Работа во Германија

Член од
30 септември 2015
Мислења
269
Поени од реакции
383
Потешка во смисла што потешко ќе му биди да се организира. Нова работа, нова средина, сместување комплицирано условно кажано (како во многу случаи) итн итн.

Прост пример - Јас дојдов со мало познавање на јазик, а сопругата моја со Б2 (telc). Јас за од тоа ниво од кое дојдов да стасам до телк дупло потрнлив пат треба да минам тука.
Мое мислење е тоа.

А квалитетот кој се добива е далеку подобар од тој во мкд, тоа го напоменав уште во првиот пост.
Автоматски споено мислење:


Па нема баш секаде простор за договор :)
Јас германците ги сметав за далеку посвесен и поцивилизиран народ, ама две години ме разочаруваат.
Малограѓанштина пука и овде.

Ова е мое искуство, не мора да значи дека го делат и другите.
Само да додадам, “малограѓанштината“ доаѓа од твојата емоционална интелигенција, колку е повисока, толку другите ти се малограѓани :) ... и за тука е исто...
Се согласувам со сите дека треба у најмала рака со Б1 сертификат да се иде у Немачка, све е потешко со тие курсеви...а јазик ко јазик се учи.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
565
Поени од реакции
995
Пошто овие што средуваат работа у Немачка вечином се ајдуци,да прашам дали има поголема сигурност ако потпишеш работен договор,уствари дали уопште е изводливо тука да потпишеш договор без присуство на работодавци?
Има понуда за у брза пошта,1850 ојро 6 дена по 8 саати работа.Таа што средуе тражи 300 ојро,некако малку ми се гледа за таква услуга
Prav Germanec Ne ti dava tuku taka Da potpises dogovor, PRVO te gleda koj si kako si pa posle dogovor ako odluci deka saka :) ovie agencii tuka, Ne vikam Ne moze Da Ti zavrsi rabota nekoj, ama Bato si zima procent Da znaes, taka Da ako imas familija ili prijatel gore, brkaj rabota I samo kaj Germanec apliciraj Se sto kje ti dojde pri raka :) moj sovet Sega ti kako sakas
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
148
Поени од реакции
307
Prav Germanec Ne ti dava tuku taka Da potpises dogovor, PRVO te gleda koj si kako si pa posle dogovor ako odluci deka saka :) ovie agencii tuka, Ne vikam Ne moze Da Ti zavrsi rabota nekoj, ama Bato si zima procent Da znaes, taka Da ako imas familija ili prijatel gore, brkaj rabota I samo kaj Germanec apliciraj Se sto kje ti dojde pri raka :) moj sovet Sega ti kako sakas
Така е, најдобро е ако имаш пријател или роднина горе , доволно е на менаџерот да му спомни сака да дојде еден дечко со БГ пасош одма ќе му речат нека дојди :) Сега почнува да се размрдува во Германија да отвараат лека полека се, така да по тие Мекдоналдс,КФЦ,Бургеркинг ќе примаат и ќораво и сакато да знаеш.
Пиши во некоја од групите Македонци во Германија дека сакаш да одиш да работиш, ќе се јават одма да отидеш кај нив верувај.
Работев 1 година во Бургеркинг и Менаџерот нонстоп ни велеше дали имаме пријатели кои сакаат да дојдат да работат
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.085
Поени од реакции
3.891
Јазик да совладаш?
Да доусовршиш- можиш, но да совладаш...

Што мислиш, колку би научил јазик од секојдневна комуникација на работа?
Јас сум 2 години во Германија и сум нонстоп со германци па не мислам дека го "совладав" :angel:

Али ок, зависи кое ниво е ти е прифатливо за да можиш да речиш дека си го совладал.
Колку го познаваш јазикот?
Ти на кое ниво го зборуваш германскиот?
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
76
Поени од реакции
43
Така е, најдобро е ако имаш пријател или роднина горе , доволно е на менаџерот да му спомни сака да дојде еден дечко со БГ пасош одма ќе му речат нека дојди :) Сега почнува да се размрдува во Германија да отвараат лека полека се, така да по тие Мекдоналдс,КФЦ,Бургеркинг ќе примаат и ќораво и сакато да знаеш.
Пиши во некоја од групите Македонци во Германија дека сакаш да одиш да работиш, ќе се јават одма да отидеш кај нив верувај.
Работев 1 година во Бургеркинг и Менаџерот нонстоп ни велеше дали имаме пријатели кои сакаат да дојдат да работат
Значи така правеле пари нашиве "Посредувачи" :)
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
148
Поени од реакции
307
Значи така правеле пари нашиве "Посредувачи" :)
Нормално друже :) Никој не те тера со сила да му платиш на некого, можеш и сам да одиш во Германија и да тропниш во првиот Мекдоналдс :)
Автоматски споено мислење:

Значи така правеле пари нашиве "Посредувачи" :)
Е сега има и некои малку попаметни и подобро што го знаат јазикот па ќе отидат во 200-300 бургери и мекдоналдси ќе земат контакти од менаџерите за да вработуваат луѓе и ќе се врататво МКД ќе си отворат агенција како ЕВИВА, КОНТЕКСТ, Венера Кемаловски и други :)
 
Член од
4 мај 2017
Мислења
109
Поени од реакции
150
Rabota vo germanija,so eu pasos dosta fizicka no dobro platena, obezbeden prevoz i smestaj, vrabotuvanje vednas
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
269
Поени од реакции
383
Rabota vo germanija,so eu pasos dosta fizicka no dobro platena, obezbeden prevoz i smestaj, vrabotuvanje vednas
“Доста физичка“ што се подразбира? дигнање на 50 кг вреќи или 12 часа на нози стоење и работење на лента?
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.329
Поени од реакции
1.338
“Доста физичка“ што се подразбира? дигнање на 50 кг вреќи или 12 часа на нози стоење и работење на лента?
И доста платена што е? испод 2500 евра не правиме муабет :)
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
917
Поени од реакции
1.284
И доста платена што е? испод 2500 евра не правиме муабет :)
Со оглед на тоа како го составил огласот, ако дава до 500 евра добро е. Гледаш колку краток му е огласот и на зборови штеди. 100% е некој Влав. :D
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
76
Поени од реакции
43
“Доста физичка“ што се подразбира? дигнање на 50 кг вреќи или 12 часа на нози стоење и работење на лента?

Амам бе кој дига 50 кг вреќи, има уште горили такви? Јас се занимавам со утовар растовар на пиперки до 20кг се вреќите... И пак е тешко.
 
Член од
3 септември 2020
Мислења
64
Поени од реакции
146
Дават повеќе плата со оглед дека трета смена се работе,слушнал сам дека 1800 нето зимат,ама у ладилник и кичма транс,јак грб треба да имаш за да издржеш...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom