Психологија: Околу потсвеста

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Нашата самосвест која изгледа како да управува со нашата слободна волја би можела да биде илузија создадена од потсвеста која ги контролира сите наши свесни активности
Да да,Апсолутно се согласувам...има и експерименти кои го крепат ова.
Ја коа мелам за детерминизам, сите се толку цврсто убедени дека тоа е глупост и се потпираат на тоа дека секој е слободен да носи одлуки.....
Ама се покажува дека нешто веќе предодредено ги влече одлуките, а потоа стануваме свесни за тоа....а не прво сме свесни па после свесно носиме одлуки.
Е да го *баам ..ова страшна работа е ....да знаеш дека немаш право на на никаква одлука, и дека си само запчаник во една детерминирана машина. од која нема излез:jaj:
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Его, его, и его.

Нешто слично. Дека е така, не се соомневам, како што кажа ЧНМ постојат докажани научни експерименти кои ја потврдуваат теоријата. Моќта на потсвеста е посилна одошто мислиме.
Ве плаши?
- Мене ни малце, ја примам како личен асистент. Не ме конторлира таа мене, јас ја конторлирам. Таа е само алка од сложениот систем, мозокот. Дека некогаш, ќе го достигнеме максималниот негов потенцијал, тешко. Но, едно е сигурно, многу нешта допрва ќе станат интересни.
Телепатија, телекинеза, прекогниција, [SIZE=-1]ретрокогниција... get one for only 19.99 $ or, call us now and get 3 superpowers for only 35.49 $.
[/SIZE]
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
Его, его, и его.

Нешто слично. Дека е така, не се соомневам, како што кажа ЧНМ постојат докажани научни експерименти кои ја потврдуваат теоријата. Моќта на потсвеста е посилна одошто мислиме.
Ве плаши?
- Мене ни малце, ја примам како личен асистент. Не ме конторлира таа мене, јас ја конторлирам. Таа е само алка од сложениот систем, мозокот. Дека некогаш, ќе го достигнеме максималниот негов потенцијал, тешко. Но, едно е сигурно, многу нешта допрва ќе станат интересни.
Телепатија, телекинеза, прекогниција, [SIZE=-1]ретрокогниција... get one for only 19.99 $ or, call us now and get 3 superpowers for only 35.49 $.
[/SIZE]
Гадно си се излажал дека ја контролираш посвества, верувај ми,
јас ке бидам краток, земи ја книгата прочитај ја на српские
Moc podsvjesti , верувај ми дека ке се изненадиш, дали ние ја контролираме или таа нас:helou:
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Види сеа ако дозволиш да влијае над разумот, нормално.
Се си има свои граници. Сепак доказот дека таа е зависна од мене е следниов. За да извршам некоја работа јас прво треба да ја осетам, нели?

Епа како беше она, во разумот нема ништо, што претходно не поминало низ сетилата. Потсвеста зависи од мене, не јас од неа.

Како и да е, не можам и не сакам да ти наметнам мој став.
Книгава, ќе ја прочитам. Иако мислам дека е уште една book for dummies*.


*copyrated by Викторгг
 

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
27
Ооо, секако дека со повторување на нашите лични афирмации пред спиење, ќе завладееме со потсвеста и ќе се самоспознаеме. :vozbud:

Потоа ќе го превземеме светот.

Дап, њу ејч мувмент параноја, западната метафизика станува ,,ин‘‘ и кај нас.
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
Види сеа ако дозволиш да влијае над разумот, нормално.
Се си има свои граници. Сепак доказот дека таа е зависна од мене е следниов. За да извршам некоја работа јас прво треба да ја осетам, нели?

Епа како беше она, во разумот нема ништо, што претходно не поминало низ сетилата. Потсвеста зависи од мене, не јас од неа.

Како и да е, не можам и не сакам да ти наметнам мој став.
Книгава, ќе ја прочитам. Иако мислам дека е уште една book for dummies*.


*copyrated by Викторгг

Бате мој, колку повеќе се спознаваш себеси, толку си помоќен од другите особи околу тебе, верувај ми сум р’чкал многу околу тие ствари, сам себе сум се тестирал за ред ствари, сум осетил дека имам енергија , што ете може да им помогне на другите околу мене,да уште као мал подсвесно размислував, какво е чуството да имаш малце повеќе сила или моќ и да им помагаш на другите, околу тебе неодамна пред 3 год, сфатив несвесно дека знам да гледам на кафе, односно бла бла бла, мене ми се јавуваат слики пред очи, и можам цела негативна енергија да ја извадам од тебе, за да ја преземам на мене, и ред др, работи кој не се за темава туку за друго место,
Точно самиот ти можеш да влијаеш на подсвеста, и да истражуваш за себе као појава, но во еден момент, ситуација одлука, таа зборува место тебе, не мешаме чувства, емоции, разум , срце, итуицијата, свеста, подсвеста не водат у животот, некад правилно некад погрешно, се раководиме според нив,
Книгата ако се нафатиш да ја прочиташ нема да згрешиш, само мн. мн. работи ке ти станат појасни, која е функцијата на нашата подсвест, :helou:
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Моќта на потсвеста е посилна одошто мислиме.
Ве плаши?
- Мене ни малце, ја примам како личен асистент. Не ме конторлира таа мене, јас ја конторлирам. [SIZE=-1]
[/SIZE]
...експериментот се состоел во тоа што се барало од испитаниците да повлечат некои одлуки....т.е им била дадена задача да ја следат некоја стрелка, и секокогаш кога ќе посакале да ја стопираат , да клинкат на муусот од компјутерот.....и се покажало дека во мозокот имало активност далеку пред да се донесе одлуката...и тоа време било каде подолго од времето потребно за испраќање на сигнал до прстите ....

значи ,...одлуките се влечат пред ние да станеме свесни за нив, и пред да речеме дека ние сме одлучиле....следствено...
да ти поставам неколку прашања...поврзани со болдиранот...кој си тоа ТИ. ние сите се поистоветуваме со свесниот дел....а тој пак е контролиран од нешто друго......ужас, а тоа е страшно. затоа што ако така се размислува, ти никогаш нема свесно да одлучиш за нешто, па макар тоа било да донесеш одлука на прашањето...Повелете што ќе се напиете.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Џин... џинборовница. :icon_cool

Ако добро те разбрав, тоа што ти го потенцираш е рефрексен лак.
Информацијата е обработена, само треба да се изврши. Доцнењето е поради врската помеѓу мозокот и прстот. Значи помина низ сетилата, се обработи во мозокот, па се врати назад. Акција-реакција as simple as that.

Во првиот пост лошо се изјаснив, значи не ја контролирам целосно потсвеста, но сепак се контрам на твојот став дека таа не контролира нас. Дека се контролира во одредена мера еве ќе ти реплицирам по твое.

Експеримент.
Некојси институт во Британија. Две групи се тестираат.
Се журкаат и во 12:00 во кревет. Едните се оставаат да спијат дур им се може. Другите пред легнување во потсвеста темпираат часовник за станување во 07:00.

Прв ден.
Првата група се буди во 12/13 часот. Втората во 8/9ч.

После 5 дена.
Првата се буди во 10/11. Втората во 7:00, и тоа преку 90 проценти од нив.

Чаре, ''западна метафизика''?
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
@Јовчо

Не ми е јасно, како ти ја контролираш твојата подсвест

ТИ СИ доволно моќен, да ја контролираш нервозата, чувствата, твојте испади, смеењето, среќата , тагата, итн итн ??

Кој начин го користиш за контрола на твојата подсвест тоа ме интересира, неам лично ништо против тебе, ми се допаѓа начинот на твојте провокации, ама смешно е да кажеш дека можеш да ја контролираш подсвеста, тоа е афтоматизам, кој не раководи нас, а не ние него :helou:
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
@Јовчо replays:
Read the post above you. Again.


Моментално гуглам за да ти дадам и линк.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Чаре...нема чаре, ни западна ни источна, а најмалку метафизика.
ако ме прашаш мене , јас би предложил дека информациите имаат како така (не по пат на телепатија) допатувано и до втората група, и тоа имало влијание и на нивното време за будење....иначе со комуникацијата се пренесуваат поголем број на информации кои ние ги паметиме, ама не сме свесни за нив.Дури и кажуваме повеќе од тоа што сакаме да го кажеме.....ако на некој му раскажуваш како сабајле си се успал , па си јадел у брегџилница. тоа ќе кажува повеќе од само каснење и јадење бурек...пред се ќе сведочи за твојата личност у најмала рака
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Друг цитирав со метафизиката.

Ако не телепатија и сл. ондак, wi-fi је у питање.
Јас реков, верувам во многу работи, научи докажани или не, сепак постојат.
Лудаци ги правеа тие што велеа дека еден ден човекот ќе лета, па еве летаме низ интер-стерални простори. Јас едвај го чекам следниот чекор во еволуцијата, било е тоа човек со телепатски или сл. способности или робокап/терминатор/кентаур...минотаур. :S

Сепак, твое е правото да веруваш или не.


*И не, не сум 53тиот јузер на НЕБО.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
*И не, не сум 53тиот јузер на НЕБО.

хаха, има некоја телепатија тука ,само што сакав да те споредам со небо666,....он така се јачаше, дека порано на сите такви големи научници и мислители не им верувале....и од тоа си извадил заклучок дека и него ако не му веруваат дека и тој еден од нив..:pos2:каков пациент .
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
:)

Не сум мислител/философ, а уште помалку научник.
И така. Потсвеста се контролира до одредени граници со тренинг, не сме нејзини робови. Не овозможува да го контролираме светот, ама бар ни дава шанса да се обидеме (6).
Сега сфати на што целев или да одам да вечерам па да се вратам?
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Те разбирам што сакаш да кажеш .Само имаме спротивни ставови.
Еве јас да се појаснам малку посликовито како го разбирам ова...
Нашиот ум е како една спортска сала во која за навивачи има една глуво-нема маса (свеста) која само е пасивен набљудувач на се што се случува(потсвеста)..., во потсвеста се коваат сите информации кои треба да се пласираат на пазарот(свеста), и само се појавуваат, таму....запази сега друг експеримент....
човеков имал епилепсија , која потекнувала само од едната половина на мозокот, и се решил на операција со која му се развоени половините една од друга.за да неможе епилептичниот напад да му ја зафаќа и здравата половина...и со одвојувањето, добил способност некои работи што нормално чевек неможе да ги прави ...т.е одделно да црта со лева рака круг а со десна квадрат, и слични такви способности...друго ...информациите што ги прима со едното око, неможе да биде свесен за тоа....како да е слеп , додека со другото е ок ......
и сега , на едното око му го покажуваат зборот , саат,
а на другот, ...песок..
и го тераат да нацрта нешто......и типот црта песочен саат.го прашуваат зашто тоа го нацрта...и вели....па така ми дојде.
и не само со песочен саат, него многу други симбиози од зборови и предмети.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom