Работа на брод

Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Аплицирај, јас отидов како фотограф за NCL преку Успињача за 2-3 месеца откако аплицирав, за Карнивал немам никакви информации, само дека прво пред да почнеш на нивните бродови имаш тренинзи на некоја нивна приватна локација во Козумел, Мексико, недела до две.
Порано јас кога бев тренингот беше на брод. Imagination беше тренинг брод за фото. Тамо две - три недели имаш обука и после тоа ти даваат трансфер или може и да останеш зависи од потребите. Јас бев две недели само наместо за фото имав за print shop тренинг и потоа добив трансфер на Legend.
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
20
Поени од реакции
5
Порано јас кога бев тренингот беше на брод. Imagination беше тренинг брод за фото. Тамо две - три недели имаш обука и после тоа ти даваат трансфер или може и да останеш зависи од потребите. Јас бев две недели само наместо за фото имав за print shop тренинг и потоа добив трансфер на Legend.
Немам многу икуство, повеќе freelance photographer. И скептична сум дека така можам да поминам. :/
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
461
Поени од реакции
490
Немам многу икуство, повеќе freelance photographer. И скептична сум дека така можам да поминам. :/
можеш, проблем е да заборавиш се што знаеш за фотографија, и да научиш бродска фотографија ;)

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
20
Поени од реакции
5
можеш, проблем е да заборавиш се што знаеш за фотографија, и да научиш бродска фотографија ;)

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
Благодарам!
Епа почнувам со апликација!
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Немам многу икуство, повеќе freelance photographer. И скептична сум дека така можам да поминам. :/
Нема врска, најмногу им е битно англискиот. Тука кај нас за да ти посредат интервју бараат да си најбољи фотограф, а всушност на брод им е битно да имаш најосновни познавања поточно да знаеш некои основни правила и да држиш апарат. Тамо како што кажаа ќе те научат на бродска фотографија и да работиш по нивни правила.

Имав цимер енглез кој дојде како фотограф без никакво искуство. После 2-3 месеци го испратија за обука за менаџер затоа што англискиот му е мајчин и е енглез. Мојот менаџер румунец и немаше некое познавање од фотограф но многу добро менаџираше, фаќаше бонуси таргети а од офис тоа им е битно. Значи затоа ме нервираат од Коузон што кога одиш кај нив да аплицираш ти бараат незнам кој професионалец да си, а всушност кога ќе си тамо ќе те научат се што треба. Ниедна обука тука неможе да те научи како да работиш на брод, затоа на бродовите им е битно да ти е англискиот добар за да можеш да научиш.

И не се плаши биди самоуверена дека знаеш што сакаш и што бараш. Тоа се цени на интервју (впрочен на секое интервју треба таков пристап да се има). На интернет имаш многу туторијали за основи на фотографија и најбитно најди некој DSL камера профи и оди шетај и шкрапај за да научиш да држиш камера. За друго не се секирај.
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
20
Поени од реакции
5
Нема врска, најмногу им е битно англискиот. Тука кај нас за да ти посредат интервју бараат да си најбољи фотограф, а всушност на брод им е битно да имаш најосновни познавања поточно да знаеш некои основни правила и да држиш апарат. Тамо како што кажаа ќе те научат на бродска фотографија и да работиш по нивни правила.

Имав цимер енглез кој дојде како фотограф без никакво искуство. После 2-3 месеци го испратија за обука за менаџер затоа што англискиот му е мајчин и е енглез. Мојот менаџер румунец и немаше некое познавање од фотограф но многу добро менаџираше, фаќаше бонуси таргети а од офис тоа им е битно. Значи затоа ме нервираат од Коузон што кога одиш кај нив да аплицираш ти бараат незнам кој професионалец да си, а всушност кога ќе си тамо ќе те научат се што треба. Ниедна обука тука неможе да те научи како да работиш на брод, затоа на бродовите им е битно да ти е англискиот добар за да можеш да научиш.

И не се плаши биди самоуверена дека знаеш што сакаш и што бараш. Тоа се цени на интервју (впрочен на секое интервју треба таков пристап да се има). На интернет имаш многу туторијали за основи на фотографија и најбитно најди некој DSL камера профи и оди шетај и шкрапај за да научиш да држиш камера. За друго не се секирај.
Ти благодарам многу за деталното објаснување!
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Малку оф-топик.

Фотографи (@Tonchie, @warmaster и останати), дали има венчавки на бродовите или во пристаништата ?

И дали навистина ова е заработувачката од фотографирањето на венчавката ?

Од 1:45 до 1:50 :pos:

 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Има, На мојот брод дури имаше и капела за да се венчаат (незнам дали беше осветена :) ). Цената не ја знам точно затоа што заминав како фотограф ама работев како Print shop techniciian (на нашки во печатница). Знам само дека фотографите земаа плус процент ако имаат свадба. Од прв договор тешк ода ти дадат свадба но ако си добар фотограф и си добар со менаџерот по една свадба за круз со типс уште една плата се вадеше. Мислам дека околу 400 долара земаше фотографот (не сум 100% сигурен за ова), затоа што кога добив брод менаџер беше еден на замена, го заменуваше главниот менаџер и кога замина ми рече дека нема да биде пак менаџер туку ќе се врати како фотограф и ќе бара да оди на некој брод каде менаџерот му е пријател и дека со свадби ќе заработа повеќе отколку како менаџер. Тој спомена цифра околу 400 долара. Велеше ем повеќе ќе заработам ем нема да се нервирам со хотел директори, бонуси и таргети. Во принцип на бродот каде што си ако ти се погоди менаџерот песна ќе си пееш ако не може и да се откажеш предвреме. Затоа велам тежината на работа на бродот е релативна работа, нема правило дека е лесно или тешко.

П.С. Ми се врти некоја сума за свадба дека најевтин пакет беше 1200 долара.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.344
Поени од реакции
7.466
Скапи пакетите на Карнивал :)
Пакетит на Имиџ беа далеку подостапни, ама и со тоа и хонорарот за фотографот понизок.
Имаше една србинка сликаше две или три свадби у еден круз, и двете/трите со најголемиот пакет и за недела дена зеде 600 долари регуларна плата плус уште 600 од свадбите (и се погодија гостите). Ама ова беше 2014та.
Инаку дифолт за фотографот одеа 40 долари. Јас како што мразам свадби никогаш не сликав свадба на брод.

Инаку еднаш памтам една гостинка, го купи цедето со сите фотки од крстарењето и ни кажа дека не може да верува колку добри фотки добива за 350 долари. Плус имаше приватна фото сесија која ја чинеше 1000 долари. Ни кажа дека за нејзината свадба го платила фотографот 22.000 долари и фотките не биле ни пола од она што го добила од нас на брод. Ние останавме со вилиците на земја.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Скапи пакетите на Карнивал :)
Пакетит на Имиџ беа далеку подостапни, ама и со тоа и хонорарот за фотографот понизок.
Имаше една србинка сликаше две или три свадби у еден круз, и двете/трите со најголемиот пакет и за недела дена зеде 600 долари регуларна плата плус уште 600 од свадбите (и се погодија гостите). Ама ова беше 2014та.
Инаку дифолт за фотографот одеа 40 долари. Јас како што мразам свадби никогаш не сликав свадба на брод.

Инаку еднаш памтам една гостинка, го купи цедето со сите фотки од крстарењето и ни кажа дека не може да верува колку добри фотки добива за 350 долари. Плус имаше приватна фото сесија која ја чинеше 1000 долари. Ни кажа дека за нејзината свадба го платила фотографот 22.000 долари и фотките не биле ни пола од она што го добила од нас на брод. Ние останавме со вилиците на земја.
Јас што имам некои познаници фотографи македонци што живеат и работаат во америка испод 1000 долари не одат на свадба, зависи кој пакет се нуди. Тоа е најевтиното. Сега можеби има и поевтино и поскапо Америка е тоа не е мала земја, различни држави различни цени. Инаку откако заминав на карнивал воведоа и лични фотографи. Имено гостин си најмува фотограф кој оди со него цел круз и го слика по места каде шета. Колку се наплаќа тоа незнам но една пријателка од Хрватска беше во првата група што ја обичија. Ми кажа дека многу и се свиѓало тој принцип на работа затоа што немала портрети, молења за сликање сетапи и сл. Чисто со договор на гостите го следела нивниот круз. Едино негатвно било што некогаш ако оделе на некоја тура морала и она да оди ако се договориле за тоа али сепак тоа дури и и се свидело затоа што скоро сите тури го поминала. За тој тип на фотографија ги обучуваше еден хрват Бојан кој е страшен фотограф и тоа бил негов проект. За тоа имаа обука во Козумел од 10 дена и како што ми кажа пријателката многу убаво си поминале.

Еве некоја фотка од обуката




 
Член од
3 мај 2017
Мислења
20
Поени од реакции
5
Другари, уште едно прашање, оние што веќе биле на брод. Колку ќе ми бидат вкупните трошоци отприлика? Аплицирам за Фото, Карнивал. Со тренинг во Конзумел.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Другари, уште едно прашање, оние што веќе биле на брод. Колку ќе ми бидат вкупните трошоци отприлика? Аплицирам за Фото, Карнивал. Со тренинг во Конзумел.
850 евра утре треба да искеширам за карта и уште околу 150 за визата и 150-200 за лекарското. Се на се до кај 1200 евра, плус 200 300 за првиот месец за секој случај.
Ако идеш преку Мајоми тоа е тоа, ако си преку друга агенција незнам, ваљда исто би ти зеле.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.344
Поени од реакции
7.466
Не зависи од агенцијата туку од круз компанијата.

Ако не ме мрзи некој ден ќе ви пишам детален преглед по круз компаниии и позиции.

Ојдов да се пакувам NCL EPIC у среда ;) Како гостин :)
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Не зависи од агенцијата туку од круз компанијата.

Ако не ме мрзи некој ден ќе ви пишам детален преглед по круз компаниии и позиции.

Ојдов да се пакувам NCL EPIC у среда ;) Како гостин :)
Колку имам инфо тие пари не ми ги враќаат нели? Само од визата. Или?
Патем убав помин и сподели искуство :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom