Работа во Германија

Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Здраво дечки!
Сакам да работам во Германија но од скоро сум верена и не знаеме со вереникот дали да се регистрираме пред да заминеме.
Не знам во која ситуација би плаќале помал данок (во брак, или не) ?

И дали некој имал некаков контакт или соработка со "Артигум" (агенција што посредува за работа на медицински сестри и негователи)?
Ако немате деца, исто пари ќе земате ако работи и тој. Двајцата 4 класа ако се регистрирате. Ако тој не работи, мислам дека ќе плаќаш 1 класа бидејќи не си ЕУ државјанин. Инаку разлика меѓу 1ва и 4 класа нема. Е сега можно е, ама не сум сигурен, ако тој не работи ти да си 3 класа. Во тој случај помалку данок плаќаш. Во најмала рака регистрирајте се. Не губиш ништо, жожиш да добијаш.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.864
Поени од реакции
34.908
Ако си самец секако си прва класа, односно највисоката стапка на даноци и осигурувања и пензиско и незнам шо друго. Во брак со дете се најрастеретени од даноци, класа 3. Плус се зима детски додаток. Јас на 2800 бруто зимам 1900 евра нето, класа 1.

Иначе мал апдејт ... Амазон вработува во сите центри низ Германија, студентите се разотидоа и ќе им бидат потребни работници сега за периодот октомври-март е фул тајм. Дават договори на 6 месеци минумум, цела апликација е електронски и само идеш на интервјуто кога ќе ти одредат дата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Ако си самец секако си прва класа, односно највисоката стапка на даноци и осигурувања и пензиско и незнам шо друго. Во брак со дете се најрастеретени од даноци, класа 3. Плус се зима детски додаток. Јас на 2800 бруто зимам 1900 евра нето, класа 1.

Иначе мал апдејт ... Амазон вработува во сите центри низ Германија, студентите се разотидоа и ќе им бидат потребни работници сега за периодот октомври-март е фул тајм. Дават договори на 6 месеци минумум, цела апликација е електронски и само идеш на интервјуто кога ќе ти одредат дата.
Ај ако не ти е мака стави линк од ова со амазон :)
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.864
Поени од реакции
34.908
Ај ако не ти е мака стави линк од ова со амазон :)
https://www.amazon.jobs/de/landing_pages/versandmitarbeiter

Напрај си го на англиски, подолу види дали имаат центар во градот кај што си и аплицирај. Ако те одобрат (а 99 % ќе те одобрат), за 5 дена максимум ќе те викнат на интервју. Мора да зборуваш англиски или германски солидно, без макар еден од овие два тешко.
 
Член од
5 јули 2016
Мислења
18
Поени од реакции
3
Колку време се чека за да ти дадат термин откако аплицираш за виза за во Германија.. Поздрав и фала однапред..
 
Член од
26 јули 2017
Мислења
14
Поени од реакции
1
Ако си самец секако си прва класа, односно највисоката стапка на даноци и осигурувања и пензиско и незнам шо друго. Во брак со дете се најрастеретени од даноци, класа 3. Плус се зима детски додаток. Јас на 2800 бруто зимам 1900 евра нето, класа 1.

Иначе мал апдејт ... Амазон вработува во сите центри низ Германија, студентите се разотидоа и ќе им бидат потребни работници сега за периодот октомври-март е фул тајм. Дават договори на 6 месеци минумум, цела апликација е електронски и само идеш на интервјуто кога ќе ти одредат дата.
А без ЕУ пасош има шанса да те примат? И треба да си лично таму за интервју ако те викнат?
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.285
Уфф.. А откако ќе завршиш со интервјуто за колку време те известуват дали си добил виза..
Не знам бате, јас пред 3-4 месеци аплицирав и точно после една година ми дадоа термин. А понатамошната процедура не ми е позната.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.864
Поени од реакции
34.908
А без ЕУ пасош има шанса да те примат? И треба да си лично таму за интервју ако те викнат?
Незнам за тоа, али моментално поради тоа што им завршија договорите на студентите од work and travel, приоритет имаат овие мислам со ЕУ пасош. Сепак не сум сигурен, пробајте аплицирајте наведете се што имате, па они за 2-3 дена максимум ќе ви пратат меил што понатаму. Иначе да, за интервјуто треба да си лично таму.
 
Член од
10 декември 2012
Мислења
14
Поени од реакции
1
A кажете ми за престојниов зимски период како студент,од оној период од 2-3 месеци,има таква опција?
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.285
A кажете ми за престојниов зимски период како студент,од оној период од 2-3 месеци,има таква опција?
Да, од 01.01 до 3-ти се договорите.
А до крајов на наредниов месец мислам дека треба да ги средиш документите.
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.392
Поени од реакции
2.430
Дечки незнам дали прашањето е за тука ама...Сакам да повчелам сума од околу 1500е од Германска Комерцбанк картичка на мак.банкомат,ќе може ли да ми кажете од која банка е најубаво да ги извадам и колку е провизијата?Плус слушнав на банкомат еврата ги сметале точно 61денар,дали тоа е точно?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
35
Поени од реакции
36
Imam termin za viza vo Noemvri zakazano ama ne sum bas siguren dali go imam potvrdeno terminot. Kako da doznam ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom