Пријателство!

Член од
8 мај 2013
Мислења
141
Поени од реакции
71
Не треба воопшто да се грижиш, зошто сите оние пријатели кои си ги имал во основно, средно, факултет.... се минливи, зошто во тие години владее лицемерието, а од нив само со 1 можеш да се здружиш.... но само за до крај на факс.
Чим те отфрлиле од друштвото, отфрли ги и ти нив. Тоа значи дека тие не ти биле пријатели, ако ти биле пријатели ти каков и да си они ќе те прифатат.... но они те отфрлиле, што значи дека они тоа уште многу оддамна го планирале.
Верувај твојот најдобар пријател кој ќе ти биде за цел живот најпрво ќе ти биде твојата жена (за женските мажот) со која ќе го минеш целиот живот, може и едно кучe, маче, папагалче.... да ти биде поверен пријател од колку сите оние кои си ги имал..., потоа вистинскиот пријател во животот ќе го запознаеш кога ќе одиш некаде на одмор, тоа може исто да биде и мекој сосед, некој член од форумов итн.
Затоа не грижи се, едноставно ЖИВЕЈ ГО ЖИВОТОТ и се ќе биде во ред :)
Веќе некој период од настанот.. на почетокот бев за нигде но со тек на времето се опоравив... порано нигде немав одено без пријатели.. додека сега се почесто излагам сам.Најчесто го применувам дење-ноќе не сум пробал.За жал проблемот е со тоа што најдобриот пријател што го познавам од мојата 2-3год уште се дружам со него и засекогаш ќе ми остане најдобар.Неможам да излагам некаде подалеку во град со него поради што има една болест. небитно која-му смета бидејќи како мана е ништо полошо..а и цело време родителите со него мора да бидат.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Една од работите на кои сум неизмерно горда се моите другарки!
Ги познавам од прво одделение, многу се различни и на изглед и на карактер, и го сакам со сето срце.
И благодарна сум многу што ги имам. СО нив ниту еден проблем не е нерешлив, со нив секоја среќа е 10пати поголема, а сеирењето нема крај.
Се случи на еден гала-настан, бев уморна и истоштена, беше гужва и паднав во несвест. Не само што притрчаа да ми помогнат, туку едната со ѓаволесна насмевка рече: Таа многу сака да привлекува внимание :)
Ми недостигаат моите друшки убави, кои ме сакаат џаст ес ај ем :*

 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
не дека нема со кој да излезам тука со тие што се дружев највише ми забија нож у грб и не е тоа тоа како порано више. можеби има и некој друг слична ситуација
со тие што моментално излагам мислам дека не ми се најдобра опција:
Да не си истиот од Гевгелија? o_O
 

Niggersinparis

добро вече
Член од
28 август 2012
Мислења
2.457
Поени од реакции
1.999
очекувам сега да се избацат неговите поранешни другари и да почнат да се рапсраваат
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
141
Поени од реакции
71
очекувам сега да се избацат неговите поранешни другари и да почнат да се рапсраваат
ахха xD може да се деси, но колку што сум информиран никој не иде по форуми итн...а и не сме нешто скарани само се одалечивме..
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Преценето. Најдобрите пријатели ми се на форумов и никогаш не сум ги сретнал. Штом се зближиш со некој премногу си зема премногу слобода и ти навлегува во секаков аспект од животот. Во невоља ретки се тие што не се кријат, и ретко кој знае да возврати искрено пријателство. Со повеќето пријатели тешко до заеднички теми. Кој не разбира филмови, кој не сака фудбал, кој не слуша Рејдиохед, кој се пали на политика... гони ги у три лепе...

Вака звучам како да немам пријатели. Имам, а сум имал и пријателства за кои и ден денес се би дал, луѓе со кои сум поминал многу и ми недостигаат... ама секогаш завршувало со некое разочарување и некоја празнина... по некое време си викаш заеби, не вреди...

Само форум. 2D people со смисла за хумор, (не)вкус и заеднички афинитети. За се друго: направи сам, потпри се на себе си, престани да цмиздриш и да се жалиш и буткај додека можеш.

Тоа...
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
И јас немам друштво со кое би излегувал почесто. Сега имам 15 години. Порано бев одбивен и бев дете нерд. САмо дома книгата и лижи се на наставниците, биди кодош... И повеќето, скоро сите не ме прифаќаа. ТОа го сфатив, кога започнав прва година. Сега, не сум многу одбивен, ама уште тешко ми е поради тоа. Обидисе да бидеш весел и отворен, можеби ќе те прифатат, и ќе имаш некое друштво.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
не дека нема со кој да излезам тука со тие што се дружев највише ми забија нож у грб и не е тоа тоа како порано више. можеби има и некој друг слична ситуација
со тие што моментално излагам мислам дека не ми се најдобра опција:

Другар верувал или не не си единствен,ја моментално се осеќам ко све да ми се руши и тотално ништо не ми иде од рака и ко све да е против мене треба што помалце да им се замараш на работите и да ги прифатиш такви какви што се ако неможеш да ги смениш, а за другари немај гајле стално се наоѓаат нови тие што ти забиваат нош у грб не заслужуваат да ти бидат другари сега те озборуваат друг ден ќе те бараат така иде тоа ја од искуство ти кажувам...(long story) :D
 
M

Muranyi

Гостин
не дека нема со кој да излезам тука со тие што се дружев највише ми забија нож у грб и не е тоа тоа како порано више. можеби има и некој друг слична ситуација
со тие што моментално излагам мислам дека не ми се најдобра опција:
Не си единствениот на кого кругот на пријателите му се стеснува и биди сигурен дека денес тоа е сосема нормална вообичаена појава.Од една страна,ние луѓето се менуваме,ги менуваме нашите навики,потреби,ги ревидираме оценките и очекувањате од луѓето со кои контактираме,почнуваме полека да снемуваме време и им се посветуваме на останати активности и обврски,стануваме попаметни,поглупави и на крај се прашуваме како сме можеле да се дружиме со одредени особи,наоѓаме маани кај пријателите кои порано не постоеле и не сме ги воочувале,стануваме себични и очекуваме многу работи да се случат баш поради фактот дека едноставно постоиме,се менуваат и луѓето кои ни значеле и сме одржувале контакти.Менувањето е постојан природен процес на кој ти не можеш да влијаеш и да го запреш туку треба да се прилагодиш на истиот.

Пријателите се минлива фаза,пријателства се склапаат на база на заеднички интереси(како на пример дружење,пиење кафе и алкохолизирање во кафана).Биди среќен дури и ако имаш со кого во кафич да излезеш без разлика дали ти се сомневаш дека можеби тоа не ти е најдобра опција.Секогаш е подобра од опцијата сам да одиш во ноќен локал.

Едино што не смееш да дозволиш е да изгубиш другар,вистински другар-доколку го имаш.Уствари,треба да бидеш најсреќен макар имал и само еден и единствен вистински другар.
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
271
Поени од реакции
686
porano dodeka imav mn povekepari kola,dodeks ziveev sam imav eden kup prijateli ...koga ida im pritreebase pomos tuka bev za niv
no kako sto znaeme trkaloto se vrti se sluci i toa da neam kola neam finansii kako sto imav,ne ziveam poveke sam..
koa mi pritreba mene pomos no ne finansiska nikoj od niv nemase se nemaa vreme se zafateni isl...
i togas svativ kolku ustvari mi bile prijateli
a i vo denesno vreme vistinski prijatel da sr ima da se najde tesko e
se e od korist i sl...
za zal toa e realnosta :-(
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Uzivajte si i sakajte si se. Prijatelite ain't worth it.
Dobri se za da gi castis u grad :)
Prijateli se luge so koi imas desavki sekojpat, smeski, zafrkancii itn, na decata i na vnucite da ima so da im raskazuvas.
Odbivno mi e "mnogu sakanje i poddrska" i ostalo. Ne samo sto e vestacko nego i ironicno e, vo 90% od slucaite. Javnoto iskazuvanje ljubov go prifatile gledajki americki filmovi :-D
Imam top drustvo, za iskacanje, za zezanje, nekolku devojki so koi se sminkame pred iskacanje, se castime za rodendeni itn :-D
Thats all i need <3
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
150
Поени од реакции
320
Пријателство и "пријателство" за излегување се 2 различни поими со различно значење. ;)
Ова убаво го предочи.

Во различни фази од животот ке имаш потреба од различни видови пријателство. Дур идеш у школо ти требаат другари за одмор, за скитање наваму натаму а обично се то лица шо имаат ист вкус за музика или слични оцени. Шо не мора да значи. После средно веќе факаш некое посалам друштво и најбитно е да се има иста маршрута за локали пошто ноќниот живот е во полн ек. Мешаш тука и таму ако си на факс, и од провинција, па и во дом ако седиш седиш, чорба каша. И најнакрај, може а и не мора да значи, настапува период кога излегуваш од адолесцентна криза, имаш веќе изграден идентитет и бираш пријатели по душа. Јас сум тип шо сменувал повеќе друштва. Шо никогаш не правел лице. Шо губел пријателства кои очито не биле тоа. Денес имам две најдобри другарки кои заменуваат 20 просечни. Сасвим доволно. Се друго е овде само за да го острам социјалниот живот, ништо повеќе.

Ако имаш некое хоби, супер. Тоа е идеален начин да запознаеш луѓе од иста крвна група. Трчкај, вози точак, иди у читална, излези на кајгана собиранките.. И правило број 1, насмевката е магнет. Луѓето се како програмирани да им се допаѓа се што е насмевнато така да шири само позитив вајб и биди трпелив. Не секој може да ти биде другар, тоа е ми се чини тешка титула на денешно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom