанска сим картичка од Оринџ. Сега на карибите ми треба различна симка за секоја земја, така што си ја користам македонската, имам магента од телеком и имам 500МБ месечно за 0 денари. Сосема доволно за гугл мапс.
 
Член од
6 јануари 2023
Мислења
14
Поени од реакции
4
Има некој искуство со оваа понуда за брод низ Европа?
Претпоставувам дека за речен брод се работи:
здраво

Дали има некој искуство со оваа агениција
Daycare Macedonia ?
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
461
Поени од реакции
490
Член од
6 јануари 2023
Мислења
14
Поени од реакции
4
ги најдов на фацакнига, имаат 3 слики... веб страна не видов, само мејл.... kinda sus.
да ги има на фејс
Веб немаат
Хм…

Можеби некој знае повеќе,некој има некое искуство за работа преку нив па да ни раскаже ,м ?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.457
Имам пишано порано на темава... Речен брод, не благодарам.
Си има предности, си има и маани, а овие ДејКе'р изгледа се нови, скроз нови у бизнисов. Не ги знам.
 
Член од
6 јануари 2023
Мислења
14
Поени од реакции
4
Имам пишано порано на темава... Речен брод, не благодарам.
Си има предности, си има и маани, а овие ДејКе'р изгледа се нови, скроз нови у бизнисов. Не ги знам.
Тенкс
А за прекуокеански брод дали примаат со МКД пасош? Прашувам оти немам баш поима како идат работите
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.457
Тенкс
А за прекуокеански брод дали примаат со МКД пасош? Прашувам оти немам баш поима како идат работите
Со прекуокеански примаат на брод повеќе од 20 години веќе. Моментално единствена забрана за македонците мислам дека има само на Дизни. Сите други компании се отворени за работа.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.457
се прашувам кој ли бил на Дизни и направил хаОс ;) ;) ;)
Некои велешани уште на времето таму 2000 и некоја.
Јас работев за Имиџ, на компаниите не им е баш гајле за концесионерите, си имаат посебни договори.

Туку тазе објава од Коузон, бараат фотографи за Ројал и Селебрити. Ќе изгуркате договор/два и ќе си направите трансфер у бољи департмент или у боља компанија.
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
461
Поени од реакции
490
некојси Тончи отишол, и летале пердуви, крилца и копани, и сега не можеме поради него :ROFLMAO:

edit: можете* :P јас се пензионирав
Некои велешани уште на времето таму 2000 и некоја.
Јас работев за Имиџ, на компаниите не им е баш гајле за концесионерите, си имаат посебни договори.
 
Член од
6 јануари 2023
Мислења
14
Поени од реакции
4
Некои велешани уште на времето таму 2000 и некоја.
Јас работев за Имиџ, на компаниите не им е баш гајле за концесионерите, си имаат посебни договори.

Туку тазе објава од Коузон, бараат фотографи за Ројал и Селебрити. Ќе изгуркате договор/два и ќе си направите трансфер у бољи департмент или у боља компанија.
Данезнаеш дали има лимит старосна граница за оваа позиција и кога се тргнува?
Претпоставувавам фотограф е меѓу полесните работи на брод?
Фала поздрав
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
461
Поени од реакции
490
Данезнаеш дали има лимит старосна граница за оваа позиција и кога се тргнува?
Претпоставувавам фотограф е меѓу полесните работи на брод?
Фала поздрав
Старосна граница не верувам дека има, знам филипинци што имаат 40+ години и уште работат, само што тие се во компанијата веќе 15 години па ги држат. Нема да ти прават проблем се додека си го знаеш занаетот.
Фотограф е една од полабавите позиции, се додека исечеш се што е хумано од тебе. Мислам на да замараш да се сликаат додека проаѓаат (да речеме, од театарот накај ресторанот), да им улетуваш на маса додека јадат, да бидеш брз со фотките ама и културен (пошто има редица луѓе позади тебе што сакаат да се фоткаат). Види го ова колку може да ти помогне. Одамна го напишав, али мислам дека се уште е валидно.
Ако имаш прашања, прашуј.
 
Член од
6 јануари 2023
Мислења
14
Поени од реакции
4
Старосна граница не верувам дека има, знам филипинци што имаат 40+ години и уште работат, само што тие се во компанијата веќе 15 години па ги држат. Нема да ти прават проблем се додека си го знаеш занаетот.
Фотограф е една од полабавите позиции, се додека исечеш се што е хумано од тебе. Мислам на да замараш да се сликаат додека проаѓаат (да речеме, од театарот накај ресторанот), да им улетуваш на маса додека јадат, да бидеш брз со фотките ама и културен (пошто има редица луѓе позади тебе што сакаат да се фоткаат). Види го ова колку може да ти помогне. Одамна го напишав, али мислам дека се уште е валидно.
Ако имаш прашања, прашуј.
Фала на помош,совети другар
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
461
Поени од реакции
490
Фала на помош,совети другар
ако сакаш да отидеш, ќе отидеш ако не се тегнеш со “еј, утре“, “ај да видам на работава тука како ќе ми оди“, “чекај пролет нека дојде“ и слично. Гасиш се тука, се активираш за себе, резимиња, портфолија таму што бараат сега, не знам, и пичиш. Дали ќе отидеш на еден договор, или на повеќе, тоа ќе си знаеш после првиот договор. Првиот и вториот месец ќе ти биде интересно, нови луѓе, цимери, бар, журки... третиот месец веќе почнуваат да се кршат стварите :D те фаќа носталгија. Четвртиот месец ги мрзиш сите. Петиот месец ги мрзиш сите и себе, а шестиот месец чур ти куе пошто си одиш дома набрзо. Е сега, се враќаш дома, имаш пари у џеб, и или не ти се враќа никогаш повеќе, или си навлечен и ќе се вратиш одма после месец ипол (или колку и да ти е одморот тука).
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2023
Мислења
14
Поени од реакции
4
ако сакаш да отидеш, ќе отидеш ако не се тегнеш со “еј, утре“, “ај да видам на работава тука како ќе ми оди“, “чекај пролет нека дојде“ и слично. Гасиш се тука, се активираш за себе, резимиња, портфолија таму што бараат сега, не знам, и пичиш. Дали ќе отидеш на еден договор, или на повеќе, тоа ќе си знаеш после првиот договор. Првиот и вториот месец ќе ти биде интересно, нови луѓе, цимери, бар, журки... третиот месец веќе почнуваат да се кршат стварите :D те фаќа носталгија. Четвртиот месец ги мрзиш сите. Петиот месец ги мрзиш сите и себе, а шестиот месец чур ти куе пошто си одиш дома набрзо. Е сега, се враќаш дома, имаш пари у џеб, и или не ти се враќа никогаш повеќе, или си навлечен и ќе се вратиш одма после месец ипол (или колку и да ти е одморот тука).
од бугарска SAPKO ми бараат seamen’s passport i
STCW Marine certificates
Немам такво нешто
За да ми закажат интервју за овој месец или нареден
 

Kajgana Shop

На врв Bottom