Пријателство!

Член од
8 мај 2013
Мислења
141
Поени од реакции
71
Со темава сакав да прашам дали некој се наоѓа/л во ситуација да нема некое добро пријателство/ воопшто да нема пријатели со кои излага почесто...доколку има некој кој се извлекол од таа ситуација совети нешто??
( лично искуство )
ако мислите дека нешто подобро може да се вметне направете измени.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Со темава сакав да прашам дали некој се наоѓа/л во ситуација да нема некое добро пријателство/ воопшто да нема пријатели со кои излага почесто...доколку има некој кој се извлекол од таа ситуација совети нешто??
( лично искуство )
ако мислите дека нешто подобро може да се вметне направете измени.
сакаш да кажеш нема пријатели за да излезеш???
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
141
Поени од реакции
71
не дека нема со кој да излезам тука со тие што се дружев највише ми забија нож у грб и не е тоа тоа како порано више. можеби има и некој друг слична ситуација
со тие што моментално излагам мислам дека не ми се најдобра опција:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.450
Поени од реакции
68.692
Друже што ти е со двете точки на крајот од речениците?
Nescafe 2:

Он топик: Нормално е во животот да смениш повеќе друштво. Во одреден дел од животот, ќе ви се раскрстат патиштата, така да ретки се тие со кои ќе останеш во контакт целиот живот.
Ако си се разделил или скарал од едни, ќе се зближиш со други, не бери гајле :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Најди некој кој навива за Милан и тешете се :D
Со Јувентус ништо не прајш ионака најјаки се во Италија годинава :cool:

Инаку пријателите се околу тебе, треба да ги најдиш само. Биди покомуникативен, дружељубив, прилагоди се на околината до одреден степен, не биди себичен, не покажувај ароганција и самобендисаност на високо ниво.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
не дека нема со кој да излезам тука со тие што се дружев највише ми забија нож у грб и не е тоа тоа како порано више. можеби има и некој друг слична ситуација
со тие што моментално излагам мислам дека не ми се најдобра опција:
уживај, ќе се најдат подобри пријатели/ки. понекогаш е подобро да си сам, отколку со паразити околу тебе (y)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
141
Поени од реакции
71
Респект али неам таков карактер да би се скарал со некој.Бар до сега у мојот живот се неам скарано тотално.Секогаш сум попуштал, таков карактер иам али за горе наведената ситуација мислам дека нема лек едноставно се одалечивме и тоа е тоа.
--- надополнето: 23 ноември 2013 во 02:51 ---
уживај, ќе се најдат подобри пријатели/ки. понекогаш е подобро да си сам, отколку со паразити околу тебе (y)
верувај сум се нашол во таа ситуација одредено време не е добро :D али надминато е.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Абе многу проаѓаат и си одат, вистинските остануваат. Така да ич не му ја мисли, тие што заминале не ти ни биле вистински пријатели. Ако толку ти значат кажи им што како, што ти смета и види како ќе се одвива ситуација, ама све со резерва, ако не па тури кур. И уште една важна работа секад имај си и резервно друштво, за да не останеш во ситуација да нема кај да искочиш. И уште едно правило, да не се изгориш, никогаш не запознавај едни твои другари со други, што не се знаат, бидејќи можеш да се заебеш, ќе искачате сите заедно, оп нешто ќе се деси и на цедило ќе си остаен. :)
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Респект али неам таков карактер да би се скарал со некој.Бар до сега у мојот живот се неам скарано тотално.Секогаш сум попуштал, таков карактер иам али за горе наведената ситуација мислам дека нема лек едноставно се одалечивме и тоа е тоа.
--- надополнето: 23 ноември 2013 во 02:51 ---

верувај сум се нашол во таа ситуација одредено време не е добро :D али надминато е.
Одлично е. Јас избришав 300 контакти во телефон (некои до ден денес појма немаат дека се избришани) и супер ми беше. Сега имам малку (околу 20) луѓе и одлично е.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
141
Поени од реакции
71
Абе многу проаѓаат и си одат, вистинските остануваат. Така да ич не му ја мисли, тие што заминале не ти ни биле вистински пријатели. Ако толку ти значат кажи им што како, што ти смета и види како ќе се одвива ситуација, ама све со резерва, ако не па тури кур. И уште една важна работа секад имај си и резервно друштво, за да не останеш во ситуација да нема кај да искочиш. И уште едно правило, да не се изгориш, никогаш не запознавај едни твои другари со други, што не се знаат, бидејќи можеш да се заебеш, ќе искачате сите заедно, оп нешто ќе се деси и на цедило ќе си остаен. :)
за друштво не е проблем ипак сум во центарот на градот... увек има некој што ке се јави... иначе тие и што ми беа ,,пријатели'' не ни знаеа каков е мојот карактер ..
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Ако имаш пари за трошење у кафиќ, не ти ни треба друштво. Јас бев у период 2 години да не се друшам со никој и сам си излегував по кафиќи. Значи под кафиќ ставам и ноќни барови и дискотеки и кафитерии. Многу добро си поминував по што кога се здружив со ново друштво не им се најавував дека излегувам а излегував пак сам уште година +.
За тие 3 години имав идено со највише девојки у мојот период од живот. Зашто кога сум сам у кафиќ, женски друштва го забележуваат тоа, и доаѓаа да се запознат со мене. Ваљда гледаат самодоверба и самосталност во тоа, и функционира. Ти гарантирам дека ке ти биде подобро сам да излегуваш ама ако имаш пари. Друштво за у кафиќ не ти треба.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Отидов на форум :D

Не, форумот не му е лекот од старт. Интересна тема е ова, да се замисли човек како уствари се стекнува пријателство. Моето пријателство со сите оние луѓе кои ги познавам се разгрануваше двојно со секоја нова личност која ќе ја запознаев во мојот живот. Од едни пријатели у основно до други, па до други класеви. Во средно нови пријатели кои ме запознаваат со нивни пријатели, ја ги запознавам со мои. Тие пријатели се вкрстуваат со пријатели на свои пријатели, кои подоцна се запознаваат со мене и со мои пријатели. И откако ќе добиеш доволно голема база на пријатели и сакаш да ги развиеш монотоните гледишта кои ти се ограничени со базата на пријатели која веќе ја имаш, идеш на д бест форум оф д врлд кајгана и си наоѓаш истомисленици со кои подоцна се запознаваш. И тоа се разгранува и тн. и тн. да не звучам ко баба. Базата на пријатели е многу потценета работа денеска.

Поентата е, за да стекнеш повеќе пријатели, мора да тргнеш од некаде. Еден пријател, не мора ни премногу близок да биде, е доволен за да се здружиш со други и после следат чекорите кои ги набројав горе. Секако ова не се прави намерно со форсирање, туку све си оди постепено и без многу размислување :)

П.с: Освен ако не си douchebag. Тогаш никој нема да те сака и ќе си останеш мизерен...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ако имаш пари за трошење у кафиќ, не ти ни треба друштво. Јас бев у период 2 години да не се друшам со никој и сам си излегував по кафиќи. Значи под кафиќ ставам и ноќни барови и дискотеки и кафитерии. Многу добро си поминував по што кога се здружив со ново друштво не им се најавував дека излегувам а излегував пак сам уште година +.
За тие 3 години имав идено со највише девојки у мојот период од живот. Зашто кога сум сам у кафиќ, женски друштва го забележуваат тоа, и доаѓаа да се запознат со мене. Ваљда гледаат самодоверба и самосталност во тоа, и функционира. Ти гарантирам дека ке ти биде подобро сам да излегуваш ама ако имаш пари. Друштво за у кафиќ не ти треба.
Замисли да те прашаат со кој си овде? Со цела дискотека. :D
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
141
Поени од реакции
71
Отидов на форум :D

Не, форумот не му е лекот од старт. Интересна тема е ова, да се замисли човек како уствари се стекнува пријателство. Моето пријателство со сите оние луѓе кои ги познавам се разгрануваше двојно со секоја нова личност која ќе ја запознаев во мојот живот. Од едни пријатели у основно до други, па до други класеви. Во средно нови пријатели кои ме запознаваат со нивни пријатели, ја ги запознавам со мои. Тие пријатели се вкрстуваат со пријатели на свои пријатели, кои подоцна се запознаваат со мене и со мои пријатели. И откако ќе добиеш доволно голема база на пријатели и сакаш да ги развиеш монотоните гледишта кои ти се ограничени со базата на пријатели која веќе ја имаш, идеш на д бест форум оф д врлд кајгана и си наоѓаш истомисленици со кои подоцна се запознаваш. И тоа се разгранува и тн. и тн. да не звучам ко баба. Базата на пријатели е многу потценета работа денеска.

Поентата е, за да стекнеш повеќе пријатели, мора да тргнеш од некаде. Еден пријател, не мора ни премногу близок да биде, е доволен за да се здружиш со други и после следат чекорите кои ги набројав горе. Секако ова не се прави намерно со форсирање, туку све си оди постепено и без многу размислување :)

П.с: Освен ако не си douchebag. Тогаш никој нема да те сака и ќе си останеш мизерен...
не сум некој фрик :D далеку од тоа... може да се каже дека сум okey.да не се свати погрешно имам самодоверба,не сум срамежлив итн... едноставно okey :)
--- надополнето: 23 ноември 2013 во 10:26 ---
Доколку некој има сличен/полош случај.. (некакви проблеми за темава) нека напише.. не ја поставив само за мене :).. сакав да видам и од друга позиција-иако е лошо
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Не треба воопшто да се грижиш, зошто сите оние пријатели кои си ги имал во основно, средно, факултет.... се минливи, зошто во тие години владее лицемерието, а од нив само со 1 можеш да се здружиш.... но само за до крај на факс.
Чим те отфрлиле од друштвото, отфрли ги и ти нив. Тоа значи дека тие не ти биле пријатели, ако ти биле пријатели ти каков и да си они ќе те прифатат.... но они те отфрлиле, што значи дека они тоа уште многу оддамна го планирале.
Верувај твојот најдобар пријател кој ќе ти биде за цел живот најпрво ќе ти биде твојата жена (за женските мажот) со која ќе го минеш целиот живот, може и едно кучe, маче, папагалче.... да ти биде поверен пријател од колку сите оние кои си ги имал..., потоа вистинскиот пријател во животот ќе го запознаеш кога ќе одиш некаде на одмор, тоа може исто да биде и мекој сосед, некој член од форумов итн.
Затоа не грижи се, едноставно ЖИВЕЈ ГО ЖИВОТОТ и се ќе биде во ред :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom