Промашени трансфери

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.402
Поени од реакции
21.981
Moже објаснување зошто ?
Реков прогнозирам, не тврдам. :)
Прво, кога објавија дека ќе биде нов тренер на Баерн(пред неколку месеци), мислев дека е тоа перфектен избор. Но, уште тогаш, навивачи на Баерн ми рекоа дека прогнозираат неуспешна епизода на Пеп во Баерн.
Како одминува времето, јас сум се поубеден дека нема да се снајде Пеп во Баерн(дај Боже да ме демантира!). Едноставно, после ваква успешна сезона, не знам како ќе реагираат играчите на нов тренер. Со Јуп сега освоија 'се што пробаa', човекот освои титули, ги освои и и срцата на многу баварски срца, но и на многу неутрални фанови. И покрај тоа што ова беше можеби најуспешната сезона во историјата на Баерн, сепак Јуп не доби продолжување на договорот, што можеби е голема грешка.
Баерн немаше потреба да менува ништо за наредната сезона. Буквално ништо! Еден-два трансфери само, за само да се засилат уште повеќе. Сепак, тие го сменија клучниот човек за целиот овој успех.
Од, друга страна, Пеп не знам ако би се снашол во таков 'готов клуб', кој нема потреба од промени. Кога дојде во Барса во 2008ма, ги продаде главните ѕвезди на клубот и започна негов сопствен проект. Но, тоа беше така, бидејќи клубот тогаш се наоѓаше во лоша состојба, таа 2008ма, заврши како трет во првенството, без ниту една освоена титула. Во Баерн сега, нема што да се менува, тимот е во најдобрата можна форма, меле се пред себе. Дали ќе проба нешто да смени Пеп, или само ќе продолжи таму каде што застана Јуп, ќе видиме...
Ако проба да смени нешто, мислам дека ќе погреши..
 
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
Реков прогнозирам, не тврдам. :)
Прво, кога објавија дека ќе биде нов тренер на Баерн(пред неколку месеци), мислев дека е тоа перфектен избор. Но, уште тогаш, навивачи на Баерн ми рекоа дека прогнозираат неуспешна епизода на Пеп во Баерн.
Како одминува времето, јас сум се поубеден дека нема да се снајде Пеп во Баерн(дај Боже да ме демантира!). Едноставно, после ваква успешна сезона, не знам како ќе реагираат играчите на нов тренер. Со Јуп сега освоија 'се што пробаa', човекот освои титули, ги освои и и срцата на многу баварски срца, но и на многу неутрални фанови. И покрај тоа што ова беше можеби најуспешната сезона во историјата на Баерн, сепак Јуп не доби продолжување на договорот, што можеби е голема грешка.
Баерн немаше потреба да менува ништо за наредната сезона. Буквално ништо! Еден-два трансфери само, за само да се засилат уште повеќе. Сепак, тие го сменија клучниот човек за целиот овој успех.
Од, друга страна, Пеп не знам ако би се снашол во таков 'готов клуб', кој нема потреба од промени. Кога дојде во Барса во 2008ма, ги продаде главните ѕвезди на клубот и започна негов сопствен проект. Но, тоа беше така, бидејќи клубот тогаш се наоѓаше во лоша состојба, таа 2008ма, заврши како трет во првенството, без ниту една освоена титула. Во Баерн сега, нема што да се менува, тимот е во најдобрата можна форма, меле се пред себе. Дали ќе проба нешто да смени Пеп, или само ќе продолжи таму каде што застана Јуп, ќе видиме...
Ако проба да смени нешто, мислам дека ќе погреши..
Уште пред почетокот на сезонава Јуп јасно и гласно најави дека после истата, без разлика што ќе се случи во неа, тој се пензионира. И нормално раководството на Баерн си ја фати посовреме работата и ангажираа нов за в година. Во меѓувреме ако Јуп се премислил околу пензионирањето, негова работа и секако дека сакам уште да работи, греота е фудбалот да изгуби човек како него толку рано, ама во Баерн е веќе јасно пред неговото 'премислување'.

А наредната сезона со Пеп и само со освоена Бундеслига ќе биде успешна.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.697
Ја сум сигурен дека Нејмар ќе растура првата сезона во Барса. Сеа не да решава клучни утакмици но ќе има баеѓи голови и асистенции. Е сеа проблемот кај Бразилците доаѓа понатака, ретко кој од нив (особено во последно време) се покажува како долгорочно решение.

Дека е преценет, е, ама не е до толку дрво. Талент има (како и секој втор у Бразил) сеа работата е како ќе го развие и дали ќе се стабилизира на долг рок. Не знам зошто некои го гледаат како лидер одма штом ќе дојде, кога се знае кој е лидер во тимот. Е сеа, од тоа, што се очекува од него може да зависи неговиот развој многу.

Крај краева и да не успее, барем Алвес ќе има со кого да фура „мода“. :D
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.924
Не знам колку е тешко да се сфати, дека Јуп уште пред почетокот на сезоната кажа дека ќе се пензионира на крај. Баерн беше приморан да најде нов тренер.
Уште пред почетокот на сезонава Јуп јасно и гласно најави дека после истата, без разлика што ќе се случи во неа, тој се пензионира. И нормално раководството на Баерн си ја фати посовреме работата и ангажираа нов за в година. Во меѓувреме ако Јуп се премислил околу пензионирањето, негова работа и секако дека сакам уште да работи, греота е фудбалот да изгуби човек како него толку рано, ама во Баерн е веќе јасно пред неговото 'премислување'.

А наредната сезона со Пеп и само со освоена Бундеслига ќе биде успешна.
Па добро, не е ни баш млад :)

Јас не гледам начин, како Баерн не би ја освоил лигата наредната сезона. Ќе има неколку играчи, кои ќе сакаат да се докажат кај новиот тренер. Сеа може малце мотивација да ги заебава, по најверојатно освоената тројна круна. Од друга страна пак освојување на 6/6 трофеи во една календарска година треба да биде мотивација. Или пак 6/6 во една сезона :eek:
 
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
Не знам колку е тешко да се сфати, дека Јуп уште пред почетокот на сезоната кажа дека ќе се пензионира на крај. Баерн беше приморан да најде нов тренер.

Па добро, не е ни баш млад :)

Јас не гледам начин, како Баерн не би ја освоил лигата наредната сезона. Ќе има неколку играчи, кои ќе сакаат да се докажат кај новиот тренер. Сеа може малце мотивација да ги заебава, по најверојатно освоената тројна круна. Од друга страна пак освојување на 6/6 трофеи во една календарска година треба да биде мотивација. Или пак 6/6 во една сезона :eek:
68 има, гледајќи го колку е румен во образите си викам има уште добри 8-9-10 години работа во него. :)
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.697
Реков прогнозирам, не тврдам. :)
Прво, кога објавија дека ќе биде нов тренер на Баерн(пред неколку месеци), мислев дека е тоа перфектен избор. Но, уште тогаш, навивачи на Баерн ми рекоа дека прогнозираат неуспешна епизода на Пеп во Баерн.
Како одминува времето, јас сум се поубеден дека нема да се снајде Пеп во Баерн(дај Боже да ме демантира!). Едноставно, после ваква успешна сезона, не знам како ќе реагираат играчите на нов тренер. Со Јуп сега освоија 'се што пробаa', човекот освои титули, ги освои и и срцата на многу баварски срца, но и на многу неутрални фанови. И покрај тоа што ова беше можеби најуспешната сезона во историјата на Баерн, сепак Јуп не доби продолжување на договорот, што можеби е голема грешка.
Баерн немаше потреба да менува ништо за наредната сезона. Буквално ништо! Еден-два трансфери само, за само да се засилат уште повеќе. Сепак, тие го сменија клучниот човек за целиот овој успех.
Од, друга страна, Пеп не знам ако би се снашол во таков 'готов клуб', кој нема потреба од промени. Кога дојде во Барса во 2008ма, ги продаде главните ѕвезди на клубот и започна негов сопствен проект. Но, тоа беше така, бидејќи клубот тогаш се наоѓаше во лоша состојба, таа 2008ма, заврши како трет во првенството, без ниту една освоена титула. Во Баерн сега, нема што да се менува, тимот е во најдобрата можна форма, меле се пред себе. Дали ќе проба нешто да смени Пеп, или само ќе продолжи таму каде што застана Јуп, ќе видиме...
Ако проба да смени нешто, мислам дека ќе погреши..
Ама малку го преценуваш Јуп. Сеа не сакам ја па да го потценам, еден од најдобрите тренери е дефинитивно и има огромна улога за тоа каква машинерија стана Баерн но не е само тој.

Заборавате дек Јуп дојде во Баерн пред две години, а дека Баерн во рок од четири години изигра две финалиња. И со Ван Гал стигна до финале у 2010, а после отпадна од голот на Пандев у последни моменти.

Сакам да кажам дека овој тим на Баерн е еден од доминантните во Европа веќе подолго време и тие овој тим го градат со години. Тоа што Дортмунд ги симна од тронот во Германија на две години не е кривица само на Ван Гал. И со Јуп лани не земаа титула.

Ова колку што е заслуга на Јуп толку е и на самиот клуб и нивната работа. Од 2009 навака одат во нагорна линија и годинава го достигнаа зенитот. И да останеше Јуп јас мислам дека немаше шанси да имаат ваква супер доминантна сезона, едноставно се има кулминација и после тоа дејството/играта се стишува.

Е сеа колку ќе се стиши е оставено на Пеп. Едноставно на дланка му е оставено се, има се што може да посака. И секако ако фејлнат гадно Баерн догодина ќе биде сите него ќе го обвинат, иако можеби тој нема да биде кривецот за тоа.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
да ама на тие години секоја наредна ти е коцка, ризик. Еве и Ферги така викаше, можам уште десет, па испадна од нигде операција на колкот му треба. Луѓе у години се тоа :D
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.402
Поени од реакции
21.981
Е сеа колку ќе се стиши е оставено на Пеп. Едноставно на дланка му е оставено се, има се што може да посака. И секако ако фејлнат гадно Баерн догодина ќе биде сите него ќе го обвинат, иако можеби тој нема да биде кривецот за тоа.
Целата моја поента, ти ја опиша во овие 3 реченици. (y)
Значи, огромен е притисокот врз Пеп. Тоа што му е оставена готова екипа, колку е позитивно, толку е и негативно. Сега не знае дали да ја продолжи истата тактика на Јуп, или да проба да внесе нешто ново во играта на Баерн(пример тики-така :icon_mrgr: ). Ако проба да внесе нешто ново и не успее, целата вина ќе падне само на него, ќе биде прогласен за лузер кој од шампионска, врвна екипа, направил неуспешна екипа за само 1-2 сезони. Доколку пак, не проба да внесе ништо, туку само продолжи каде што застана Јуп, со истата тактика, има големи шанси играчите да опаднат мотивационо(имаат освоено тројна круна, немаат инспирација и мотв за нешто повеќе). Повторно вината ќе падне на Пеп.

Затоа, кога би бил јас тренер од таков калибар и кога би можел да бирам, повеќе би одбрал тим кој неколку сезони нема освоено ништо и во кој јас би започнал мој проект, отколку готов тим, кој се наоѓа на врвот и во кој можам или да продолжам по тој успешен пат, или да почнам да го тонам клубот надолу... Оти, нагоре нема на каде, нема погоре од таму каде што се наоѓаш.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Нејмар ако се снајде некаде тоа е Барса. А реално во натпревари против големи екипи ќе биде изгубен и на форумов ќе се појавуваат слики "А где је Нејмар" на секоја страна.
Во Шпанија може на екипи како Гранада да им дава голови па таа статистика малце да залаже дека трансферот бил успешен.
Види, заради тие голови што им ги даваат по 6-7 комада на Гранада и на слични, Барса ја освои титулата. Од друга страна, Реал си ги плескаше Барса, ама губеа од Гранада...Кога ке видиш, вака или така, тие победи против малите екипи им ја донесеа титулата, а овие другиве се тешат пошто ја тепале Барса 2 пати :pos:. Познато е дека натпреварите против помалите екипи ја носат титулата и не треба да се потценуваат.
Поентата ми е, и да дава голови само на слаби екипи, ок е, никој не ни треба да очекува повеке од него. Уште е млад, доага од многу слабо првенство, и да се губи на големи утакмици, никој не треба да му замери...Тоа што одредени личности како Пеле и одредени медиуми го величат и го прават рамен на Меси и Роналдо е друга работа.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
ги има зафатено бразилците некоја еуфорија на форсирање на играчи од своето првенство и затоа имаше такви споредби :) а вистината зад тоа стои дека претседателите на клубовите прават помпа за што поголема цена да ги дадат.
Не е Нејмар готов производ, му треба уште работа, ако првава сезона не му тргне, како што рече Инвејдер ќе се ситат сите, втората ако почне да буши ќе испадне лесно било првенството / имал јаки соиграчи / немал 50 гола и 50 асистенции, не чини. Така идат муабетите на форумов.

А ако се остварат прогнозите за него може да испадне и грабеж дека е трансферов со оглед на цениве денес.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Не е лош играч Нејмар бе..некако таква слика се има создадено за него општо во фудбалскиот свет дека е преценет поради тоа што медиумите силно го пумпаат неговиот талент или некаков екстра потег ако направи во бразилското првенство го споредуваа со најдобрите играчи во светот..и плус глупостите што ги коментираше Пеле ..

Реално и малку е преценет поради тоа што е Бразилец а инаку да беше од друга земја ќе беше само обичен играч..има многу подобри од него моментално но на негова возраст е еден од најдобрите и квалитетот кој го содржи не треба да се негира поради тоа што е антипатичен со фризурата или пак поради пrеценувањето на медиумите...

Ќе видиме како ќе се покажи, но мислам дека лесно ќе се снајди во играта на Барселона со неговиот стил на игра и со Иниеста,Меси и Алба брзо ќе се вклопи во играта и ќе можи да си го покажи талентот
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Сигурен бев дека некој фраер ќе го спомне Нејмар коа прочитав дека направил трансфер во Барса. Демек од Youtube видеа знае дали ќе пропадне, и тоа повеќе од челниците на Барселона. :tapp:

Факт е дека може да се случи тоа што му се случи на Робињо, кој имаше иста помпа за него како и сеа за Нејмар, ама ништо не се знае, секако додека не го видиме на терен.
 
Член од
11 јуни 2007
Мислења
1.505
Поени од реакции
1.302
Дали некој се сеќава на Бразилец што дошол во Барселона и не успеал да се вклопи и да биде еден од најдобрите играчи во тимот.

Кеирсон не го сметајте не изигра ни една утакмица за првиот тим.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.185

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.924

Kajgana Shop

На врв Bottom