Пропаганден антируски апaртхејд во западните медиуми

Член од
28 август 2013
Мислења
4.084
Поени од реакции
12.457
Што значи тоа либерал-фашист?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.442
Поени од реакции
23.053
Не се сите лоботомирани во НАТО.
Анти-Нато протести во Словачка:

Комрад јамајка, тие нелоботомираните на кои им се восхитуваш се од партијата ЛСНС , нео наци десница во Словачка :pos:

Путин изглеа те нема брифирано
Само боксови, клоци и шипка за севеџани и све про - НАТО и про - САД.
Без разлика дали биле мавнати од десни, леви или неутрални.

Господа од луѓе :love:

dadaads.png
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.743
Поени од реакции
9.870
Пропаганда него што.Тоа што русите никогаш не знаеле да го прават и се дудуци.Да разбирале малце од малце,со пропаганда ќе ја придобиеле Украина,а не вака со сурова сила.Истото што го прави Бугаристан со нас,сака на гола сила да не претопи и тоа веќе трае 100 кусур години.За разлика од нив Србите се попаметни.Музика,филм,спорт и сл. и нормално македонците ќе ги сметаат за поблиски него татариве.Силно оружје е пропагандата,само кој знае да го користи.
 
W

wicked_1

Гостин
Хер викед, тоа што не сте единствени во својата идеологија и очите си ги ваѓате, е ваш личен проблем.

А генерално анти-нато протестот не е организиран од нацистите.
Гледаш јамајка, 99% исти ставови и вредности делите со нацовците, колку и да се криете, тоа е. (n)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.659
Поени од реакции
26.183
Гледаш јамајка, 99% исти ставови и вредности делите со нацовците, колку и да се криете, тоа е. (n)
Ова е воглавном наративот кој веќе со години се употребува да се оцрнат сите Македонци кои барем и малку имаат некаква национална гордост.

Но вистинското лице се гледа во војната со Украина. Цел еден народ се канселира. Отворени и најавено се толерира говор на омраза и повик на насилство према Русите на социјалните мрежи, се исклучуваат спортисти дека се Руси и така натаму....

И све ова е подржано од една група луѓе, која до вчера не убедуваше дека се граѓани на светот, а покажува со прстот кон Македонските патриоти поистоветувајќи ги со нацисти.

А од друга страна поддршката на режим, кој во своите безбедносни структури вклучува нацистички групи попут Азов, Ајдар, Прави Сектор, С14 и останати слични организации со отворена и нескриена нацистичка идеологија, е само по себе друга димензија на приказната. И покрај голем број извори, вклучително тука и западни, кои многу добро ги документираат злосторствата на овие групи, сепак сеуште се фура истиот наратив и на очиглед се замижува на фактите... Попут овој најновиот злостор што го направија денеска, кој го нема на гугл.

Разбирам дека поради западната пропагана, дел од народот во Македонија застанува позади овие нацисти. Но оние кои се свесни и застануваат позади нив, се во исти кош со самите нацисти.
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Јас бос ќе шетам ако некој овде успее да го дефинира нацизмот и објасни што е толку страшно во врска со него. Овде еден куп подржувачи на Путин имаат нагласено или помалку нагласено нацистички ставови, и застапуваат политики на крајна десница.

Престанете да ја правдате инвазијата на Русија врз Украина со нацизмот. Се работи за реакција на голема сила против директна опасност по самата егзистенција, која доаѓа од друга голема сила, и како таква потполно ја разбирам. Не ни требаат идиотски приказни за судир на идеологии, за борбата на доброто и злото.

Мали деца веќе не се палат на такви работи, срамота е.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.659
Поени од реакции
26.183
Јас бос ќе шетам ако некој овде успее да го дефинира нацизмот и објасни што е толку страшно во врска со него. Овде еден куп подржувачи на Путин имаат нагласено или помалку нагласено нацистички ставови, и застапуваат политики на крајна десница.

Престанете да ја правдате инвазијата на Русија врз Украина со нацизмот. Се работи за реакција на голема сила против директна опасност по самата егзистенција, која доаѓа од друга голема сила, и како таква потполно ја разбирам. Не ни требаат идиотски приказни за судир на идеологии, за борбата на доброто и злото.

Мали деца веќе не се палат на такви работи, срамота е.
Зошто мора по дефолт крајна десница да се нацисти? Зошто мора по дефолт национализмот да е нацизам.

Тоа што некоја групација во Украина, собрана околу повеќе групи (било да се навивачки, било политички), отворено ја следи нацистичката идеологија и политика на Хитлер, мавта со неговите знамиња и буквално и на терен извршува етичко чистење, не е нешто што треба да се релативизира. Можеби инвазијата на Русија врз Украина не е само по себе единствено иницирана од оваа нацистичка приказна. Но тоа не за брише фактот дека нацизмот постои, активно учествува во злостори и дека неговото уништување во корен е позитивина работа за човековата цивилизација. Ако воопшто треба да се стави обичниот човек на нечива страна тука, тогаш тоа е најголемата причина да се одбере вистинската страна.

Во исто време со релативизирањето на отворениот нацизам, се соочуваме со преќутување на канселирањето на Рускиот народ од страна на западната пропагандна машинерија. Буквално тоа што се случувало во Германија со Еврејското население, избустано во цел западен свет.

Значи да споредиш трапарање на форум или пред кооперација, со пикање во безбедносни структури на нексриени нацисти кои дефакто вршат етичко чистење и отворена политика на канцелирање на цел еден народ (скриен нацизам) е крајно несериозно.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Зошто мора по дефолт крајна десница да се нацисти? Зошто мора по дефолт национализмот да е нацизам.

Тоа што некоја групација во Украина, собрана околу повеќе групи (било да се навивачки, било политички), отворено ја следи нацистичката идеологија и политика на Хитлер, мавта со неговите знамиња и буквално и на терен извршува етичко чистење, не е нешто што треба да се релативизира. Можеби инвазијата на Русија врз Украина не е само по себе единствено иницирана од оваа нацистичка приказна. Но тоа не за брише фактот дека нацизмот постои, активно учествува во злостори и дека неговото уништување во корен е позитивина работа за човековата цивилизација. Ако воопшто треба да се стави обичниот човек на нечива страна тука, тогаш тоа е најголемата причина да се одбере вистинската страна.

Во исто време со релативизирањето на отворениот нацизам, се соочуваме со преќутување на канселирањето на Рускиот народ од страна на западната пропагандна машинерија. Буквално тоа што се случувало во Германија со Еврејското население, избустано во цел западен свет.

Значи да споредиш трапарање на форум или пред кооперација, со пикање во безбедносни структури на нексриени нацисти кои дефакто вршат етичко чистење и отворена политика на канцелирање на цел еден народ (скриен нацизам) е крајно несериозно.
Мислиш дека Русија немаше да ја нападне Украина ако ја немаше приказната за нацизмот? Ако мислиш така, тогаш со едноставно наивен.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.659
Поени од реакции
26.183
Да не одиме со муабет за нацизам тука, го продолжив разговорот овде.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Што значи тоа либерал-фашист?
Нешто како Сорос-Дуче(Мусолини) со други зборови ГејФашист ;)
Автоматски споено мислење:

Знаеме какви западна Гебелсова пропагандна машинерија што ги лажат народот дури и полоши од онаа Руска пропаганда кое немаат баш големо искуство .
Еве познатиот режисер Оливер Стоун знае за ова уште од почетокот од Џон Кенеди па се до денес дури има Филмови за истиот еве видео исечок од Тик Ток за да разбират на шарените корисни идиоти ако воопшто имаат мозоци или шупливи глави се.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2022
Мислења
861
Поени од реакции
3.472
275682299_385995386861802_7876253789451741475_n.jpg
Автоматски споено мислење:

ги работат како бафча, со ваква дебилана низ светов кога човек ќе размисли нека палат нуклеарките и да не нема.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.528
Поени од реакции
30.073
Не знам до толку ли појма немаат од војна и оружје просечните амери/западњаци кои гледаат вести. Дури и да е глупа руската морнарица непотребно да се приближува до брег, дури и морнарите да не почитуваат light discipline ... Зарем некој навистина верува дека со ненаведувачки ракети (MLRS) може да се погоди подвижна брза цел на повеќе километри далечина? И тоа навечер??

Тоа и дење е тешко со подвижна цел. Ама преститутките од ABC јавиле „вести“ дека Украинците со MLRS потопиле руски брод, да баш истиот брод што ги „убил морнарите на островот“ (уште една лага што беше брзо демантирана):Настрана што 11356 класата на фригати ќе направи салата од цел како MLRS батерии блиску до брегот... Тие што им ги смислуваат страњава од пропаганда треба да ги отпуштат, базични воени факти не знаат.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.659
Поени од реакции
26.183
Кои дегени гласаат за овие... Типот буквално рече, ние мора да купиме нафта од Иран, без разлика колку терористички напади направиле и колку луѓе убиле :)


 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.528
Поени од реакции
30.073
Видеото е од некој протест во ЕУ некаде, пред пар години. Звукот е од понови вести... Патка во патка. Демек откриваат како Русите прават пропаганда преку антипропаганда, или така нешто.

Луд јебе збуњенога, сакаат нормалниот човек да го стават во мод ништо да не следи/верува. Само што така без следење на сите извори ќе остане само со информации од околината, кои 99% се закачени на меинстрим медиуми (и пак ќе заврши со крив светоглед).

Го гледав и јас пред некој ден, па побарав што е работата... https://turnbackhoax.id/2022/03/11/false-the-doctored-ukrainian-health-ministry-57-dead-169-hurt-across-ukraine-as-russia-launches-attack-video/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom