Прилеп и Мариово

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
1.Споменик Карпалак

2.Од плоштадот кон Општина Прилеп

3.Улица Димо Наредникот ,во струмички стил
 
V

Vollstandig

Гостин
Некако не ми е нешто посебно ова кај димо наредникот, незнам дали немале толку вкус луѓето дали колку ради реда е ставено ама не е ништо посебно.
За прилеп имам замерка за кафитериите и келнери келнерки што кур и да се ставени внатре, онака, ладно понашање, као да си му пошол дома, па со сила сака да те избрка, ретко кажуваат фала, повели, насмеани или било што. Седам еднаш во еден кафич кај катната и келнерката ја нема едно 30 минути и викам добро што направи досеа и вика : Ебаго де че почекаш не сум на трки јас за сите да трчам. Ја прашувам шо кафиња имаат да понудат ми кажува нескафе, врапе, и викам неќам врапе, дај нешто поинтересно пошто демек по тоа ми го препорачаа кафичот, и ми крева тон вика “Ако ти се пија пиј едно макијато да ти бапнам“
И ред други кафитерии има кај шо трескат глупости од памет, ладно макијато порачувам носат топло во чаша за ладно, викам топло е макијатово и најјакиот извадок: “Остај го 5 минути че излади ебаго“

Е досеа па не ми текнало да го пофалам Калипсо, да се црцнам на името, али кафичот е во ствано екстра стил, прашајте било кој од прилеп него го препорачуваат како врв на шемата во прилепската околија, и стварно е добар иако има една маана, мало ве-це на 2000 души една шолјичка, ама се трпи некако.
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
^ Ти си ги згрешил кафичите ебаго , појди во Азур , Ла-страда , Вирус , Леоне , а не ти кај катнана си пошол во ниско буџетно кафуле каде што работата луѓе без мозок .. :) Т.е. без култура ;)
 
V

Vollstandig

Гостин
^ Ти си ги згрешил кафичите ебаго , појди во Азур , Ла-страда , Вирус , Леоне , а не ти кај катнана си пошол во ниско буџетно кафуле каде што работата луѓе без мозок .. :) Т.е. без култура ;)
Знам дека е така го увидов. Иначе коа веќе прајме позитивне муабет, јас највеќе место што сум го посетувал е Морнар, порано старото дури беше сеа малце поретко ради што се прај друг тип на забави, Азур, точно топ си е кафичот и имаат понашање луѓето, Фама, Ла Страда, Леоне итн.
И да не го заборам Апореа кој бил/одел...знае што зборувам.
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323
Знам дека е така го увидов. Иначе коа веќе прајме позитивне муабет, јас највеќе место што сум го посетувал е Морнар, порано старото дури беше сеа малце поретко ради што се прај друг тип на забави, Азур, точно топ си е кафичот и имаат понашање луѓето, Фама, Ла Страда, Леоне итн.
И да не го заборам Апореа кој бил/одел...знае што зборувам.
Abe Kalipso si e aren kafic, sakaat da gi filtriraat lugeto na vlez, poveke radi maloletnici, pomalce radi nekoj so ne bil prikladno oblecen i slicno, ali to e. Mornar porano bese dobro mesto, sea srpsko i makedonski "rap" =:sick:. Azur neam pojdeno nikos, si odam standard na kafence denski vo Virus, navecer najcesto Aporea. I dosta kazuvaat ovie od drugive gradovi za toa kakov bil grado, opasno bilo od katil lujdze, eve nie kajgandziive mislam sme dobri lujdze pa mozime da pocestime drug kajgandzija koga ce dojdi so dobra obikolka i super druzba.

Sea malce za grado nas. Stvarno e sreden strukturno, ama treba rabota, ne fontani. Jas ko ce zavrsam kaj ce odam da rabotam na primer? Poradi lezerniot nacin na zivot Prilep ne si bi go dal za nisto.

Za se so sakate pisete pp, sibam sea. Pozz.

P.S. Izvinete za latinicava, neam na kompjuterov.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Некако не ми е нешто посебно ова кај димо наредникот, незнам дали немале толку вкус луѓето дали колку ради реда е ставено ама не е ништо посебно.
За прилеп имам замерка за кафитериите и келнери келнерки што кур и да се ставени внатре, онака, ладно понашање, као да си му пошол дома, па со сила сака да те избрка, ретко кажуваат фала, повели, насмеани или било што. Седам еднаш во еден кафич кај катната и келнерката ја нема едно 30 минути и викам добро што направи досеа и вика : Ебаго де че почекаш не сум на трки јас за сите да трчам. Ја прашувам шо кафиња имаат да понудат ми кажува нескафе, врапе, и викам неќам врапе, дај нешто поинтересно пошто демек по тоа ми го препорачаа кафичот, и ми крева тон вика “Ако ти се пија пиј едно макијато да ти бапнам“
И ред други кафитерии има кај шо трескат глупости од памет, ладно макијато порачувам носат топло во чаша за ладно, викам топло е макијатово и најјакиот извадок: “Остај го 5 минути че излади ебаго“

Е досеа па не ми текнало да го пофалам Калипсо, да се црцнам на името, али кафичот е во ствано екстра стил, прашајте било кој од прилеп него го препорачуваат како врв на шемата во прилепската околија, и стварно е добар иако има една маана, мало ве-це на 2000 души една шолјичка, ама се трпи некако.
Во VIP пред 2-3 години имаа соработка со Сковин...и барам вино на тој шанкот ,ми носат Сковин мало со ТАПА.Му викам ,а ќе го отворите? Леле чоек извини ,никој не ни побарал досега чекај че одам на другио шанк да побарам отварач ако има :pos:
Ама не се тие криви ,Сковин е крив!
И да ефтино е упм ,да се газиш од пиење често.А то не е добро за студенти... или па не:P
 
V

Vollstandig

Гостин
Во VIP пред 2-3 години имаа соработка со Сковин...и барам вино на тој шанкот ,ми носат Сковин мало со ТАПА.Му викам ,а ќе го отворите? Леле чоек извини ,никој не ни побарал досега чекај че одам на другио шанк да побарам отварач ако има :pos:
Ама не се тие криви ,Сковин е крив!
И да ефтино е упм ,да се газиш од пиење често.А то не е добро за студенти... или па не:P
Вип не сум го посетувал незнам зошто , уствари знам, еднаш беше редица луѓе чекаат за влез во вип, а помини 2-3 цури дотерани, пушти ги , и му викам на тој вратарот, зошто ги пушташ нив, а не нас, и овој: да се наполнел кафичо малце со жени, и му викам аман бе харем да не отворате, и заминав не можев да чекам редици редици редици... а не дека само во прилеп го има то секаде го има. Ми текнува во тоа истото место кај што е вип сеа, ко ги донесоја астрал проџекшн, е то беше лумпување до сабалје, убај времина беа тогаш се правеа журки, после тоа редот му дојде на морнар со журките и лудувањата ама запре некако и тоа слабо сега да живни освен некоја гимназијалка шо ќе пропеј и некое школо ќе прај роденден забави приватни, или пикадо и пинг понг по цел ден ќе лупаат.

А дали ви текнува на Stone Garden ко излезе шемата? “Мајчин пијаф кафе во стонгарден (ова споено)“ е ова беше муабетот низ чаршијата во прилеп,шема беше стварно на едни нишалки, па шо знам шо се деси го нема веќе година две како шо гледам а и доста му беше не воведе ништо ново.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
А дали ви текнува на Stone Garden ко излезе шемата? “Мајчин пијаф кафе во стонгарден (ова споено)“ е ова беше муабетот низ чаршијата во прилеп,шема беше стварно на едни нишалки, па шо знам шо се деси го нема веќе година две како шо гледам а и доста му беше не воведе ништо ново.
Фала богу што не работи веќе... многу глупаво место ми беше.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Некако не ми е нешто посебно ова кај димо наредникот, незнам дали немале толку вкус луѓето дали колку ради реда е ставено ама не е ништо посебно.
За прилеп имам замерка за кафитериите и келнери келнерки што кур и да се ставени внатре, онака, ладно понашање, као да си му пошол дома, па со сила сака да те избрка, ретко кажуваат фала, повели, насмеани или било што. Седам еднаш во еден кафич кај катната и келнерката ја нема едно 30 минути и викам добро што направи досеа и вика : Ебаго де че почекаш не сум на трки јас за сите да трчам. Ја прашувам шо кафиња имаат да понудат ми кажува нескафе, врапе, и викам неќам врапе, дај нешто поинтересно пошто демек по тоа ми го препорачаа кафичот, и ми крева тон вика “Ако ти се пија пиј едно макијато да ти бапнам“
И ред други кафитерии има кај шо трескат глупости од памет, ладно макијато порачувам носат топло во чаша за ладно, викам топло е макијатово и најјакиот извадок: “Остај го 5 минути че излади ебаго“

Е досеа па не ми текнало да го пофалам Калипсо, да се црцнам на името, али кафичот е во ствано екстра стил, прашајте било кој од прилеп него го препорачуваат како врв на шемата во прилепската околија, и стварно е добар иако има една маана, мало ве-це на 2000 души една шолјичка, ама се трпи некако.
Секаде е така во Прилеп. Најдолното, да не речам „калта“ од општеството е пикнато по кафичи келнери да работат. Недајбоже четирицифрена сметка да направиш... еднаш тројца келнери во Вирус се собраа и не знаеја три фискални да ги соберат вкупно колку коштаат и на крај ни побара 100 денари помалку отколку шо требаше да платиме. Атер што бевме фини, па му објаснивме на тој орјатот дека на зијан ќе биди, па му дадовме точно. Настрана и други пати, се случувало немиени чаши да ти донесат, да ти се издери келнерот небаре таткаму си го отепал... Мене ако ме прашаш, најгнасното место ми Вирус. Не дека другите се нешто подобри...
Единствено Сити Паб држат некое ниво, „ниво“ како за Прилеп да се речи „ниво“...
Ако прајме муабет за кафичите, амбиентот, услугата во Прилеп... можи 3 тома книги да напишам од кои што една страна пофална дали ќе има.
 
V

Vollstandig

Гостин
Секаде е така во Прилеп. Најдолното, да не речам „калта“ од општеството е пикнато по кафичи келнери да работат. Недајбоже четирицифрена сметка да направиш... еднаш тројца келнери во Вирус се собраа и не знаеја три фискални да ги соберат вкупно колку коштаат и на крај ни побара 100 денари помалку отколку шо требаше да платиме. Атер што бевме фини, па му објаснивме на тој орјатот дека на зијан ќе биди, па му дадовме точно. Настрана и други пати, се случувало немиени чаши да ти донесат, да ти се издери келнерот небаре таткаму си го отепал... Мене ако ме прашаш, најгнасното место ми Вирус. Не дека другите се нешто подобри...
Единствено Сити Паб држат некое ниво, „ниво“ како за Прилеп да се речи „ниво“...
Ако прајме муабет за кафичите, амбиентот, услугата во Прилеп... можи 3 тома книги да напишам од кои што една страна пофална дали ќе има.
RIP Citty Pub:)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Па затворено е, а причината навистина не му ја знам која е. Како и да е имаше еден период забави во то место.
Првпат од тебе разбирам оти го затвориле, а и дека некогаш забави се правеле таму.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Одамна не сум седел во Прилеп подолго време, па не сум излегувал премногу в чаршија. Како средношколец одев почесто и седев подолго па знам за Леоне (тогаш беше до пазарот), за Габијано (некои го викаа аквариум:)), Апореа веднаш до Габијано и за некои кафичи кај градската библиотека. Имаше и една „Таверна“, блиску до автобуската? А да, како осмооделенец бев во еден кафич баш во чаршија - Кинг се викаше и другариве ме убедуваа дека таму одела прилепската криминална „елита“ ;). Повеќето од овие како што знам сега не постојат. Сум бил и на други места, во некои слаткарници, во Ла страда итн. Ако идам наскоро што препорачувате? Ако може некој да препорача и ресторан со добра храна (може и скара).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom