Работа во Германија

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.973
Поени од реакции
35.628
Извини да те прашам само , јас имам договор во Хермес од 1.10.21.
Ова “ ултранец “ што значи не ми е јасно
гледам која е обврската но ако би ја сакал таа позиција како да кажам .
Немаш врска тогаш со ултранец, јас возев за фирма шо соработуваше со Хермес, и затоа нонстоп товарев во Хермес. Ти ако имаш договор со нив ќе работиш стриктно за нив, ќе возиш пакети по адреси.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.983
Поени од реакции
17.840
Некој да даде линк за поднесување за визи од амбасадата?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.458
Поени од реакции
9.216
Некој да даде линк за поднесување за визи од амбасадата?
Нема за неквалификувани работници, ги даваат само на први во месецот, кој фати - фати, како мој термин.
Другото време се тргнати од паѓачкото мени, воопшто не можеш да ги најдеш.

За студенти ваљда стојат.
 
Член од
19 август 2020
Мислења
55
Поени од реакции
187
Ај малку помош ако некој знае, јас имам бугарски пасош, дали врз основа на тоа може некако да се најде начин легално да работат и моите родители во Германија ако живееме на иста адреса?
Тие се со македонски пасоши.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.192
Поени од реакции
3.172
Мислам дека е одговорено на прашањево.. Но нешто слушнав, можно ли е лиценциве за обезбедување од тука преведени да важат во Германија??
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.458
Поени од реакции
9.216
Колку што читам по фб групите мислам дека не може, но распрашај се подобро таму. Тука немам видено некој да одговара на ова прашање (срчај евентуално ако испадне нешто).
 

Liz

Член од
10 септември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
2
Здраво. Искуство со агенцијата ДСЗ академие при посредување за работа за медицински сестри? Нудат бесплатни курсеви по Германски и ја тераат цела работа со признавање на документи. Се ова бесплатно. Ме зачуди кандидатот да нема никакви трошоци... затоа сакам да слушнам искуства.
 
Член од
13 декември 2013
Мислења
28
Поени од реакции
6
Здраво. Искуство со агенцијата ДСЗ академие при посредување за работа за медицински сестри? Нудат бесплатни курсеви по Германски и ја тераат цела работа со признавање на документи. Се ова бесплатно. Ме зачуди кандидатот да нема никакви трошоци... затоа сакам да слушнам искуства.
Никако! Од 20 кандидати праќаат само 1, евентуално 2. Другите чекаат и по 3,4 години, без никакви договори и документи. Не можеш да ги добиеш на телефон кога ти требаат и сам си плаќаш испити, пат сместај кога одиш на полагања. Пријателка моја проба со нив, уште чека да ја викнат за испит.
Пробај преку други агенции или некој познаник, подобро ќе поминеш така отколку со овие.
 

Liz

Член од
10 септември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
2
Никако! Од 20 кандидати праќаат само 1, евентуално 2. Другите чекаат и по 3,4 години, без никакви договори и документи. Не можеш да ги добиеш на телефон кога ти требаат и сам си плаќаш испити, пат сместај кога одиш на полагања. Пријателка моја проба со нив, уште чека да ја викнат за испит.
Пробај преку други агенции или некој познаник, подобро ќе поминеш така отколку со овие.
Го имав и јас слушнато ова ама мислев не е така, некако убедливи и сериозни ми делуваа.Ништо тогаш да си барам друго. Фала ти многу
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Здраво!

Читам од наназад низ странициве, и се обидувам и online и преку официјални канали да дознаам, но немам среќа засега.

Дали некој бил во слична ситуација - станува збор за одење Германија со веќе добиен договор, адреса и сето тоа што следи. Во вакви случаеви, каде што сето е веќе средено од таа страна, како оди добивањето виза во германска амбасада?

Благодарам.

Не е за мене иначе прашањето, за мои пријатели кои се снашле (со македонски пасош и роднини) да добијат сето тоа, само работна виза им останува па да се спакуваат и одат.

Исто, ви ги читав искуствата со работа во Германија наназад низ странициве и со учењето/знаењето германски јазик - искрено, јас лично Германија не би, али daj šta daš, ве сфаќам. Секој со својата приказна.
 
Член од
17 јуни 2018
Мислења
25
Поени од реакции
7
zdravo decki edno prasajne

kako e plateno vo dpd ako znae nekoj. so evrop pasos

fala pozz
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.192
Поени од реакции
3.172
Член од
6 ноември 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали некој се обидел да работи од далечина во ИТ? Нема недостаток на места во Германија.
Јас работев лани така, па потоа се преселив преку истата фирма и продолжив да работам за нив во Германија. Што поточно те интересира?
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Имал некој искуство со Амазон складовите, picker packer позиција, како се платени и какви се условите за работа???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom