Промовиран новиот спот на Милчо Манчевски Macedonia-timeless

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Ако дојдете у Македонија има боздоган да ве лупне по тиква бе луди!
Што кур ќе доаѓате наваму!
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Ако е за промоција на Македонија како туристичка земја ок, само кога ќе дојдат туристите да речеме во Скопје или Гостивар или Штип или Тетово или Берово што ќе видат? Дури и Охрид не е ко што треба среден...
Vo Stip ima so da se vide be :

1. Eden rid so se vika Isar , a na vrvot od nego nekolku stari kamenja .
2. Edna prekrasna , velicestvena , isusena reka so se vika Otinja . O , tinja.
3. Brioni , renoviran .
4.ZanMitrevskiot zid .
5.Rezultati od metabolizamot na konjite po gradskite ulici . Besceneta gletka , aromaticno uzivanje .
6.Cetiri kafici i dve diskoteki .
7.Stadionot na gordosta na Stip , FK Bregalnica , kameni sedista , VIP lozata e od mermer .
8.Interesen,topol,ljubezen narod , nesto nevideno po Evropa i posiroko.
9.Gradski grobista Stip .
10.Banja Kezovica , porano so dukpi za voajerstvo vo zenskiot del , sega za zal renovirana .
11.Pogolem broj na kladilnici i dosta golem broj na srekni luge vo niv .
12.Mene.
13.Dedo mi .
14.Oaza Hotelot ,eftini sobi , ebenje do bessvest .
15.Golem broj na domasni zivotni : svinji , ovci , kravi ,pceli , gulabi itn , koj se cuvaat blisko do srceto , vo sopstveniot dvor . Nie Stipjani imame golemo ljubov sprema zivotnite.
16. Rade Rogozarov . Maskota na Stip .
17. Miki Li , E.T.'s friend . Nasata vrska so vselenata .
18.Cikanskoto maalo . Neverojatno dozivuvanje za raskazuvanje , ako ostanete zivi . Preporaclivo za adrenalin - zavisnici .
19.Kiro Brico a.k.a Decko , daj pet dinara . Mnogu zanimliva licnost , ako imas pari .
20.Mnogu promaja .
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
А Georgia е Грузија по нашки така?
Така.

На вестите Милчо рече дека намерно биле остаени рефлекторите :kesa:
Секако :wink:.

Пораката на спотот е, ние имаме минато, тешко тешко, мачно, стар народ сме ние, стари души, имаме багаж еееее.
Човек сепак очекува за 200 000 евра се да биде совршено. Сепак не е тоа за македонскиот пазар! Плагијатот е башка сол на рана.

Манекенот и Крали Марко никако да ги „сварам„ што му требало :toe:?
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Настрана течкиот плагијат, антиталентот Манчевски у свој стил се просерува, па така сега дознавме дека целта му била да испровоцира.
.MilcoMancevski од skopje на 25.12.2008 во 15:47 напиша: avtorot samo sakal da pokaze nesto novo, nesto najnovo, nesto sto ke ve iritira i po malku nervira, da vi go aktivira centralniot nerven sistem i reflksiite. samiot fakt deka veke ima reakcii za spotot znaci deka spotot e veke viden i prifaten kako takov. nazad vrakanje nema
А јас пак мислев дека 190,000 евра НАРОДНИ пари ги дадовме за претставување на Македонија како земја во која рибизлите се големи колку јаболко. Вака, ко шо рече еден колега тука, им праќаме порака на странците да не ни помислат да дојдат оти ќе ги пречекаат крезуби старци со ветви калпаци врз белите глави кои витлаат со боздоган по нив!

Стискам палци некој да не им дошепне на Ерисиони и на целата продуцентска Американско-Француска машинерија која стои зад нив за кражбата на нивната интелектуална сопственост!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Можеби некаде по 5тиот спот (според договорот) Милчо ќе ја погоди суштината на целата работа,доколку плагијаторите од Гвујовата фабрика пронајдат некој навистина добар спот или идеја за копирање.Инаку статистите од овој спот добија ангажман во некое следно продолжение на Борат,со обврска да ги понесат гунчињата и калпаците кој се составен дел од туристичката “атрактивност“ на Македонија според ова најново издание на ВВС.:toe:
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Владата не е плагијатор. Плагијаторот е ММ. Двајца овде точно знаме каде го има гледано спотот на Ерисиони! Нека не сере дека не го гледал! А, инаку идејата за промоција на Македонија на ваков начин е одлична. Проблемот е што го избраа овој, на сите таламбаси прогласен “најдобар“ Македонски режисер.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
И вие па само да мрчите. Шо сакате вие за 190 иљади евра ? :)))
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Технички пропусти:

14 Секунда , горе лево стои камера и неколку филтери за светло.

19 Секунда , Билјана бели платно на Преспанското езеро, се фледа острвот во позадина.

25 Секунда, јасно се гледа дека горниот кадар од сликата е осветлен



Ако за вкусовите не се расправа, техничките пропусти се недозволиви, за спот со такви аспирацији и буџет...
Мислам дека спотот треба да се врати на домонтирање...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
190 000 евра се малку за 1 минута спот?

Како за почеток, можеле да најмат “поубави“ актери и да го тргнат рефлекторот од кадар.

А за идејата... можеле барем малце да ја сменат приказната.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
На почеток треба под итно да се прекине со емитување на спотот и да се испрати нешто во замена со природните реткости на Македонија,оти ова што го гледаме уште толку ќе ги потврди сомнежите дека живееме во некоја “вукојебина“ со која родителите ќе можат да си ги плашат своите деца за да не спијат премногу и да имаат што е можно повеќе кошмари.Изгледа “коските“ никако не му излегуваат на Милчо од умот.:toe:
 
D

drle

Гостин
Добро бе мајко му, ај идејата е добра да се промовираме да провоцираме или било што ама кај најде бе оние бабине и дедовцине да ги клај во спотот, странец ако го гледа ќе си речи кизнај колку грд народ сме. И шо демек ММ бил режисер незнам си каков калибар ама избрал лош начин да не рекламира, да не мисли дека цел свет се уметници и демек важна е пораката а не е важно како е испратена. Дај само споредете гo нашиот спот со спотот на Албанија и не треба поќе да се зборува, а за Хрватска и да не прајме муабет.
 
D

Delux

Гостин
го читам подфорумо заклучокот е јасен...не само на форум него и кај народот.И навистина гледно од страна делува многу мрачно
Спотов ќе има спротивен ефект од замислата на Милчо,каде е краетивноста ентузијазмот?плагијаторството е нешто кое не се респектира кај америнанците

Ако не му текни на овие од Грзуија да ми швркант и тужба за плагијат
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.346
Поени од реакции
18.225
Ок ај и јас да кажам, што ме мачи.

Прво: Мрачната атмосфера ме убива во спотот, цело време имам чувство како сега ќе се случи нешто крваво. Можеби Милчо сакал да ја преслика нашата реалност, незнам.

Второ: Ова треба да е туристички спот, така некако? Па сите ликови се во Борат стил.

Трето: Плагијатот е евидентен.

Четврто: Гласот на спикерот на крајот е капак и ја заокружува хорор приказната.

190.000 еур можеби се малце за квалитетен спот, ама во нашава држава се трошат многу повеќе пари за реклама, па можело уште нешто да се доплати да биде професионално направен. Сепак Милчо има квалитет и не треба да продава мадина за бубрези.

За среќа, спотот најверојатно ќе се прикажи еднаш или два пати на CNN, како претходниот, па нема да има голема штета.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom