Просење

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
26
Се враќам од Софија со кола и во Скопје на семафорите кај автокоманда цигани еден куп. Направиле ѓубре околу...абе лом. Доаѓа циганката и проси. Викам...ајде исчисти го ѓубрево тука, не пет, петсто денари ке ти дадам(а бев спремен да и ги дадам само ако се фатеше едно шише да тргне). Аууу,ми вика...ти да чистиш. Отерав тука мајка шајка и се упали зелено и тргнав:)
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Jas davam pari i voopsto ne razmisluvam,koga nekoj mi pobara ako imam u dzeb davam.
Znam deka ne gi iskoristuvaat ko sto treba,ama eve se stavam na nivno mesto.Zamislite si kako im e ,cel den na onoj kameni klecat i molat , pred nos i pominuvaat zgodni doterani curi u marka obleka,jadat sendvic i pijat RED Bull .E bas toa mi e zalno,da go gledas svetot kako ubavo zivee a ti da molis za 2 denari.Apsurdno e.Mene tie 10 den nisto ne mi znacat a na nekoj mozebi mu znaci mnogu.
 
Член од
15 мај 2006
Мислења
167
Поени од реакции
1
Не давам ни денар! Ги гледам сите што просат како идат во Тинекс по неколку пати секој ден и зимаат само цигари и алкохол! Ретко земаат леб (иако јас никогаш не сум видел некој од нив да купува леб)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Ним господ не им дал па ти ќе има даваш.
Кој не знае да чита меѓу редови се мисли на ум.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Давам пари само на инвалиди или стари луѓе кои само што ќе ги видам срце ми се кине. На млади мајки, девојки и деца зависи како сум расположена, но повеќето не. Имам една слична ситуација како ВМРО, кое го потврдила тоа што го мислев за помладите просјаци.
Бев во еден ресторан на кафе со газдарицата и влегува една млада девојка (циганка) со дете во десната и цигара во левата рака. Почна да кажува молитви, да прави фаци и газдарицава и вика ќе ти дадам цела дневница ако ми ги исчистиш прозориве. Типкава нормално и се тури као нема шанси, што ти е на тебе итн. Газдарицава пак да испадне човек и вика во тој случај оди во кујната ќе ти дадат нешто за јадење, а типкава пак и враќа дека не сака јадење туку пари. :ija: :nesvest:
И со нервите при крај си и кажа да ја затвори вратата од надвор при што мене сепак ми падна непријатно. Зборувавме за тоа отпосле и женава ми вика дека секој ден е истото, секој ден дури и работа им нуди, (иако е чистење, работа е тоа) а тие стандард ја одбивале. После тоа ми кажа и дека секој ден после 15h доаѓаат еден куп цигани да окрупнат тоа што проселе цел ден ... стандард секој ден не биле помалку од 1000 денари. Поголема дневница здравје ... па на тоа нормално не се будали да земат да работаат било што.
Убаво кажа Никола, додека им даваме на здравите просјаци пари, само штета правиме и за едните и за другите.
 

love

The one and only
Член од
2 мај 2006
Мислења
716
Поени од реакции
1
Pari ne davam,ama koga mi baraat hrana im davam.Ne mozam da gi odbijam koga baraat parce leb oti ne veruvam deka ako nekoj ne e gladen ke bara jadenje i mi se ima sluceno hranata so mu ja dadov da ja izedat vednas,pred moi oci.Koga go vidov toa mnogu mi padna zal.:pipi:
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
Зависи никогаш не им давам пари на тие што просат а на тие помчиња што доаѓаат и ја мијат шофершајбната на колата на татко ми секогаш јас им давам зашто сепак ја заработил таа пара што ќе му ја дадат место да оди да проси не е битно каква е работата ама важно ќе се потруди.И мн ме нервираат луѓето што не даваат да им се исчисти шофершајбната на нивната кола па добро што има везе ако им се исчисти после ако не е убаво исчистена помини си со брисачите
 
D

DJ_DEXTER

Гостин
Место да најдат некоја работа , било каква тие просат. Тоа е народ кој не се грижи за неговата репутација. :lud:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Ne davam pari pa sto sakaat neka pravat. :nenene:
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
272
Поени од реакции
1
lele kolku me nerviraat taka ej..ke si reces aj greota se..da im dades...koa posle ko ke soberat pari idat i cigari si kupuvaat e*ate! a ako tolku nemaat neka pocnat da rabotat cigankine a ne samo da se "tucaat" i deca da ragjaat...a ne deka mozat nekoja si rabota da najdat..ali barem mozat da cistat vlezovi....a ne na niv polesno ime drug da raboti...pa oni posle samo da prosat..da ja zimaat tugjata maka! E*ati ciganite...
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
не им давам ако се гладни со мене до првата продавница и ќе им купам за јадење а пари за пиење и цигари не им давам
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Ретко...во случаите кои веќе беа наброени!
Еве еден пр.конкретно за во Турција..не се работи за просење туку доказ колку циганите ги мрзи да работат!
Кога има снег се казнува оној газда кој што не си го исчистил снегот пред дуќнот зашто постои можност некои да се сопне и да се повреди!И што прават бацкиве...гледаат да најдат дуќан пред кој што уште не е исчистен снегот и намерно паѓаат,и од тука излегува загрижениот газда на кој му е страв од казната и се договара на бацката да му даде добра сума на кеш само да не го пријави!
После кога е така снежно времето колите нормално возат побавно зборам по не така добро исчистените улички и бацка се фрла на кола..пола саат се витка доле..демек готов е ..и од тука еве ти пари немој само полиција баче!
А летно време просат!:wink:
Само нешто ми е чудно како само цигани има на пр.со скршена рака,нога,инвалиди,по семафори,по парк...зарем на овие другиве се им е наредено?:lud:
Имаше право некој што рече У крв им е тоа!:toe:
 
Член од
28 јуни 2006
Мислења
29
Поени од реакции
0
samo koga stvarno se gleda deka ne e sposoben da si zaraboti
vi se slucuva neli skoro sekoja nedela po ednas da vi doe nekoj na vrata so plastificiran dokument za nekoja si operacija
ok sve da se pomogne za zivot se raboti ama lugeto go zloupotrebuvaat toa i lazzzzzzzzzzzzaaaaaaaaaaaaaaaaatttttttttttttttt
ima denes mal milion nacini kako da se pobara pomos od javnosta a ne so lazni dokumenti i setanje po vrati waste of time and energy
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
ima nekoi sto ziveat od toa... ali zatoa ima i mnogu sto "prinudno" prosat (prisiluvani od nekogo)... a tretite se onie sto imaat pari za normalen zivot, a sepak prosat:lud:
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Iskreno jas nikogas ne im davam pari na ciganive so prosat niz setaliste,nitu pak na onie koi odat po kukite i baraat pari!Koga imam sto da doniram i koga sakam da doniram go pravam toa na kulturen nacin,preku organizacii i razni apeli koi imaat ziro smetki ili sl.
Moite drugarki ne setaat navecer niz centarot poso ima mnogu cigani koi se zakanuvaat so pluvanje,tepanje i sl..mene nikogas ne mi bilo strav,se4ga veke ne ni baraat od mene poso znaat deka nema da im dadam!
Inace vistina e toa deka onie sto prosat sekogas imaat poveke pari vo dzebot otkolku sto imam jas...ZASO TOGAS JA BI IM DALA PARI BE?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom