Работа во Германија

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
312
Поени од реакции
417
Чисто да ве информирам:
Во агенцијата Венера за вработување со мк пасош во Германија преку бугарска фирма бараат 3000 евра а за вработување на 3 месеци бараат 1500 евра.
Поздрав
 
Член од
3 септември 2020
Мислења
57
Поени од реакции
127
Чисто да ве информирам:
Во агенцијата Венера за вработување со мк пасош во Германија преку бугарска фирма бараат 3000 евра а за вработување на 3 месеци бараат 1500 евра.
Поздрав
Уште ли бе не го затворија тај цигано од Делчево...
Ццц
Превари и излажа еден куп народ и уште си лаже!
 

Duh

Член од
13 јуни 2020
Мислења
6
Поени од реакции
1
Zdravo na site.
Sakam da prasam dali nekoj ima nekoja informacija kako e sostojbata na aerodromite ?
Mas mi e so bg pasos jas i deteto mi sme so mk pasos , planirame na 1 Dekemvri da zamineme za Germanija , pa kako stojat rabotite ako nekoj znae sto e bil sega vo ovoj period da pise.
Blagodaram
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
6.922
Поени од реакции
3.749
Zdravo na site.
Sakam da prasam dali nekoj ima nekoja informacija kako e sostojbata na aerodromite ?
Mas mi e so bg pasos jas i deteto mi sme so mk pasos , planirame na 1 Dekemvri da zamineme za Germanija , pa kako stojat rabotite ako nekoj znae sto e bil sega vo ovoj period da pise.
Blagodaram
Не би требало да има проблем само можи да ти бараат венчаница меѓународна, извод исто од детето како и офенталот од сопругот пријавата од адресата во Де и гарантно писмо а можи ништо да не ви бараат лотарија е со авион проблемот е тука на аеродром таму нема проблем ако ве чека сопругот ма аеродром за тоа најдобро да си одите со автобус или комбе по малку ќе ве малтретираат на граници но со короната сега имаат ново правило може кој сакаат кога сакаат да вратат (без ЕУ документи ) да не беше короната немаше потреба од ништо одиш тиристички кај сакаш никој ништо не те прашуваше сега е малку затегнато и нема никаква гаранција никаде а за најсигурно сопругот ваш нека оди во општина да праша дали треба нешто документ да одите на гости оти секое село општина си има башка правила не се салам германците за тоа ако одите со автобус ќе прашате во агенцијата што документи ќе ви бараат по граници оти од ден на ден се менува работата со документи карантини тестови, писма, триста чуда ... Во секој случај оптимистички само и со среќа за повеќе детали имаш страни(групи) на фб Македонците во Германија па таму може да прашаш и следиш разни случаеви поздрав

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Duh

Duh

Член од
13 јуни 2020
Мислења
6
Поени од реакции
1
Не би требало да има проблем само можи да ти бараат венчаница меѓународна, извод исто од детето како и офенталот од сопругот пријавата од адресата во Де и гарантно писмо а можи ништо да не ви бараат лотарија е со авион проблемот е тука на аеродром таму нема проблем ако ве чека сопругот ма аеродром за тоа најдобро да си одите со автобус или комбе по малку ќе ве малтретираат на граници но со короната сега имаат ново правило може кој сакаат кога сакаат да вратат (без ЕУ документи ) да не беше короната немаше потреба од ништо одиш тиристички кај сакаш никој ништо не те прашуваше сега е малку затегнато и нема никаква гаранција никаде а за најсигурно сопругот ваш нека оди во општина да праша дали треба нешто документ да одите на гости оти секое село општина си има башка правила не се салам германците за тоа ако одите со автобус ќе прашате во агенцијата што документи ќе ви бараат по граници оти од ден на ден се менува работата со документи карантини тестови, писма, триста чуда ... Во секој случај оптимистички само и со среќа за повеќе детали имаш страни(групи) на фб Македонците во Германија па таму може да прашаш и следиш разни случаеви поздрав

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk


Ti blagodaram na odgovorot i na odvoenoto vreme .
Pozdrav
 
Член од
29 април 2010
Мислења
65
Поени од реакции
3
Здраво
Дечки да ве прашам дали има некој на кој му била призната дипломата од УГД Штип во Германија, поточно за Електроинженер


 
Член од
7 март 2009
Мислења
962
Поени од реакции
607
Здраво
Дечки да ве прашам дали има некој на кој му била призната дипломата од УГД Штип во Германија, поточно за Електроинженер
Швабата не е заинтересиран за нашиве факсови и дипломи,тој прво ќе те провери у пракса,ќе ти дадат некоја шема на лист и ќе ти каже најди ги грешките( а форава е што е точна,без грешки),ако кажеш газда ги најдов грешките си го наебал,ќе ти каже ауфидерзен,ова проверено сто-посто,така да немој да си мислиш дека дипломата ти вреди у развиени земји како што е Швабија
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.091
Поени од реакции
4.009
Термините, регистрирани согласно регулативата што важи до 31.12.2020, не може веќе да бидат земени во предвид од 01.01.2021 и отпаѓаат без можност за замена. Ве молиме имајте разбирање што Амбасадата за ова известување за отпаѓање на регистрираните термини не може да дава индивидуални информации.


најверојатно, за жал сите шо имаат аплицирано и шо чекаат за термин за виза им пропаѓаат апликациите... исто така има и најава за промена за аплицирање, односно термини за аплицирање за виза во иднина ќе се доделуваат посебно за секој месец...

повеќе инфо има тука: https://skopje.diplo.de/mk-mk/service/visa-einreise/-/1904832

Sent from my SM-G980F using Tapatalk
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.530
Поени од реакции
11.820
Термините, регистрирани согласно регулативата што важи до 31.12.2020, не може веќе да бидат земени во предвид од 01.01.2021 и отпаѓаат без можност за замена. Ве молиме имајте разбирање што Амбасадата за ова известување за отпаѓање на регистрираните термини не може да дава индивидуални информации.


најверојатно, за жал сите шо имаат аплицирано и шо чекаат за термин за виза им пропаѓаат апликациите... исто така има и најава за промена за аплицирање, односно термини за аплицирање за виза во иднина ќе се доделуваат посебно за секој месец...

повеќе инфо има тука: https://skopje.diplo.de/mk-mk/service/visa-einreise/-/1904832

Sent from my SM-G980F using Tapatalk
Тие што чекаат термин нема да добијат.
А може да аплицираат пак?
Не ми е баш најјасно.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.091
Поени од реакции
4.009
Тие што чекаат термин нема да добијат.
А може да аплицираат пак?
Не ми е баш најјасно.
па јас така го разбирам ова...
ама сепак додека не помине целава оваа ситуација со Корона, ништо нема да се знае со сигурност...

Sent from my SM-G980F using Tapatalk
 
Член од
28 јануари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
1
Zdravo, me interesira edna informacija. Najdov oglas za rabota vo Germanija so MKD na reklama5.
Go povikav dolu navedeniot broj, mi se javi gospodja koja mi kaza treba da uplatam 3,800denari vo Komercijalna banka za obrabotka na aplikacijata. Koga bev vo banka prasav vo ''Naziv na Primac'' sto da stavam mi rece ''GOLUBINKA NIKOLOVA'' go uplativ iznosot i mi bese kazano deka platata iznesuva 2700eu neto so mkd pasos bez korona test i slicno, se trga na 15.01.2021. Deneska vidov na Facebook grupa Makedonci vo Germanija nekoja gospodja bese stavila post kade stoese eve go linkot https://m.facebook.com/groups/167871086572955/permalink/4021435887883103/?refid=18&_ft_=qid.6913182295112317193:mf_story_key.4021435887883103:group_id.167871086572955:top_level_post_id.4021435887883103:tl_objid.4021435887883103:content_owner_id_new.100010949824805:page_id.167871086572955:src.22:story_location.6:filter.GroupStoriesByActivityEntQuery:tds_flgs.3:ott.AX8RDCT6DeQj5IcB:page_insights.{"167871086572955":{"page_id":167871086572955,"page_id_type":"group","actor_id":100010949824805,"dm":{"isShare":0,"originalPostOwnerID":0},"psn":"EntGroupMallPostCreationStory","post_context":{"object_fbtype":657,"publish_time":1601332523,"story_name":"EntGroupMallPostCreationStory","story_fbid":[4021435887883103]},"role":1,"sl":6}}&__tn__=*s*s-R
Me interesira ako nekoj znae ili e zapoznaen so ova da me izvesti bagodaram.
 
Член од
3 септември 2020
Мислења
57
Поени од реакции
127
Zdravo, me interesira edna informacija. Najdov oglas za rabota vo Germanija so MKD na reklama5.
Go povikav dolu navedeniot broj, mi se javi gospodja koja mi kaza treba da uplatam 3,800denari vo Komercijalna banka za obrabotka na aplikacijata. Koga bev vo banka prasav vo ''Naziv na Primac'' sto da stavam mi rece ''GOLUBINKA NIKOLOVA'' go uplativ iznosot i mi bese kazano deka platata iznesuva 2700eu neto so mkd pasos bez korona test i slicno, se trga na 15.01.2021. Deneska vidov na Facebook grupa Makedonci vo Germanija nekoja gospodja bese stavila post kade stoese eve go linkot https://m.facebook.com/groups/167871086572955/permalink/4021435887883103/?refid=18&_ft_=qid.6913182295112317193:mf_story_key.4021435887883103:group_id.167871086572955:top_level_post_id.4021435887883103:tl_objid.4021435887883103:content_owner_id_new.100010949824805:page_id.167871086572955:src.22:story_location.6:filter.GroupStoriesByActivityEntQuery:tds_flgs.3:eek:tt.AX8RDCT6DeQj5IcB:page_insights.{"167871086572955":{"page_id":167871086572955,"page_id_type":"group","actor_id":100010949824805,"dm":{"isShare":0,"originalPostOwnerID":0},"psn":"EntGroupMallPostCreationStory","post_context":{"object_fbtype":657,"publish_time":1601332523,"story_name":"EntGroupMallPostCreationStory","story_fbid":[4021435887883103]},"role":1,"sl":6}}&__tn__=*s*s-R
Me interesira ako nekoj znae ili e zapoznaen so ova da me izvesti bagodaram.
Превара,почестил си ги со некоја пара за новата
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.091
Поени од реакции
4.009
Imam dokaz sto uplativ, na kraj ke se obratam vo policija. TI blagodaram.
дај боже да ти успее тоа со полицијата..

се надевам дека нема да ме сфатиш погрешно, сепак за твои пари се работи и ќе правиш што сакаш со нив, ама луѓе размислувајте и распрашајте се малку пред да си ги фрлате парите за џабе... како прво сеа е корона ситуација и се е блокирано нишо не функционира... второ за да работиш ЛЕГАЛНО со мкд пасош ти треба виза... првата односно влезната визата единствено може да ти ја издаде германската амбасада во Скопје, која што моментално сите постапки за работни визи ги има замрзнато... трета работа за да земаш 2700 нето треба од прилика 3200-3300 бруто, значи горе доле 19-20€ сатница, а тоа е сериозна сума на пари за претпоставувам, општ работник... сепак не знам за што сте "аплицирале"... јас искрено ја разбирам желбата на секој да "избега" од државата ама сепак во моментов со мкд пасош тоа е скоро невозможно..


Sent from my SM-G980F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom