Промена на судбината

  • Креатор на темата Intex
  • Време на започнување
Член од
23 јули 2009
Мислења
217
Поени од реакции
8
Потполно се согласувам.... судбината не можеме да ја контролираме само можеме да избереме една или др можност која ни ја нуди животот , за која можеме да се одлучиме и да продолжиме напред.. но сепак мислам дека и тој пат што ке одбереме да го одиме го избираме по некоја виша сила која не тера да ја донесеме баш таа одлука. И пак ке кажам се се случува со некоја причина.
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
Би сакал да има експеримент во кој некој ќе му ја претскаже иднината на некој меѓутоа нема да му каже што ќе му се случи и после тоа време да се види колку посто од тоа што го кажал е точно (веројатно под 30).

“I have noticed even people who claim everything is predestined, and that we can do nothing to change it, look before they cross the road.” Stephen Hawking
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Еве една хипотетичка ситуација:
Некој си младич дознава дека треба да умре на 30 години (под претпоставка некоја видовита баба му кажува или не знам како, но битно така треба да се случи). И човекот се рокнува истиот ден од 5-ти спрат. Дали ке умре (ако му е судено да умре на 30 години некоја виша сила ке го спаси)? Ако умре дали ке ја промени судбината на светот (сепак од газење на една пеперутка умираат милион луге, а не од умирање на човек кое не оди според планот)?
Добар пример дека не постои судбина.Све што се случува сами си го правиме.Не го прави виша сила.Јас навистина незнам кој ја измислил таа огромна глупост што се вика судбина.Бидејќи тек на време не постои,постои само овој момент ништо друго(ни минато ни иднина).Гледањето во иднина е способност да видиш во човечкиот мозок какви избори прави и да пресметаш што ќе се случи ако ги прави тие избори и понатаму.Но повеќето од тие гатачи лажат.
 

Sk girl

Not Perfect
Член од
6 јули 2008
Мислења
431
Поени од реакции
15
Jas veruvam vo toa deka postoi sudbina... a za ova sto procitav so se ukaza kako primer deka ne postoi sudbina mislam deka nema vrska so sudbinata, toa go predvidela nekoja baba a spored mene toa ne e mozno da se predvidi... I ova sto ke go kazam e moe mislenje ... deka sudbinata nam ni dava sansa vo zivotot so koja sto mozeme da go smenime nasiot zivot... sudbinata ne kroi nas no i ima moment koga nie mozeme da ja iskroime nea...
 

Eliza

EliXiR
Член од
10 ноември 2008
Мислења
129
Поени од реакции
3
Не верувам во судбина затоа што е концепт базиран на немање контрола врз нашите животи.

Меѓутоа сум размислувал за тоа. Колку повеќе доаѓам во допир со себеси толку повеќе сваќам дека немам контрола и дека треба да се опуштам и да се возам на roller coaster-от на животот.
Кога ја немаш контролата ја има некој друг.:pipi:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Јас лично најмалку верувам во случајности. Можам да ги објаснам настаните со ентропии, симетрии како и да е, ама случајност не!
Во најлоша варијанта го зимам Фројд и „Психопатологија на секојдневниот живот“ :smir:
 

TheGeneral

Арогантно копиле
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
583
Еве на пр на некои луге им се случува некој од фамилијата се раболе од некоја неизлечлива болест, загине во сообракајка и мн слични работи..... дали тоа е судбина???.......верувај дека е ......која некој би ја "кројел" својата судбина никогаш така не би ја скроил.
Умрел од сида, јас ли сам го накарал да се клеца со чума? Или така му било "пишано"? :kesa:

да, јас знам бебе што само си ја креираше судбината да умре од леукемија
знам и еден што сам си ја креираше судбината кога го згази кола
знам и неколку илјади невработени што сами си ја креирале својата судбина...:pos2:
На бебето судбината му га креират родителтто, згазанио да нее минувал тва време преку улицата, да моо текнало да седне на кафе некаде. А тие невработените коо се се запишувале на средно/факс, да се изберале друго школо.

Јас не верувам у таа судбина вие шо га замислувате. Постоо судбина, ама нее тва вие шо мислете. Според мене судбината на живото е пато на нашио живот, мојта судбина (мојо пат) ме донесе тука на форумо да пишам на една помалку забегана тема. Неможам да го наречам судбина тва шо ќе ми се случе после или утре, судбина го викам тва до саа шо сам го поминал и изберал. Мислам оти сичкоо случајно и ништо нее случајно. Пр. одам на школо, имам причина-да учам, тва нее случајно, ти со кола брзаш за на работа-имаш причина ќе закаснеш, исто нее случајно, минам по улицата баууу качуваш ме на хаубата-чиста случајност. Сакам да кажам оти никој не ни ја креира судбината, наште животни патишта-наште судбини се судруват, неслучајно случајно. Как шо неможе еден човек сам да опстане без допир со други човеци, така и нашта судбина ја креират милион човеци. У врска со промената на судбината, треба сите да бидеме совршени без никакви недостатоци за да имаме мирен живот, сите да умираме само од природна смрт и едноставно да кажеме: не постоо судбина и нема никакво меѓусебно влијание.
И додека се поставуват такви забегани прашања и теми човеко ќе биде врзен со лисиците на бесконечната човекова глупост, ќе размислува само за глупи работи и неговио напредок ќе оде ного побавно одколко шо може да биде. :smir:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Судбината не можеме да ја промениме туку можеме да ја ублажиме или влошиме. Но сепак ние со слободна воља решавама за нашата судбина, секогаш и на секого му се дава втора шанса во некоја слична или иста ситуација да постапи спротивно од претходниот пат и ако ја научил лекцијата да не згреши повторно.

п.с. најдобар приемр е игор џамбазов кој еднаш заглави со коцкање му беше опростено се врати повторно на сцена направи бум со бинго направи кеш имаше се што сакаше жена углед беше шоумен но тој повторно по своја воља згреши два пати на иста грешка и после тоа сите знаете дека изгуби се.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
5
Јас мислам дека не постои никаква судбина,туку само случајности во животот.
Примерот со Џамбазов е на право место и го потврдува тоа дека ние сами си ја креираме и трасираме нашата животна сторија.
Истотака знаеме дека постојат песимисти и оптимисти...Зар судбината одредила дел да бидат вакви или онакви,а притоа имаме случаи кога песимист станува оптимист и обратно.Според мене причина за тоа е волјата да се направат или не работите да се случуваат,а не виша сила или судбина.
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Не може да се смени, тоа е мое мислење//// тоа со гатачката,,,, па ако таа му предвидела дека ќе умре на 30 год или го лажела или лошо предвидела... за да тој умри порано до тоа што ми го кажала.... значи судбината негова била да му го каже тоа и да загине...се што се случува се е судбина... ништо не може да биде променето... ако дознаеш дека светот ќе му дојде крај во 2012 и с еобидеш да го спречиш тоа , да спречиш некоај војна... не си ја сменил судбината,,, само си извршил уште една мисја на судбината...
 
Г

Господ

Гостин
Која судбина бре,зарем се што правиме е запишано?
Ако е така сите во затвор ќе се вадеа на финтата абе судбина беше да го силувам тоа чупето,видете јас не сакав,пишано беше,судбина.
Бабини деветини.
Зарем до толку сме контролирани?
Која ви е поентата за живеење ако веќе се ви е испланирано?
Бабетината не можела да види ништо бидејки тоа сеуште не се случило,али ај колку е овој муабет за тука не знам.
Значи тој,типот,прво згрешил што отишол на гатачка.
После згрешил што и поверувал на бабетината.
После згрешил што и платил и на крај згрешил што се рокнал.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.012
Не верувам во судбина во смисол дека некој умрел зашо така му било пишано, туку верувам во причинско-последичен однос, односно каузалност.

Тачно...Случаевите Дарвин...Која судбина е таму па? :) Се е теорија на хаосот...Некако сите сме поврзани со своите акции, и затоа некој луѓе тоа го нарекуваат судбина. Јас ако сега фрлам чаша и ја скршам, и после фрлам повторно иста чаша и не се скрши, не е до судбината...Туку едноставно чашата паднала на тој начин да не успее да се скрши.
Или исто така пр. кршам чаша, татко ми ми се дере, мајка ми од тоа се љути, мајка ми му се дере на брат ми, брат ми се кара со другарите, другаров нервозен се кара со мајка му, мајка му се истура врз шефот, шефот ја отпушта, таткото на другаров пошто само мајка му работела неможе да издржи и се самоубива....И? Тоа е судбина? Не...За жал ја сум некако крив за таа смрт...
За првиот пример со чашите, сметам дека едната чаша се скршила затоа што таа чаша ќе предизвика нешто во иднина.
На пример, некоја срча ќе залута негде па ти ќе се исечеш, па ќе отидеш на лекар, ќе запознаеш некоја девојка, ќе се земете и ќе имате дете кое да речеме ќе пронајде лек за ракот.
Така што, кршењето на чашата довела до тоа да се пронајде лек за ракот (не буквално).

Во другиот пример убаво е доловено дека кршењето на чашата довело до смрт на некоја особа.

Што се се случило со тоа што Њутн седнал под одреден дрво, па токму тоа јаболко (на кое претходно се влијаело за да падне во тој одреден момент) му ја донело идејата за гравитацијата....:)


Според мене, се се случува со некоја одредена причина која доведува до одредена последица која носи некој продукт (позитивен или негативен)
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Верувам дека на секој му е одреден смртниот час ,но како ќе проживееме до тој момент зависи исклучиво од нас , нашите постапки ,нашиот избор ,ние го креираме нашиот живот се е во нашата глава .Денес го креираме нашето утре .
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Еве една хипотетичка ситуација:
Некој си младич дознава дека треба да умре на 30 години (под претпоставка некоја видовита баба му кажува или не знам како, но битно така треба да се случи). И човекот се рокнува истиот ден од 5-ти спрат. Дали ке умре (ако му е судено да умре на 30 години некоја виша сила ке го спаси)? Ако умре дали ке ја промени судбината на светот (сепак од газење на една пеперутка умираат милион луге, а не од умирање на човек кое не оди според планот)?

Судбината му била бабата да му каже дека ќе умре на 30 за он да се џитне од 6ти спрат и да умре одма. :)

Значи во принцип у судбина му стои дека он ќе умре со пад од тој и тој спрат. :)
 
I

Intex

Гостин
Судбината му била бабата да му каже дека ќе умре на 30 за он да се џитне од 6ти спрат и да умре одма. :)

Значи во принцип у судбина му стои дека он ќе умре со пад од тој и тој спрат. :)
Целото тоа учење наречено судбина е креирано на секој можен начин да те поебе. Седиш дома, ти си одлучил така ... или судбина ти било да одлучиш така. Тибам учењето, тибам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom