Работа во Германија

Член од
3 септември 2020
Мислења
58
Поени од реакции
128
дај боже да ти успее тоа со полицијата..

се надевам дека нема да ме сфатиш погрешно, сепак за твои пари се работи и ќе правиш што сакаш со нив, ама луѓе размислувајте и распрашајте се малку пред да си ги фрлате парите за џабе... како прво сеа е корона ситуација и се е блокирано нишо не функционира... второ за да работиш ЛЕГАЛНО со мкд пасош ти треба виза... првата односно влезната визата единствено може да ти ја издаде германската амбасада во Скопје, која што моментално сите постапки за работни визи ги има замрзнато... трета работа за да земаш 2700 нето треба од прилика 3200-3300 бруто, значи горе доле 19-20€ сатница, а тоа е сериозна сума на пари за претпоставувам, општ работник... сепак не знам за што сте "аплицирале"... јас искрено ја разбирам желбата на секој да "избега" од државата ама сепак во моментов со мкд пасош тоа е скоро невозможно..


Sent from my SM-G980F using Tapatalk
Браво, за таа плата јазик и аусбилднг ке му треба,а на пазар 3 све Превари.
Подобро влези во некоја од групите "Македонци во германија" на фејсбук полесно и посигурно ке најдеш раб
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.197
Поени од реакции
20.250
За 2700 нето треба минимум 4000 бруто, можда и повеќе. Скоро докторска плата, вакви огласи неможеш да најдеш кај овластени и лиценцирани огласници за работа во Германија, камоли на фејкерски сајт како реклама5 или пазар3 како и да беа. Јазик, аусбилдинг, време потрошено во лавиринтски институции, па после 3 год од престој можеш да се надеваш на вакво нешто.

За општа работа има, да имаш европски документи или виза без проблем ќе влезеш преку агенција во моментално фирмите шо се круцијални како транспорт, логистика, лагери и прехрана. Со мк пасош невозможно, буквално немаш теоретска шанса за жал.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
813
Поени од реакции
1.149
Ја не знам зашто јоште веруете дек некој посредник за 500 евра ќе ви најде работу у Германију. Имам случку с'с другара што уплати 500 евра на трансакциску сметку и ни работу му најдеа ни паре ги виде. А претходно ме убедуеше дек за теј паре ќе му најдев и работу и стан и превоз до работу. Ја му вика дек ќе га заебев , ама он мислеше дек ја му љубомору па затој такој му збору. Од посредника добил одговор дек заради корону му пропаднал ангажман. А паре не му ги вратија.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.112
Поени од реакции
2.927
Да не знае некој дали даваат ненаменски потрошувачки кредит банките во Германија ако најдеш работа таму? Колку време треба да си на работа и кои се условите за кредит во Германија? Сајт на германски исто може да ми помогне.
Автоматски споено мислење:

Да не знае некој дали даваат ненаменски потрошувачки кредит банките во Германија ако најдеш работа таму? Колку време треба да си на работа и кои се условите за кредит во Германија? Сајт на германски исто може да ми помогне.
 
Последно уредено:
Член од
7 март 2009
Мислења
963
Поени од реакции
607
За 2700 нето треба минимум 4000 бруто, можда и повеќе. Скоро докторска плата, вакви огласи неможеш да најдеш кај овластени и лиценцирани огласници за работа во Германија, камоли на фејкерски сајт како реклама5 или пазар3 како и да беа. Јазик, аусбилдинг, време потрошено во лавиринтски институции, па после 3 год од престој можеш да се надеваш на вакво нешто.

За општа работа има, да имаш европски документи или виза без проблем ќе влезеш преку агенција во моментално фирмите шо се круцијални како транспорт, логистика, лагери и прехрана. Со мк пасош невозможно, буквално немаш теоретска шанса за жал.
[/QUOTЈас сум економист ама работам за џепарац и како сервисер за компјутери,англиски знам одлично,германски никако,какви се моите шанси да се убацам у Германија
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.197
Поени од реакции
20.250
@Turrican англиски зборува секој втор на улица, и да се снаоѓаш по институции е супер опција. За жал многу малце работодавци ќе те вработат во сектор кај што се бара професионална квалификација само со англиски јазик. Можда имаш шанси во поголемите градови, али ако имаш директна комуникација со клиенти/муштерии, обавезно ќе ти бараат и германски.

IT секторот е многу флексибилен во вработување луѓе кои незнаат многу германски, имаат дефицит од тој кадар. Ти како сервисер незнам баш дали спаѓаш во тој сектор, али ако те бива можеш да си ја пробаш среќата. И пак ќе кажам, бегај од мали места. Поголем град, поголема побарувачка на кадри, повеќе шанси.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.630
Поени од реакции
2.383
Здраво на сите сакам да прашам чисто информативно, дали има официални страници како на пример Агенција за Вработување Германија и кој се. Во процедура сум за БГ државјанство па од кога ќе добијам очекувам некаде Април оваа година. Па би сакал да најдам работа доколку е можно бес познавање на Германски јазик.
Моментално работам во Тополница Рафинација како Кранист (Оператор на Мостен 100тонски Кран) (Шаржирање метал во конвертор печка) имам Меѓународна лиценца за Оператор на Кран (призната во европа). Поседувам Б,Ц,Е категорија исто така искуство со камиони Ц+Е соло кипери и Дампери во (рудник,сепарација). Средно ниво на Аглиски.
Ако има некој да понуди нешто нека пише слободно секоја информација е добро дојдена поздрав
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.473
Поени од реакции
2.178
Здраво на сите сакам да прашам чисто информативно, дали има официални страници како на пример Агенција за Вработување Германија и кој се. Во процедура сум за БГ државјанство па од кога ќе добијам очекувам некаде Април оваа година. Па би сакал да најдам работа доколку е можно бес познавање на Германски јазик.
Моментално работам во Тополница Рафинација како Кранист (Оператор на Мостен 100тонски Кран) (Шаржирање метал во конвертор печка) имам Меѓународна лиценца за Оператор на Кран (призната во европа). Поседувам Б,Ц,Е категорија исто така искуство со камиони Ц+Е соло кипери и Дампери во (рудник,сепарација). Средно ниво на Аглиски.
Ако има некој да понуди нешто нека пише слободно секоја информација е добро дојдена поздрав
90% од градежните работници се од ЕХ Ју, така да не би имал проблем да почниш да работиш градежништво. Кога ќе го извадиш пасошот, пиши ми порака, ќе се распрашам да видам како можам да ти помогнам. Во најмала рака би те ставил во контакт со наши луѓе што имаат фирми за градежништво. А до Април, ти препорачувам барем основите научи ги на германски. Имаш на Јутуб многу видеа. Секако ова го пишувам да ти помогнам ако можам(не ти ветувам ништо), не ти барам никаква противуслуга.
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.474
Поени од реакции
1.979
Барам 5-6 работници за кнауф, гипс, плочки и сл. со искуство и бг документи за работа во Минхен на неопределено време.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.604
Поени од реакции
11.849
Барам 5-6 работници за кнауф, гипс, плочки и сл. со искуство и бг документи за работа во Минхен на неопределено време.
Вака ќе ја оправа Левица државата, со работа у Минхен? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom