Работа на брод

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
461
Поени од реакции
490
евентуално, и јас ќе ви се приклучам, така ми стои :D

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.455
Kazanski ти ќе ги запознаеш скоро сите круз компании работејќи на нив. :)
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
20
Поени од реакции
5
Бродски другари, утре имам Skype интервју за фотограф на брод (Карнивал)
Ајде малце хелп.
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
461
Поени од реакции
490
Kazanski ти ќе ги запознаеш скоро сите круз компании работејќи на нив. :)
Ми останаа уште Карнивал, Холанд Америка и Бахамас мислам... Али фак Имиџ.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.455
Казански, не знаеш што пропушташ. Технолошки се најразвиени од сите бродски фото компании/департменти.
Инаку не ги заборавај Оушн Имиџис, моето бифшо чоколатце Карен сеа работи за нив.

@Linawho насмевки, насмевки и уште насмевки, другото веќе се нијанси.
Па пиши кога ќе добиеш резултати да видиме што си направила.
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
29
Поени од реакции
21
Која е најраната возраст за работа на брод? Некои ми велат дека мора да се има 21 година. Која компанија ја препорачувата како најдобра и најбрзо да ми среди за работа на брод?
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Која е најраната возраст за работа на брод? Некои ми велат дека мора да се има 21 година. Која компанија ја препорачувата како најдобра и најбрзо да ми среди за работа на брод?
Првото прашање. Можеш да одиш и со 20 (незнам дали и помал), но неможеш да ги "уживаш" бенефитите како 21, а ги има бааги :)
Oва го знам бидејќи последно кога бев на интервју пред месец дена, другарче (20 години, во Јули ќе полни 21) во разговор со работодавецот од компанијата Carnival му рече ок можеш да работиш меѓутоа имај предвид дека во Америка си малолетник, иако поседуваш лична карта овде.
Која компанија - посредник? Коузон или Успињача. Најбрзо кој би ти завршил работа не би можел да ти кажам, бидејќи се зависи до бродската компанија за која аплицираш (Carnival, NCL, MSC и така натаму) колку итно и за која позиција им требаат работници.
Колегата @Tonchie работи во Коузон и има долгогодишно искуство со работа на брод, би можел да ти помогне повеќе и да ти дае информација плус.

Патем, за која позиција би аплицирал?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.455
Мислев мудро да си молчам, ама @sankerce ме тагна, па да пишам и јас ред/два.
Скоро сите круз компании бараат кандидатите да имаат наполнето 21 година. Исклучок се МСЦ кои се европска компанија(18+) и Карнивал кај кои имаш ограничени привилегии додека да наполниш 21.

Кога сме кај качувањето, тука нема правила. Повеќе зависи од позиција до позиција отколку од компанија до компанија. У принцип Бар чекаат и повеќе од година понекогаш, кај останатите департменти се чека од 1-6 месеци. Ептен ако имаат регрутирано пуно луѓе за некоја позиција па да чекаш како мене 8 месеци.
Некогаш можно е инцидентно да им притребаат луѓе за некоја позиција и за две недели од интерју да се качиш на брод.

@DJMorrison зошто се брзаш?
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
461
Поени од реакции
490
јас носам неполн куфер натака..
2 пара кратки панталони
2 пара долги панталони
некоја кошула
5-6 маЈци
20 пара боксерки
20 пара чорапи
папуча оФкорс!
екстра патики, капи, наочари енд сличен шит по избор...

и пазарам облека додека сум таму, одам со еден куфер, се враќам со два куфера. Да ми е здрав и жив Порт Канаверал.
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
29
Поени од реакции
21
@sankerce i @Tonchie Ви благодарам на одговорите јас сепак ке останам со двете нозе на земја :) прашањето беше поставено за решавање на дилема за синот 18 години и некој месец дали пред да оди на факултет може да замине да работи на брод сакал на позиција келнер или помошник келнер, продавач и сл. Ако добро разбрав подобро да почека и да си остане тука до 21 година :jeeee:
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.502
Поени од реакции
11.570
@sankerce i @Tonchie Ви благодарам на одговорите јас сепак ке останам со двете нозе на земја :) прашањето беше поставено за решавање на дилема за синот 18 години и некој месец дали пред да оди на факултет може да замине да работи на брод сакал на позиција келнер или помошник келнер, продавач и сл. Ако добро разбрав подобро да почека и да си остане тука до 21 година :jeeee:
@Tonchie веќе има спомнато на темава дека работата на брод не е сезонска, па да заминеш на брод преку летото, а да продолжиш со училиштето/факултетот наесен.

Ако синот навистина сака да замине на брод, а нема завршено факултет, нека види дали може да се сертифицира за некоја работна позиција без факултет.

Ова особено важи за информатичарите, заварувачите и други технички позиции. Еден мој поранешен сосед денес има своја консултантска фирма за било какви услуги - водовод и канализација, струја, телекомуникации и слично, а меѓу другото, има и информатичар со ISO сертификат, кој наплаќа 200 евра само за да дојде на лице место за да го разгледа проблемот што ќе го решава.

Како информатичар можам да ти потврдам дека денес можеш многу полесно да се вработиш со сертификат кој е признаен во цел свет, отколку со факултетска диплома која денес не вреди ни колку хартијата врз која е отпечатена, ни колку бојата со која е отпечатена.

Имам колеги кои работат програмирање, веб дизајн, аудио и визуелни ефекти, а завршиле факултет кој нема никакви допирни точки со информатиката - земјоделство, угостителство, филолошки факултет и други, а подобро ја владејат информатиката од луѓето со завршен информатички факултет, некои од нив - слободно можам да признаам - се подобри и од мене.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom