Работа во Германија

Член од
8 јануари 2009
Мислења
28
Поени од реакции
44
На кој датум точно аплицираше за термин,потолно колку време чекаше и за каква виза? Иначе можеш да го сторнираш да кажиш дека си направил грешка при поднесување и да ти закажат нов е сеа можеби ќе чекаш исто колку за вој незнам точно.
Точно аплицирав на 28.08.2018 а вчера на 12.02.2019 ме известија дека терминот ми е на 26.03.2019, иначе аплицирав за работна виза и не планирав да излези толку брзо терминот и ми ги поремети сите планови затоа сакам да знам дали им можност да се премести без да биди откажан, и на кој меил да не знаеш можам да им пижам да се информирам за ова
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Точно аплицирав на 28.08.2018 а вчера на 12.02.2019 ме известија дека терминот ми е на 26.03.2019, иначе аплицирав за работна виза и не планирав да излези толку брзо терминот и ми ги поремети сите планови затоа сакам да знам дали им можност да се премести без да биди откажан, и на кој меил да не знаеш можам да им пижам да се информирам за ова
Visa@skop.diplo.de
Ke treba da im go pratis i registarskiot broj dokolku sakas da storniras.naj uboo prvo pitaj
ps. Ako ne otides na terminot ili ne go otkazes/odlozes ke imash zabrana posle 1 godina za podnesuvanje...
 
Последно уредено:
Член од
18 февруари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo me interesira koja e p rocedurata za dobivanje termin za rabotna viza vo germanska ambasada I koi dokumenti treba da gi dostavime, I dali znae nekoj agencija ili posrednik za dobivanje na rabota, momentalno ideme na germanski. Fala
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
Aplicirav za termin pred 10 dena I ne mi imaat dadeno odgovor koga mi e terminot. Me interesira da ne znaete odprilika kolku vreme treba da pomine za da me izvestat koga mi e terminot?
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
7
Поени од реакции
2
Здраво дечки , планирам летово да работам во Германија како студент, имам роднини таму што ќе ми овозможат сместување,ме интерсира пошто е помал град во Nordrhein-Westfallen областа,каде да се обратам за работа. Бев во Контекст меѓутоа не се сигурни дали може да ми средат за таму баш.Не ми е битна многу платата , битно ми е да стекнам искуство, а и да поусовршам јазик. Секој совет и мислење за каде би можело да се обратам е добредојден.
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
120
Поени од реакции
20
Здраво дечки , планирам летово да работам во Германија како студент, имам роднини таму што ќе ми овозможат сместување,ме интерсира пошто е помал град во Nordrhein-Westfallen областа,каде да се обратам за работа. Бев во Контекст меѓутоа не се сигурни дали може да ми средат за таму баш.Не ми е битна многу платата , битно ми е да стекнам искуство, а и да поусовршам јазик. Секој совет и мислење за каде би можело да се обратам е добредојден.
Пробај со другата агенција Евива, контекст и така не се професионални, а и твоите роднини може да прашаат во МцД бургер кинг..[DOUBLEPOST=1551198247][/DOUBLEPOST]
Aplicirav za termin pred 10 dena I ne mi imaat dadeno odgovor koga mi e terminot. Me interesira da ne znaete odprilika kolku vreme treba da pomine za da me izvestat koga mi e terminot?
Па по ново е 4 недели пред терминот
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
7
Поени од реакции
2
https://www.facebook.com/1934298593536718/posts/2032771657022744/

Ве молам информација дали некој аплицирал или контактирал со странава во врска со работата за студенти што ја нудат? Ме интерсира колку се веродостојни. Би ви била благодарна доколку некој сподели информација. Благодарам
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
167
Поени од реакции
132
Дечки дали некој отишол на студентска летна сезонска работа во Германија без познавање на германски јазик?
Еве јас моментално го учам ама се уште сум на основите не сум ни за А1 ниво.

Ако некој отишол, искуство? И како? Како што гледам сите од агенцииве те тестираат за германски.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Здраво дечки , планирам летово да работам во Германија како студент, имам роднини таму што ќе ми овозможат сместување,ме интерсира пошто е помал град во Nordrhein-Westfallen областа,каде да се обратам за работа. Бев во Контекст меѓутоа не се сигурни дали може да ми средат за таму баш.Не ми е битна многу платата , битно ми е да стекнам искуство, а и да поусовршам јазик. Секој совет и мислење за каде би можело да се обратам е добредојден.
Една работа што ми доаѓа на памет е да го отвориш местото на google maps и да гледаш кои објекти се одбележани (ресторани, кафичи и слично)... гуглај ги потоа, барај интернет страници или фб страници од истите и испраќај маил со CV.
Следна ствар, замоли ги роднините да тркнат до локалните маркети, мекдоналдси и слично во тие места. СИГУРНО ќе ти најдат нешто ко работа за студент.

Трето, аплицирај на самата страна на мекдоналдс, можеш сама али гледај да имаш CV и апликацијата да ти е на германски исклучиво.
За исти курац агенциите земаат провизија. Кога му пишев на една за работа во германија ми викаат имаме во бургеркинг и мекдоналдс можеме да посредуваме.
им вратив - а за што да посредувате? да му пратите е-маил во мое име и да чекате потврден одговор? фала тоа можам и сам. И нормално не прифатив да „посредуваат“.

Дечки дали некој отишол на студентска летна сезонска работа во Германија без познавање на германски јазик?
Еве јас моментално го учам ама се уште сум на основите не сум ни за А1 ниво.

Ако некој отишол, искуство? И како? Како што гледам сите од агенцииве те тестираат за германски.
90% од студентите заминале со познавањето кое го имаш и ти. Треба само малку да си снаодлив. Гарант компирите во мекдоналдс во кујна или чаршафите што треба да ги наместиш во некоја соба од хотел во германија нема да ти прозборат германски.
Имаш време до на лето солидна основа од јазикот да стекниш (ако си сериозен), а во меѓувреме аплицирај за работа на велико.


https://www.facebook.com/1934298593536718/posts/2032771657022744/

Ве молам информација дали некој аплицирал или контактирал со странава во врска со работата за студенти што ја нудат? Ме интерсира колку се веродостојни. Би ви била благодарна доколку некој сподели информација. Благодарам
не им верувај на разно разни страници на фб креирани вчера, најверојатно и со голема можност од преваранти или од некој 10 годишник со пристап до интернет. оди по легални канали.
пример, официјален сајт на бургеркинг, нивни маил и аплицирај
 
Член од
6 мај 2012
Мислења
3
Поени од реакции
2
Здраво на сите!
Дали има некој искуство или информација за Работна Виза за Квалификувани Работници како и за Виза за Барање Работно Место? Дали се исти условите како и за нормалната работна виза и дали е исто времето за добивање термин во амбасада?
Секое искуство е добредојдено!
 
Последно уредено:

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
116
Поени од реакции
38
@Krstev После аплицирање, ако бидеш избран, дали следува интервју преку скајп, или? :pipi:
 
Член од
2 јануари 2018
Мислења
51
Поени од реакции
62
mi stigna poraka do DE ambasada za vizata da ja podignam potrebno e da go dostavam pasosot i smetkata e sega prasanjeto e za koja i kakva smetka me prasuva??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom