Работа во Германија

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.109
Поени од реакции
20.024
Пошто овие што средуваат работа у Немачка вечином се ајдуци,да прашам дали има поголема сигурност ако потпишеш работен договор,уствари дали уопште е изводливо тука да потпишеш договор без присуство на работодавци?
Има понуда за у брза пошта,1850 ојро 6 дена по 8 саати работа.Таа што средуе тражи 300 ојро,некако малку ми се гледа за таква услуга
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
149
Поени од реакции
309
Пошто овие што средуваат работа у Немачка вечином се ајдуци,да прашам дали има поголема сигурност ако потпишеш работен договор,уствари дали уопште е изводливо тука да потпишеш договор без присуство на работодавци?
Има понуда за у брза пошта,1850 ојро 6 дена по 8 саати работа.Таа што средуе тражи 300 ојро,некако малку ми се гледа за таква услуга
Да не е преку ЕВИВА агенцијата, гледам таа има такви понуди за амазон, брза пошта и слични.
Мој другар може да ти најде работа во Минхен ќе треба да го прашаш какви работи има моментално оти е кризна ситуацијата нормално толку ќе те кошта од прилика, само смештај не ти наоѓа.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.109
Поени од реакции
20.024
Да не е преку ЕВИВА агенцијата, гледам таа има такви понуди за амазон, брза пошта и слични.
Мој другар може да ти најде работа во Минхен ќе треба да го прашаш какви работи има моментално оти е кризна ситуацијата нормално толку ќе те кошта од прилика, само смештај не ти наоѓа.
Не е агенција,некоја девојка од Гевгелија или Струмица.Не ми е битна до толку платата,да не бидам зијан,поише идам за јазик да совладам
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
924
Поени од реакции
1.287
Не е агенција,некоја девојка од Гевгелија или Струмица.Не ми е битна до толку платата,да не бидам зијан,поише идам за јазик да совладам
Пуштај CV на огласи побрзо ќе најдеш така. Не ми се сигурни мене тие посредници. Ќе ти ги здиплат парите и нема да видиш ништо од работа. Ако веќе даваш пари немој во никој случај на рака.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.779
Поени од реакции
3.456
Не е агенција,некоја девојка од Гевгелија или Струмица.Не ми е битна до толку платата,да не бидам зијан,поише идам за јазик да совладам
Јазик да совладаш?
Да доусовршиш- можиш, но да совладаш...

Што мислиш, колку би научил јазик од секојдневна комуникација на работа?
Јас сум 2 години во Германија и сум нонстоп со германци па не мислам дека го "совладав" :angel:

Али ок, зависи кое ниво е ти е прифатливо за да можиш да речиш дека си го совладал.
Колку го познаваш јазикот?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.109
Поени од реакции
20.024
Јазик да совладаш?
Да усовршиш- можиш, но да совладаш...

Што мислиш, колку би научил јазик од секојдневна комуникација на работа?
Јас сум 2 години во Германија и сум нонстоп со германци па не мислам дека го "совладав" :angel:

Али ок, зависи кое ниво е ти е прифатливо за да можиш да речиш дека си го совладал.
Колку го познаваш јазикот?
Погрешно се изразив,го познавам малку,4-5 месеци со професорка 3 пати неделно по сат и пол.Ми треба за да земам сертификат од Швајцарска фирма без кој не ме примаат на работа во Швајцарија.За сертификатот да полагам,ми бара добро познавање на Германски јазик.Што им значи тоа добро познавање поима немам,не пишуе кое ниво
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
149
Поени од реакции
309
Јазик да совладаш?
Да доусовршиш- можиш, но да совладаш...

Што мислиш, колку би научил јазик од секојдневна комуникација на работа?
Јас сум 2 години во Германија и сум нонстоп со германци па не мислам дека го "совладав" :angel:

Али ок, зависи кое ниво е ти е прифатливо за да можиш да речиш дека си го совладал.
Колку го познаваш јазикот?
Едно одење за Германија одма нека запише курс и да учи секој деен по саат два.
Без курс само со комуникација ќе знае да каже битешон данкешон и уште 100 зборови
Автоматски споено мислење:

Погрешно се изразив,го познавам малку,4-5 месеци со професорка 3 пати неделно по сат и пол.Ми треба за да земам сертификат од Швајцарска фирма без кој не ме примаат на работа во Швајцарија.За сертификатот да полагам,ми бара добро познавање на Германски јазик.Што им значи тоа добро познавање поима немам,не пишуе кое ниво
Добро познавање може да биде и Б1 ниво а може да мислат и на Ц1 :) има разлика треба да си прашаш кое ниво бараат
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.779
Поени од реакции
3.456
Погрешно се изразив,го познавам малку,4-5 месеци со професорка 3 пати неделно по сат и пол.Ми треба за да земам сертификат од Швајцарска фирма без кој не ме примаат на работа во Швајцарија.За сертификатот да полагам,ми бара добро познавање на Германски јазик.
Посета на курс ти е најбрзиот и најквалитетниот начин за учење јазик.
Практична употреба на јазикот е само за доусовршување („пеглање„).

Кога ќе дојдиш ќе научиш ствари кои нема да ги научиш на курс тоа јасно, но големиот дел најефективно се учи со курс.

Јас се мачев и ги мачев колегите да ми ги објаснуваат изразите граматички, што не е баш добар начин за совладување. Курсот етапно те надоградува.

Али сепак, работа во државата од која сакаш да го научиш јазикот во никој случај не е лоша опција, само сакав да ти кажам да не правиш overlook на курсот. Јас се зафркнав што не се подготвив подобро пред да дојдам.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.109
Поени од реакции
20.024
Договорот за работа кој евентуално би го потпишал тука,ме заштитува од превара или е гола вода тој документ?
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.779
Поени од реакции
3.456
Едно одење за Германија одма нека запише курс и да учи секој деен по саат два.
Без курс само со комуникација ќе знае да каже битешон данкешон и уште 100 зборови
Дупло е потешка ситуацијата со посета на курс во Германија отколку во мкд.
Квалитетот не е ист, јасно, но подобро е да дојди што поспремен, отколку да дојди тапа и да учи јазик.
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
149
Поени од реакции
309
Дупло е потешка ситуацијата со посета на курс во Германија отколку во мкд.
Квалитетот не е ист, јасно, но подобро е да дојди што поспремен, отколку да дојди тапа и да учи јазик.
Не знам во кој град зашто мислиш дека е потешка во која смисла не те разбрав? знам најмалку 10 другари од различни градови кои одеа на курс и го совладаа добро јазикот. Чим е со пасош ќе си најде работа прва смена, поручек ќе си оди на курс :) Напротив мислам дека таму три пати полесно ќе го научи јазикот отколку да оди на курс во мкд.
Автоматски споено мислење:

Договорот за работа кој евентуално би го потпишал тука,ме заштитува од превара или е гола вода тој документ?
Најдобро оди во некоја проверена агенција која ќе ти најде и смештај, разгледај на гугл имаш се :)
Чим си со БГ пасош нагласи дека сакаш да одиш за јазик да учиш и сакаш работа од пон до петок одма ќе ти најдат сите верувај од искуство ти кажувам. Работев 10 месеци во Бургеркинг со виза никаква смена поручек и навечер додека романците доаѓаа и си земаа само прва смена така си се договориле :)
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.779
Поени од реакции
3.456
Не знам во кој град зашто мислиш дека е потешка во која смисла не те разбрав?
Потешка во смисла што потешко ќе му биди да се организира. Нова работа, нова средина, сместување комплицирано условно кажано (како во многу случаи) итн итн.

Прост пример - Јас дојдов со мало познавање на јазик, а сопругата моја со Б2 (telc). Јас за од тоа ниво од кое дојдов да стасам до телк дупло потрнлив пат треба да минам тука.
Мое мислење е тоа.

А квалитетот кој се добива е далеку подобар од тој во мкд, тоа го напоменав уште во првиот пост.
Автоматски споено мислење:

додека романците доаѓаа и си земаа само прва смена така си се договориле
Па нема баш секаде простор за договор :)
Јас германците ги сметав за далеку посвесен и поцивилизиран народ, ама две години ме разочаруваат.
Малограѓанштина пука и овде.

Ова е мое искуство, не мора да значи дека го делат и другите.
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
149
Поени од реакции
309
Потешка во смисла што потешко ќе му биди да се организира. Нова работа, нова средина, сместување комплицирано условно кажано (како во многу случаи) итн итн.

Прост пример - Јас дојдов со мало познавање на јазик, а сопругата моја со Б2 (telc). Јас за од тоа ниво од кое дојдов да стасам до телк дупло потрнлив пат треба да минам тука.
Мое мислење е тоа.

А квалитетот кој се добива е далеку подобар од тој во мкд, тоа го напоменав уште во првиот пост.
ааа дада друже грешка сум те разбрал, се слагам нормално многу полесно ќе му биде доколку пред тоа знае јазик :) но нема страшно и да не знае ако има желба ќе научи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom