Работа во Германија

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.077
Поени од реакции
16.248
Некоја агенција да препорачате за работа во Германија со МК пасош... Јазик тек допрва треба да учам ама тука не ми се останва поќе ни под разно..

Благодарам.
 
Член од
21 декември 2018
Мислења
1
Поени од реакции
1
Zdravo 'na site.Sakam da prasam imam termin vo ambasada ama ne mozam da najdam rabota.Ne sum student.Osven agenciite imali nekoj nacin da se najde rabota od mkd.Bez da se odam u deu.
 
M

Macedon1um

Гостин
https://faktor.mk/nema-vekje-rabotni-vizi-shest-meseci-moze-da-barate-rabota-vo-germanija

Со почетокот на оваа година, странските квалификувани работници полесно ќе се вработуваат во Германија. Во пракса ова значи, дека еден македонски работник ќе може да добие право на шест месечен престој во најсилната европска економија ако докаже дека има доволно пари за самостојно да се издржува и покаже одредено ниво на познавање на германскиот јазик. За време на овие шест месеци, работникот може да бара работа и ќе нема право на социјална помош. Дозволата за престој ќе биде продолжена ако најде работа. Досега, на работа во Германија можеше да се замине ако претходно се обезбедеше писмо- договор за вработување од тамошен работодавач и посебна потврда од нашата Агенција за вработување или, пак на полесен начин, со бугарски пасош.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Има ли некој искуство со DSZ Akademie? Повеќе би ме интересирало за завршниот стручен испит за германска лиценца, колку трае целиот процес, дали навистина можам за една година да стигнам до B2 ниво и слично. Кои се работодавците, дали е најубаво на клиниките или нешто друго пример старечки домови, кој дел на Германија има највисоки плати. Дали има медицински лица овде со кои би можел да искомуницирам, да земам некакво инфо?

Фала многу.[DOUBLEPOST=1546811341][/DOUBLEPOST]
Pozdrav !

Sto mislite za ova agencija " Minerva Group " Tetovo ?
https://www.facebook.com/minervagroupmk/

Barat 1180 evra,placanje podelena na dve rati po 590 evra.Prva rata placanje vednash,a druga posle dogovorot za rabota.Navodno ne e potrebno poznavanje na germanskiot jazik,samo MK pasosh.
Dali je prevara ?

Vi blagodaram mnogo.
Со кој и да сум зборел ми кажал да не помислам да барам работа во Германија без познавање на јазик.
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
Јас како сум читал на групиве на ФБ баш и немора јазик за пакирање во фабрика зашто таму се све македонци срби босанци хрвати и све се зборело од ју јазиците,( ама таму нема потреба од зборење на трака ). Вас ви треба термин во амбасада и два месеца пред терминот да побараш договор некој да ти прати за година и добра работа во три смени ако можеш да издржиш.

Sent from my S8 using Tapatalk
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Дали важи и за вонредните студенти за одење во Гер на 3 месеца? Или само за редовни?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.191
Поени од реакции
19.275
Треба јазик да се знае, знаат Германците англиски ама глумат лудило (што мислам дека се сосема во право, ипак идеш во Германија да работиш). Сеа за ниво на знаење, треба да знаеш барем основно - да се преставиш, да направиш два реда муабет, да следиш инструкции итн. vlado погоре спомна работа во фабрика, тешко тоа без познавање на јазик*. Едино во МкДоналдс или чистач по хотели/болници ти бараат минимално познавање. Но на крај зависи од твојот газда и со луѓето со кои работиш. Јас кога бев минатото лето на сезонска работа во еден град во Баерн, шефицата бараше исклучително Германски да се збори без разлика колку знаеш.

Во Германија сите што бегаат а немаат високо образование работат во МкДоналдс или како келнер од неколку месеци до една година, го усовршуваат јазикот и бегаат на многу подобри позиции.

*Ова ми го кажаа колегите што ми беа тогаш, баш сеа во Декември еден колега што ми беше од Сирија напуштил МД по 2 години работа за фабрика. Јас работев во Баерн, за други провинции може полиберално е.
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
6
Поени од реакции
1
Ме интересира ако ти пратат докоумент за работа и смештај а имам датум закажан дури 20.06.2019 некако можи со приложените документи да се помести датумот за побрзо или има некој друг начин да се замине побрзо... ?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Ме интересира ако ти пратат докоумент за работа и смештај а имам датум закажан дури 20.06.2019 некако можи со приложените документи да се помести датумот за побрзо или има некој друг начин да се замине побрзо... ?
Треба од фирмата работодавец да се јават или преку електронска пошта да ја известат амбасадата дека тоа и тоа лице им е потребно што поскоро да почне со работа.Не е 100% сигурно дека ке одобрат меѓутоа има големи шанси и вреди да се проба.Лично познавам човек кој успеа да добие виза преку ред на ваков начин
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
6
Поени од реакции
1
Треба од фирмата работодавец да се јават или преку електронска пошта да ја известат амбасадата дека тоа и тоа лице им е потребно што поскоро да почне со работа.Не е 100% сигурно дека ке одобрат меѓутоа има големи шанси и вреди да се проба.Лично познавам човек кој успеа да добие виза преку ред на ваков начин
Ok, ti blagodaram za odgovorot, ke probam...
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Ме интересира ако ти пратат докоумент за работа и смештај а имам датум закажан дури 20.06.2019 некако можи со приложените документи да се помести датумот за побрзо или има некој друг начин да се замине побрзо... ?
Кој датум аплицираше па ти го закажаа терминот на 20.06
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
6
Поени од реакции
1
Pak jas ... Slucajno dane znajte nekoj posrednik ili nz agencija ili pak kako mozi da se pojde Germanija da rabotis 2/3 meseci ne prijaven(na crno) i dali e mozn to?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom