Приватен или Државен факултет?

Член од
3 март 2006
Мислења
231
Поени од реакции
2
Najprvo RESPECT za Ninja.

A sega da pocnam so komentiranje. Bi bilo ubavo da ne se generaliziraat fakultetite, ni privatnite, ni drzavnite(iako za zal se isti skoro site drzavni). Jas sum na pr. na privaten koledz na koj nema profesori od drzavniot, i jas sum prezadovolen od niv, osobeno bidejki site imaat diplomirano i magistrirano a nekoi i doktorirano na stranski pocituvani universiteti. Voopsto ne mi popustaat kako sto nekoi mislat, bidejki ako popustat kje ima reprekusii za niv. Site ispiti, seminarski i sl. se prakjaat vo London(vo VO institucija cij vsusnost partner i podruznica e koledzot ovde) taka da mesto za mito i popustanje nema, bidejki nie se vodime kako studenti na toj londonski koledz(cija diploma dobivame na kraj a ne nekoja pecatena ovde na printer u kancelarija) i toj londonski koledz kje ja izgubi svojata britanska akreditacija dokolku im popusta na svoite studenti, ili pak ne sproveduva kvalitetna nastava. Inaku za toa deka nema knigi deka ni davaat skripti DA TOCNO E, bidejki ucime menadzment i marketing, struki koi postojano se menuvaat, i jas bas go cenam trudot na profesorite koi posvetuvaat denovi da go sredat materijalot dobien od london kako i da dodadat nesto za da ne odrzat vo tek, a ne da furaat isti knigi od sedumdesta pa navamu. Ne sum bil na ekonomski, no bev vo ekonomsko kade sto ucevme so istite knigi so koi sto se uci na drzaven taka da nekoi od niv gi znam, i znam kolku se vsusnost unazadeni. Potsetete me kade vo ucebnikot po marketing pisuva za internet marketing, za viral marketing. Povekje od 4 p nemase tamu i kje pomine vreme dodeka ima. Studenti od drzaven idat na dodatni seminari za da slusnat del od toa sto jas go imam kako redovna nastava(i toa sekojdnevna nastava, nema neidenje pa posle da se plakja za potpis, potpisi nitu ima, ako si otsustvuval na povekje od 10 casa ne go polagas ispitot i tocka, cekaj do godina). Inaku imame i bibliotka koja ne snabduva so knigi dokolku ni e potrebna dopolnitelna literatua i dokolku si pobarame sami, profesorite nemozat da ne nateraat normalno, oni samo ni posocuvaat koi knigi bi bilo korisno da se procitaat. Ne velam deka studentite na drzaven se poneinteligentni, ili pak deka site profesori se idioti koi sto i ne znaat sto predavaat( rekov ne site bidejki sepak mislam deka dobar del od nis i se idioti), samo tvrdam deka ne bi trebalo da gi potcenuvate privatnite VO institucii samo pordai eden MM koledz, koj bese i zavrsi. Novite institucii se trudat da go donesat stranskiot kvalitet vo makedonija, a cenata ne e kupena diploma (zatoa pravnici ne treba da diskuiraat za biznis), cenata e odraz na vlozeniot trud vo proizvodot, negoviot kvalitet, kako i brendot i pridobivkite od nego.
 

baltazar

ТАРЗАН НА ЏУНГЛАТА
Член од
22 март 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
tuka barav nasto poveke za FON.ama nisto.daj nekoj neka napise taka poopsirno kako e tamu.predavanja,ispiti,seminarski,dali ima klasi4no polaganje.aj da vidam.
 

Crazy

PaRtY aNiMaL
Член од
16 февруари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
4
Dimitri напиша:
Najprvo RESPECT za Ninja.

A sega da pocnam so komentiranje. Bi bilo ubavo da ne se generaliziraat fakultetite, ni privatnite, ni drzavnite(iako za zal se isti skoro site drzavni). Jas sum na pr. na privaten koledz na koj nema profesori od drzavniot, i jas sum prezadovolen od niv, osobeno bidejki site imaat diplomirano i magistrirano a nekoi i doktorirano na stranski pocituvani universiteti. Voopsto ne mi popustaat kako sto nekoi mislat, bidejki ako popustat kje ima reprekusii za niv. Site ispiti, seminarski i sl. se prakjaat vo London(vo VO institucija cij vsusnost partner i podruznica e koledzot ovde) taka da mesto za mito i popustanje nema, bidejki nie se vodime kako studenti na toj londonski koledz(cija diploma dobivame na kraj a ne nekoja pecatena ovde na printer u kancelarija) i toj londonski koledz kje ja izgubi svojata britanska akreditacija dokolku im popusta na svoite studenti, ili pak ne sproveduva kvalitetna nastava. Inaku za toa deka nema knigi deka ni davaat skripti DA TOCNO E, bidejki ucime menadzment i marketing, struki koi postojano se menuvaat, i jas bas go cenam trudot na profesorite koi posvetuvaat denovi da go sredat materijalot dobien od london kako i da dodadat nesto za da ne odrzat vo tek, a ne da furaat isti knigi od sedumdesta pa navamu. Ne sum bil na ekonomski, no bev vo ekonomsko kade sto ucevme so istite knigi so koi sto se uci na drzaven taka da nekoi od niv gi znam, i znam kolku se vsusnost unazadeni. Potsetete me kade vo ucebnikot po marketing pisuva za internet marketing, za viral marketing. Povekje od 4 p nemase tamu i kje pomine vreme dodeka ima. Studenti od drzaven idat na dodatni seminari za da slusnat del od toa sto jas go imam kako redovna nastava(i toa sekojdnevna nastava, nema neidenje pa posle da se plakja za potpis, potpisi nitu ima, ako si otsustvuval na povekje od 10 casa ne go polagas ispitot i tocka, cekaj do godina). Inaku imame i bibliotka koja ne snabduva so knigi dokolku ni e potrebna dopolnitelna literatua i dokolku si pobarame sami, profesorite nemozat da ne nateraat normalno, oni samo ni posocuvaat koi knigi bi bilo korisno da se procitaat. Ne velam deka studentite na drzaven se poneinteligentni, ili pak deka site profesori se idioti koi sto i ne znaat sto predavaat( rekov ne site bidejki sepak mislam deka dobar del od nis i se idioti), samo tvrdam deka ne bi trebalo da gi potcenuvate privatnite VO institucii samo pordai eden MM koledz, koj bese i zavrsi. Novite institucii se trudat da go donesat stranskiot kvalitet vo makedonija, a cenata ne e kupena diploma (zatoa pravnici ne treba da diskuiraat za biznis), cenata e odraz na vlozeniot trud vo proizvodot, negoviot kvalitet, kako i brendot i pridobivkite od nego.
Zvuci interesno. A na koj univerzitet si?
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Privatnite se podobri vo sekoj sluchaj!!!
Nashive fakulteti mizerija....
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
ма приватни , на она државнине само искомплексирани луѓе има , свака част на исклучоците , ама не мислам да ги изгубам нервите на државен факултет , вака плати си и ако ништо друго ќе те третираат како човек , а не да те гледа ко банкота од 500 евра
 

dusicka

UBAVA KAKO CVET
Член од
5 март 2006
Мислења
301
Поени од реакции
0
privatni normalno a po moznost nekade starnstvo
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Сега за сега ке се запишувам на државен зш имам еден братучед кој беше М&М колеџот па после го укинаа односно премина во ФОН и го тераада п да слуша и да полага некои предмети. Затоа најсигурно е на државните а и помалку се плаќа
 
Член од
21 мај 2006
Мислења
428
Поени од реакции
6
вечерва ке имат тв дуел помеѓу Бојо Андрески и некој од државниве факултети и темата ќе е Избор меѓу приватен/државен факултет. А безсмислено е да се препукавате кој е подобар избор, пошо секој си имат план во глата и глупо е да му се мешаш во остварувањето на истиот.

deXterche напиша:
A на која телевизија ќе е дуелот и во колку?
mislam deka kun deset na sitel. Da proveram sigurno i ke pisam

ZEBRA LAJF -tv sitel 22:15

TV duel
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
942
A на која телевизија ќе е дуелот и во колку?

Ова морам да го гледам несмее да се пропушти.
 

Alek_rjk

Za prviot vpecatok nema vtora sansa
Член од
14 март 2006
Мислења
387
Поени од реакции
4
Uffff ljubam da go gledam Bojo, da vidam nakaj ke glea koa ke l'ze.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Па јас мислам дека ако сте решиле да студирате електро, машински,или некој од смеровите од ПМФ и немате друг избор во Македонија освен Кирил и методи
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
942
Bacillus gagous напиша:
Па јас мислам дека ако сте решиле да студирате електро, машински,или некој од смеровите од ПМФ и немате друг избор во Македонија освен Кирил и методи
Се со свое време, информатика поточно софтверско инженерство на Европски универзитет постои како факултет, во иднина се очекуваат уште факултети и смерови...Јас имам правено споредба со информатика од електро и од Европски универзитет, многу е поквалитетна наставата на Европскиот универзитет :star:
 
Член од
2 март 2006
Мислења
14
Поени од реакции
0
So vakov Bojo na televizija ne e cudno sto duri i Djordji izgledase akademski seriozno i odmereno. Nasata nadez vo ovaa zemja e privatnoto obrazovanie no ako negov propovednik e Bojo drzavniot nema zima. Poranesniot oficer pokaza deka e truba za obrazovanieto. Emisijata bese platena od Bojo i bese polosa duri i od najlosite politicki marketing programi. Mislam deka e vreme Bojo da si odi vo politika. Takvite kako nego tamu im e mesto.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Приватно зашто професорите не се изживуваат над студентите ама затоа е каде каде поскапо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom