Работа во Германија

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.007
Сакам со партнер да заминам да работам во Германија,макар и МекДоналдс.Каде можам да аплицирам или нешто повеќе инфо како да се стекнам со работна виза?
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
12
Поени од реакции
3
Сакам со партнер да заминам да работам во Германија,макар и МекДоналдс.Каде можам да аплицирам или нешто повеќе инфо како да се стекнам со работна виза?
За како да добиеш работна виза информации имаш на страната на германската амбасада. Јас и мојата девојка аплициравме преку ангенцијата ЕВИВА која посредува за работа во Германија, контакт информации има на ФБ страната на ЕВИВА, јави се ке ти обајснат се подетално. Друга опција би ти била КОНТЕКСТ или некој посредник ако можеш да најдеш некој таков.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.367
Поени од реакции
19.930
Сакам со партнер да заминам да работам во Германија,макар и МекДоналдс.Каде можам да аплицирам или нешто повеќе инфо како да се стекнам со работна виза?
Бев минатото лето со Контекст мада не знам дали прават уште интервјуа бидејќи касниш малце. Провери си за секој случај.
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
49
Поени од реакции
8
Некој да ми објасни подетално за работа во MC Donalds преку Контекст, колку пари треба, дали се исплати воопшто да се иде?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Здраво,сакам да прашам нешто...чекам работна виза за во Германија и имам најдено работа преку агенција,дали кога ќе ја добијам работната виза можам во Германија да најдам друга работа а оваа преку агенцијава да ја оставам ?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.367
Поени од реакции
19.930
Некој да ми објасни подетално за работа во MC Donalds преку Контекст, колку пари треба, дали се исплати воопшто да се иде?
Прашај што те интересира.

колку пари треба
Зависи кога одиш, ако почнуваш околу 20ти Јуни на пример, 700 Евра би ти биле доволни од дома; одма да платиш кирија, бирократија, транспорт и да имаш да јадеш додека не земеш плата во Јули.

дали се исплати воопшто да се иде?
Да, се исплаќа.
 
Ф

Флеш

Гостин
Дечки,ми треба контакт од некоја агенција за посредништво за Германија ако случајно имате.Се работи за стариот мој,сака да бега од фирма тука,механичар е на тешки товарни и патнички возила со 40 години искуство.Некоја агенција која средува за интервју и документација за работа.Ако имате бројче,пратете ми ПП :)
 
Член од
5 февруари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали некој знае посредник за работа во Германија за студенти?
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Дали некој знае посредник за работа во Германија за студенти?
Мислам дека и од Непал знаат кој посредува за работа во германија за студенти.
Иначе Контекст :) Пиши на интернет контекст вработување и ќе ти искочат контакти :)
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Дали има некој аплицирано преку веб-страната на McDonalds? Jac испратив CV и пропратно писмо на англиски јазик, па ме интересира дали има некој слично искуство да сподели дали добил одговор. Планирам летово да одам овие месеци да учам германски.
 

E2E

Член од
11 март 2017
Мислења
79
Поени од реакции
47
Здраво Дечки. Едно прашање... ( ако не е за тука слободно бришете). Живеам во Германија, имам iptv инсталирано/купено минатиот месец. Денес пуштив филм понов од 2018 год на VOD ( видеа он деманд ), па ме интересира дали со гледањето на филмот прекршувам некој закон и ќе треба да платам екстра . Благодарам многу
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Здраво, сакам да одам летово во Германија, како редовен студент . Меѓутоа планирам да аплицирам сама, без агенции. Откако ќе ги соберам сите документи дали се праќа директно во Zav или треба да најдам прво работодавец ?
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2009
Мислења
28
Поени од реакции
44
Здраво дечки имам едно прашање ако некој знае да ми одговори, имав аплицирано за работна виза во амбасада и денес ми одредија термин за поднесување на документи и интервју на 26.03.2019 е сега проблемот е што не го очекував терминот да е овај период и дали веке закажан термин можи да се помести за потаму без да се откажи, или ке мора наново да поднесувам ? Фала ви многу
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Здраво дечки имам едно прашање ако некој знае да ми одговори, имав аплицирано за работна виза во амбасада и денес ми одредија термин за поднесување на документи и интервју на 26.03.2019 е сега проблемот е што не го очекував терминот да е овај период и дали веке закажан термин можи да се помести за потаму без да се откажи, или ке мора наново да поднесувам ? Фала ви многу
На кој датум точно аплицираше за термин,потолно колку време чекаше и за каква виза? Иначе можеш да го сторнираш да кажиш дека си направил грешка при поднесување и да ти закажат нов е сеа можеби ќе чекаш исто колку за вој незнам точно.
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
162
Поени од реакции
319
Здраво на сите. Сакам да прашам колку е саатнина и нето плата во БургерКинг после сите давачки за осигурување, данок и слично ако одиш со работна виза. Без трошок за кирија. Ако може некој да ми објасни подетално :) Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom