Приватен или државен сектор, кој е вашиот избор за вработување?

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Да, темата кажува јасно:

Кој е вашиот избор за работно место:


  • Приватен сектор:
-сектор во кој реално е полесно да се најде работа,
-сектор каде што има поинвентивна и покреативна работа
-сектор во кој можеш повеќе да научиш, да се „развиваш„, да напредуваш итн... ,но од друга страна тоа е:
-сектор во кој многу лесно може да се изгуби работата,
-сектор во кој работното место не толку многу сигурно, и секогаш
-приватните стопанственици бараат вредни луѓе а не забушанти) и др.


  • Државен (јавен) сектор нуди:
-сигурна и прилично редовна плата
-сигурна и прилично загарантирана, партиски условен работа
-работно место за кое повеќе седиш отколку што работиш и низа други поволности но и:
-тешка мобилност и можност за напредување
- стар (закоравен) систем и начин на работа
- партиска книшка и низа други негативности

Значи ова е на кратко што ми текна, поентата ми е да направиме избор помеѓу работа во приватен или државен сектор.
Да направиме разлика и да ги уочиме за и против причините.

И сега кој е вашиот избор за работа:
Приватен или Јавен сектор?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Интересна тема...
За струмички услови ако зборуваме...приватниот сектор е со пониска плата од јавниот.
Некои можеби земаат и високи плати, но да кажеме 13-15000 ден е стандард. Многу од среднистите земаат и 8-10000 ден.
Односот на „газдите“ го знаеме...катастрофа! Многумина работат на диво.
Она што треба да се нарекува синдикат сеуште не функционира како што треба, а многумина мислат дека тоа е „она што дели свински полутки и канти сирење“. Работникот нема заштита, а ретко има и синдикално организирање.
Јавниот сектор...
Тоа е веќе друго.
Сигурна плата, платени придонеси на реалниот износ на платата , се по законот за работни односи.
Вработувањето оди на два начина: Партиски врски или вистински пријател на вистинско место во вистинско време. Така да не секогаш е потребна партиска книшка.
Доколку нема масовни партиски вработувања во еден орган, со смена на власта нема ни масовни отпуштања, така да не би се согласил дека вработениот добива отказ со промената на власта. Македонската администрација е во просек над 40 години стара. Треба подмладување.
Инаку, во развиениот свет, администрацијата е секогаш последен избор на младиот високообразуван човек, пред се, заради платата којашто е повисока во приватниот сектор.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Drzaven sektor za mene licno e samoubistvo.:salut:
 

Fcu

Член од
10 август 2007
Мислења
585
Поени од реакции
2
Drzavno si e drzavno.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Секогаш прв избор ќе ми биде приватниот сектор.
Но не ми смета и работа во јавниот сектор, но во зависнот во која институција. Не се сите закоравени и за'рѓани.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Nemam nikakva rabota...:)
Taka da, drzaven-privaten...ne mi znaci mnogu...
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Приватен сектор. Ако имаш квалитет и нудиш посветеност кон работата, лесно може да напредуваш. А тоа за осигурување, плакање плата и други такви работи треба да си ги средиш тие работи пред прифакањето на работата.

After all, quality is quality.
 

Пепи

barca en el corazon !
Член од
2 јуни 2008
Мислења
4.362
Поени од реакции
230
Приватен Сектор:helou:
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
34
Поени од реакции
1
vo privaten sektor vo mejgunarodna institucija-em ne ti se pravat tolku na shefovi em se razvivash em plata zimash dobra so polno osiguranje :)
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
државен сектор
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
privaten sektor vo nekoja pojaka firma kade ke imam nekoja asalna rabota. ama poradi toa sto takvno nesto mnogu tesko se naoga ja sum za javen sektor. sepak nema maltretiranje od tipot da trcas ko budala cel den. mn po relaksirano e i platata ti e rednovna a i dobivas podobri povolnosti za kredit!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Абе да не се можело уста да одвоите од “државна цицка“,ем издашна ем голема а,како не пресуши еднаш?:icon_lol:
 

Lorddd

Титула - Лорд
Член од
18 март 2007
Мислења
1.067
Поени од реакции
53
Јас лично сум за приватниот сектор. Сметам дека само преку приватниот сектор ние како индивидуи би можеле да се надоградуваме, а плус да градиме и кариера. Во државниот сектор пак никој не те слуша, седи си таму, работи си што ти е кажано и не се прави многу сензајко. Сепак, како што рече Струмикс, во Струмица, приватниот сектор е катастрофа. Сабајле во 7 часот на работа, а незнаеш кога ќе се вратиш, незнаеш што ќе му текне на газдата. А пак знаеш дека платата ќе ти е таа, нема ни денар повеќе за обработените повеќе часови. Така да, во ситуацијата која што сме сега, ни јавен ни приватен, само свој бизнис да си отпочнеш му е мајката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom