Работа на брод

Kiril Bogatinov

Кико
Член од
18 декември 2020
Мислења
41
Поени од реакции
30
Неколку пати првиот договор. 2-3 пати првиот договор во шоп, и 2 пати првиот договор во арт бидејќи имав паузи на копно па телото се одвикна од нишањето. Јас обично пијам 2 апчиња против морска болест и сум ОК цел ден. Патем за морска болест да ме фати треба бродот сериозно да се ниша, што на големите бродови ретко се случува,
Tonchie a kakvi alista da zemam za 7 meseci na karibite…Isto i ovie za licna higiena od tuka taka ?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
Алишта, земи си еден шорц за бањање и еден кажуал (јас носам air jordan веќе 10 години :) ) 7 маички на кратки ракави и 1 дукс за случајно ако залади, што ретко се случува, и пижами за секој случај ако климата у собата ти е ставена на ладно и не може да се промени како на мојот сегашен брод. Девојка ми ми вика дека мојата соба е фрижидер :) За лична хигиена понеси 2 дезодоранси, 2 афтершејва, 2 пасти за заби... јас додуша паста за заби купувам до Македонија, Лакалут со гратис четка, носам по 6 такви сетови со мене на брод затоа што лакалут ми е омилена паста за заби, колгејт и останатите брендови достапни на брод или по портови не ми се баш по ќејф.
Понеси си еден комплет фини алишта, црни пантолони и убава кошула за ако можеш да вечераш во гостински ресторан треба да си дотеран :)
 
Член од
1 декември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
2
Здраво, да прашам гледам на инста рекламират некој oxxon посредувач компанија македонска за сума од 200-300 евра да аплицираш? Некој има искуство? https://oxxon.mk/
Пред месец дена почнале да работат така да никој нема искуство со нив, иако на страната им пишува дека работат со години, значи лажат. Ако приметиш рекламата им е педерска типа дај 300 евра и работиш на брод со плата 2700 евра, а уствари не ти гарантираат вработување после целиот процес, ниту пак ти ги враќаат 300 евра ако не се вработиш
 
Последно уредено:

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
Кај Oxxon забележав дека го ангажирале Бомбакис да ги рекламира :)

Исто така заборавив да пишам во постот погоре, барем 10 пара долна облека, 10 пара црни чорапи и барем 5 пара бели, скроз бели, чорапи. Мислам логото да не се гледа, значи малечко лого кое може да го покриеш ако ја преклопиш чорапата.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
Уште ли по бродови младино македонска...;) зарем уште е жива таа шема, нели ја уби ковидов... едно време освен ресторански позиции или евентуално фотограф на брод друго не нѐ пуштаа од Македонија, тоа се смени ли?
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Кај Oxxon забележав дека го ангажирале Бомбакис да ги рекламира :)

Исто така заборавив да пишам во постот погоре, барем 10 пара долна облека, 10 пара црни чорапи и барем 5 пара бели, скроз бели, чорапи. Мислам логото да не се гледа, значи малечко лого кое може да го покриеш ако ја преклопиш чорапата.
Истава облека и за тие што ќе се стално у движење, а не само на Карибите? Или ќе треба троа повеќе зимска облека да си земеме? :)
 

Kiril Bogatinov

Кико
Член од
18 декември 2020
Мислења
41
Поени од реакции
30
Алишта, земи си еден шорц за бањање и еден кажуал (јас носам air jordan веќе 10 години :) ) 7 маички на кратки ракави и 1 дукс за случајно ако залади, што ретко се случува, и пижами за секој случај ако климата у собата ти е ставена на ладно и не може да се промени како на мојот сегашен брод. Девојка ми ми вика дека мојата соба е фрижидер :) За лична хигиена понеси 2 дезодоранси, 2 афтершејва, 2 пасти за заби... јас додуша паста за заби купувам до Македонија, Лакалут со гратис четка, носам по 6 такви сетови со мене на брод затоа што лакалут ми е омилена паста за заби, колгејт и останатите брендови достапни на брод или по портови не ми се баш по ќејф.
Понеси си еден комплет фини алишта, црни пантолони и убава кошула за ако можеш да вечераш во гостински ресторан треба да си дотеран :)
Благодарам другар…Сабота навечет летам па ќе видиме шо ќе биди…
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
Благодарам другар…Сабота навечет летам па ќе видиме шо ќе биди…
Можеби ќе ти прават проблеми на аеродром со приборот за лична хигиена- афтершејв, пастите за заби, пена за бричење... знам секој си има избор на брендови, меѓутоа провери прво листата на забранети предмети за внес на лет или во багаж.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
Афтершејв, паста за заби можеш во ранецот да носиш до 3 работи помали од 100 милилитри. Афтершејвовите скоро сите 100мл или помали, паста за заби гледај да ставиш помала во ранецот, јас обично купувам 75мл, и дезодоранс носам стик, оној што е како сапун во платично пакување. Ако можеш најди проѕирен несесер.

Зимска облека треба само ако се иде кон Аљаска или Северна Европа. На Карибите среде јануари во лошо време имам искачано од брод само по шорц и дукс и ми беше таман.

МоралноПолитичкиНеподобен сега македонци се качуваат на скоро сите позиции освен оние што треба поморска академија. Знам за двајца Хотел Директори. Се надевам некој ден ќе има и Круз Директор. Другарка ми Весна е главен доктор на МСЦ. Од пониските позиции, македонци има во сите департменти. Во мојот департмент моментално има два аукционера од кои Катерина е жива легенда на НЦЛ бродовите.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Tonchie А телефонска картичка? ја користиш таа од МК, или си купуваш таму?
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
За колку време од апликацијата за виза добивте термин за во амбасада?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Мајоми, али не е толку брзо, пред 2 месеци ми беше почетното интервју.
ОК, според мене, брзо е во споредба со Коузон. За син ми се работи:
Имаше интервју со тие од Карибиан уште крај на мај, му рекоа примен е, му пратија еден куп документација да пополнува, и писмо - договор за работа да го потпише дека е примен на тоа и тоа работно место, иако пишуваше во мејлот дека му е заради виза, ќе го прераспределат кога ќе дојде ред. И ID му пратија, прв датум 23 октомври, па го изместија за 29 јануари.
Од Коузон ќе му закажеле за виза, ама не му пратиле уште ништо. Плус на тие медицински прверки во Србија требало да оди, и за тоа му велат има време. 8 месеци поминаа, ти за 2 месеца си супер во споредба со ова. :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
Секоја компанија и позиција е различна приказна. Има дечко од Тетово, дојде у сабота на интервју, сакаа следната сабота да се качи веќе на брод како Бродкаст Техничар, затоа што очајно им требаше на Викинг некој за таа позиција во тој момент. Зборам за врремето кога бев регрутер во Коузон.

Моето прво качување на брод беше преку Мајоми и исто така поминаа 8 месеци од интервју до качување на брод.

Сечие искуство е различно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom