Просечно семејство може да преживее со барем 500 евра

Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
А ти постави прашање кое јас неможам да го разберам или ти незнаеш што праша ?
Патем 20 000 за 4ца члена за јадење велиш многу е? Вие дома на диета да не сте?
Плус за делот за шампоните сакав да прашам жена имате по дома? Нешто влошки,стик,фарба,фризер,брич/депилација,парфем/млеко за тело/регенератор/ користи или послабо?
ти тој дел од козметика што го купуваш го трошиш за еден ден ли ? онда си ти светско чудо што да ти кажам,
Јас сум 4 члено семејство керками 8г. синми 5.. повеке од 5000 за струја, вода и моб, и интермеци не плакам, летно време дупло помалце...
Јас за јадење до 10.000 не трошам повеке...
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
ти тој дел од козметика што го купуваш го трошиш за еден ден ли ? онда си ти светско чудо што да ти кажам,
Јас сум 4 члено семејство керками 8г. синми 5.. повеке од 5000 за струја, вода и моб, и интермеци не плакам, летно време дупло помалце...
Јас за јадење до 10.000 не трошам повеке...

Мени

Доручек: леб и маргарин
Ручек: маргарин и леб
Вечера: леб и чај ???
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
Мени

Доручек: леб и маргарин
Ручек: маргарин и леб
Вечера: леб и чај ???
mnogu si pameten ajde racunaj i ne pisuvaj bez vrska samo
primer samo ti davam...

60 leba - 1200 den.
10 margarini= 600 den.
10 x20 cajevi = 500den.. =2300 hmm cudno nekako ili ?
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.031
Мени

Доручек: леб и маргарин
Ручек: маргарин и леб
Вечера: леб и чај ???
Дај не заебавајте.
12 000 само за исхрана се реални пари за 4 члено семејство.- Не за луксузи,туку за пристојна исхрана.400 денари на ден,ќе тераш.

Чудно е како сите се жалат дека зимаат помалце од просечната плата (околу 15 000),а од друга страна кажуваат дека не стигале ни 30 000 за да преживееш месечно.Или лажат кога кажуват дека земаат мала плата,или лажат кога кажуваат дека не им стигаат или па зимаат мала плата и не им стига за да преживеат,ама они се волшебници.Друго нема.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Дај не заебавајте.
12 000 само за исхрана се реални пари за 4 члено семејство.- Не за луксузи,туку за пристојна исхрана.400 денари на ден,ќе тераш.

Чудно е како сите се жалат дека зимаат помалце од просечната плата (околу 15 000),а од друга страна кажуваат дека не стигале ни 30 000 за да преживееш месечно.Или лажат кога кажуват дека земаат мала плата,или лажат кога кажуваат дека не им стигаат или па зимаат мала плата и не им стига за да преживеат,ама они се волшебници.Друго нема.
Имало моменти кога сите четворица сме крпеле крај со крај со 350 денари дневно и тоа за јадење,пиење и сметки.
Мал бев тогаш али добро се сеќавам на тоа време салама купувавме еднаш на 4 месеци и тоа од гумената, кучиња што не ја јадат.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.031
Имало моменти кога сите четворица сме крпеле крај со крај со 350 денари дневно и тоа за јадење,пиење и сметки.
Мал бев тогаш али добро се сеќавам на тоа време салама купувавме еднаш на 4 месеци и тоа од гумената, кучиња што не ја јадат.
Ама сепак жив си останал :D
Знам не е финтата да јадеш картони ама овие 500 евра мислам дека се солидни.И јас сум од сиромашна фамилија и сум живеел и со 10 000 месечно - како?ни јас не знам.
Ме нервираат малце плачи-пички што цело време серат,нема работа,300 000 невработени,нема пари,не се живее со овие пари.........,а го знаат Солун на прсти.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.718
Имало моменти кога сите четворица сме крпеле крај со крај со 350 денари дневно и тоа за јадење,пиење и сметки.
Мал бев тогаш али добро се сеќавам на тоа време салама купувавме еднаш на 4 месеци и тоа од гумената, кучиња што не ја јадат.
Шо има врска тоа коа си бил мал..
Е да, ако сакате неделно по двапати во ресторан да вечерате фамилијарно нема да ви стигнат. Ама сепак тоа е живот кој можат да си го приуштат многу мал процент од населението (како во македонски така и во светски рамки). Ние зомбираните се задоволуваме ако имаме доволно кога ќе појдеме на пазар или во маркет да си купиме млечни, месни производи, малку зеленчук и овошје и то...
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Ама сепак жив си останал :D
Знам не е финтата да јадеш картони ама овие 500 евра мислам дека се солидни.И јас сум од сиромашна фамилија и сум живеел и со 10 000 месечно - како?ни јас не знам.
Ме нервираат малце плачи-пички што цело време серат,нема работа,300 000 невработени,нема пари,не се живее со овие пари.........,а го знаат Солун на прсти.
Треба да може секој македонец еднаш во денот да си го приушти овој оброк.

 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.718
Треба да може секој македонец еднаш во денот да си го приушти овој оброк.

лол.. Воопшто не е здраво. Ќе почнеш да личиш на оној муфлонот шо ти е на аватар. :)
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.031
Здраво или не,отидов до кујна да каснам нешто :D
 
M

Moon Child

Гостин
Избори се ближат, газови се лижат :tapp: Патем, овие што ги правеле пресметкиве, се бањаат? Користат дезодоранс? Парфем не прашувам, скапо е тоа :tapp:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
А ти постави прашање кое јас неможам да го разберам или ти незнаеш што праша ?
Патем 20 000 за 4ца члена за јадење велиш многу е? Вие дома на диета да не сте?
Плус за делот за шампоните сакав да прашам жена имате по дома? Нешто влошки,стик,фарба,фризер,брич/депилација,парфем/млеко за тело/регенератор/ користи или послабо?
Ццц, Леандра ти трошиш пари? Уште да кажеше дека еднаш у месец два идеш негде на воздух, на планина...дека се рекреираш, дека имаш домашно милениче, дека благи работи купуваш...за сладолед па ептен...како само се дрзна овие продукти да ги купиш без да прашаш. Мора првин да се извади дозвола за тоа што смееш да јадеш, кај смееш да се движиш...се во рамките на она што е пресметано од влада и ссм, никако повеќе. ДруКпат да не ти се деси :vozbud:
домаќинките има сами да месат и тоа од тип 400, за поефтино (ако има некој свое жито, уште подобро).
Место влошки-памук, место фризер-некој роднина што знае да стрижи, место стик-пудра (малку, да не е луксуз) и сода бикарбона, место фарба-кна...регенератор-со вода дождовница..за се што мислиш денес да користиш има да прашаш овде, а молбата ќе ти се проследи во наредните 48 часа. Ова важи и за леб месење. Искрено интересни ми се више оценките кој за што се луксузира :pos: а од друга страна направи крвна слика на македонски граѓанин, има да се чудиш...у ствари кој прави крвна слика, кошта 200 денари, а пресметано е месечно 500 за цела фамилија :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Секогаш ќе најдеме простор за утеха,еве од Србите сме подобри они плус и инфлација имаат :)))
leandra, ма не се они никаква утеха- бољи се од МК- нивната потрошувачка кошница е збогатена со плус 26 нови артикли :toe:(нови производи у корпи су кукурузно брашно, спанаћ, зелена салата, парадајз, смрзнуто поврће, шаргарепа, конзервисано поврће, суве шљиве, поморанџе, чајне кобасице, сланина, свињска ребра, виршле, јетрена паштета, свежа морска риба, а додато је и неколико врста хлеба и пецива).
живо ме занима македонската корпа што содржи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom