Работа во Германија

Член од
18 септември 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Dali nekoj ima dobieno nov termin od prvicniot po meil? Mi stasa meil vo koj imam termin po eden mesec, a stariot termin koj go dobiv pred nekolku meseci mi beshe duri na 6. 19...
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Здраво. Дали некој знае како да вратам данок од студенска работа од минатата година (2017) ? Каде да се обратам или што да направам ? Фала
 
Член од
10 август 2012
Мислења
915
Поени од реакции
780
https://www.amazon.jobs/de/landing_pages/versandmitarbeiter

Напрај си го на англиски, подолу види дали имаат центар во градот кај што си и аплицирај. Ако те одобрат (а 99 % ќе те одобрат), за 5 дена максимум ќе те викнат на интервју. Мора да зборуваш англиски или германски солидно, без макар еден од овие два тешко.
Важи ли ова за аплицирање од тука ?
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Посредувам за двајца студенти во McDonalds за оваа зима (не знам точен период) веројатно јануари-март. Со најдено сместување.

Услови:
- Барем еден да има основно познавање на Германски јазик.
- Да бидите студенти.
- Да не сте работеле оваа 2017 година како студенти во Германија.

Цената на сместувањето е 250 евра на 20 мин. пеш до работа
Работни сати 160+ месечно по 3 месеци = 4.500 евра примање минимум.
Авионска карта до самиот град сега се по 4-5 илјади пред нова година (крај на декември) а автобуската е 6.000 денари.
Цена за посредништвото е 300 евра.

Пишетеми за подетални информации ако има заинтересирани или познавате некој таков Поздрав! :)
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Zdravo za koga tocno zakazuvat terminintervju za rabotna viza? Ako e bil nekoj sega u skoro vreme da zakazuva? I dali se plakase sega pari ili koga odes na denot za intervjuto?
Nesto slabo aktivna temava..
 
Член од
30 октомври 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Посредувам за двајца студенти во McDonalds за оваа зима (не знам точен период) веројатно јануари-март. Со најдено сместување.

Услови:
- Барем еден да има основно познавање на Германски јазик.
- Да бидите студенти.
- Да не сте работеле оваа 2017 година како студенти во Германија.

Цената на сместувањето е 250 евра на 20 мин. пеш до работа
Работни сати 160+ месечно по 3 месеци = 4.500 евра примање минимум.
Авионска карта до самиот град сега се по 4-5 илјади пред нова година (крај на декември) а автобуската е 6.000 денари.
Цена за посредништвото е 300 евра.

Пишетеми за подетални информации ако има заинтересирани или познавате некој таков Поздрав! :)

Да не сте работеле оваа 2017 година како студенти во Германија. Мислиш оваа 2018 година?
 

banne1

попај
Член од
24 април 2012
Мислења
139
Поени од реакции
68
кои документи ми требаат за да работам како студент за време на летниот распуст? Не ми се фрла пари непотребно по агенции да ми најдат работа
 
Член од
22 јануари 2017
Мислења
177
Поени од реакции
135
Vizata mi bese do 21.10, jas ostanav do 25. Na pasoska kontrola samo bese iznerviran, I rece drugiot pat porano da si odam. Jas mislev deka gi imam potoa denovite odd Sengen zona. Ne napravi nisto dopolnitelno. zvucese samo kako opomena.

Nekoi iskustva? Dali bi mozel da imam zabrana sega?
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.334
Vizata mi bese do 21.10, jas ostanav do 25. Na pasoska kontrola samo bese iznerviran, I rece drugiot pat porano da si odam. Jas mislev deka gi imam potoa denovite odd Sengen zona. Ne napravi nisto dopolnitelno. zvucese samo kako opomena.

Nekoi iskustva? Dali bi mozel da imam zabrana sega?
деновите од шенген зоната можеш да ги имаш и да ги користиш во моментот кога ќе влезеш како турист во Германија... ти сеа си влезен со виза... имаш право да останиш онолку колку шо ти е важноста на визата... во оној момент коа ќе ти истече визата ти си фактички на црно во Германија... си имал среќа сеа па ти прогледале низ прсти..

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
22 јануари 2017
Мислења
177
Поени од реакции
135
деновите од шенген зоната можеш да ги имаш и да ги користиш во моментот кога ќе влезеш како турист во Германија... ти сеа си влезен со виза... имаш право да останиш онолку колку шо ти е важноста на визата... во оној момент коа ќе ти истече визата ти си фактички на црно во Германија... си имал среќа сеа па ти прогледале низ прсти..

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Se nadevam deka mi e progledano niz prsti... haha
 
Член од
11 март 2017
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво,

Доколку некој знае ќе Ве замолам да ми одговори на прашањето:

Дали може да се аплицира за работна виза во Германија како барател на работа или предходно треба да се има обезбедено работа па да се добие виза?
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Јас во септември аплицирав за работна виза за општ работник без да внесам податоци за работодавец. Имам работна понуда во Германија, само немам документ за да работам - во случајот работна виза. Е сега мислам прво се добива термин за виза во амбасада. Изгледа после бараат да имаш најдено работа. Јас при аплицирањето онлајн не видов никаде да ми побара системот да внесам дека веќе имам работа, па претпоставувам тоа треба подоцна, откако ќе добијам термин за виза.
 
Член од
2 ноември 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Nekoj sto se vrabotil preku konteks ili druga agencija vo mc donalds ili burger king da mi pise vo poraka da go prasam nesto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom