Пријателство!

Член од
29 март 2013
Мислења
4.510
Поени од реакции
4.332
Ова убаво го предочи.

Во различни фази од животот ке имаш потреба од различни видови пријателство. Дур идеш у школо ти требаат другари за одмор, за скитање наваму натаму а обично се то лица шо имаат ист вкус за музика или слични оцени. Шо не мора да значи. После средно веќе факаш некое посалам друштво и најбитно е да се има иста маршрута за локали пошто ноќниот живот е во полн ек. Мешаш тука и таму ако си на факс, и од провинција, па и во дом ако седиш седиш, чорба каша. И најнакрај, може а и не мора да значи, настапува период кога излегуваш од адолесцентна криза, имаш веќе изграден идентитет и бираш пријатели по душа. Јас сум тип шо сменувал повеќе друштва. Шо никогаш не правел лице. Шо губел пријателства кои очито не биле тоа. Денес имам две најдобри другарки кои заменуваат 20 просечни. Сасвим доволно. Се друго е овде само за да го острам социјалниот живот, ништо повеќе.

Ако имаш некое хоби, супер. Тоа е идеален начин да запознаеш луѓе од иста крвна група. Трчкај, вози точак, иди у читална, излези на кајгана собиранките.. И правило број 1, насмевката е магнет. Луѓето се како програмирани да им се допаѓа се што е насмевнато така да шири само позитив вајб и биди трпелив. Не секој може да ти биде другар, тоа е ми се чини тешка титула на денешно.

Би бил пресреќен доколку зборов "пријателство" не го цепкаме и делиме на милиони парчиња со различно значење и употреба (пријатество за на школо, за излегување, пријателство од КОРИСТ:гомце: и слично).
Кога на пријателството би се гледало како на нешто свето и вредно, се би било поинаку, ама јбг, само многу ми е жал што и ние кои знаеме да го цениме мораме да го газиме од самоодбрана, мораме да бидиме и ние валкани играчи.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
што е тоа пријателство ????
денес може да имаш пријателство со некој само ако тој има интерес од тебе
јбг така дојди времето :D
 
2

~2A

Гостин
Со темава сакав да прашам дали некој се наоѓа/л во ситуација да нема некое добро пријателство/ воопшто да нема пријатели со кои излага почесто...доколку има некој кој се извлекол од таа ситуација совети нешто??
( лично искуство )
ако мислите дека нешто подобро може да се вметне направете измени.
Биди лижалка (односно лижи му се) или ако имаш пари уште подобро. (честење ова-она)
 
Член од
23 април 2011
Мислења
135
Поени од реакции
246
Ако имаш пари за трошење у кафиќ, не ти ни треба друштво. Јас бев у период 2 години да не се друшам со никој и сам си излегував по кафиќи. Значи под кафиќ ставам и ноќни барови и дискотеки и кафитерии. Многу добро си поминував по што кога се здружив со ново друштво не им се најавував дека излегувам а излегував пак сам уште година +.
За тие 3 години имав идено со највише девојки у мојот период од живот. Зашто кога сум сам у кафиќ, женски друштва го забележуваат тоа, и доаѓаа да се запознат со мене. Ваљда гледаат самодоверба и самосталност во тоа, и функционира. Ти гарантирам дека ке ти биде подобро сам да излегуваш ама ако имаш пари. Друштво за у кафиќ не ти треба.

Иста приказна и кај мене... Имам само 2-3 блиски пријатели и толку.
Често излегувам на пијачка сам, кригла пиво во чаршија, коњак во old school или јегер во soul pab. Девојки слабо приоѓаат, но затоа пак постари дами немаат влакна на јазикот и неколкупати по ред ми ја прават вечерта. Топли денови зимам лименка скопско и го ловам денот на клупа на кеј, милина. Битно е да се прошета, да вдишиш слобода, после назад на работа :)
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
271
Поени од реакции
686
Осамен и саммм:(

http://www.youtube.com/watch?v=NUySOxzO2dk
--- надополнето: 24 ноември 2013 во 20:02 ---
Иста приказна и кај мене... Имам само 2-3 блиски пријатели и толку.
Често излегувам на пијачка сам, кригла пиво во чаршија, коњак во old school или јегер во soul pab. Девојки слабо приоѓаат, но затоа пак постари дами немаат влакна на јазикот и неколкупати по ред ми ја прават вечерта. Топли денови зимам лименка скопско и го ловам денот на клупа на кеј, милина. Битно е да се прошета, да вдишиш слобода, после назад на работа :)



подобро сам него, сам со некој!!!!
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Мене ми укажува на користољубиво однесување кога ќе видам како некој се дружи само со едно друштво, 2,3ца. Тоа е само некој поттип на тоа што на факултет сите некако се држат до своите "друштва", луѓе кои живеат во слични маала, имаат слични оценки и слични начини на озборување. Главниот фактор во овие пријателства е токму блискоста што сте си ја створиле меѓу себе благодарение на долгото време поминато заедно, но тоа не значи дека навистина имате за што да зборувате настрана од секојдневното catch up, и не значи дека доколку имало друга, било која фина, личност на ваше, или на нивно место, немало да се случи истото блиско пријателство.

Барем сега не е воопшто тешко да пронајдеш некој што си го дружел само еднаш, на фејсбук го наоѓаш и почнуваш да го/ја викаш со некои твои пријатели во иднина. Барем јас така правам. Не бирам друштва, него рандом запознати луѓе кои ми оставиле супер впечаток си инкорпорирам во некое свое. Со некои не ми оди лесно да прифаќаат да излагаат со мене/нас, затоа што навикнати се на своето друштво, и попрво би се држеле до таа навика во која се комфорни, отколку да излезат да запознаат нови луѓе кои исто така би им биле интересни. Се покажало со некои од нив, дека држејќи се до својата задоволеност од истите стари навики и можда некојаси користољубивост, во некои случаи, едноставно не им требам јас или новите луѓе со кои би ги запознале, иако сме имале добро поврзување/слични преференци/слични карактери при запознавањето/првите средби. Значи, затоа што веќе си имаат друштва и живот различен од мојот, може да се случува да ми откажуваат и родендени и слично, но пак ќе останат луѓето со кои имаме највеќе да си кажеме кога ќе седнеме на кафе. Значи во ова од вториов дел често може да се случи да ја нема блискоста што ја опишав во првиот дел, која би ве држела заедно поцврсто.

Генерално не ми се свиѓаат такозваните друштва бидејќи ако не ми се скроз погодени, тогаш друг одлучува на пример на кој точно филм од Синедејс ќе отидам или слично, не фала. Многу е тешко да се погодиш со еден човек, а не па со цело друштво. Сепак, имав такво друштво кое ги имаше истите филмски/музички преференци и добри карактери, сепак се скарав со едниот од нив, и веројатно тука замре и контактот со целото тоа друштво, кои беа меѓусебно врзани со годините поминати заедно/возраст/пол/населба/начин на живот, сите работи различни од моите. Од друга страна, тука е и средношколското друштво, но бидејќи не сме погодени по филмско-музички план/начини на размислување, се среќаваме викендашки на кафе и заедно не` држи блискоста што ја опишав во првиот параграф, базирана на интерни шали и годините поминати заедно. И секако мора да се има плус и секогаш расположено кафанџиско/диско/икс друштво за добро поминато време надвор од рутината на сакање да идам воглавно по кафиња/филмови/свирки.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
508
Поени од реакции
130
Poznavam mnogu,a i obratno,ali nemam nitu eden drugar/ka,edinstvenite koi mozat taka da se narecat se zenska mi i bratuced mi,znaci tie mi se apsolutno sve.znaci ne deka sum odbiven,nekoj ozboruvac ili pa sto bi vlijaelo na edno drustvo,no sepak minatoto go napravi svoeto.so drustvoto od osnovno,tie sto mi bea u maalo,ne razdeli poveke srednoto,skoro sekoj bevme na drugi gimnazii,i taka sklopivme novi poznavanja,drustva itn.,tie od sredno sto mi bea,skoro sekoj ke go pokazeze svoeto vistinsko lice pri kraj na 4ta god,a i bas eden postar profesor mi go ukaza toa vo 3ta god,cesto pravev greski i gluposti koi bea inicirani od drugi,i sekojpat ke ispadnev glupak,prosjak,zaeban, omalazuvan.
Drustvoto bese se OK,se dur imav pari,ogromni pari na moja vozrast,ne deka ke me iskoristea ili pak nesto,no na poveketo sostojbata im bese polosa,a i nezgodno mi bese da jas probam,jadam,oblecam itn a tie 2-3 sto mi bea najbliski da gledaa i da nemozat istoto.
Edno vreme pocnav malku da se 'stisnam',i op,problemi,karanici i drugi pederstini.
I sreka navreme se povlekov.
Imam drustvo od fax,tie se daleku pomladi od mene,i epten im ugoduvam,gi postuvum,ne sum napaden,napnat,i cesto znaat da mi ukazat deka premnogu dobro se odnesuvam so niv,i deka gresam,deka ke bidam loso svaten i nekoj bi poigral,duri imaat zamerki deka mn tivko zboruvam(mi preci mn galamata,urlanjeto itn),i se stavam vo moja pozicia i nesakam na tie okolu mene da im precam.
Se druzam poveke so postari komsii,okolu 10+ god od mene,i togas mi e bas najdobro,imaat sto da kazat,umereni se,ne tropaat gluposti i takvi trac muabeti.so ovie sum najcesto letno vreme,ili iskacame carsija/maalo.
So drugari,ako moze taka da se narecat,tie moja vozrast +/- 2-3 god,mn retko,ednaska nedelno ili pak na 10dena.
Poveke od vremeto sam,so zenska mi i bratuced mi,koi me ispolnuvaat,mi vlevaat nadez i me nasmejuvaat.
A bas,zimno vreme,koga ke zaladi,znam da se zatvoram doma,i da ne izlezam odreden period,najubavo,film,cokolado,nescafe,fudbal obavezno,milina,so tvoite doma,karanici,muabeti.
Ima edna pogovorka,doblizi se do sekoj,no ne ostavaj nikogo do sebe,ako se doblizis do nekoja dupka,veruvaj deka ke te poturnat.
 
M

MIL

Гостин
Jas licno sekogas imam prijateli za kafe , muabet I nekoj delovni muabeti... sakam da razgovaram so intelegentni luge da si piam kafica da spodeluvam iskustva , soveti ... obicno sekogas koga I da sum se javel ili da mi javat ne odbivam kafe osobeno so dobri prijateli .... a I zadnje vreme mi se desava odam na kafe se vrakam na kolena doma :D kafeto stanuva pice :D
 

TheQueen

Поларна мечка од цвет на цвет
Член од
26 ноември 2013
Мислења
584
Поени од реакции
791
Па јас веќе немам блиски пријатели. Не дека прво имав, само мислев дека имам.
Сега најмногу се дружам со оние кецашите, барем знаат како да се забавуваат. Можеби имам најдобри оценки, но далеку сум од примерен бубатор...
А, верувајте, излегувањето со бубатор е далеку од забавно...Бидејќи бубаторот го знае само онаа што го пишува во учебниците, бубаторите не се паметни, тие се просечни будали со големи амбиции.
I am a lone wolf, но по потреба, кецашите се тука, а за „креативното катче“, го имам старото друштво за да го нервирам...
 
Член од
18 март 2011
Мислења
60
Поени од реакции
12
Главно бев убеден дека имам навистина добри пријатели, верни кои секогаш ќе бидат спремни за поддршка. Со еден од нив се знам од прво одделение, некако највеќе можеше да ме разбере и да ми помогне... ако не друго знаеше да ислуша. Учевме заедно во осмолетка потоа во средно учевме во различни училишта, меѓутоа другарството продолжи. Тогаш тој имаше навистина тежок период ниту еден од неговите родители не работеа подолг период. Очекувано не можеше да излегува секој ден, да се облекува прикладно,..... да части девојчиња... ( тие години беа ) Јас секогаш кога можев ( доста често - постојано ) го земав со мене, му плаќав пијачки... влезници... со други зборови останав верен другар, ако не можев не одевме двајцата! Среќа него фамилијарните работи му се сменија. Двајцата завршивме факултети ( во различни градови и во тој период наѓето другарство било ок ) јас се вработив пред него и секогаш можев да најдам време да излеземе но некако тој не можеше да наоѓа време за мене.Мене не ми требаше никој да ми плаќа пијачки, никој да е части по кафани ... единствено ми требаше некој со кој ќе можам да направам муабет некој кој ќе ми помогне кога се карав со девојкатата..., некој кој ќе ми даде совет што да правам. Дојде период во кој и тој си фана девојка ... стабилна врска но никогаш како најдобри другари не сме испаднале во парови... на одмори одделно одиме сеуште ( можеби поради девојките - или не !!! ).
За драмата да биде понеизвесна, другарот се вработи во државна институција ( мило ми е ) доби навистина солидна плата ние повеќе не излегуваме заедно не се дружиме континуирано ... но тоа што највеќе боли е кога ќе се сретнеме во град на мене и останатите гледа со подсмев, со понижување... кога ќе го прашаме каде си тргнал еве со колегите од работа... зошто тие биле цивилизирани, угледни, битни во градот.
Единствено незнам дали ако некогаш ( се надевам нема ) му затребам јас повторно во 3 саат по полноќ да доаѓа кај мене за да може да си ги каже маките и да му олесни, незнам дали јас тогаш ќе бидам тука.... ( веројатно да... за жал или среќа )
Веројатно најдобриот пријател е твојот животен сопатник !!!
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Скоро сите постови што ги прочитав беа немам многу пријатели, не постои вистинско пријателство, подобро сам отколку со не знам кој...па ако не земете сите затворете се по дома сами! Како ќе имате вистински пријатели со вакви ставови? Како воопшто ќе имате пријатели? Постојат заебани луѓе ама ако не се даде шанса ќе се изгубат и останатите луѓе, добрите пријатели. Луѓето треба да се малку поопуштени и со помалку очекувања од луѓето, секој има добри и лоши моменти. Јас иако сум веќе 9 години надвор од дома српак имам супер блиски пријатели кои секогаш едвај чекам да си ги видам. И сме се карале, смирувале, се знаеме поише од 10-15 год нормално е и тоа да се случи :) сум имала и пријатели со кои не сме збореле ни ист јазик, не сме се разбирале, па сме си се дружеле и помагале :) се зависи од твојата енергија, пд твојот став :)
Мое мислење..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom