Просечно семејство може да преживее со барем 500 евра

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Мислам дека сумата е реална, овде се работи за голо преживување не за тоа колкава сума е потребна за да бидеме задоволни.
Доби 70-80 % што ги познавам преживуваат со слична сума (живи ,здрави,вакцинирани, не се исфрлени од племето дури и добро се справуваат со предизвиците кој ги дава организаторот на шоуто како на пр. функционирање на сите животни функции во соба на -15 по поскапувањето на струјата, брзо одење од 7 километри дневно до работа и назад со чевли од Шутка во снег по поскапувањето на бензинот, сечење леб на кришки по 3 мм по поскапувањето на лебот, пржење јајце во вода по поскапувањето на маслото)
Coming Soon right after Valley of the Wolves on Sitel - Survivor Macedonia
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
ти тој дел од козметика што го купуваш го трошиш за еден ден ли ? онда си ти светско чудо што да ти кажам,
Јас сум 4 члено семејство керками 8г. синми 5.. повеке од 5000 за струја, вода и моб, и интермеци не плакам, летно време дупло помалце...
Јас за јадење до 10.000 не трошам повеке...
Ние сме три жени во куќа ако нешто ти значи.
Но изгледа сум ја промашила темата вие овде за преживување зборувате,а јас за нормален живот.Ако вас ви се доста 12 000 денари за храна,нас не ни се доста оти е * 2 од твојата сума. Ако вас со две мали деца еден леб ви е доста во семејство со 4 возрасни членови 2 леба се малку.Ако вие поминувате со кило млеко,некои минат со 2.Ако кај вас се купуваат еднаш влошки,кај нас се купуваат три.Вашиот просек не е ист со нашиот,но ќе стане за некоја година кога ќе пораснат малечките.Тогаш дојди на темава и пиши како вас 12 000 денари за храна ви се доволни.За џепарац да не зборуваме.

--- надополнето ---

Ама сепак жив си останал :D
Знам не е финтата да јадеш картони ама овие 500 евра мислам дека се солидни.И јас сум од сиромашна фамилија и сум живеел и со 10 000 месечно - како?ни јас не знам.
Ме нервираат малце плачи-пички што цело време серат,нема работа,300 000 невработени,нема пари,не се живее со овие пари.........,а го знаат Солун на прсти.
И мене ме нервираат некои кој ме тераат да го прифатам фактот дека треба да преживуваме,а не да живееме. Да и Солун го знам на прсти.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109


И мене ме нервираат некои кој ме тераат да го прифатам фактот дека треба да преживуваме,а не да живееме. Да и Солун го знам на прсти.

пази ова
во србија -У старој методологији израде потрошачке корпе просечно домаћинство је било дефинисано као четворочлано, а по новој оно је трочлано и ова промена је резултат дешавања у нашој земљи, где породица просечно има 3,1 члана, додао је он.По новој методологији, како је навео, просечна потрошачка корпа у децембру 2010. године била је 52.701,34 динара, док по старој она износи 39.779,09 динара.
http://www.srbija.gov.rs/vesti/vest.php?id=147180

--- надополнето ---

ПРЕУЗМИ – ИЗВОД ИЗ МЕТОДОЛОГИЈЕ ИЗРАДЕ ПОТРОШАЧКЕ КОРПЕ

http://www.mtu.gov.rs/download/potrosackakorpa/izvodizmetodpotrosackekorpe_2010.doc
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ццц, Леандра ти трошиш пари? Уште да кажеше дека еднаш у месец два идеш негде на воздух, на планина...дека се рекреираш, дека имаш домашно милениче, дека благи работи купуваш...за сладолед па ептен...како само се дрзна овие продукти да ги купиш без да прашаш. Мора првин да се извади дозвола за тоа што смееш да јадеш, кај смееш да се движиш...се во рамките на она што е пресметано од влада и ссм, никако повеќе. ДруКпат да не ти се деси :vozbud:
домаќинките има сами да месат и тоа од тип 400, за поефтино (ако има некој свое жито, уште подобро).
Место влошки-памук, место фризер-некој роднина што знае да стрижи, место стик-пудра (малку, да не е луксуз) и сода бикарбона, место фарба-кна...регенератор-со вода дождовница..за се што мислиш денес да користиш има да прашаш овде, а молбата ќе ти се проследи во наредните 48 часа. Ова важи и за леб месење. Искрено интересни ми се више оценките кој за што се луксузира :pos: а од друга страна направи крвна слика на македонски граѓанин, има да се чудиш...у ствари кој прави крвна слика, кошта 200 денари, а пресметано е месечно 500 за цела фамилија :)
Баш така Луртз.Овде ќе те натераат да се почувствуваш виновен ако кажеш дека живееш,овде сите или се на диета или со мали деца без делот памперс или на нож ќе те набодат ако собериш пари за одмор. Транзицијата доведе до пореметени гледишта,налик на овие што ги читам,наместо зборот доволно да означува се што е потребно за еден месец,овде зборот доволно означува минималец колку да се сврзе крај со крај.И после се бунат оти ни ставаат потрошувачка кошница со се сметки 12 000 денари. Нешто слично како Гркот во Велес кога купил текстилна фирма,им давал по 15 000 денари плата и дошол еден Велешанец и му рекол:Ама будала си овде просекот е 6 000 и за толку работат...и Гркот ја намалил платата.
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Ајде сеа запрашајте се зошто Македонците не се дебели и мрсни како Америте !? Тогаш може ќе ви стане јасно дали имаме доволно за преживување или за живеење.

Инаку, вие сите што сте фамилијарни со деца и сл, ви текнува на искачање во град со друштво !? Или и тоа е луксуз. Јас си дозволувам во дискотека да излезам еднаш до два пати во месецот, оти 1000рка иде као ништо (ако пиеш пиво 100-150 негде се движи, 3 пива ете ти 500 денари, за девојката пијачка или ако сакаш да ќариш некоја пак треба да се направиш кавалер, отидоа парите, на крај на вечерта си среќен ако имаш за такси, ако не ќе чекаш бус ко мене во 20 до 4 сабајле на -10). Кафана исто еднаш до двапати во месецот, ама ако идам кафана два пати тогаш дискотека еднаш. И таму првин гледаш цени, па начуваш. Секогаш гледаш да сте поголемо друштво, за да делите, оти ако си сам си го јадел папакот. Инаку, не ве зачудило зошто биртиите се најполни, за разлика од „елитните“ кафани !?

Затоа не зборете глупости, живееме бедно и тоа е тоа. Ретки се тие кои имаат за асален живот, без притоа по двапати на ден да си ја прегледуваат сметката и новчаникот, за да можат да ги распределат парите за цел месец.

пс. тие деца кога утре ќе пораснат, ќе сакаш на факултет да ги запишеш... ај тогаш да видам колку пари ќе се доволни месечно.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И таму првин гледаш цени, па начуваш. Секогаш гледаш да сте поголемо друштво, за да делите, оти ако си сам си го јадел папакот. Инаку, не ве зачудило зошто биртиите се најполни, за разлика од „елитните“ кафани !?
Ме потсети на муабетот со моја другарка. Вели: Се сеќаваш кога бевме студенти и додека не работевме дека секогаш од менито ја гледавме десната страна? Као ролаш надоле по цени оп 10 денари одиш на продукт - лајбица (по охридски) , оп 30 денар -додаток печурки :)
Немам кола,сеуште не сум богата :icon_lol:
 
С

сашенко

Гостин
Ајде сеа запрашајте се зошто Македонците не се дебели и мрсни како Америте !? Тогаш може ќе ви стане јасно дали имаме доволно за преживување или за живеење.
Здраво се храниме:pos:, не озбилно американците од фаст фудот нивни се пумпаат додека ние овде на манџи и зеленчук од бавчата на баба сме...
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.718
За џепарац да не зборуваме.
Не си убедлива leandra, ич.
Не може твојите општествени фрустрации, неисполнети амбиции за уживање, а не за живеење и задоволување на основните животни потреби да ги наметнеш како општествена норма.
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Ме потсети на муабетот со моја другарка. Вели: Се сеќаваш кога бевме студенти и додека не работевме дека секогаш од менито ја гледавме десната страна? Као ролаш надоле по цени оп 10 денари одиш на продукт - лајбица (по охридски) , оп 30 денар -додаток печурки :)
Немам кола,сеуште не сум богата :icon_lol:
Хахаха... и остануваш само на додатокот, а не на главното јадење. Јбг, најверен пријател на Македонец е сиромаштијата, сакале признаеле, сакале не. ;)

--- надополнето ---

Здраво се храниме:pos:, не озбилно американците од фаст фудот нивни се пумпаат додека ние овде на манџи и зеленчук од бавчата на баба сме...
Поздраво амин, саде на зеленила сме и на зимници.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не си убедлива leandra, ич.
Не може твојите општествени фрустрации, неисполнети амбиции за уживање, а не за живеење и задоволување на основните животни потреби да ги наметнеш како општествена норма.
Каран за разлика од мене ти си убедлив. Цел живот со таков просек да живееш и да бидеш задоволен како сега,од срце ти посакувам.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.718
Каран за разлика од мене ти си убедлив. Цел живот со таков просек да живееш и да бидеш задоволен како сега,од срце ти посакувам.
Јас не сум задоволен. Знам дека секогаш ќе има подобро и повеќе. Само сум реален дека една просечна потрошувачка кошница во Македонија е отприлика 30 000. Можеби кај некој има кусок кај некој не ама тоа е. Јас не би ти посакал ништо.
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Ај успат да ве поздравам со една „просечна“ македонска песна која и те како ја опишува „просечната“ македонска преживувачка нација. ;)

 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јас не сум задоволен. Знам дека секогаш ќе има подобро и повеќе. Само сум реален дека една просечна потрошувачка кошница во Македонија е отприлика 30 000. Можеби кај некој има кусок кај некој не ама тоа е. Јас не би ти посакал ништо.
Зошто го сфати како клетва да имаш 30 000денари месечно за 4 члено семејство?Па нели си реален,јас ти посакав реалноста да ти влезе дома за добро да ја почувствуваш.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.718
Зошто го сфати како клетва да имаш 30 000денари месечно за 4 члено семејство?Па нели си реален,јас ти посакав реалноста да ти влезе дома за добро да ја почувствуваш.
Реалноста ја живеам. Како може да ми влезе?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Реалноста ја живеам. Како може да ми влезе?
Веројатно од позади да бев на друг подфорум би ти одговорила.
Но овде ја исцрпив дискусијата бидејќи ти живееш во реалноста,а јас сум почината пред 200 години и моментално како дух ви пишувам.Грев е да имаш повеќе од 30 000 месечно,сите што сте фазла во просек положете ги парите пред влада бидејќи Каран рече дека можеме и така да живееме исполнет живот,а не во крпеници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom